Main Menu
User Menu

SS - U-10 (1935)

     
Název:
Name:
U-10
Originální název:
Original Name:
U-10
Kategorie:
Category:
pobřežní ponorka
Třída:
Class:
Typ IIB
Kódové označení:
Pennant Number:
U-10
Loděnice:
Builder:
Friedrich Krupp Germaniawerft, Kiel, /
Založení kýlu:
Laid Down:
22.04.1935
Spuštění na vodu:
Launched:
13.08.1935
Uvedení do služby:
Commissioned:
09.09.1935
Vyřazení ze služby:
Decommissioned:
01.08.1944
Potopené lodě:
Sunk Ships:
17.02.1940 Kvernaas (1819 GRT)
18.02.1940 Ameland (4537 GRT)
Velitel:
Commander:
11.09.1935-21.12.1935 Scheringer, Heinz (Oberleutnant zur See)
21.12.1935-01.05.1936 Scheer, Werner (Korvettenkapitän)
01.05.1936-29.09.1937 Beduhn, Heinz (Kapitänleutnant)
30.09.1937-03.04.1938 Weingärtner, Hannes (Oberleutnant zur See)
dd.mm.1937-31.07.1938 Rösing, Hans Rudolf (Kapitänleutnant)
04.04.1938-dd.07.1938 Sohler, Herbert (Oberleutnant zur See)
01.02.1938-14.08.1938 Liebe, Otto Moritz (Kapitänleutnant)
01.08.1938-04.01.1939 Gossler, Kurt von (Oberleutnant zur See)
05.01.1939-15.10.1939 Schulz, Georg Wilhelm (Oberleutnant zur See)
16.10.1939-01.01.1940 Lorenz, Günther (Oberleutnant zur See)
dd.01.1940-09.06.1940 Preuss, Joachim (Oberleutnant zur See)
10.06.1940-29.11.1940 Mützelburg, Rolf Christian Detlef (Kapitänleutnant)
30.11.1940-09.06.1941 Rabenau, Wolf Rüdiger von (Kapitänleutnant)
10.06.1941-29.11.1941 Ruwiedel, Kurt (Oberleutnant zur See)
30.11.1941-22.06.1942 Karpf, Hans (Oberleutnant zur See)
23.06.1942-dd.02.1943 Coester, Christian Brandt (Oberleutnant zur See)
dd.02.1943-dd.02.1944 Strenger, Wolfgang (Oberleutnant zur See)
dd.02.1944-01.07.1944 Ahlers, Kurt (Oberleutnant zur See)
Jednotka:
Unit:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
potopena 2 obchodní plavidla (6.356 BRT)


Ponorka vyřazena po poškození leteckou pumou.
Zdroje:
Sources:
https://www.uboat.net/
https://www.ubootwaffe.net/
Ponorky útočí: Ofenzíva německých ponorek 1914-45 (V.E. Tarrant, Naše vojsko, 2005, ISBN: 80-2060-551-7)
Hitlerova ponorková válka díl 1. (Clay Blair, Praha, 2002, ISBN: 80-7174-487-5)
Hitlerova ponorková válka díl 2. (Clay Blair, Praha, 2005, ISBN: 80-7174-628-2)
URL : https://www.valka.cz/SS-U-10-1935-t13703#353742Verze : 0
Do služby převzata 9.9.1935. Jako bojová loď sloužila za války pouze od 1.9.1939 do 1.10.1939 a potom od 1.1.1940 do 1.4.1940, zbývající čas sloužila jako školní loď. Ze stavu odepsána 1.8.1944 v Gdaňsku a sešrotována.
URL : https://www.valka.cz/SS-U-10-1935-t13703#74785Verze : 0
Zadaná objednávka: 20.07.1934
Kýl položený: 22.04.1935
Spustenie na vodu: 13.08.1935
Uvedenie do služby: 09.09.1935



september 1935 - jún 1940 - U-Schulle Flottille - Neustadt
slúžila ako
Školská ponorka
nasadená - 07.09.1939 - 19.09.1939
26.09.1939 - 15.10.1939
28.01.1940 - 05.02.1940
14.02.1940 - 20.02.1940
03.04.1940 - 23.04.1940


júl 1940 - august 1944 - 21. U-Flottille - Pillau
slúžila ako
Školská ponorka



- 17.02.1940 potopila Nórsku loď Kvernaas o výtlaku 1,819 tón
- 18.02.1940 potopila Holandskú loď Ameland o výtlaku 4,537 tón



zdroj:
https://www.ubootwaffe.net/ops/boat.cgi?boat=10
URL : https://www.valka.cz/SS-U-10-1935-t13703#261479Verze : 0