Main Menu
User Menu

Varšavské a Slovenské národní povstání

Diskuse
Bohužel nemám přesnější informace ale protože jste zajisté znalí voj dějin tak určitě pochopíte co mám na mysli .


Jak už jsem výše uvedl neznám jména voj . velitelů . Ale co třeba ten slavnej podraz Rusů při povstání ve Varšavě kde jim Rusové slibují pomoc a pak z dostřelu svejch zbraní sledují jak je tam Němci pobily prakticky do jednoho .


Kdyby někdo napsal o této události něco podrobnějšího byl bych jenom rád .


Přeji krásný den a všechno v černým .
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#44937Verze : 0
Ještě k tý Varšavě. Rusové by jim určitě pomohli, jen kdyby tady nebyl faktor STALIN. A tak Poláci se dočkali jenom pomoci Angličanů, který jim něco málo shodili z letadel. A dobrá půlka těch zásob ještě padala na hlavu němcum.


Chtěl by se Vás zeptat, co myslíte proč Rusové pomohli SNP a Varšavě ne.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#44947Verze : 0
U Varšavy stál 1. běloruský front v té době ještě pod velením Rokossovského.
Co se týká SNP tak myslím, že rusáci nechali SNP na holičkách stejně jako Varšavu, pomoc, kterou poskytli byla pozdě a malá - jenom politické gesto.
Jestli to byl zlý úmysl, nebo neschopnost, tak to se necítím kompetentní rozhodnout - ták moc jsem to zase nestudoval, ale vzhledem, k tomu co jsou bolševici zač, tak bych vsázel na to první.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#44954Verze : 0
SNP přece jenom obdrželo trochu větší pomoc od Rusů. Ti alespoň poslali na Slovensko 2. čs. paradesantní brigádu a 1. čs. stíhací pluk. Naopak západní spojenci pomohli Varšavě větší měrou než SNP. Takže asi spojnci pomhli stejně jak SNP tak Varšavě, až na to, že jinak rozvhrli síly. Stjně to bylo oboum povstáním na nic.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#44967Verze : 0
To Tomak:


Ad pomoc SNP: Byla dost pozdě a nedostatečná. Lepší pomoci než pravidelným jednotkám bojujícím v SNP se dostávalo partyzánům. SSSR nakonec pomohl SNP až po ujištění KSČ v Moskvě, že získá rozhodující vliv na celé SNP. SSSR když viděl reálnou situaci, tak SNP odepsal.
Ad Varšava: To je myslim jasný. Potřeba zlikvidovat občany, kteří jsou ochotni zaplatit za svobodu svou i ostatních cenu nejvyšší. Tito lidé by dělali problémy i zájmům SSSR v poválečném Polsku (což byla asi největší geopolit. priorita SSSR). Oficiální výmluva byla, že nezodpovědní Poláci povzbuzovaní nepřátelskými i vlastními imperialisty z Londýna provedli povstání s cílem ovládnout Polsko a poškodit RA v době, kdy se příslušné svazky RA potřebovali doplnit, odpočinout a přeskupit se po velké ofenzivě.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#45040Verze : 0
MOD
Mimochodem, pomoc SNP potom co se vzdaly slovenské divize na východě byla dost chimérická, zásobovat povstání letecky byl asi problém, a pozemní cesta neexistovala.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#45045Verze : 0
Pomoc už mohli jen tím, že by trochu mákli jejich pozemní vojska. Jejim velitelům se opravdu nechtělo přes Karpaty, na rovinatém polském území se útočné Rudé armádě dařilo líp. Na území tehdejšího Československa se dostali až když Povstání doznívalo. A východoslovenské divize? Škoda byly nejlépe vyzbrojeny a Rudé armádě by pomohli víc než Rudá armáda SNP.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#45088Verze : 0
to Tomak jak myslíš že by "mákli " ? Pokud vím tak povstání s rusy nikdo moc nedomlouval, to co bylo domluveno selhalo bez viny rusů (otevření a udržení Dukelského průsmyku) takže jak si představuješ tu pomoc ze strany RA? A hlavně kudy? Přechody přes hory němci spolehlivě ovládli, a než se probojovali přes Duklu tak bylo po povstání, je pravda že letecké dodávky šli hlavně partyzánům, ale pokud se připravovalo povstání pak mi přijde divné že se třeba sklady zbraní nepřesunuly do míst kde je bude možno využít a nechaly se třeba v Bratislavě. Přiznám se že rusům moc nefandím, ale zrovna z toho že se nesnažili SNP pomoct bych je nevinil, klidně se mohli na Duklu vykašlat a jít dál na západ, Obchvat tudy myslím nehrozil a počkat až jim tahle část fronty spadne do klína tím že ji obejdou z obou boků.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#45092Verze : 0
V Bratislavě přece něco muselo zůstat! To by bylo trchu nenápadný kdyby všechny vojenský jednotky i se zásobama najednou vyklidili hlavní město. Povstání nebylo sice domluveno na takové úrovni jakou by potřebovalo (to je taky jeden z důvodů proč vypuklo tak brzo a nepřipravené), ale neříkejte mi že, posílit frontu v oblasti Dukelského průsmyku a vytvořit průlom, je takový problém pro mohtnou Rudou armádu.


Rudá armáda se snažila pomoct, ale její snahy přišly pozdě (holt politika je hrozná věc).
A ještě k tomu klínu, je fakt, že kdyby se na Duklu vykašlali a udělali by ten klín tak by průchod přes Maďarsko nebyl problém.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#45110Verze : 0
To Bitaxe:
Ale já to pochopil tak, že jde o počet vlastních vojáků, kteří zahynuli zbytečně - tím myslím kvůli chybnému rozhodnutí velitele, který zvolil špatnou z několika možností. Velikost ztrát se musí dát do souvislosti s počtem, vybaveností, odhodláním apod. nepřítele. Proto myslím, že zrovna Leningrad nebyl správný příklad, přestože nezpochybňuji názor o Žukovových metodách velení.


