Main Menu
User Menu
     
Název:
Name:
SPYDER
Originální název:
Original Name:
SPYDER
Kategorie:
Category:
mobilní protiletadlový systém krátkého a středního dosahu
Výrobce:
Producer:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Rafael Advanced Defense Systems, Haifa
Období výroby:
Production Period:
DD.MM.2008-DD.MM.2008 dodávky pro Gruzii / deliveries for Georgia (SPYDER-SR)
DD.MM.2011-DD.MM.2012 dodávky pro Singapur / deliveries for Singapore (SPYDER-SR)
DD.MM.2015-DD.MM.2017 dodávky pro Indii / deliveries for India (SPYDER-SR)
DD.MM.2016-DD.MM.2018 dodávky pro Vietnam / deliveries for Vietnam (SPYDER-MR)
Vyrobeno kusů:
Number of Produced:
1 SPYDER-SR (Gruzie / Georgia)
2 SPYDER-SR (Singapur / Singapore)
18 SPYDER-SR (Indie / India)
6 SPYDER-MR (Vietnam)
Prototyp vyroben:
Prototype Built:
DD.MM.2004 ?
Složení:
Composition:
 
Střela / Munice:
Missile / Ammunition:
Python-5
Derby
I-Derby ER
Odpalovací / Palebné prostředky:
Launch / Firing Means:
MFU (Missile Firing Unit)
Prostředky velení, řízení a průzkumu:
Command, Control and Surveillance Means:
SPYDER-SR / SPYDER-ER:
CCU (Command and Control Unit)
- EL/M-2106 ATAR

SPYDER-MR / SPYDER-LR:
CCU (Command and Control Unit)
RSU (Radar Sensor Unit):
- EL/M-2084 MMR
Prostředky technického zabezpečení:
Technical Support Means:
FSV (Field Service Vehicle)
MSV (Missiles Supply Vehicle)
Výcvikové prostředky:
Training Means:
?
Mobilita:
Mobility:
samohybný
Uživatelské státy:
User States:Poznámka:
Note:
SPYDER - Surface-to-air PYthon and DERby
Zdroje:
Sources:
Jane's Land-based Air Defence 2008-2009
www.rafael.co.il
https://en.wikipedia.org/wiki/SPYDER
URL CZ: https://www.valka.cz/ISR-SPYDER-t141452#650778Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/ISR-SPYDER-t141452#650778Version : 0
MOD
SPYDER

Mobilní protiletadlový raketový systém krátkého a středního dosahu určený k ničení nepřátelských bojových letounů, vrtulníků, bezpilotních prostředků, řízených střel s plochou dráhou letu a dalších typů naváděné letecké munice. Systém byl na začátku nového tisíciletí vyvinut izraelskými firmami Rafael Armament development Authority (později Rafael Advanced Defence Systems), Israel Aerospace Industries - MBT Missile Division a ELTA Radar Division (dceřinná společnost Israel Aerospace Industries). Díky své variabilní architektuře umožňuje kombinací různých radiolokátorů a konfigurací protiletadlových řízených střel vytvořit systém s odlišnými možnostmi postřelování vzdušných cílů:

SPYDER-SR (Short Range): dálkový dosah 1 až 20 km, maximální výškový dosah 9000 m
SPYDER-ER (Extended Range): dálkový dosah 1 až 40 km, maximální výškový dosah 12000 m
SPYDER-MR (Medium Range): dálkový dosah 2 až 60 km, maximální výškový dosah necelých 16000 m
SPYDER-LR (Long Range): dálkový dosah 2 až 80 km, maximální výškový dosah necelých 20000 m

Minimální výškový dosah má činit 20 metrů.

Jednotlivé prvky systému SPYDER jsou umístěny na přepravních plošinách s rohovými kotvicími prkvy, které lze instalovat na libovolný nákladní automobil (6x6 nebo 8x8) s potřebnou nosností a velikostí ložné plochy.

