Main Menu
User Menu
Reklama

DD - Nízuki (1942)

DD - Niizuki

新月 / にいづき

     
Název:
Name:
Nízuki
Originální název:
Original Name:
新月 / にいづき
Kategorie:
Category:
torpédoborec
Třída:
Class:
Akizuki
Kódové označení:
Pennant Number:
-
Loděnice:
Builder:
Micubiši, a. s., Nagasaki, prefektura Nagasaki /
Založení kýlu:
Laid Down:
08.12.1941
Spuštění na vodu:
Launched:
29.06.1942
Uvedení do služby:
Commissioned:
31.03.1943
Vyřazení ze služby:
Decommissioned:
07.07.1943 potopena nedaleko Kolombangary / Sunk near Kolombangara island
Velitel:
Commander:
31.03.1943-07.07.1943 Kaneda, Kijoši (Kajgun Čújó / Kaigun Chujo)
Jednotka:
Unit:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Posádka:
Crew:
263
Technické údaje:
Technical Data:
 
Standardní výtlak:
Standard Displacement:
2701 t
Plný výtlak:
Full Load Displacement:
3759 t
Délka:
Length:
134,11 m
Šířka:
Beam:
11,58 m
Ponor:
Draught:
4,12 m
Pancéřování:
Armour:
?
Pohon:
Propulsion:
 
Typ:
Type:
2x parní turbína Kampon
3x kotel Kampon
Výkon:
Power:
61.1 kW při 340 ot/min
Šrouby:
Propellers:
2
Zásoba paliva:
Fuel Load:
1097 t
Výkony:
Performance:
 
Rychlost:
Speed:
61,1 km/h
Dosah:
Range:
15400 km při rychlosti 33 km/h
Výzbroj a vybavení:
Armament and Equipment:
 
Výzbroj:
Armament:
8x 100 mm/65 Type 98 (AA/ 4xII)
4x 25 mm/60 Type 96 (AA/ 2xII)
4x torpédomet 610 mm Type 92 (2xII)
6x vrhač hlubinných pum
Vybavení:
Equipment:
6x skluz pro hlubinné pumy (72 hlubinných pum)


sonar typ 93
radar typ 22 (vyhledávání hladinových cílů)
Nesená letadla:
Aircraft Carried:
-
Poznámka:
Note:
překlad jména: Nový měsíc
Zdroje:
Sources:
http://en.wikipedia.org/wiki/Niizuki
www.warshipsww2.eu
http://www.combinedfleet.com/niizuk_t.htm
URL : https://www.valka.cz/DD-Nizuki-1942-t14844#472112Verze : 0

Historie Nízuki
Nízuki (新月),byl v pořadí pátý torpédoborec třídy Akizuki japonského císařského námořnictva za druhé světové války. Během své velmi krátké kariéry se zúčastnil v červenci 1943 tří misí proti postupujícím Američanům u Šalamounova souostroví. Představoval významnou posilu pro japonské námořní síly v oblasti, neboť byl jako jediný vybaven radarem.


8. prosince 1941 v den útoku na Pearl Harbor byl v loděnici Micubiši a.s. v Nagasaki položen kýl torpédoborce s pořadovým číslem 108 na základě schváleného plánu námořní výstavby z roku 1939.


29. června 1942 byla nová jednotka spuštěna na vodu a pojmenována Nízuki (Nov, Nový měsíc). Od položení kýlu po spuštění na vodu uplynulo pouhých 203 dní, což byl nejkratší čas stavby dosažený u plavidel této třídy.


31. března 1943 byl prvním a zároveň jediným kapitánem v historii lodi jmenován Kaigun čujó Kijoši Kaneda, který již od 20. února dohlížel na dokončování prací v loděnici v Nagasaki.


1. dubna 1943 byl Nízuki zařazen do nově zformované výcvikové 11. torpédové eskadry (第十一水雷戦隊 / だいじゅういちすいらいせんたい / dai-džúiči-suirai-sentai) 1. flotily (第一艦隊 / だいいちかんたい / dai-iči-kantai) Spojeného loďstva.


