Main Menu
User Menu

Tmavomodrý svět

Diskuse
český film pojednávajúci o osude československých pilotov počas Bitky o Britániu. V úvode je znázornená okupácia a útek pilotov, ich trénig, boj proti Messerschmittom, víťazstvá vo vzdnušných bojoch ale aj prehry a smrť kamarátov-letcov. Naozaj veľmi dobrý film, ktorý dokáže naladiť na tú správnu leteckú náladu. Tak nasadnite do Spitfiru a Good Luck!! Razz
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#56567Verze : 0
Veľmi zaujmavý film a na domáce podmienky až príliš dobre natočený. Som zvedavý kedy sa tak pochlapia aj slováci.
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#57853Verze : 0
Na tomto filmu jsem si udělal rekord v návštěvnosti kina.Co by obdivovatel našich letců v RAF,jsem ho viděl 7x během roku...objel jsem všechna kina v mém okolí Rolling Eyes .
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#57955Verze : 0
Souhlasím, že to je pěkně natočený film, ale mé oblíbené Nebeské jezdce stavím o něco výš. Myslím si, že v případě Nebeských jezdců se autorům podařilo s menšími možnostmi a prostředky vystihnout atmosféru doby daleko lépe. Tmavomodrý svět mně přišel v některých momentech moc Hollywoodský.
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#58090Verze : 0
Suhlasim film je to na moznosti velmi dobre spracovany len mi neako bila do oci podobnost s pearl harborom.Dvaja piloti, dobry kamosi a jedna zena Wink ..Ale celkovo kvalitativne na vysi. Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#58350Verze : 0
Malá česká hollywoodovka...ale dobrá.
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#58623Verze : 0
MOD
pěkný a divácky atraktivní příběh. Znalec si jistě všimne detailů jako že vedle sebe bojově létají verze Spitfiru ze začátku a konce války, ale to se dá koneckonců přehlednout.
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#58631Verze : 0
MOD

Citace - Schlange :

pěkný a divácky atraktivní příběh. Znalec si jistě všimne detailů jako že vedle sebe bojově létají verze Spitfiru ze začátku a konce války, ale to se dá koneckonců přehlednout.Tak tohle bylo první,co mě praštilo do očí,a pokaždé když si film pustím,tak to nemůžu tak nějak překousnout.
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#60618Verze : 0
Tak toho sem si nevšiml mě spíš zaujala ta fotka bitevní lodi třídy Iowa kterou měla ta ženská na krbu jako památku na službu svého manžela u Royal Navy. Holt každej sledujeme něco jinýho. Ale jinak film hodnotím dobře
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#60738Verze : 0
Nevíte náhodou, jakou písničku si zpíval Kaiser, když sundal toho Mesera, když bránil Wellington, bylo to nějak takhle: Vždyť jsou malej, kam se valej...
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#65085Verze : 0
Přesnej název nevím, ale mohlo by být David a Goliáš od J.Ježka, J.Wericha a J.Voskovce
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#65087Verze : 0
Dav preco pises len jednu vetu ?nahanas hodnost?porovnavas to podla seba?
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#66089Verze : 0
To František prečítaj si prosím ťa jeden môj príspevok.
dav písal jednu vetu k veci a nie typu "jé fasa film." čo je rozdiel. A za hodnosťou sa takto naháňať určite nemusí.
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#66099Verze : 0
Moc hezký film.Ale je spíš romantický, než válečný.Jinak se jim moc povedl.Teda nám, je to Český film a těch o válce moc nebývá.A ještě bych chtěl pochválit naše filmaře a vzkázat jim ať točí dál pěkné filmy o Druhé světové Válce.
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#66165Verze : 0
Melkor: Ano, byl to jak říká dav "David a Goliáš" od V+W (+J Wink ). Známá protihitlerovská píseň tohoto divadla, zkus si někde najít celý text, já už si to přesně nepamatuju. "Kam se valej, vždyť jsou malej..., takhle Goliáš se naparuje, David slušně salutuje..." nakonec prakem zatočí a je po Goliášovi... bohužel ve skutečnosti to takto nedopadlo.
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#66196Verze : 0

Citace - frantisek visvader :