SNP: Kdyby SSSR umožnil vysazení 2. čspdb včas (+ vhodně ji vyzbrojil) a nečekal až na ujištění ze strany KSČ (nechtěli "buržoazní povstání" na svých hranicích), tak to mohlo dopadnout i jinak. Výsadek přišel se značnou časovou ztrátou (brigáda cvičená jako paradesantní měla být ihned po vypuknutí povstání vysazena na území Slovenska a ne bojovat na přístupech k průsmykům - tím došlo k časové prodlevě) a uskutečnil se tak v době, kdy Němci již soustředili značné síly na potlačení SNP.
Navíc jednotky byly vybaveny sovětskými zbraněmi, což znamenalo nemožnost užívání munice vyskytující se na Slovensku a umožnilo tak SSSR povstání kontrolovat skrze nutnost leteckého zásobování.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#45114Verze : 0
MOD
to Tomak já sice nejsem fanda RA a rusů obecně ale za neúspěch SNP bych ji nevinil, ani za to že neposkytli pomoc. SNP vypuklo bez jejich přičinění a docela chápu že nezrušili své už naplánované akce a nevrhli se na pmoc slovensku, tím spíš že nebylo kudy, za což opět nenese vinu RA. Vůbec bych to nesrovnával s Varšavou kde rusové stáli na druhém břehu řeky a sledovali jak je povstání likvidováno.
Představa že by spojenci proto aby se zbavili polských výsadkářůobětovali spoustu vlastních vojáků mi přijde dost pochybná, je pravda že za bolševika se podobné věci v polské literatuře objevovaly, ale myslím že spíš proto aby se ukázalo jak je ten kapitalista zrádný. Podle mne spíš došlo k selhání práce štábu (s Montgomerym v čele) a bylo podceněno nebezpečí plynoucí z vysazování parašutistů po částech, z toho že tankové jednotky budou působit v pro ně nevhodném terénu a nebudou schopny dosáhnout včas určených cílů a podobně. Podle mne by si iniciátor celé akce zasloužil místo mezi nominovanými.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#45188Verze : 0
To Bitaxe:
SSSR a Stalina, který řídil prakticky veškeré dění ve státě zvláště bych si dovolil označit minimálně za spoluviníky krachu SNP (i kdyby pomohli sebevíce mohlo to stejně krachnout, ale oni se s pomocí "nepřetrhli").
SSSR asi neměl přímou povinnost pomoci (nevím jestli něco takového konkrétně řešili smlouvy se SSSR), ale byla tady morální povinnost ne nepodobná Varšavě.
SSSR na svém území cvičil paradesantní jednotku (2.čspdb) s jasným cílem: nasazení v případě vypuknutí povstání či nečekaného zhroucení okupačních jednotek na území Československa. V době vypuknutí SNP již měla brigáda ukončen výcvik.
Pokud seřadím chronologicky události (dle knihy J. Šolce o 2. čspdb) - 29/8/44 vypknutí povstání; noc z 10-11/9/44 nástup do bojových pozic u Sanoku na přístupech k Dukle; 19/9/44 odchod z protoru a přesun do Krosna (místo odletu); do konce září přepraven na Slovensko jen velitel a malá část brigády (hlavně lidi ze štábu); teprve kolem poloviny října dopravena prakticky celá brigáda. Po dvou týdnech ale akce končí krachem (Němci se již dostali příliš daleko). Prodlevy jsou způsobeny ani ne tak technickými či meteorologickými problémy (na ty se vymlouvali, ale dle čs. pilotů byly nad Karpaty podmínky pro přelety vhodné a o špatném počasí nemohla být řeč), ale hlavně politickým lavírováním )viz jak sem psal výše - nechtěli připustit, že by "buržoazní síly" osvobodily oblast a získali tak vliv v ní. Urychlení přesunu sil brigády měli na svědomí pravděbodobně čs. komunisté v Moskvě, kteří se "zaručili" za "odpovídající vhodné" směřování SNP. Proto si myslím, SSSR má nakrachu SNP dost velký až rozhodojící podíl. Pokud by došlo ke včasnému přesunu brigády, tak by bylo možno zaujmout odpovídající obranná postavení a Němcům by se možná nemuselo podařit přesunout na Slovensko těžkou techniku.
Samozřejmě to jaký by byl vývoj je lehce "what if", ale to že postup SSSR byl "nemorální" není z mého pohledu pochyb (nikomu ho nevnucuju, tak to jenom prostě vidím já).
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#45217Verze : 0
MOD
to RoBoT obávám se že stebou nemohu souhlasit, pokud někdo má hlavní vinu za krach povstání pak je to jeho slovenské vedení. Nemůžeš svalovat vinu na někoho že nepomohl SNP pokud tato věc nebyla předem dohodnuta. Morální povinnost je sice hezký pojem, ale každý si pod ním může představit něco jiného. Osobně si nemyslím že i kdyby parabrigáda byla nasazena okamžitě byla by to až tak velká změna. Celé vedení SNP bylo značně chaotické a nasazení této jednotky by bylo asi dost složité. K podmínkám pro přelety se nedokážu vyjádřit, ale nejde jen o podmínky, ale i o to zda jsou letadla vhodná k tomu účelu k dispozici a zda nejsou plánována pro jiný účel. Nejsem žádný odborník na SNP ale svalovat vinu za jeho krach na rusy mi připadá trochu nesmyslné. Je to asi jako když si zčnu rvačku s někým o hlavu větším a pak řeknu že jsem dostal nařezáno proto, že ten kdo je ve vedlejším domě mi nepřišel na pomoc. Ale myslím že toto nepatří sem ale někam kde by se řešilo SNP a kde by možná byl i někdo kdo o tom ví víc než třeba já.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#45258Verze : 0
To Bitaxe: Ano slovenské vedení se zrovna nevyznamenalo (a partyzáni už vůbec ne - záznamy hovoří o svévolném opouštění pozic apod.), ale na druhou stranu je podle mě potřeba uznat, že počítali s rychlou pomocí. Bez ní toho proti Němcům moc nezmohli.
Ano operuji s morální vinou (a poctivě to taky uvádím). Jestli bylo v nějaké smlouvě něco podobného ošetřeno (a tudíž by byla třeba nějaká právní závaznost) nevim a upřímě o tom pochybuji. Ale není to podobné Varšavě ? (Jestli je tam zásadní rozdíl, rád se poučím.)


Co se týče technických problémů. Dle svědků byla letadla k dispozici a bylo vhodné počasí, ale styčný důstojník RA veliteli tvrdil opak. Když mu ukázali meteo výpis, tak tuším uraženě odešel (přesně si nepamatuji musel bych si v knihovně znovu vypůjčit Padáky nad Slovenskem). Když vyslání zaurgovali představitelé KSČ (není přímý důkaz, ale nepřímé indicie), tak to najednou šlo. Podle toho, co sem zatím přečetl, si myslím, že nešlo o technické problémy, ale o politickou záležitost. Proto mě ten jejich postup "vadí".


