Main Menu
User Menu

SOV - S-25 Berkut [kód NATO: SA-1 Guild]

С-25 Беркут

Diskuse
Víte něco podrobnějšího o tomto kuse?
Můj odhad je že to je varianta pro použití v severnějších oblastech viděl jsem pár špatných čb. fotografií nabíjecího zařízení na stejném podvozku...takže tohle by mohl být přepravník, pro místa kam se ZiL nedostane...rampa se používala klasická (tam úprava podvozku nemá smysl)
SOV - S-25 Berkut [kód NATO: SA-1 Guild] -


URL : https://www.valka.cz/SOV-S-25-Berkut-kod-NATO-SA-1-Guild-t15395#28002Verze : 0
MOD
Po dlouhé době jsem zavítal do této části fóra a reaguji na předvházející.
Na předcházejícím snímku je raketa od PLRK S-25 Berkut (index NATO SA-1)- tedy je sice podobná raketám od SA-75,S-75, ale mohutnější..... .
Po vyřazení komplexu z operačního použití se rakety přestavěly na létající terče pro výcvik obsluh jiných PLRK- i obsluh S-75, KUBů, KRUGů.... . Palba na tento terč RM byla opravdu náročná, hlavně v režimu kopírování terénu ( hold raketa proti raketě, nízká efektivní odrazová plocha, složitost zachycení, velká rychlost........)- pro většinu našich obsluh však vždy úspěšná!!!!! Pásový podvozek zároveň sloužil jako rampa. Jeden exemplář byl kdysi vidět na polygonu Ašuluk nedaleko Astrachaně.
URL : https://www.valka.cz/SOV-S-25-Berkut-kod-NATO-SA-1-Guild-t15395#53103Verze : 0
Presne tak vypadaly terce RM-207 na strelnici v Asuluku (pobliz Astrachane), na ktere jsme strileli.
Na tom podvozku se to prevazelo i se to z nej odpalovalo.
Jen tak mimochodem body pro odpaleni tercu byly v Asuluku tri: Ju, P a B.
Vzdalenosti od palebnych postaveni plrk si uz presne nepamatuji, jedine u B vim, ze to bylo 160 km, P asi 67,5 a Ju byla blizko, asi tak 25 km. Opravdu to ale nevim presne, prece jenom je to vice nez 15 let, co jsem byl na poslednich strelbach.
Jinak strelba na tyto cile byl pekny fofr.


Jeste mirny doplnek: podle toho okoli to dokonce vypada na fotku ze strelnice ve vyse jmenovanem Asuluku, tam byl tento terc v podobnem prostredi vystaven (taky tam byl pred ucebnami vystaven i terc LA-17MM - dalkove rizeny letoun). Jednou ze zakladnich indicii je ten plot v pozadi, oni je delavali z prazdnych kontejneru od raketovych komponent (to co je tam konkretne videt vypada jako kontejnery od kridel na plrs 20DP/DSU od plrk S-75V(M,M3) Volchov no a flora tam vypadala taky tak jako na te fotce.
URL : https://www.valka.cz/SOV-S-25-Berkut-kod-NATO-SA-1-Guild-t15395#109036Verze : 0
Teď jsem si to také uvědomil a přikláním s k názoru, že to může být Ašuluk. LA-17 tam byla také vystavena, někde na I-netu byla i její fotka.
Podívej se na http://www.flak11.de , tam jsou informace o střelbách útvarů PVO PV býv. NDR.
URL : https://www.valka.cz/SOV-S-25-Berkut-kod-NATO-SA-1-Guild-t15395#109551Verze : 0
Terce RM-207 (Zvezda, Belka atd.) byly puvodne opravdu raketami V-300 od PLRK S-25 Berkut. Po vyrazeni tohoto typu komplexu z vyzbroje byly predelany na terce (ale i v prubehu jeho aktivni sluzby - delali to z raket, kterym prochazela zivotnost). Do nekterych se kvuli zvetseni efektivni odrazne plochy montovaly koutove odrazece nebo Lundbergovy cocky. Pokud byl terc bez odrazecu, mel po sklopeni velikost asi tak 2 az 6 carek na stinitku obrazovek a bylo docela slozite jej dobre sledovat, protoze se na nej pri vetsich dalkach nechytalo AS (automaticke sledovani) a tim mene AD (automaticke doprovazeni). Strelba Volchovu byla uspesna predevsim v rezimu Ozareni (Podsvet) a AS-AD.
URL : https://www.valka.cz/SOV-S-25-Berkut-kod-NATO-SA-1-Guild-t15395#117919Verze : 0
Na http://www.buran.ru je krátký popis terčů o kterých je řeč.
Jsou tam i informace o projektu BURAN a dalších podobných projektech.
URL : https://www.valka.cz/SOV-S-25-Berkut-kod-NATO-SA-1-Guild-t15395#117991Verze : 0
Ano, odtud lze cerpat dalsi informace. Konkretne je to na http://www.buran.ru/htm/rm.htm, pripravuji clanek o skolnich bojovych strelbach a informace z tohoto webu i dalsi budou jeho soucasti.
Docela by mne pomohlo, kdyby nekdo poskytl nejake informace o prozitych strelbach (ja jsem jezdil jenom do Asuluku, v Polsku jsem nestrilel ani jednou).
URL : https://www.valka.cz/SOV-S-25-Berkut-kod-NATO-SA-1-Guild-t15395#118042Verze : 0
Na netu jsem našel v podstatě historický materiál- popis radiozapalovače k raketě používané v systému S-25, zajímavé počtení.
Materiál ve formátu- DjVu Document (.djvu)se mi nedaří zde umístit, zašlu na vyžádání.
URL : https://www.valka.cz/SOV-S-25-Berkut-kod-NATO-SA-1-Guild-t15395#506152Verze : 0