Main Menu
User Menu

Nová Baňa

okr. Žarnovica

     
Název:
Name:
Nová Baňa
Originální název:
Original Name:
Nová Baňa
Další názvy:
Other Names:
(1337) Nove Montanie in possessione domini regis Seunych noviter invente ... hospites in Novis Montaniis, (1346) Konigisperg, (1347) Noua Mons guondam Schebeniczebach, pro nunc Konignisperg, (1382) Kunsperg, (1391) Mons Regis vulgo Wybana, (1424) Vybanya, (1430) Kunisperg Wybanya vulgo hungaricali vocata, (1773) Nowa Banya, (1808) Nowá Baňa; maďarsky Újbánya, nemecky Konigsberg, latinsky Monte Regis, Regiomontum
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Žarnovica
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°25'34.12"N 18°38'11.61"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1337
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Radnica (bývalá), pôvodná gotická stavba z 2. polovice 14. storočia, prestavaná v barokovom slohu a opatrená vežou v 1. polovici 18. storočia; barokové nástenné maľby,
- Kostol rímsko-katolícky v gotickom slohu z 2. polovice 14. storočia, upravený koncom 15. storočia, znovupostavený po zničení v barokovom slohu v roku 1725; banské motívy na barokových oltároch,
- Kostol rímsko-katolícky zvaný špitálsky, v gotickom slohu z konca 14. storočia; vežička v barokovom slohu,
- Fara z roku 1737 v barokovom slohu, prestavaná bola v roku 1830,
- Socha Vir dolorum na stĺpe na cintoríne z roku 1750 v barokovom slohu,
- Kostol rímsko-katolícky na Kalvárii na cintoríne z roku 1750 v barokovom slohu,
Chudobinec (bývalý) z 1. polovice 19. storočia v klasicistickom slohu na mieste starom z roku 1391,
- Súsošie Trojice v neskoroklasicistickom slohu od J. Neuschla-Faragóa z roku 1847,
- Kaplnka na Kohútovom z roku 1863 v neogotickom slohu,
- Pomník Slovenského národného povstania od J. Hučku z roku 1953.
- Bukovina: Kaplnka z roku 1890 v neogotickom slohu.


Stará Huta:
- Kostol rímsko-katolícky z roku 1814 v barokovo-klasicistickom slohu,
- Skláreň (budova) z 19. storočia, neskôr prestavaná
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
Karol Dodek (2. 11. 1867 – 7. 4. 1922); maliar.
Jorges (15. storočie); stredoveký kronikár.


Pôsobisko:
Eugen Dodek (1892 – 1961); maliar; tu aj pochovaný,
Jozef Neuschl-Faragó (1821 – 1895); sochár,
František Švantner (narodil sa v roku 1912 – zomrel v roku 1950); pôsobil tu v rokoch 1945 – 1947; spisovateľ.
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Mesto bolo vyznamenané Rádom Slovenského národného povstania II. triedy.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk
www.novabana.sk
www.crwflags.com/fotw/flags/sk-nbana.html
URL CZ: https://www.valka.cz/Nova-Bana-t160109#487989Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Zarnovica-t160109#487989Version : 0
MOD