BTW: S něčím podobným se dopředu asi počítalo, vžyď se na tento úkol připravovala i jednotka.


BTW II: Jak říká klasik: Rád diskutuji s lidmi, kteří se mnou nesouhlasí. Poslouchat ozvěnu je totiž po čase nudné. Smile Smile Smile Smile Smile
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#45294Verze : 0
MOD
RoBoT myslím že proti Varšavě je jeden zásadní rozdíl a tím je to že překročit řeku bylo možné a shodovalo se to s tím kam jednotky stojící na předměstí Praga potom útočily, dokonce se dá z vojenského pohledu říct že s pomocí povstalců by to překročení řeky mělo být snažší. U SNP jde o to že přímá pomoc byla právě díky vedení povstání mimořádně obtížná (je přeci jen rozdíl překročit Karpaty nebo Vislu) a navíc armády by se musely stočit ze svého směru, což je z vojenského pohledu asi docela problém. Ruský pohled na celou věc je určitě jiný než náš, pro ně bylo povstání zajímavé ve chvíli kdy se zdálo že se tím zkrátí cesta na západ, pokud by tomu tak nebylo je mnohem logičtější obejít slovensko a jeho hory plochou krajinou v Polsku a Maďarsku a nepřítele buď napadnout zezadu nebo ho donutit aby pod hrozbou obklíčení ustoupil. Myslím že úkolem parabrigády nebylo bojovat v povstání, o tom se v době kdy byla stavěna asi ani neuvažovalo, ale bojovat v dosahu vlastních vojsk tam kde vypukne povstání na okupovaném území. to bohužel nebylo splněno a dosah vlastních vojsk byl zcela mimo. Pokud slovenské vedení počítalo s rychlou ruskou pomocí pak je otázkou proč toto s rusy včas nedomluvilo, taková pomoc potřebuje na přípravu nějaký čas a obrátit armádu a logisticky ji zabezpečit trvá docela dlouho.Spíš mi to připadá jako trestuhodná nedbalost na straně vedení povstání (možná že chyba byla někde na komunikaci ) než to že rusové nic nedělali. Problémy z toho že se s takovou akcí nepočítalo se projevily i za bojů na Dukle, a to co píšeš o ruském důstojníkovi letectva je sice hezké ale vzpomínky jsou věcí ošidnou a pokud bys měl třeba úkol mít vyčleňena letadla pro něco a přišli za tebou "inostránci" asi bys je neposlal kamsi ale snažil by ses na něco se vymluvit. Jak už jsem psal tohle nechci posuzovat (možná mi chybí tvé nadšení) a myslím že pro to ani jeden z nás nemá ty správné podklady. Na pamětníky se zas tolik nespoléhej, ona od události do jejího zasání uplynula dost dlouhá doba a paměť je věc ošidná. Ale opravdu myslím že to nepatří sem
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#45314Verze : 0
Ad Visla x Karpaty: To zní rozumě. Určitě to snazší bude. Ale "určitě" to šlo provést dříve (čas zde hrál dost velkou roli - přísun německých posil, ale nechci se pouštět do "co by kdyby"). Když sem mluvil o rozdílu, myslel jsem taky jestli tam nebyl nějaký závazek, slib, dohoda nebo tak něco... ale jinak souhlas.


Ad úkoly brigády: Tady si dovolím nesouhlasit. Z čs. strany bylo motivem vybudovat desant, který bude schopen v době vypuknutí ozbrojeného povstání na území ČSR (s povstáním se počítalo - teoreticky již od počátků války - viz pokyny domácími odboji) osvobodit republiku (BTW značnou část jednotky tvořili Slováci). To moc nezapadalo do schéma osvobozování hlavních měst RA a Stalin si již od počátku nechával otevřená dvířka (viz vyzbrojení desantu tanky = letecky nepřepravitelné). Tím ale dávám částečně za pravdu Tobě v otázce komunikace. Ono je ale problém bavit se otevřeně s člověkem jako je báťuška Stalin.Ad nadšení: Myslím, že nemám nějaké zvláštní "nadšení", jen si myslím, že bylo nesmyslné vytvářet desant a pak ho nasadit do "pěchotních" bojů na Dukle. Působí to na mě dojmem "samotné vás tam nepustíme, jenom hezky nám po boku", ale když se nezadaří, tak si tedy odleťte. (No taky bych tady nerad zabředl do diskuze o sovětských motivech Dukly apod.) Jen vyjadřuji svůj dojem, nic víc.


JJ, sem to asi nepatří, ale já jen reagoval na jeden příspěvek a už se to "rozjelo"... Možná by se daly naše příspěvky přesunout do fóra o SNP či tak něco (i kdyby se to smazalo, já to neobrečim Smile Smile Smile Smile Smile )


BTW: můžu Tě ujistit, že mě učí, že memoáry je třeba několikrát ověřit a pak jim stejně moc nevěřit Smile Smile Smile Smile
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#45323Verze : 0
MOD
On je problém že ani ruské výsadkáře vlastně nikdy nevysazovali a je docela možné že posádky letounů na to nebyly připraveny, ale nechci o tom spekulovat. Důvodem proč byla výsadková brigáda postavena ze slováků je celkem jasný nešlo o povstání ale o to že jich bylo po dezercích dostatek, byly to mladí a zdraví chlapi což se o mnoha dalších vojácích říci nedalo. mavíc byla snaha postavit jednotku z lidí kteří neprošli lágry a mají tedy k SSSR jiný vztah (to se mezi nábožensky orientovanými slováky myslím nepovedlo).
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#45403Verze : 0
No tak o SNP moc nevím takže jenom ve zkratce.


Myslím, že největší problémem bylo vedení SNP a plán. Pokud vím, tak SNP vycházelo pří plánu A (který byl odsouhlasen) ze dvou premis:
a) Slovensko musím být nejdřív obsazené celé Německem (protože pak by nemohli koncentrovat jednotky, atd.)
b) Rudá armáda musí postoupit blíže ku Slovensku


pak byl ještě plán B:
a) povstání vypukne až když bude RA na území SR.


