Main Menu
User Menu

Ožďany

okr. Rimavská Sobota

     
Název:
Name:
Ožďany
Originální název:
Original Name:
Ožďany
Další názvy:
Other Names:
(1332-1337) Osyan, (1348) Osdyan, (1360) Ozdyan, Osdyan, (1773) Ozdanicz, (1808) Ožďany, maďarsky Osgyán.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Rimavská Sobota
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°22'38.84"N 19°53'42.33"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1332
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Kaštieľ renesančný z prvej polovice 17. storočia, postavený s pojatím zvyškov gotického hradu, barokovo-klasicistický upravený v polovici 18. storočia
Kostol rímskokatolícky z roku 1774
Kúria klasicistická z rokov okolo 1800
Kostol evanjelický klasicistický z roku 1825
Kúria neogotická z konca 19. storočia
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Pôsobisko:
Ladislav Bartholomaeides (1754 – 1825), historik a geograf, pôsobil tu v rokoch 1779-1781
Michal Bosý (1780 – 1847), spisovateľ, prekladateľ, pôsobil tu v rokoch 1798-1799
Ján Fábry (1830 – 1907), botanik, pôsobil tu v rokoch 1850-1853
Ján Chalupka (1791 – 1871), dramatik, pôsobil tu v rokoch 1817-1818
Samuel Kollár (1769 – 1831), historik, pôsobil tu v rokoch 1791-1803


Študovali:
Ján Botto (1829 – 1881), básnik
Štefan Marko Daxner (1823 – 1892), politik, zberateľ povestí
Janko Francisci-Rimavský (1822 – 1905), básnik, publicista
Matej Holko ml. (1757 – 1832), literárny historik
Ján Chalupka (1791 – 1871), dramatik
Ľudovít Kubáni (1830 – 1869), spisovateľ
Juraj Palkovič (1769 – 1850), spisovateľ, slovnikár
Bohuslav Tablic (1769 – 1832), básnik, literárny historik
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V rokoch 1938-1945 bola obec pripojená k Maďarsku. Zaniknutá obec v okolí - Malé Zahorany (1341), od 16. stor osada.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.obecozdany.sk
URL : https://www.valka.cz/Ozdany-t141947#459690Verze : 0
MOD