Samotnou výzbroj systému SPYDER tvoří původně protiletadlové řízené střely kategorie vzduch-vzduch Python-5 (s infračevenou zobrazovací naváděcí soustavou) a Derby (s radiolokačním naváděním) od společnosti Rafael. Naváděcí soustavu protiletadlových řízených střel lze zamknout na cíl jak před odpalem (LOBL - lock-on before launch, pouze Python 5), tak i po odpalu (LOAL - lock-on after launch). Pro zvýšení dosahu u systému SPYDER-MR (SPYDER-LR) jsou protiletadlové řízené střely osazeny startovacím motorem. Z tohoto důvodu jsou používány delší transportně-vypouštěcí kontejnery a odpalovací zařízení MFU tak musí být umístěno na podvozku nákladního automobilu kategorie 8x8. Od základních systémů SPYDER-SR a SPYDER-MR byly odvozeny varianty SPYDER-ER a SPYDER-LR, které mají větší dostřel díky použití novějších řízených střel I-Derby-ER s větším dosahem.

Jedna protiletadlová raketová baterie vyzbrojená systémem SPYDER je tvořena jední vozidlem velení a řízení (SPYDER-SR, SPYDER-ER), případně samostatným radiolokátorem RSU (SPYDER-MR, SPYDER-LR), odpovídajícím množstvím nabíjecích přepravníků MSV a vozidel technického zabezpečení FSV a až šesti odpalovacími zařízeními MFU. V případě systému SPYDER-SR se tak celkem jedná až o 24 protiletadlových střel, z nichž maximálně 20 může postřelovat nepřátelské cíle. Odpalovací zařízení MFU se mohou nacházet až 10 km od vlastního CCU. Kompletní nabití MFU novými střelami z nabíjecího přepravníku by mělo trvat méně než 15 minut.

V případě systémů SPYDER-SR a SPYDER-ER má vozidlo CCU vlastní 3D radiolokátor EL/M-2106 ATAR (Advanced Tactical Acquisition Radar), který dokáže detekovat cíl velikosti stíhacího letounu na 70 až 110 km, vrtulník ve visu na 40 km a bezpilotní prostředky na 40 až 60 km. Radiolokátor umožňuje sledovat současně až 60 cílů. U variant SPYDER-MR a SPYDER-LR je součástí baterie samostatné vozidlo RSU (CCU v tomto případě nemá vlastní radar) přepravující 3D radiolokátor EL/M-2084 MMR (EL/M-2084 MS-MMR).
URL CZ: https://www.valka.cz/ISR-SPYDER-t141452#650858Verze : 7
URL EN: https://www.armedconflicts.com/ISR-SPYDER-t141452#650858Version : 0
MOD
Prototyp odpalovacího zařízení MFU (Missile Firing Unit) systému SPYDER-SR postavený na podvozku nákladního automobilu Tatra 815-26RR36 22 255 6x6.1R.
ISR - SPYDER -


ISR - SPYDER -


URL CZ: https://www.valka.cz/ISR-SPYDER-t141452#458544Verze : 5
URL EN: https://www.armedconflicts.com/ISR-SPYDER-t141452#458544Version : 0
MOD
První operačním uživatelem systému SPYDER (v provedení SR) se stala Gruzie, která zřejmě odebrala pouze jedinou baterii se čtyřmi odpalovacími zařízeními. Gruzínský systém je postaven na bázi rumunských nákladních automobilů ROMAN. Dne 11. září 2020 místní ministr obrany podepsal smlouvu se společností Rafael na modernizaci SPYDER-SR provozovaného gruzínskými ozbrojenými silami.


Fotografie:
gmas.ge
thedeaddistrict.blogspot.com

ISR - SPYDER -


URL CZ: https://www.valka.cz/ISR-SPYDER-t141452#651016Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/ISR-SPYDER-t141452#651016Version : 0
MOD
Singapur zavedl systém SPYDER-SR do výzbroje Královského singapurského letectva jako náhradu za britský raketový prostředek Rapier. SPYDER-SR dosáhl plné operační způsobilosti v singapurských službách, u 165. perutě, v červenci 2018. Jako nosiče slouží nákladní automobily typové řady TG MIL vyráběné společností Rheinmetall MAN Military Vehicles.

