Main Menu
User Menu

Banská Belá

okr. Banská Štavnica

     
Název:
Name:
Banská Belá
Originální název:
Original Name:
Banská Belá
Další názvy:
Other Names:
(1228) Bela, (1352) Dilln, (1387) Feierbanya, (1516) Belabanya, (1773) Bela, (1954) Banská Belá; maďarsky Bélabánya, nemecky Dilln, Dila
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Banská Štiavnica
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°28'31.21"N 18°56'00.14"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1228
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol rímsko-katolícky z polovice 13. storočia v neskororománskom slohu, prestavaný v goticko-renesančnom slohu; obrazy v neskorobarokovom slohu,
- Škola (bývalá) - jej budova - je z roku 1565, postavená bola v renesančnom slohu,
- Kaplnka z roku 1708 v barokovom slohu, upravená v roku 1840 v klasicistickom slohu; oltárny obraz od J. Czauczika zo začiatku 19. storočia,
- Kaplnka z roku 1756 v rokokovom slohu,
- Kúria v Dolnej doline zo začiatku 19. storočia v klasicistickom slohu,
- Pomník Slovenského národného povstania z roku 1957.
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V rokoch 1788 až 1848 a 1868 až 1953 Banská Belá tvorila dvojmesto s Banskou Štiavnicou. Banská Belá sa osamostatnila 1.4.1954.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk
www.banskabela.sk
URL : https://www.valka.cz/Banska-Bela-t147049#471581Verze : 0
MOD