Dav preco pises len jednu vetu ?nahanas hodnost?porovnavas to podla seba?Za a) jsem zodpovídal dotaz za b) pokud jsi jaksi nestihl zjistit -jsem ADMINISTRÁTOREM tohoto fora, tak se ti na nějakou hodnost můžu .... víš co ? Až ty nastřádáš jednu desetinu příspěvků ve faktografických forech s počtu mých příspěvků , tak se jaksi můžem začít bavit, zatím jsem od tebe viděl hromadu nic neříkajicích poznámek u knih a filmů a to je asi tak vše.
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#66324Verze : 0
Byl to docela dobrej film, ale chvilkama sem se nudil. Nejlepší byly ty letadlový bitvi(napadení základny).
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#67095Verze : 0
Máš úplnou pravdu Šabe.Ale lepší bylo to, jak měly ty ženský v těch kabelách na plynové masky šminky.Udělaly si z toho kabelku.
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#67267Verze : 0

Citace - cyki :

Tak toho sem si nevšiml mě spíš zaujala ta fotka bitevní lodi třídy Iowa kterou měla ta ženská na krbu jako památku na službu svého manžela u Royal Navy. Holt každej sledujeme něco jinýho. Ale jinak film hodnotím dobřeVíceméně i kvůli tomu jsem si Tmavomodrý svět pustil znova a je to pravda. Čeho všeho si vy nevšmnete... Shocked Shocked Shocked
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#76940Verze : 0
V Tmavomodrom svete boli použité tieto triky: Bojové scény boli zväčša použité z nepoužitých častí filmu Bitka o Britániu. Film však bol časom veľmi poškodený a tak bolo treba ho zbaviť rôznych poškodení. Renovaácia prebiehala na programe Discreet Inferno. Potom sa použili počítačové animácie bojových scén, ktoré neboli nikde na sklade a pre dej ich bolo treba vyvtoriť. Počítačové efekty vznikali v programe Softimage. A potom to bolo použite modelov lietadiel, ktorým sa efektami dotvoril skutočný výzor. Tým bol napr. britský bombardér s horiacim motorom, na ktorý útočia Messery (model lietadla zavesený na lankách) alebo havária Spitfiru Kryštofa Hádeka (použitý model lietadla v mierke 1:4). Pyrotechnické scény sa točili samostatne, potom sa pomocou vrstvenia scén spojili zo zábermi lietadiel.
Zopár záberov z filmu:
Tmavomodrý svět - Strely boli dorobené dodatočne

Strely boli dorobené dodatočne
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#79404Verze : 0
ešte oprava k predchádzajúcemu obrázku: k obrázku streľba som chcel dopísať, že záber z filmu BoB.
Ku kabíne patrí spodny popis, čiže strely boli dorobené dodatočne.
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#79406Verze : 0
Lidi na lidi jsou jako saně,
člověk na člověka jako kat,
podívejte se na ně
musíte naříkat.


Obr do pidimužíka midlí,
domnívaje se že vyhraje
seďme klidně na židli,
čtěme Bibli, tam to všecko je.


Samuelova kniha nám povídá
jak na Žida přišla veliká bída,
jakm proradní Filištíni
válku vést nebyli líní,
než potkali Davida.


David šel do války volky nevolky
z velké dálky nesl bratřím homolky
za chůze se cvičil v hodu
dal si pro strejčka příhodu tři šutry do tobolky.


Hej, hej!
Kam se valej!
dyť sou malej!
takhle Goliáš ho provokuje, David slušně salutuje,
když mu ale obr plivl do očí,
David se vytočí, prakem zatočí
sám si to chtěl, no tak tumáš
tys byl velkej já měl kuráž
a jakej byl Goliáš


Klasika...
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#79428Verze : 0
Jenom myslím že David se v poslední sloce nevytočí (přece jenom je to kladný hrdina Smile ), nýbrž otočí.
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#79460Verze : 0
Pakát filmu
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#89872Verze : 0
Řekl bych že je to nejlepší český válečný film (taky skoro jedinej), taková pocta československým letcům. A velmi vydařená!
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#97300Verze : 0
Strašně moc pěkný film a fůra zajímavých scén - i když tam jsou i více méně chyby, ale jinak je to dobrý (a kteréj film chyby neměl? I Matrix či Titanic). No a pak ještě jedna vtíravá otázka ... neměl být ten bombardér kamuflovanej? Very Happy
Jen jedno je blbý - když točily ty nový scény s Mezkama nemohli to být ty "správný" Messery a ne Buchóny?
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#97316Verze : 0
Aké nové scény myslíš? Všetky bojové scény boli použité z BoBka. Confused
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#97811Verze : 0