12. dubna 1943 byl započat výcvik posádky a probíhaly cvičné plavby ve Vnitřním moři, které trvaly až do poloviny května. Cvičení často probíhalo v součinnosti spolu s opraveným a přestavěným těžkým křižníkem Mogami. Domovským přístavem Nízuki v tomto období bylo Kure.


28. až 29. dubna 1943 byl, ještě během cvičných plaveb, Nízuki pověřen úkolem podílet se na eskortě bitevní lodě Hjúga z Kure do Sasebo, kde se měla Hjúga podrobit přestavbě na hybridní bitevní–letadlovou loď. V průběhu plavby přes Bungo suidó trojici doprovázely Stíhač ponorek č. 35 a Stíhač ponorek č. 36.


18. května 1943 probíhala americká invaze na Attu v Aleutském souostroví. Nízuki byl spolu s Mogami velením vybrán, aby se podílel na plánovaném protiútoku. Z tohoto důvodu se Nízuki přeplavil z Kure do Jokosuky. Japonský protiútok byl však brzy odvolán a Nízuki se zase vrátil zpět do Kure.


31. května 1943 byl Nízuki přiřazen k 8. flotile (第八艦隊 / だいはちかんたい / dai-hači-kantai), které mělo na starosti obranu jihovýchodní oblasti, včetně Šalamounových ostrovů.


8. června 1943 Nízuki vyplul v souladu s rozkazy z Kure do Jokosuky, kde se připojil k dalším jednotkám mířícím na základnu Truk v Karolínách.


16. června 1943 jednotky vypluly z Jokosuky


21. června 1943 plavidla dorazila do přístavu atolu Truk. Zde se na palubu Nízuki nalodila část 5. protiletecké jednotky.


23. června 1943 Nízuki spolu s těžkými křižníky Kumano, Suzuja a torpédoborci Ariake a Suzukaze zvedl kotvy a uskupení vyplulo s kurzem směřujícím k předsunuté základně Rabaul na Nové Británii.


25. června 1943 svaz dorazil do Rabaulu. Po vyložení transportovaných vojáků se ostatní lodě vrátily zpět na Truk, pouze Nízuki zůstal v Rabaulu.
Zde se Nízuki, v tu dobu, nejmodernější torpédoborec v oblasti a jediná jednotka vybavená radarem, stal vlajkovou lodí 3. torpédové eskadry (第三水雷戦隊 / だいさんすいらいせんたい / dai-san-suirai-sentai) 8. flotily. Svoji vlajku na něm vztyčil kontradmirál Teruo Akijama.


30. června 1943 se spojenci vylodili na ostrově Rendova a útočili na japonské pozice na Nové Georgii.


1. července 1943 vyplulo uskupení 3. torpédové eskadry v čele s lehkým křižníkem Júbari, kterého doprovázel Nízuki a další dva torpédoborce s úkolem napadnout americké předmostí na Rendově. Na předsunuté základně Shortland se ke svazu přidalo dalších pět torpédoborců.


3. července 1943 krátce po půlnoci vplul japonský svaz do průlivu mezi Novou Georgií a Rendovou. V časných ranních hodinách dosáhl svaz stanovených pozic u pobřeží ostrova Rendova a zahájil ostřelování předmostí. Ostřelování amerických pozic na pobřeží nebylo příliš efektivní a v ranních hodinách se uskupení amerických torpédových člunů pokusilo narušit japonskou operaci. Celkem tři torpédové čluny (PT-156, PT-157 a PT-161) zaútočily na japonská plavidla. Do cesty se jim však postavil Nízuki a další torpédoborce - Mikazuki, Jukikaze, Hamakaze, Kijonami a Júgure - a Američané byli nuceni ustoupit pod ochranou kouřové clony. Po střetnutí Japonci věřili, že se jim podařilo dva čluny potopit, ve skutečnosti však všechny tři torpédové čluny vyvázly beze ztrát. Krátce po tomto střetnutí japonské velení rozhodlo ukončit operaci a přikázalo plavidlům vrátit se na základnu Buin na ostrově Bougainville.


