Main Menu
User Menu

327. letecká divize [1957-1960]

327th Air Division

     
Název:
Name:
327. letecká divize
Originální název:
Original Name:
327th Air Division
Datum vzniku:
Raised/Formed:
22.06.1957
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
08.03.1960
Nástupce:
Successor:
327. letecká divize
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.07.1957-08.03.1960 13. letecká armáda
Dislokace:
Deployed:
01.07.1957-08.03.1960 Yigo, Andersen AFB

Velitel:
Commander:
01.07.1957-04.08.1957 Cameron, William R. (Colonel)
04.08.1957-27.09.1957 Mann, Glen E. W. Jr (Lieutenant Colonel)
27.09.1957-03.08.1959 Meyer, Charles R. (Colonel)
03.08.1959-08.03.1960 Slocumb, Charles D. Jr (Colonel)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
Zdroje:
Sources:
www.afhra.af.mil
URL : https://www.valka.cz/327-letecka-divize-1957-1960-t139366#453513Verze : 0
MOD