Main Menu
User Menu

Hronsek

okr. Banská Bystrica

     
Název:
Name:
Hronsek
Originální název:
Original Name:
Hronsek
Další názvy:
Other Names:
(1500) Zyklafalu, Czwiklafalwa, Czwiklina (1506), Galowyczfalwa (1514), Galowycz (1515), Czwyklina (1522), Czwyklina alias Galfalwa (1558), Garanzegh (1565), Cwklina (1572), Garamsseg (1786), Hronec (1808), Hronsek-Skalka (1920), Garansek (1927), Hronsek (1946) – maďarsky Garamszeg.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Banská Bystrica
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°39'08.89"N 19°09'23.90"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1500
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Drevený kostol evanjelický augsburského vyznania, postavený v rokoch 1725-1726, postavený v barokovom slohu
- Zvonica drevená, postavená v 20.rokoch 18.storočia, postavená v barokovom slohu
- Pamätná fara evanjelická, pôsobil v nej Štefan Krčméry, postavená v 19.storočí, prestavaná v 20.storočí
- Kaštieľ z roku 1775, rekonštruovaný v 20.storočí, postavený v barokovom slohu
- Park v areáli kaštieľa, založený v roku 1775, upravený v 19. storočí a v 2.polovici 20.storočia
- Fontána v areáli kaštieľa, postavená v barokovom slohu
- Géczyovský kaštieľ, bývalý vodný hrad, postavený v 15. storočí, prestavaný v roku 1576, 1733, začiatkom 20.storočia a v roku 1920, postavený v goticko-renesančnom slohu
- Nádvorie Géczyovského kaštieľa, prestavané v roku 1576, 1920 a v 50.rokoch 20.storočia
- Studňa kamenná v areáli Géczyovského kaštieľa
- Brána vežová vstupná, Géczyovský kaštieľ, prestavaná v rokoch 1576, 1733, 1920 a v druhej polovici 20.storočia
- Juhozápadná bašta, Géczyovský kaštieľ, postavená v renesančnom slohu
- Severozápadná bašta, Géczyovský kaštieľ, postavená v renesančnom slohu
- Severovýchodná bašta, Géczyovský kaštieľ, postavená v renesančnom slohu
- Koniareň v areáli Géczyovského kaštieľa, postavená v ranno-renesančnom slohu
- Objekt hospodársky severovýchodný v areáli Géczyovského kaštieľa, postavený je v ranno-renesančnom slohu
Objekt hospodársky juhozápadný v areáli Géczyovského kaštieľa, postavený v ranno-renesančnom slohu
- Padací most, Géczyovský kaštieľ
- Vodná priekopa, Géczyovský kaštieľ
- Archeologická lokalita v areáli Géczyovského kaštieľa, renesančné opevnenie a slovanské sídlo
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Pôsobisko:
- 1854-74 August Horislav Krčméry (*1822- +1891), folklorista,hudobník
- 1691-95 Ján Simonides (*1648- +1708), kňaz-galejník, pedagóg, literát
- Jozef Melcer (*1800- +1854),
- August Horislav Krčméry (*1822- +1891),
Andrej Ľudovít Katina (*1906- +1968).
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V rokoch 1979-1992 bol Hronsek pričlenený k Banskej Bystrici a bol jej časťou. Od 1.1.1993 sa Hronsek stal samostatnou obcou.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk
https://www.hronsek.sk/
URL : https://www.valka.cz/Hronsek-t159404#486385Verze : 0
MOD