Citace - Haspeklo :

Aké nové scény myslíš? Všetky bojové scény boli použité z BoBka. ConfusedJo? Všechny z Bobka? Tak co třeba ta 109 jak je v tom zpětným zrcátku? Very Happy - a proč by pak jinak používali model? Něco o tom jsem viděl v Tv.
Ale možná se pletu a tak bych nerad někoho pletl.
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#97815Verze : 0
Osobně mne tenhle film nijak nenadchnul, blbostí typu přistání spitu na louce (co by tomu asi říkal docela křehký podvozek) nehledě na to že po sestřelu tam nějakou dobu hledají němci (ti samozřejmě nenajdou našeho hrdinu) takže ten druhý ve druhém spitu asi někde natankuje (nad Francií moc času neměl kvůli palivu) protože jinak by mu nevystačilo palivo asi ani na tu dobu než germáni ukončí hledání a podobných blbostí je tam podstatně víc. Kamufláž bombarďáku je samozřejmě taky dost pochybná. Prostě se povedl klasický Holywoodský doják druhé třídy, obecně to ani není moc válečný film, zápletka je částečně obšlehlá z mnohem lepšího filmu Nebeští jezdci (mimochodem to je asi nejlepší náš film na téma válka) . Pokud jste někdo neviděli lepší film o válce pak lituji, srovnání s Titanikem totiž sedí, jde o love story na pozadí války, ne o opravdový válečný film. Myslím že je to nejhorší co Svěrák natočil.
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#97833Verze : 0
Souhlasím s Bitaxem. Pokud někdo o Tmavomodrém světě prohlásí, že je to nejlepší válečný film, jaký viděl, tak toho asi kromě Pearl Harboru moc neviděl. Nebeským jezdcům ten film nesahá ani po kotníky. Navíc je tam opravdu dost nepřesností. Přistání na louce bych nebral tak úplně jako nemožné, protože v memoárové literatuře se občas objevuje. Spíš mně tam vadí některé detaily, kterých si laik sice nevšimne, ale které se mohly bez problémů vychytat. Mám na mysli třeba zrovna tu stříbrnou kamufláž zachráněné B-25 nebo takový drobný detail, jako jsou lemované domovenky Czechoslovakia. Měl jsem v ruce hodně fotek našich letců v Anglii, ale na žádné jsem lemované domovenky neviděl. A dalo by se pokračovat. A to nemluvím o ději.
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#97929Verze : 0
to Mopic ono se sice mluví o přistání mimo zpevněné plochy, ale obvykle nejde o Spita, u něj právě pro jeho podvozek s malým rozchodem a poměrně křehký se podobné kratochvíle vřele nedoporučovaly. Navíc ti dva lidé v jeho kabině, no moc na to nevěřím Smile, něco takového mohlo jít u P-51, ale ne v úszké a těsné kabině spita, podobné věci se stávali spíše v éře dvojplošníků, ale tady je vidět že prostě neodolali a střihli tam i tenhle nesmysl. Drobností typu kamufláž, typy spitů (každý má jiný ocas a vrtuli takže si toho všimne i laik) a halda dalších (třeba letiště a jeho pozadí) jen završují dost tristní pocit z tohoto "díla" . Prostě limonáda stejná jako Pearl Harbour, snad jen v tom Pearlu je víc a lepších záběrů na éra.
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#97988Verze : 0
Moc pěknej film,docela emotivní a i smutný....a ještě ke všemu českej Smile
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#99263Verze : 0
Ta scéna s přistáním na louce je vytažená z knihy F. Fajtla Boje a návraty. Takže jsem měl za to, že se něco podobného opravdu stalo a taková záchraná akce je možná. (Samozřejmě bez toho fórku s klukem od koní).


