Main Menu
User Menu

Kľak

okr. Žarnovica

     
Název:
Name:
Kľak
Originální název:
Original Name:
Kľak
Další názvy:
Other Names:
(1828) Klak, (1877) Kľak; maďarsky Madarasalja, nemecky Kleck
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Žarnovica
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°34'58.81"N 18°38'37.16"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1828
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol rímsko-katolícky z roku 1753 v neskorobarokovom slohu,
- Pamätník fašistami umučených občanov a partizánov od J. Hučku z roku 1966,
- Pomník nad spoločným hrobom povraždených,
- Pamätná izba, v ktorej sú materiály pripomínajúce vypálenie Kľaku v roku 1945, otvorená 20. 1. 1963
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Príslušníci protipartizánskej jednotky Edelweiss a pomocný oddiel Heitmatschutzu obec 21. 1. 1945 vypálili a 84 občanov, z toho 38 detí, zavraždili. Bola vyznamenaná Rádom Slovenského národného povstania I. triedy, Rádom Červenej hviezdy, Duklianskou pamätnou medailou a Pamätnou medailou SNP.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk
www.klak.sk
URL : https://www.valka.cz/Klak-t160106#487985Verze : 0
MOD