Fotorafie:
https://www.mindef.gov.sg/

ISR - SPYDER -


ISR - SPYDER -


ISR - SPYDER -


URL CZ: https://www.valka.cz/ISR-SPYDER-t141452#650790Verze : 1
URL EN: https://www.armedconflicts.com/ISR-SPYDER-t141452#650790Version : 0
MOD
V polovině roku 2005 Indie zaslala žádost o podání nabídky na nový protiletadlový raketový systém Rusku, Francii, Jižní Africe, Švýcarsku, Izraeli, Polsku a Velké Británii. Po praktických zkouškách byl jako nejvhodnější kandidát na náhradu indických 9K33 Osa-AK vybrán izraelský výrobek. Smlouva za zhruba 1 miliardu USD se společnostmi Rafael a Israeli Aircraft Industries na dodávku 18 protiletadlových raketových systémů SPYDER-SR pro indické letectvo byla podepsána 1. září 2008. V srpnu 2009 byl kontrakt schválen Radou pro obranné akvizice (Defence Acquisition Council). I když byl plán na nákup izraelského systému oznámen již v roce 2006, akviziční proces byl pozastaven v důsledku korupčních obvinění a následného prošetřování při pořizování protiletadlového systému Barak 8 pro indické námořnictvo.

SPYDER-SR je určen primárně pro protivzdušnou obranu leteckých základen Indických vzdušných sil před pákistánskými a čínskými letouny, vrtulníky, bezpilotními prostředky, řízenými střelami s plochou dráhou letu a dalšími typy "stand-off" letecké munice. Dodávky měly původně začít tři až čtyři roky od podepsání kontraktu. Kvůli nedostupnosti podvozků Tatra 815 z České republiky ale došlo ke zpoždění dodávek. Jako náhrada byly nakonec všechny prvky systému SPYDER-SR instalovány na nákladní automobily typové řady Tata LPTA v konfiguracích 6x6 a 8x8 od indické firmy Tata Motors. Rozmisťování prvních systémů v západní Indii proto začalo až v roce 2017. Objednaných 18 systémů (baterií) bylo určeno pro přezbrojení devíti perutí izraelského letectva (mezi známé jednotky patří 2259. a 2260. peruť).

Na svoji bojovou premiéru nemusel čekat příliš dlouho. V ranních hodinách dne 26. února 2019 systém SPYDER-SR sestřelil pákistánský bezpilotní průzkumný prostředek na špionážní misi v oblasti vesnice Abdasa ležící v okresu Kaččhu ve svazovém státě Gudžarát. Pákistánský letoun byl sestřelen řízenou střelou Derby. Hned následujícího dne byl při útoku pákistánského letectva v Kašmíru střelou systému SPYDER-SR v kašmírské oblasti Budgham omylem sestřelen indický vojenský vrtulník Mil Mi-17, na jehož palubě zahynulo sedm osob (šest příslušníků indického letectva a jeden civilista)

Zdroj:
www.indiandefensenews.in
https://www.indiastrategic.in/topstories158.htm
www.jpost.com
www.vayuaerospace.in

ISR - SPYDER - Čtyřnásobné odpalovací zařízení MFU

Čtyřnásobné odpalovací zařízení MFU
ISR - SPYDER - Čtyřnásobné odpalovací zařízení MFU

Čtyřnásobné odpalovací zařízení MFU
ISR - SPYDER - Vozidlo velení a řízení CCU s radiolokátorem EL/M-2106 ATAR

Vozidlo velení a řízení CCU s radiolokátorem EL/M-2106 ATAR
URL CZ: https://www.valka.cz/ISR-SPYDER-t141452#650839Verze : 3
URL EN: https://www.armedconflicts.com/ISR-SPYDER-t141452#650839Version : 0
MOD
Vietnam nakoupil systém SPYDER-MR osazený na automobilové podvozky HX58 (6x6) a HX77 (8x8) vyráběné německou společností Rheinmetall MAN Military Vehicles. Izraelský systém uspěl ve výběrovém řízení nad ruským hybridním komplexem Pancir-S1E. Dodávky vozidel systému SPYDER do Vietnamu začaly v červenci 2016.

Zdroj:
soha.vn

ISR - SPYDER - Čtyřnásobné odpalovací zařízení MFU pro SPYDER-SR na podvozku HX58

Čtyřnásobné odpalovací zařízení MFU pro SPYDER-SR na podvozku HX58
ISR - SPYDER - Osminásobné odpalovací zařízení MFU pro SPYDER-MR na podvozku HX77

Osminásobné odpalovací zařízení MFU pro SPYDER-MR na podvozku HX77
ISR - SPYDER - Anténní jednotka radiolokátoru EL/M-2084 MMR

Anténní jednotka radiolokátoru EL/M-2084 MMR
ISR - SPYDER - Vozidlo velení a řízení CCU na podvozku MAN HX58

