Main Menu
User Menu

3. velení polní přepravy [????-1945]

第3野戦輸送司令部 / 3rd Field Transport Command

     
Název:
Name:
3. velení polní přepravy
Originální název:
Original Name:
第3野戦輸送司令部
Datum vzniku:
Raised/Formed:
DD.MM.RRRR
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
DD.MM.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.MM.1942-DD.MM.1945 18. armáda
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, /

Velitel:
Commander:
08.08.1941-01.08.1942 Kawane, Yoshikata (Rikugun Šóšó / Rikugun Shosho)
01.08.1942-21.09.1942 ?, ( )
21.09.1942-10.12.1942 Yagi, Setsutaro (Rikugun Tajsa / Rikugun Taisa)
10.12.1942-15.12.1942 neobsadené, vacant ( )
15.12.1942-01.03.1943 Kitazono, Toyozo (Rikugun Tajsa / Rikugun Taisa)
01.03.1943-DD.MM.1945 Kitazono, Toyozo (Rikugun Šóšó / Rikugun Shosho)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR, ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

DD.MM.RRRR-DD.MM.1945 velenie
DD.MM.RRRR-DD.MM.1945 ?
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www45160u.sakura.ne.jp;
URL : https://www.valka.cz/3-veleni-polni-prepravy-1945-t146549#470427Verze : 0
MOD