Ale možná mají výše diskutující pánové nalétáno se Spitfirem více než F.F.
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#128027Verze : 0
Nebo možná FF napsal něco co znal jen z doslechu Smile , pokud se pamatuji nepíše to o sobě. Ostatně knihy FF jsou sice hezké nicméně ne faktografické
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#128033Verze : 0
To asi ne, ale vůbec bych se nezlobil, kdyby někdo podle téhle knížky natočil seriál. Pro mě osobně nejlepší kniha o letcích za WWII.
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#128037Verze : 0
to Chilly to by jistě šlo a nebylo by to vůbec špatné (i když podobné věci se staly a jsou doložené (v jedné podobné historce hrál svou roli P-51 se jménem "ridge runer" Smile ) ale problém je že buď to bude natočeno pro běžné publikum a bude z toho komerční slaďák typu Tmavomodrý svět (včetně vykradené zápletky s láskou popáleného pilota - ta je obšlehlá z Nebeských jezdců) a lidi co o věci něco ví se budou ozývat, nebo to bude spíš dokument a zas to komerčně asi nebude úspěšné Sad
Mně by tenhle film ani tolik nevadil, kdyby před ním neměl režisér plnou pusu toho jak je to úžasně přesné, nejlepší a podobně a pak z toho nakonec vidím klasický cajdák na pozadí války (podobně jako Pearl Harbour - tam se ale tvůrci netvářili že natočili realitu). Prostě to pro mne není válečný film, někdo jiný může mít samozřejmě jiný názor. Pro mne je tam prostě těch nesmyslů moc.
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#128042Verze : 0

Citace - kapa :

Melkor: Ano, byl to jak říká dav "David a Goliáš" od V+W (+J Wink ). Známá protihitlerovská píseň tohoto divadla, zkus si někde najít celý text, já už si to přesně nepamatuju. "Kam se valej, vždyť jsou malej..., takhle Goliáš se naparuje, David slušně salutuje..." nakonec prakem zatočí a je po Goliášovi... bohužel ve skutečnosti to takto nedopadlo.V+W+J
David a Goliáš
**************


Lidi na lidi jsou jako saně
člověk na člověka jako kat
podívejte se na ně
musíte naříkat


obr do pidimužíka mydlí
domnívaje se, že vyhraje
klidně seďme na židli
čtěme Bibli, tam to všechno je


Samuelova kniha nám povídá
jak na žida přišla veliká bída
jak ti bídní Filištíni
válku vést nebyli líní
až potkali Davida


David šel do války volky-nevolky
z velké dálky nesl bratrům homolky
v pochodu se cvičil v hodu
vzal si "pro strýčka příhodu"
tři šutry do tobolky


Hej hej! Kam se valej?
Vždyť jsou mlej!
Takhle Goliáš ho provokuje
David slušne salutuje


Když mu ale obr plivnul do očí
David se otočí, prakem zatočí
když začínáš - no tak tu máš
byl jsi velkej, já měl kuráž
A jakej byl Goliáš
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#193064Verze : 0
Film není špatný, ale Nebeští jezdci bez povinného "happy endu" jsou nepřekonatelní.
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#193066Verze : 0
MOD
Vynikající film, na některých scénách je vidět, že se na scénáři děje tohoto filmu podíleli F. Peřina a A. Liška...
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#211390Verze : 0
Zajímalo by mě, do jaké míry je historicky přesná scéna, kdy Vojtíšek chce 15. března 1939 uletět s letadlem do Polska, aby ho nenechal Němcům na letišti.


Opravdu by československý voják chtěl v tuto dobu odletět do Polska, když pár měsíců předtím Polsko zabralo československé Těšínsko? Kdy se karta obrátila a z Polska se stal z nepřítele spojenec? Až 1. září 1939, nebo už dříve?


Nebo se to mohlo takhle odehrát jenom proto, že jinak než do Polska letět vlastně nešlo - všude jinde okolo to bylo ještě horší?
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#505897Verze : 0
Nejenom by mohl chtít, ale k takovým případům došlo, i když spíš ze Slovenska. Jeden popsán třeba zde:
https://www.valka.cz/clanek_14011.html

Mnohem více pilotů a vojáků pak odešlo do Polska "pěšmo". Proč právě do Polska popsáno zde:
knihy.cpress.cz
URL : https://www.valka.cz/Tmavomodry-svet-t15049#505899Verze : 0
MOD