No a pak když Němci obsazovali Slovensko, tak někomu z velení rupli nervy a vyhlásil počátek povstání. Proto taky Němci okamžitě byli schopni reakce. A Rusové naopak nebyli schopný ničeho.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#46161Verze : 0
to vF zcela s tebou souhlasím, po pravdě bych se do diskuze nezapojil nebýt toho že se objevila snaha shodit krach SNP na rusy. Sice je ne,ám rád, ale za tohle opravdu nemohou. Pokud vedení zblbne a vrší chybu na chybu není dobré hledat viníka kdesi mimo vlastní řady.
Ta bitva o které píšeš mohla být docela zajímavá nemáš nějaké podrobnosti (kde, kdo a kdy)?
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#46183Verze : 0
Nikdo se nesnaží shodit vinu na Rusi, ale jak napsal RoBoT jsou spoluviníci. A že NIKDO s Rusi SNP nedomlouval? Delegace Slovenské národní rady byla vyslána do Moskvy, aby informovala sovětskou vládu o chystaném povstání a koordinovala vojenské akce se sovět. gen. štábem. Bylo domluveno, že povstání bude zahájeno podle plánu schváleného 29. června 1944 Londýnem. Pokud by ale Němci začali obsazovat Slovensko, mělo povstání vypuknout dříve.


Přpojuji se k Vám v tom, že by předchozí přspěvky vztahující se k SNP měly být přesunuty do nového témata.


Hvězdná pěchota: Nemám velitele, ale bitvu. Monte Cassino. Jaký je Váš názor na celou italskou kampaň.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#46222Verze : 0
K tomu SNP, ale už naposled, protože jestli chcete o tom tak založte SNP sekci.


A co se týče toho plánu, tak myslím, že je to hodně špatně. Protože tenhle byl neschválen a musím říct, že velmi logicky. Každý, kdo má jen trochu mozku, musí pochopit, že je blbost, aby začalo povstání před obsazením Slovenska Němci. Tohle byl plán, který byl okamžitě zamítnut. Je to logické, protože povstalci se nemůžou rovnat pravidelné armádě a pokud by povstání vypuklo dřív tak by vše dopadlo, tak jak dopadlo. Hlavní důraz při povstání je v tom, že protivník má armády rozprostřené na velkém území a je možno s malou, špatně vyzbrojenou armádou mu udělat velké nepříjemnosti. Což se v SNP nestalo ...


