Main Menu
User Menu

Hrochoť

okr. Banská Bystrica

     
Název:
Name:
Hrochoť
Originální název:
Original Name:
Hrochoť
Další názvy:
Other Names:
(1424) Horhagh, Horhagh aliter Chrochot (1479), Rochod (1507), Hrohok (1519), Hrochott (1521), Rochota (1527), Hrochot (1786), Chrochoť (1920), (1927) Hrochoť
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Banská Bystrica
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°39'19.60"N 19°18'44.17"E
Místní části:
Local Municipalities:
Kopec, Kyslinky, Močare, Obnova, Púťkovce, Stará voda, Súdenica, Šibenica
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1420
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol evanjelický augsburského vyznania, postavený v roku 1830, postavený v klasicistickom slohu
- Fara a pamätná tabuľa, pôsobil tu Andrej Sládkovič, postavená v 19.storočí, prestavaná v 20.storočí
- Archeologická lokalita Hradisko Chochulka, Chocholka, kóta 752,3
- Hromadná cestná zástavba z 19. storočia - murované podpivničené domy so sedlovou šindľovou strechou, štíty dekoratívne pobité, brány zdobené solárnymi motívmi.
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
Izák Abrahamides (*? 1575- +3. 9. 1621), spisovateľ


Pôsobisko:
- Ľudo Ondrejov (*1901- +1962), spisovateľ (pôsobil tu v rokoch 1847-1856)
- Andrej Sládkovič (*1820- +1872), básnik
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk
https://www.hrochot.sk/
https://www.crwflags.com/fotw/flags/sk-bb.html
URL : https://www.valka.cz/Hrochot-t159403#486384Verze : 0
MOD