Main Menu
User Menu

Senohrad

okr. Krupina

     
Název:
Name:
Senohrad
Originální název:
Original Name:
Senohrad
Další názvy:
Other Names:
(1135) Zenerag, Senograd (1262), Zinerad (1342), Zenehrad (1394), Zenorad (1511), Zynohrad (1512), Sennohrad (1786); maďarsky Szénavár
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Krupina
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°21'26.56"N 19°11'50.64"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1135
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kaplnka z roku 1748 neskôr prestavaná
- Plastika Madony neskorogotická drevená z 2. polovice 15. storočia
- Kostol rímsko-katolícky neskorobarokový postavený v roku 1768
- Krstiteľnica kamenná z konca 15. storočia
- Kríž drevený detvianskeho typu z konca 19. storočia
- Pomník SNP
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Pôsobisko:
- Andrej Kmeť (1841 – 1908) – botanik, archeológ, etnograf – pôsobil v rokoch 1865 - 1868
- Juraj Zábojník (asi 1608 – 1672) – náboženský básnik- pôsobil v rokoch 1655 – 1657
- Jozef Cíger-Hronský (* 23. február 1896, Zvolen – + 13. júl 1960, Luján, Argentína) - slovenský spisovateľ, učiteľ, maliar, redaktor, nakladateľ, publicista, autor literatúry pre mládež, tajomník a správca Matice slovenskej
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk
www.senohrad.sk
URL : https://www.valka.cz/Senohrad-t160062#487897Verze : 0
MOD