Rusové rozhodně spoluviníci nejsou:
a) SNP počítalo s tím, že vydrží mnohem déle - nakonec se zhroutilo tak rychle, že možná ani Němci to nečekali Very Happy
b) Rusové vůbec nepočítali s tím, že by se "hnali" přes Slovensko - většina jejich plánů počítala pouze s útokem přes ideální Polsko. Slovensko = hornatá pevnost, Němci s výškovou převahou při obraně, atd...
c) SNP špatně naplánované
d) Alibistické cíle SNP
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#46320Verze : 0
Jak, že SNP počítalo s tím, že vydrží déle. 2 měsíce byl nejzažší limit. Copak SNP mohlo vydrežet déle a když ano, buď prosím od té dobroty a řekni mi jak dlouho. A s tím, že se povstalci nemohli rovnat pravidelné armádě to snad nemůžeš myslet vážně. Že se partyzání nemohou rovnat regulerní armádě s tím souhlasím, ale musím oponovat s jednou věcí. Slovenská armáda, to nebyla banda pobíhající po lese se Špaginama loudíc o potraviny ve vesnicích. SNP nebylo špatně naplánováno, jen bylo zhaceno odzbrojením Východoslovenských divizí. A albistické cíle? Byl bych rád, kdyby si sem ještě napsal a rozvedl, co tím míníš. Dík
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#46336Verze : 0
Omlouvám se, ale abych nezapomněl. Bylo by skutečně dobré kdyby někdo z moderátorů přesunul ty příspěvky o SNP do vlastního fóra. Ty pŕíspěvky jsou velm plnohodnotné a bylo by škoda, kdyby přišli vniveč.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#46337Verze : 0
Rád bych se tedy nyní do této debaty také vložil se svou troškou do mlýna. Rád bych reagoval na příspěvky, týkající se SNP.
K přípravě povstání - bylo povstaleckým štábem, jehož hlavou byl zprvu pplk. gšt. Golián (což byla bohužel akce nad jeho síly a sám si toho byl vědom) koordinována po tajných jednáních s partyzánskými jednotkami na Slovensku a čs. zahraničním odbojem. Čs. exilová vláda v Londýně reagovala vysláním mise KRÁTKÝ (kpt. Jaroslav Krátký (32 let) vycvičen skupinou pro zvláštní účely). Ten měl kontaktovat štáb připravovaného povstání. Misi splnil a dorazil na Slovensko, kde kontaktoval pplk.gšt. Goliána a podílel se na přípravě povstání. Počítalo se s pomocí 1. čs. arm. sboru z východu (proto byla později také narychlo připravena dukelská operace, jinak by k ní nedošlo).
- k zahájení povstání - Povstání vypuklo předčasně při obsazování Slovenska německou armádou poté, co Němci přestali důvěřovat v loyalitu slovenské armády a dozvěděli se o přípravách k povstání. Byly zajištěny a odzbrojeny obě slovenské "rychlé" divize, které měly právě 1.čs. arm. sboru otevřít přes Karpaty průsmyky cestu na Slovensko a přidat se k němu. Těsně před odzbrojením těchto divizí odléta jejich velitel přes frontu na sovětskou stranu domluvit podrobnosti k zapojení slovenských divizí (tuším Lomský). Tehdy ještě netušil, že obě divize jsou zcela neutralizovány. Když letadlo na sovětské straně přistálo, bylo okamžitě obklopeno sovětskými vojáky, kteří byli užaslí citují z "podivných uniforem nezvaných návštěvníků". Nakonec po mnoha dožadováních byl předveden ke Koněvovi, který ho vyslechl, ale vzhledem k situaci slovenských divizí již nic koordinovat nemohli. Koněv jej zařadil tedy do sestavy čs. sboru, ke 3. brigádě.
Slovenské povstání zahájila nedisciplinovanost a horké hlavy některých partyzánských oddílů, které zahájily proti úmluvě se štábem pplk. Golina před domluveným termínem bojové akce, čímž vyprovokovaly odezvu Němců k úplnému obsazení Slovenska. Pak došlo i následně k odzbrojení oněch dvou divizí. Golián, když viděl, jak situace vypadá, rozhodl se logicky, protože čekat už vzhledem k rozpoutání boje partyzánskými jednotkami nemohl, zahájit SNP. A tak to začalo...
- 2.parabrigáda - složení ze Slováků bylo z důvodu potřeby vytvoření slovenské jednotky v rámci čechoslovakistického ideálu sboru a také proto, že (jak psal již Bitaxe) to byli mladí muži, vhodní pro para výcvik (tuším, že z celkového počtu brigády jen 3 odmítli paradesantní výcvik). Brigáda byla nejprve nouzově nasazena jako pěší jednotka u Krosna, ke zklamání jejich příslušníků ("vzali nám padáky..."). Zde se v pěších bojích dobře osvědčila. Byla tak sovětským štábem jednoduše využita. Důvod byl prostý - jednotka potřebovala pro nasazení a boj v týlu nepřítele bojové zkušenosti ("přičichnout ke krvi", jak si to vyložili sami důstojníci brigády). PAk byla nasazena na Slovensko jako podpora SNP. Počítalo se s tím, že jako hlavní podpora.
- bojeschopnost povstaleckých jednotek - Problém byl v tom, že většina příslušníků slovenské povstalecké armády po počátečních bojích s německou armádou, která byla dobře oproti povstalcům vyzbrojena, moc bojovat nechtěla. Povstalecký štáb jim sliboval stále ať vydrží do příchodu 2. parabrigády, která přejme hlavní těžiště bojů. Všichni tedy upínali své naděje na příchod 2. parabrigády, která stále nešla, protože byl problém se získáním dostatečného počtu letadel k přepravě mužů brigády, beden z výzbrojí a lehkou dělostřeleckou podporou, kterou brigáda měla. Naplno se tak ukázaly slabiny příprav celého povstání i nepřipravenost na jeho vypuknutí. Mnoho Slováků dezertovalo a odešlo jednoduše domů. Území ovládané povstalci se zmenšovalo a zmenšovalo. A tehdy dorazila letecky 2. parabrigáda, k níž velká část povstalců, až značně přehnaně, upínala své naděje - "že teď se vše zlomí a Němcům konečně ukáží". Bohužel očekávání povstalecké armády bylo několikanásobně nad síly a vůbec možnosti 2. parabrigády, která bojovala přesto skvěle a s nadšením. Osvědčila mezi povstlaeckým vojskem svůj statu elity.
Mnohdy však kromě boje s německou armádou musela ještě zadržovat a reorganizovat znovu k boji dezertující slovenské povstalecké jednotky.
- ústup - Když povstání muselo ustoupit do hor, těžiště ústupových bojů nesla především 2. parabrigáda. Její příslušníci byli zklamáni přístupem valné části slovenské povstalecké armády k SNP i chováním některých civilistů. Když například před pádem Bánské Bystrice odmítl její starosta materiálně ze skladů podpořit 2. parabrigádu s tím, že "až přijdou Němci, pomstili by se mu"...
Omlouvám se za absenci přesných datových údajů a jmen v textu, píši z hlavy, neboť nyní zrovna nemám přístup ke svému archivu. Pro případné zájemce o upřesnění, rád později doupřesním. Hlavní zdroj: nepublikovaná kniha gen. Viléma Sachra "Nebeská brigáda".
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#46356Verze : 0
šavské povstanie a SNP sa nedá porovnať pre oboje boli úplne iné podmienky a vzťahy. Je škoda že SNP dopadlo tak ako dopadlo a nebolo trochu lepšie naplánované ale čo sa dalo očakávať od vtedajšej špičky ktorá bola po priebežných čistkách nie príliš pripravená vieť klasickú frontovu vojnu ale aj tak klobúk dolu čo do´kázali tý ľudia v takých podmienkách a pri tej výzbroji, výstroji a hlavne vycvičenosti dosiahnuť.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#46381Verze : 0
Souhlasím s tím, že SNP a VP se nedá srovnávat. Obojí mělo své specifické podmínky.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#46384Verze : 0
K plánování SNP - když jsem si kdysi prostudoval Goliánův plán SNP, seznal jsem, že jeho hlavní slabinou byla vázanost jednotlivých článků plánu na sobě. Respektive každý článek celého řetězu závisel na splnění toho předchozího. Stačilo jedno vypadnutí a celý plán hrozil spadnout jako domeček z karet. Jenže musíme vzít v potaz to, v jakých podmínkách musel Golián povstání připravovat a s jakými možnostmi, které měl. Byl to risk, který mohl vyjít. Bohužel nevyšel...
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#46385Verze : 0
Sem si nejdříve nevšiml přesunutí příspěvků do tohoto fora, tak budu reagovat i na starší příspěvky Smile .


To Bitaxe: Já nechtěl svádět krach SNP jen na Rusi - SSSR (možná tě překvapím Smile , ale v jinejch případech je zase chápu i když je většinový pohled třeba jiný Smile - já jen ať nejsem za rusofoba Smile ), ale jen sem chtěl říci, že neudělali, co mohli, aby pomohli - viz některé zmiňované kroky a "obstrukce" - spíše dělali to, co se jim hodilo do karet (tak jako v Polsku - netvrdím, že šlo o identické věci, ale jisté podobnosti tu jsou - myslim x sem si vědom i velkých odlišností). Já uznávám, že každý stát dělá sobě výhodnou politiku, ale myslim, že si můžu dovolit "kritizovat", pokud došlo ke zbytečným obětem (opakuji - netvrdím, že jen chybou SSSR; moje kritika míří i do "vlastních" řad).


Ad Slováci v sestavě 2. čspdb: Souhlas. Jednak byli k dispozici (obecně lidí bylo málo a ty nejschopnější často přeřazovali k partyzánskému štábu v Kyjevě), druhak podpora čechoslovakistického ideálu. Dále znalost prostředí a předpokládaná lepší reakce obyvatel na "vlastní" (jakože na Slovensku narozené) vojáky než na Čechy.


Ad Pavel J. Kuthan: Souhlasím, že byly problémy technického rázu, ale byly i problémy politického rázu (viz výše uvedené - prostě jenom "buržoazii" ne x když naléhal i Klement Gottwald tak teda jo, ale s odstupem - strašně zjednodušeně řečeno). Ještě bych doplnil, že po ústupu byly asi největšími problémy: zima, málo jídla a munice, velitel partyzánů Asmolov (tuším plukovník) - viz zadržování členů brigády (hlavně ženy), nerozdělování se o peníze a zásoby apod.
Tebou uváděná jednání a porady o povstání asi budou zhruba správně (nemám bohužel čas přesně dohledávat ve výpiscích). Ta "kniha" gen. Sachra je poklad. Možná by stála i za zveřejnění, ale to je asi velká "pohádka".


