Main Menu
User Menu

Hronský Beňadik

okr. Žarnovica

     
Název:
Name:
Hronský Beňadik
Originální název:
Original Name:
Hronský Beňadik
Další názvy:
Other Names:
(1075) Monasterium a Ecclesia Sancti Benedicti, (1124) Monasterium Sancti Benedicti de Grana, (1158) Monasterium S. Benedicti de Grana, (1217) Monasterium S. Benedicti de Goron, Gron, (1228) Servi ecclesie nostre Sancti Benedicti supra Granam, (1247) iobagiones monasterii S. Benedicti iuxta Granum, (1260) Monast S. B. de Granna, (1279) S. B. de Garana, (1300) S. B. super Gronam, (1324) S. B. de Iuxtagron, (1366) Zent Beneduk, Zenthbenedyk, (1773) Swaty Benedik, (1920) Svätý Beňadik, (1927) Svätý Benedik, (1948) Svätý Beňadik, (1960) Hronský Beňadik; maďarsky Garamszentbenedek, nemecky Sankt Benedikt
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Žarnovica
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°20'44.25"N 18°33'32.58"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1057
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Benediktínsky kláštor založený v roku 1075 bol význačným centrom latinského chorálneho spevu v dobe jeho rozkvetu na Slovensku,
- Evanjeliár, dnes známy ako Nitriansky, vznikol koncom 11. storočia alebo začiatkom 12 storočia – je to najstaršia latinská rímsko-katolícka pamiatka na Slovensku. Vyznačuje sa slovanským vplyvom (úcta slovanských svätcov, Vojtecha, Václava, Demetera),
- Komplex bývalého benediktínskeho opátstva – národná kultúrna pamiatka,
- Základy pôvodnej románskej baziliky svätého Benedikta z roku 1075 pod trojloďovým kostolom v gotickom slohu, pochádzajúcom z rokov 1346 – 1410, postavenom s použitím materiálov zo starej stavby,
- Kostol s kláštorom bol opravený na konci 15. storočia (z roku 1489 pochádza kaplnka), v 16. storočí bol kláštor s kostolom opevnený a rozšírený na spôsob renesančného hradu, pričom sa uskutočnili zásahy aj do stavby kostola; pri úprave na konci 17. storočia vznikla krypta Štefana Koháryho a v 18. storočí po zrútení južného krídla postavili veľkú sýpku; na konci 19. storočia bol kostol regotizovaný a na neogotickom oltári umiestnili zachované gotické plastiky, diela rezbára svätobeňadického Božieho hrobu z konca 15. storočia; zachované sú fragmenty gotických nástenných malieb (legenda o svätom Jurajovi), gotické oltáre z 15. storočia boli na konci 19. storočia prenesené do Cirkevného múzea v Ostrihome; zachovala sa plastika Krista z 13. storočia, Madony z konca 14. storočia pochádzajúcej zo Spiša i iných miest, neskorogotický relikviár z roku 1483, gotická monštrancia z konca 15. storočia,
- Kostol z roku 1674 v barokovom slohu,
- Kalvária z konca 18. storočia v neskorobarokovom slohu,
- Náhrobník bulharských partizánov z roku 1960
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Pôsobisko:
- Anton Palšovič (narodil sa v roku 1771, zomrel v roku 1864); pôsobil tu v rokoch 1817 – 1836; bernolákovský spisovateľ
- František Švantner (narodil sa v roku 1912, zomrel v roku 1950); pôsobil tu v rokoch 1947 – 1950; spisovateľ
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk
www.obechronskybenadik.sk
www.crwflags.com/fotw/flags/sk-zc-hb.html
URL : https://www.valka.cz/Hronsky-Benadik-t160105#487984Verze : 0
MOD