Main Menu
User Menu

2. skupina (pozorovací) [1919-1921]

2nd Group (Observation)

     
Název:
Name:
2. skupina (pozorovací)
Originální název:
Original Name:
2nd Group (Observation)
Datum vzniku:
Raised/Formed:
15.08.1919
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
DD.03.1921
Nástupce:
Successor:
5. skupina (pozorovací)
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
15.08.1919-DD.03.1921 Havajský department
Dislokace:
Deployed:
15.08.1919-DD.03.1921 Honolulu, Luke Field
Velitel:
Commander:
19.08.1919-19.09.1919 Furrow, George C. (Captain)
19.09.1919-04.11.1919 Knerr, Hugh H. (Major)
04.11.1919-DD.03.1921 Wheeler, Sheldon H. (Major)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

Poznámka:
Note:
Zdroje:
Sources:
www.afhra.af.mil

URL : https://www.valka.cz/2-skupina-pozorovaci-1919-1921-t136580#450723Verze : 0
MOD