Ad rozdílné podmínky: Ano samozřejmě, ale určité podobnosti tam jsou (alespoň můj názor).


Ad vázanost: Ano značný problém (nejvíce se to ukázalo v případě odzbrojení dvou divizí a nespolupráce partyzánů) - souhlas. Ale šlo to lépe ? Souhlas, že Golian neměl nejlepší výchozí podmínky.


Nemělo by se také zapomínat na obecně politický rozměr. Slováci se prostřednictvím SNP "přihlásili" na správnou stranu = lepší pozice pro ČSR po válce.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#46399Verze : 0
MOD
Vím, že srovnávat Vašavu a SNP nejde, ale jak jsem uvedl už dříve, musel jsem to kakhle vyřešit, aby Vaše (mimochodem zajímavé) příspěvky měly hlavu a patu a někdo nevychyloval, že to neodpovídá názvu fora. Laughing
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#46403Verze : 0
Pro RoBot - Nerozumím Tvému komentáři, směrovanému mě. Co máš na mysli, že bylo "zjednodušeně řečeno"?
Jinak dvoudílná kniha "Nebeská brigáda" opravdu stojí za to. Poté, co minulý režim nedovolil gen. Sachrovi opakovaně ji vydat, vydal ji demotivován k dalšímu psaní vlastními silami formou samizdatu v počtu 8 ks. Jeden má jeho syn, druhý má plk. v. v. Picka, další by měl mít tuším pan Karel Richter - autor mnoha skvělých prací. O dalších nevím. Já měl zapůjčen, s jeho laskavým dovolením ten exemplář od pana (s velkým P) plukovníka Picky (v letech 1944-1945 pobočník gen. V. Sachra).
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#46413Verze : 0
To Pavel J. Kuthan:
Zjednodušeno bylo to, co sem napsal já (to o "buržoazii" a Klémovi - psal jsem o tom již v předchozích příspěvcích a tak sem to nerozepisoval nyní znovu šířeji), tedy ne tvůj příspěvek. Smile Smile


Ta "Nebeská brigáda" by možná stála za rozmnožení. Nevíš jestli někdo nechystá její "znovuvydání" ? Namnožit by se to možná dalo i přes digitální foťák a za jedno odpoledne by to mohlo existovat v elektronické podobě jako JPGčka (je to šetrnější vůči knize než scanner). Asi ale bude problém se zapůjčením a právy, ne ?
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#46437Verze : 0
MOD
Přidávám nový podmět k příspěvkům, a to americkou pomoc SNP.


A) strategické bombardování
B) materiální pomoc
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#46603Verze : 0
Stejne si myslym ze rusi schvalne nechtely pomoct polakum ve Warsave protoze by vstoupily do valky s německem, tehdy jeste nebyly rusove pripraveni na valku
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#46670Verze : 0
Milý Marosi.r my se tady bavíme o roku 1944! Dám Ti jednu radu prečti si předchozí příspěvky.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#46678Verze : 0

Citace - Tomak :

Milý Marosi.r my se tady bavíme o roku 1944! Dám Ti jednu radu prečti si předchozí příspěvky.Tvou radu beru k srdci Rolling Eyes
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#46687Verze : 0
Pro Tomak - A) Nevidím možnost, jak by mohlo strategické bombardování pomoci SNP. Na území českých a slovenských zemí by s tím navíc čs. zahraniční vláda nesouhlasila. B) Materiální pomoc čs. odboji dodávali Britové. Přestožeže čs. exilová vláda USA o pomoc ve věci shozů zbraní a materiálu žádala, došlo jen k dílčím shozům. V potaz je však třeba vzít hornatou krajinu Slovenska, hustě zalesněnou, s těžkou letovou orientací pro Američany v dislokaci cizích pozemních jednotek. Při povstaleckém štábu mimo anglické vojenské mise působila i americká vojenská mise (v rámci operce DAY, jejímž účastníkem byl i Slovák desátník Antonín Facuna - jednalo se o americké důstojníky kapitána Baranskiho a nadporučíka Pavleticha). Mnoho dodávek pro povstalce padlo vlivem povětrnostních podmínek, chyb ve shozu, či navedení, nedostatkem shozových ploch do rukou Němců.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#46700Verze : 0
Omlouvám se, trochu jsem to zvoral. Myslím bombardování a ne strategické bombardování.


Je fakt, že materiální pomoc američani neshazovali, kdy už něco dovezli tak na Tri duby.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#46795Verze : 0
Štáb příprav SNP (štáb Vojenského ústředí)
pplk. J. Golian-velitel Vojenského ústředí a velitel příprav v slovenské armádě pro ozbrojené povstání
kpt. M Polák-Golianův osobní pobočník a referent pro věci politicko-vojenské, spojka mezi vojenským a politickým odbojem
mjr. J Nosko-referent pro věci taktické, výcvikové, organizační a osobní (kádrové)
pplk Dr. M Ferjenčík-referent pro věci vojensko-politické a veterinární
mjr. J. Marko-referent pro spojení se zahraničním odbojem, pro styk s ilegálními politickými odbojovými skupinami pravicového směru (slovenská národní rada) a pro styk s partizánskými jednotkami v Turci
mjr. A Cyprich-refrent pro zásobování všeho druhu
mjr O. Lichner-referent pro věci doplňovací a mobilizační
pplk V. Danielovič-referent pro věci intendační a finanční
npor. J. Korecký-referent pro věci zpravodajské, konspirační a obranného zpravodajství
kpt. J. Herchl-referent pro věci automobilní a zásobování pohonnými látkami
mjr. J. Tóth-referent pro vzdušné zbraně a protiletadlovou obranu
npor. J. Štefánik-referent pro věci propagační a osvětové
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#47295Verze : 0
Podle toho, co jsem slyšel já, nechal Stalin obě tato povstání vědomě vykrvácet, aby se zbavil všech, kteří by se později mohli postavit i proti němu.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#47362Verze : 0
Pro Webster - Doporučoval bych, nejprve si k danému tématu něco přečíst a v důvěře ve fantasmagorické pohádky, co občas některé choré hlavy pouštějí do světa být opatrnější. Teď mám na mysli vztažnost vaší reakce k SNP. Jako podpora a záchrana SNP byla naplánována karpatsko-dukelská operace. Té se mimo 1. čs. arm. sboru účastnila také sovětská armáda. Když se pojedete podívat například do Svidníku u Dukelského průsmyku, naleznete zde sovětský hřbitov s mnoha tisíci padlými sovětskými vojáky, kteří padli v bojích o tento průsmyk právě proto, aby odlehčili SNP. Je třeba brát v potaz velké rozdíly a podmínky mezi Varšavským povstáním a Slovenským národním povstáním.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#47376Verze : 0
Myslim, ze chybou SNP bola zla organizacia a preto to dopadlo tak ako dopadlo. partizani sa neboli nejak ochotny dohodnut s organizatormi SNP a spolu zahajit SNP.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#47379Verze : 0
Pokud je mi známo, původní plán byl, že dvě východoslovenské divize umožní kapitulací průchod RA na Slovensko. Ale zřejmě proto, že tady se všechno vykecá, se to Němci dozvěděli včas, tyto divize stáhli a nahradili vlastními jednotkami (oni Slovákům zas tak moc nevěřili už z principu). Protože ale KD operace už byla naplánována, Rusové do toho šli stejně. Jinak bych považoval pokus o vnik na Slovensko za strategickou pitomost, které se Rusové v této fázi války už obvykle nedopouštěli.