4. až 5. července 1943 v nočních hodinách vyplul Nízuki jako součást dalšího Tokijského expressu z Buiny. Nízuki spolu s torpédoborci Júnagi a Nagacuki dostal za úkol přepravit první část posil, celkem 4.000 vojáků 17. armády pro posádku v Mundě. Operační plán stanovil, že uskupení se pokusí proniknout pod příkrovem noci přes záliv Kula do Vila na ostrově Kolombangara. V oblasti se však tu noc pohyboval svaz TG 36.1 kontradmirála Ainswortha složený ze tří lehkých křižníků CL-48 USS Honolulu, CL-49 USS St. Louis a novozélandského HMNZS Leander, který nahradil v předchozích střetnutích s Tokijským expressem ztracený lehký křižník CL-50 USS Helena a devíti torpédoborců DD-449 USS Nicholas, DD-450 USS O’Bannon, DD-468 USS Taylor, DD-447 USS Jenkins, DD-446 USS Radford, DD-390 USS Ralph Talbot, DD-484 USS Buchanan, DD-401 USS Maury, DD-460 USS Woodworth a DD-433 USS Gwin, které poskytovaly krytí sedmi dalším transportním torpédoborcům.
Těsně po půlnoci zachytil radiolokátor instalovaný na Nízuki přítomnost amerických hladinových plavidel. Japonci nechtěli riskovat střetnutí s několikanásobně silnějším nepřítelem a rozhodli se ustoupit, aniž by vyložili přepravované vojáky. Ještě před ústupem v 0:15 vystřelily japonské torpédoborce svá 610mm torpéda typ 93 "Dlouhá kopí“. Nízuki a Júnagi vypustily po čtyřech torpédech a Nagacuki přidal dalších šest. V 0:40 hodin zaznamenal poprvé americký radar instalovaný na DD-390 USS Ralph Talbot přítomnost japonských plavidel. Pro DD-467 USS Strong však bylo již pozdě. V 0:49 hodin jej zasáhlo torpédo pravděpodobně vystřelené z Nízuki. Torpédo vystřelené ze vzdálenosti 11 mil (17,7 km) a zaměřené podle radarového kontaktu vybuchlo s hromovým rachotem přímo ve středu lodi na pravoboku. Poškození bylo tak vážné, že se torpédoborec o půl hodiny později potopil i s částí své posádky. Kontradmirál Ainsworth odmítl uvěřit, že by Japonci byli schopní zaútočit z takové vzdálenosti, ignoroval hlášení o radarovém kontaktu z DD-390 USS Ralph Talbot a ztrátu torpédoborce přisuzoval torpédu z japonské ponorky.


5. července 1943 v ranních hodinách zakotvil japonský svaz včetně Nízuki v přístavu Buin. Na další noc byla naplánována plavba nového Tokijského expresu, které se mělo zúčastnit více jednotek. Krytím dvou transportních uskupení o celkem sedmi torpédoborcích byl pověřen krycí svaz tvořený torpédoborci Nízuki, Suzukaze a Tanikaze. Tokijský expres vyplul za soumraku 5. července, ale díky pobřežním pozorovatelům byli spojenečtí velitelé včas informováni. Zastavením tokijského expresu byla pověřena opět Ainsworthova TG 36.1 a událost vešla ve známost jako bitva v zálivu Kula. Japonský svaz obeplul ostrov Kolombangara z jihu, zatímco první transportní skupina byla odeslána k vylodění vojáků ve Vile, druhá skupina a krycí svaz zamířily na sever do zálivu Kula, mezi Kolombangarou a Novou Georgií.