Vozidlo velení a řízení CCU na podvozku MAN HX58
ISR - SPYDER - Zdrojové vozidlo na podvozku MAN HX58 pro napájení CCU a radiolokátoru EL/M-2084 MMR

Zdrojové vozidlo na podvozku MAN HX58 pro napájení CCU a radiolokátoru EL/M-2084 MMR
ISR - SPYDER - Vozidlo údržby a oprav FSV na podvozku HX58

Vozidlo údržby a oprav FSV na podvozku HX58
URL CZ: https://www.valka.cz/ISR-SPYDER-t141452#650788Verze : 4
URL EN: https://www.armedconflicts.com/ISR-SPYDER-t141452#650788Version : 0
MOD
SPYDER-MR pro Armádu České republiky

V pátek 25. září 2020 ministr obrany Lubomír Metnar informoval vládu, že se Ministerstvo obrany České republiky rozhodlo iniciovat jednání s vládou státu Izrael o možnosti pořízení nového moderního protiletadlového raketového systému pro Armádu ČR. Ten je určen k zajištění nepřetržité obrany vzdušného prostoru České republiky, zejména ochraně vojsk a městských aglomerací, jaderných elektráren, průmyslových center, letišť a dalších důležitých objektů.

V rámci této akvizice armáda předpokládá pořízení protiletadlového raketového systému krátkého/středního dosahu (SHORAD/MRSAM, Short Range Air Defence/Medium Range Surface to Air Missile) o čtyřech bateriích, z nichž každá bude vybavena vlastním 3D radiolokátorem, systémem velení a řízení palby a čtyřmi odpalovacími zařízeními. Součástí kontraktu by měla být opce na případný nákup dalších čtyř baterií. Nový raketový systém ve výzbroji armády nahradí více než 40 let starý protiletadlový komplet 2K12 Kub sovětské konstrukce a výroby.

Armáda České republiky při svém výběru posuzovala celkem devět protiletadlových raketových systémů od sedmi výrobců:
- Diehl (Německo): IRIS-T SLM
- Israel Aerospace Industries (Izrael): Barak 8 a ABISR
- MBDA (Francie a Velká Británie) a Lockheed Martin (USA): MEADS
- MBDA (Francie a Velká Británie): VL MICA a EMADS
- Rafael (Izrael): SPYDER
- Raytheon (USA) a Kongsberg (Norsko): NASAMS/NASAMS 2
- SAAB (Švédsko): BAMSE

Na základě průzkumu trhu, konzultací se spojenci, oficiálních informací výrobců (RFI, Request For Information), průmyslového dne a studie proveditelnosti armáda jako nejvhodnější systém pro své konkrétní podmínky a potřeby zvolila protiletadlový raketový systém SPYDER-MR z produkce izraelské státní společnosti Rafael. Mezi nejvýznamnější faktory patřila nepříliš vysoká velikost finančních prostředků vyčleněných pro akvizici nového protiletadlového raketového systému, což mezi favority výběru zařadilo americko-norský systém NASAMS 2 a právě izraelský SPYDER.

Ministerstvo obrany osloví s nabídkou k jednání napřímo vládu státu Izrael s tím, že veřejná zakázka v předpokládané hodnotě 10 miliard Kč včetně DPH bude realizována prostřednictvím výjimky pro zakázky v oblasti obrany nebo bezpečnosti zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek. Tento záměr kolegium ministra obrany jednohlasně potvrdilo 9. července 2020.

Termín uzavření smlouvy na úrovni vlád obou zemí je pak možné předpokládat počátkem roku 2021 s tím, že dodávky nového raketového systému by bylo možné realizovat od roku 2023.

Důležitou součástí vyjednávání bude podíl zapojení českého průmyslu. Ve stručném vyjádření je cílem ministerstva obrany smluvní zajištění nejméně 30% podílu českých firem na pořízení a integraci nového zbrojního systému, stejně jako smluvní zajištění logistické podpory po celou dobu životního cyklu v horizontu dvacet a více let, a to subjektem se sídlem v České republice.

Zdroj:
www.mocr.army.cz
URL CZ: https://www.valka.cz/ISR-SPYDER-t141452#650784Verze : 5
URL EN: https://www.armedconflicts.com/ISR-SPYDER-t141452#650784Version : 0
MOD