US pomoc SNP neexistovala. Fajtl píše, že tam přistála jedna B-17 s doprovodem, přiletěli pro sestřelené piloty z akce nesouvisející s SNP (Fajtl - První doma).
Letecký most z Ruska fungoval denně (Li2 přistávaly na letišti Sliač (Tri duby). Při vykládce a rozdělování dovezeného byl bordel, takže díly pro La-5 FN se někdy "ztratily" k partyzánům, kterým byly na nic.
Fajtl se mi zdá poměrně solidním pramenem.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#47400Verze : 0
Úplně odbočím, ale musím. Nic proti Fajtlovi, přece je to slavný veterán, dobrý pilot a jeho publikace o čs. letcích v Anglii jsou nedocenitelné, avšak o Fajtlově povýšeneckém chování vůči sovětským a povstaleckým letcům se nikdo nezmiňuje! Tak jako se nikdo nezmiňuje o tom, jak s našimi letci, bojujícími na východě "zametli" letci ze západu. Do funkcí, které v nové poválečné čs. armádě zastávali východní letci, byli okamžitě dosazeni letci ze západu. A jak už to tak bývá po roce 1948 se změnili mocipáni a začalo se s vyřizováním účtů...
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#47571Verze : 0
Nezlob se, ale tohle jsem už zažil a zmršilo mi to celý život. Co to je "povýšenecké chování vůči sovětským a povstaleckým letcům" a proč se o něm nikdo nezmiňuje! A jestli se o něm nikdo nezmiňuje, tak odkud jsi tuto vědomost nabyl ty?
Jednak je to mimo mísu - já ho uvedl jako pramen, ty osočuješ člověka a navíc nekonkrétně a neadresně. To byl styl posudků uličních výborů KSČ od domovnic! Děkuji, už to znova nemusím!
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#47592Verze : 0
Letectvo v SNP, gen. Belo Kubica, to je ten pramen. A nemá to nic společného s politikou, to je historie! A vůbec Tě nenapadám kvůli pramenu, jen jsem si na to vzpomněl, tadle problematika se taky totiž vztahuje k Povstání.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#47594Verze : 0
Pro Tomak - Vážený - můj příbuzný plk. Jiří Řezníček, byl jedním z oněch, jak ty říkáš, západních letců. Proti nacismu bojoval jako pilot již od Francie. Po její porážce odešel do Velké Británie, kde nejprve byl u 310. potom u 313. perutě. Létal jako tzv. "číslo" Františka Fajtla. S ním také odešel v oné skupině čs. pilotů z Velké Británie na východní frontu, kde tato skupina pilotů zasáhla do bojů při SNP.
Přestože mi Tvůj příspěvek připadá poněkud zmatený, cítím potřebu na něj reagovat, jak při památce Jiřího Řezníčka, tak dobrého jména pana generála Františka Fajtla, kterého též znám.
Rád bych Tě požádal o nějaký příklad "povýšeneckého chování" vůči povstaleckým či sovětským letcům, protože já jsem na něco podobného u něho nikdy a nikde v hist. pramenech nenarazil. Navíc, kdo zná pana generála Fajtla, jistě pochybuje též. Pokud se nějak Fajtl vyslovoval o úrovni sovětských pilotů, bylo to vždy adekvátně o úrovni stavu a plánu výcviku v sovětském letectvu. Obdivoval je, za jakých podmínek často létají. U "povstaleckých" slovenských pilotů zase v některých případech musel překousnout jejich nedávnou aktivní službu po boku německých spolubojovníků na východní frontě proti spojenecké sovětské armádě.
Nevidím nic nekalého na tom, když do vedoucích míst poválečného čs. letectva byli dosazováni ti nejzkušenější čs. váleční piloti. Jen málokterý pilot z "východu" měl zkušenosti jako čs. piloti ze "západu", z nichž někteří bojovali již od Francie, a někteří dokonce od Polska či ještě od Španělska. Jelikož však piloti "Fajtlovy" skupiny bojovali i na východní frontě, těžko říci, zda byli "ze západu", či "z východu". Komunistům pak po r. 1948 stačilo ale už jen to, že vůbec někde na "západě" bojovali...
Tvůj příspěvek považuji za zkreslující a silně netaktní.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#47596Verze : 0
Takže slovenský pramen - OK. Když to člověk čte, musí chápat souvislosti.
Jednak se to odehrává ve WWII. V té době v žádné armádě nebyla žoviálnost a přátelský přístup důstojníků k podřízeným známa a obecně očekávána. Důstojník posílal podřízené na smrt a byl pánem bohem na zemi. Považoval-li to za nutné k posílení bojové morálky, mohl podřízeného za zbabělost zastřelit na místě. To přetrvávalo - dokonce i v řádech - do padesátých let. Takže povýšenost a odstup k velícímu důstojníkovi patřilo a opak by byl považován za slabost - je to obdobné, jako že hospodář roztomilému selátku nedá jméno, protože za rok ho bude porážet na maso.
Druhá stránka vypadá trochu jinak. Mám pocit, že jsem tenhle "pramen" dokonce i četl a dost mě zarazil. Tzv. "kombinovaná letka" měla pár Avií a Šmolíků, v r. 1944 zcela ničemných, vhodných jen jako klamné cíle k rozmístění na okrajích letiště Tri Duby. Proti bojové síle lavoček zanedbatelné.
A ajta: v tomto slovenském pramenu se člověk dozví, kolik že právě tato sbírka archiválií provedla úspěšných bojových letů, zničila pozemních cílů, stíhaček, bitevních lodí, ponorek atd, výslednost 88,3%, kdežto ti žabaři, co přiletěli z Ruska, měli výslednost 0,00prd a v podstatě jen hrdinným Slovákům v boji proti Němcům překáželi.
Tento "pramen" jsem tehdy přečetl a nadán normálním uvažováním s odporem zahodil. Nicméně lze z něj vycházet, hlavně když nekonkrétně osočuje.
Člověku, jehož odpovědnosti, se kterou na sebe vzal velení jednotky, vybavené letadly o nichž nic nevěděl, ale vybral pro ně piloty podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a pak je vycvičil a vedl v bojích, pro něž (ty éra) nebyly konstrukčně určeny, lze se jen po pás poklonit.
Strašně ho odsuzuji, že snad vynadal veliteli letiště Tri Duby, který neuměl zajistit vykládku LI-2 tak, aby se neztratily pyropatrony k odpalování bomb, jimž ty dřevěné Lavočky jedině mohly úspěšně bojovat proti německým tankům. Díky šlendriánu slovenského velení si je odvezli partyzáni, jimž nebyli k ničemu.
Joj, to byl hulvát a nadřazenec! Nechtěl, aby se mu pilot zabil při uvolňování bomb (páka byla na podlaze a pilot neviděl, kam letí).
Vynikající a hlavně důvěryhodný "pramen". Studuj ho pečlivě, a hlavně očekávám konkrétní případy toho arogantního jednání štkpt. Fajtla, velitele stíhacího pluku - jediného, který kdy operoval z nepřátelského území.
Tak!
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#47623Verze : 0
Pavle, děkuji za hezký příspěvek. Napsal bych víc, ale jsem v takovém nervovém rozpoložení, že se bojím, že by tam bylo zbytečně moc velice záporných emocí.
Ať mi nikdo nesahá na naše piloty, kteří s Fajtlem odjeli z Británie do Ruska a už vůbec ne na Fajtla (bez hodnosti - člověka). Chtěl bych být jen z malého kousku tak dobrý, jako tihle zcela neokázalí hrdinové.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#47626Verze : 0

