Main Menu
User Menu

Urtubi Ercilla, Alejandro Felix

     
Příjmení:
Surname:
Urtubi Ercilla
Jméno:
Given Name:
Alejandro Felix
Jméno v originále:
Original Name:
Alejandro Félix Urtubi Ercilla
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
nadporučík
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
DD.MM.1904 Elorrio /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
13.09.1936 Madrid /
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
Stíhací pilot
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
Údajně první Španěl, jenž provedl taran.
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
https://es.wikipedia.org/wiki/F%C3%A9lix_Urtubi
www.diariovasco.com
URL : https://www.valka.cz/Urtubi-Ercilla-Alejandro-Felix-t145921#469104Verze : 0
MOD
Alejandro Felix Urtubi Ercilla se narodil roku 1904 v Ellorio (nedaleko Bilbaa na severu Španělska). Jeho rodiče i prarodiče byli lékárníci (dědeček navíc také starostou nedalekého Aretxabaleta), avšak pokud rodina očekávala, že mladý Felix bude v řemesle pokračovat, mýlili se. Felixovi totiž učarovalo létání a tak se přihlásil k letectvu.

Od počátku projevoval odvahu a odhodlání, například během armádní letecké soutěže musel nouzově přistát kvůli poškozenému chladiči. Bez rozmýšlení vymontoval chladič, vzal jej na rameno a šel sedm mil do nejbližšího města, kde si jej nechal zavařit. Potom se vrátil stejnou cestou k letadlu, namontoval jej a pokračoval v závodu.

Roku 1933 zažil další nouzové přistání, po němž zůstal jeho letoun poblíž Chantada viset na stromě.

18. červenec 1936, datum nacionalistického puče proti republice, zastihl Felixe, tehdy v hodnosti podpraporčíka (Sargento) na základně v Maroku, kde pučisté okamžitě uspěli, což pro Felixe jakožto republikána byla velká pohroma.

Naštěstí o několik dní později dostal úkol přelétnout letoun CASA - Breguet 19 z Tetuanu na pučistické letiště do Sevilly. Pučistický velitel letiště v Tetuanu si nebyl jist Felixovým politickým smýšlením, a proto měl s Felixem na sedadle pozorovatele letět nacionalistický důstojník, aby na něj dohlédl. Felixovi se ale podařilo propašovat na palubu letounu pistoli a když přelétal na Gibraltarskou úžinou, svého pozorovatele, nadporučíka Juana Castro Garru, zastřelil a zamířil nad republikánské území. O čtyři hodiny později přistál na letišti v Getafe a připojil se k vládním silám. Byl přidělen ke stíhačům a začal létat na strojích Hawker Spanish Fury.


Shodou okolností právě jeho Fury byl první strojem tohoto typu ztraceným v boji. Není zcela jisté, kdy se vlastně tato příhoda odehrála, objevují se data 18. 8., 19. 8., 30. 8. apod.

Zdroje se rozchází též v přesném popisu události, nicméně nejpravděpodobnější bude tato verze: Onoho dne Felix při hlídkovém letu narazil nedaleko Badajoz na Junkers Ju 52/3m letící z letiště Tablada. Felix na něj ihned zaútočil, vzápětí však sám musel čelit Fiatu CR.32, jenž třímotoráku poskytoval doprovod. Za řízením fiatu seděl italský pilot nadrotmistr (Sergente) Guido Presel, budoucí eso s 13 sestřely na kontě a třetí nejúspěšnější italský stíhač ve Španělsku.

Oba letci spolu svedli vyrovnaný boj, během něhož neměli čas sledovat přístroje. Oběma se tak "podařilo" zcela vyčerpat zásobu paliva. Felixovi se zastavil motor dříve; zamířil k zemi a posadil stroj nedaleko Alburquerque, na území kontrolovaném nacionalisty. V řadě pramenů se dále uvádí, že Felix ihned po přistání svůj stroj zapálil (a je klidně možné, že se to pokusil a uvedl to později v hlášení), avšak ve skutečnosti Fury padl nacionalistům do rukou neporušený a byl zařazen do stavu nacionalistického letectva. Felix sám z místa přistání uprchl, podařilo se mu získat rolnické oblečení a v tomto převleku, vedoucí za ohlávku osla (!) se mu po týdnu pochodu podařilo přejít frontu a dostat se zpět ke svým.

Presel po Felixově odstoupení ze souboje naprosto ztratil orientaci a bez paliva nouzově přistál v sousedním Portugalsku, přičemž při dosednutí urazil podvozek. Naštěstí po něj portugalská vláda stranila nacionalistům - stroj byl rychle opraven a Presel přeletěl zpět do Tablady.

Možná i za tento hrdinský čin byl Felix povýšen na nadporučíka (Teniente). Nicméně mu nebylo souzeno válku přežít.

13. září 1936 byl Felix vyslán jako doprovod Breguetů 19. Tentokrát letěl na stroji Nieuport-Delage 52 ve dvojici s kolegou Carlosem Colom Molinerem. Poblíž Talavera se utkala dvojice republikánských letounů se třemi Fiaty CR.32. Za jejich řízením seděli J. García-Morato (budoucí nejúspěšnější stíhač války se 40 sestřely) GianLino Baschirroto (6 sestřelů) a Vincenzo Joseph Patriarca (2 sestřely). Republikánským stíhačům se povedlo je odvést od Breguetů, které se tak zachránily, avšak oba republikáni byli v následném prudkém boji zabiti, přičemž jeden z nich se srazil s Patriarcovým fiatem. Patriarca sám se zachránil na padáku, dopadl na republikánské území a před zastřelením jej zachránil pouze americký pas, který měl u sebe (byl napůl Američan).

Pokud jde o průběh souboje opět existuje více verzí události. Jisté je, že sestřel druhého Nieuportu nárokoval Baschirroto (bylo to jeho první potvrzené vítězství) a není zcela jasné, kdo se vlastně srazil s Patriarcou. Zpravidla se však uvádí, že to byl právě Ercilla, přičemž některé prameny tvrdí, že šlo o úmyslný taran po spotřebování munice.

Tato verze se zřejmě rozšířila ihned po Ercillově smrti, neboť se o ní zmiňuje dobový tisk. Např. v La Libertad vyšel článek s názvem "Slavná smrt rytíře vzduchu", v La Voz "Nádherné gesto republikánského letce", v El Sol "Zemřel jako hrdina. Poručík Urtubi, slavná postava letectví" apod.

Nadporučík Urtubi Ercilla byl posmrtně povýšen na kapitána. Truchlila pro něj manželka Maria Cruz Robla Roman a tříletá dcera Matilda.

Zdroje:

Miroslav Šnajdr: Soumrak stíhacích dvouplošníků, nakl. VOTOBIA 1999, ISBN 80-7198-363-2
Alfredo Logaluso: Fiat CR.32 Aces of the Spanish Civil War
https://es.wikipedia.org/wiki/F%C3%A9lix_Urtubi
www.diariovasco.com
https://surfcity.kund.dalnet.se/spain_colom.htm
URL : https://www.valka.cz/Urtubi-Ercilla-Alejandro-Felix-t145921#469147Verze : 0
MOD