6. července 1943 v 1:06 hodin, zaznamenal radar na Nízuki blížící se TG 36.1. Radiolokátory na Ainsworthových lodích zaznamenaly japonský svaz až v 1:36. V 1:43 vyslal kontradmirál Akijama z paluby Nízuki k vykládce i druhou transportní skupinu, neboť prioritou akce byla doprava posil do ohrožené oblasti a ne vyhledávání střetu s nepřítelem. Kontradmirál Akijama měl v úmyslu provést noční torpédový útok a pak se stáhnout, neboť se domníval, že použitím děl by prozradil Američanům svoji pozici. Tato taktika by mohla fungovat jen v případě, kdyby Američané nebyli vybaveni radiolokátorem. Na americké straně se celkem 45 děl ráže 152 mm, tvořících hlavní výzbroj lehkých křižníků CL-48 USS Honolulu, CL-50 USS Helena a CL-49 USS St. Louis zaměřilo podle údajů radarů na vedoucí japonský torpédoborec, tedy na Nízuki.
V 1:57 vypustily japonské torpédoborce dle rozkazu svá torpéda. Některé zdroje uvádějí, že tak učinil i vedoucí Nízuki, jiné zdroje uvádějí, že už to nestihl. O chvilku později zahájily křižníky TG 36.1 palbu ze vzdálenosti necelých 6 800 yardů. Nízuki utrpěl několik zásahů hned první salvou. Loď opustila linii, službu vypověděl i kormidelní stroj a stroje se pomalu zastavovaly. Přes velké úsilí záchranných a protipožárních čet se plavidlo rychle potápělo. Kontradmirál Akijama ještě stihl ve 2:00 povolat na pomoc transportní skupinu, ale pro Nízuki byla již veškerá pomoc marná. Zatím co mořskou hladinu křižovala torpéda a bičovaly desítky vypálených projektilů, Nízuki se během několika minut potopil v pozici 07°57'00.00"S 157°11'00.00"E. Vzhledem k probíhající intenzivní bitvě nebylo možno starat se o záchranu trosečníků. Přestože se Amagiri pokusil vylovit z vody alespoň několik přeživších, musel trosečníky ponechat svému osudu kvůli probíhající přestřelce s dotírajícím UDD-449 SS Nicholas. Většina námořníků a důstojníků z posádky Nízuki zahynula, včetně kapitána Kanedy a kontramirála Akijamy.


10. září 1943 byl Nízuki vyškrtnut ze seznamu lodí japonského císařského námořnictva.zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Niizuki
www.warshipsww2.eu
http://www.combinedfleet.com/niizuk_t.htm
wunderwaffe.narod.ru
http://www.combinedfleet.com/yubari_t.htm
http://cs.wikipedia.org/wiki/Niizuki
cs.wikipedia.org
Hubáček, Miloš. Ofenzíva v Pacifiku. 2. vyd. Praha : Mladá fronta, 2000. 396 s. ISBN 80-204-0866-5

DD - Nízuki (1942) - Nová Georgie a Šalamounovy ostrovy

Nová Georgie a Šalamounovy ostrovy
DD - Nízuki (1942) - Standarta kontradmirála japonského císařského námořnictva. Když se Niizuki stal vlajkovou lodí kontradmirála Akijamy, vlála tato vlajka na předním stěžni

Standarta kontradmirála japonského císařského námořnictva. Když se Niizuki stal vlajkovou lodí kontradmirála Akijamy, vlála tato vlajka na předním stěžni
URL : https://www.valka.cz/DD-Nizuki-1942-t14844#486594Verze : 0
zdroje:
cs.wikipedia.org
http://cs.wikipedia.org/wiki/Niizuki
DD - Nízuki (1942) - Záblesky doprovázející první salvy amerických lehkých křižníků USS Helena (uprostřed) a USS St. Louis.

Záblesky doprovázející první salvy amerických lehkých křižníků USS Helena (uprostřed) a USS St. Louis.
DD - Nízuki (1942) - USS St. Louis po střetu s japonskými torpédy. Snímek byl pořízen  20. července 1943 na Tulagi.

USS St. Louis po střetu s japonskými torpédy. Snímek byl pořízen 20. července 1943 na Tulagi.
URL : https://www.valka.cz/DD-Nizuki-1942-t14844#486597Verze : 0