Main Menu
User Menu

4310. letecká divize [1958-1963]

4310th Air Division

     
Název:
Name:
4310. letecká divize
Originální název:
Original Name:
4310th Air Division
Datum vzniku:
Raised/Formed:
15.01.1958
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
15.08.1963
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
15.01.1958-15.08.1963 16. letecká armáda
Dislokace:
Deployed:
15.01.1958-15.06.1958 Sidi Slimane, Sidi Slimane AB
15.06.1958-15.08.1963 Nouasseur, Nouasseur AB
Velitel:
Commander:
15.01.1958-15.10.1958 Compton, Keith K. (Brigadier General)
15.10.1958-23.07.1959 Eubank, William E. (Major General)
23.07.1959-05.08.1961 Wade, Horace M. (Major General)
05.08.1961-15.08.1963 Miller, Robert B. (Brigadier General)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
Zdroje:
Sources:
www.afhra.af.mil
URL : https://www.valka.cz/4310-letecka-divize-1958-1963-t139413#453560Verze : 0
MOD