Citace - Fantan :


US pomoc SNP neexistovala.Nemôžem súhlasiť. Minulý rok bolo pri oslavách SNP na STV vysielaný dokument o účasti US vojakov na SNP.Nebola to síce výprava jak 6. júna ale tucet bol určite. Ich poslanie som nezachytil,ale ich pôsobnosť nebola dlhá lebo boli zajatý a popravený (tuším). Na ich hrobe boli aj nejaký vyslenci z USA.
Mimoto nejaká, hoci aj drobná materiálna pomoc.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#47734Verze : 0
Pomoc státu není možno zaměňovat s účastí jeho občanů v některé jednotce, ať již pravidelného vojska, nebo partyzánů. Svého času ještě za federace bylo zveřejněno, kolik že Neslováků se zúčastnilo bojů za Povstání a bylo toho neurekom.


Naopak Fajtl popisuje problémy, když na Tri Duby někdy krátce po 7. říjnu (přesněji se mi nepodařilo datum dešifrovat) přiletělo šest B-17 v doprovodu 40 Mustangů. "Přiletěli pro své lidi, kteří uprchli z německých lágrů, nebo se po sestřelení nad Protektorátem, nebo nad Slovenskem dostali s pomocí dobrých lidí až na povstalecké území, kde čekali na přílet svých kamarádů. Měli je odvézt do Itálie".


Protože Mustangy poletovaly v prostoru, kde operoval náš stíhací pluk, přičemž ani Američané, ani naši nebyli o této možnosti informováni, došlo dokonce k napadení Čížka a Hlučky, prvního dokonce střelbou, jíž byla poškozena směrovka.
A to je jediná v pramenech zmiňovaná "účast" USA na SNP. Za pomoc bych ji tedy rozhodně nepovažoval.
Jiná věc je, že USA si svých občanů váží a jestliže někteří Američané v SNP padli, umějí svou úctu ukázat.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#47752Verze : 0
Povstanie veľmi od USA pomoc nemohlo očakávať veď skoro celý odboj bol orientovaný skôr na východ ako na západ a Londýn povolil túto orientáciu naivne s myšlienkov dobrých úmyslov. USA už si určovalo inde svoje sféry vplyvu.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#47753Verze : 0
Takže pomoc spojencov Poliakom vo Waršave tiež nebola oficiálna pomoc.
Neviem ale trochu som nepochopil čo je podľa teba pomoc státu. Aby som vedel čo si pod tým predstavujes.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#47754Verze : 0
Netuším, co máš na mysli, když skáčeš ze SNP do Warszawy. To byla úplně jiná věc, tam se angažovaly vlády - vždyť v britském vojsku bojovalo moře Poláků!Přít se o jasných věcech nepovažuji za přínosné.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#47762Verze : 0
Keď si povedal toto, že tam bojovali za VB aj Poliaci, tak už vôbec nechápem rozdiel, lebo bojovali za spojencov aj čechoslováci, takže moc veľký rozdiel v tom nebol.
No dobre nechajme to tak lebo aj tak si bude tvrdiť svoje.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#47767Verze : 0
Předem se omlouvám Fantanovi a Pavlovi, že jsem se tak dlouho neozval. Neměl jsem na to náladu a taky internet mě v poslední době zlobí.


Už když jsem psal ten příspěvek, tušil jsem, že vyvolá vlnu nevole. Dneska není populární vyjadřovat se negativně na adresu západních letců (já považuji Fajtla a ostatní jeho "čísla" za záp. letce uvědomte si, kde bojovali po většinu války).


pro Fantana: Bojím se, že si tu knížku nečetl. Nepojednává o hrdinných slovenských pilotech potápějící ponorky Very Happy . O množství sestřelů a jiných zničených cílů se gen. Kubica vůbec nezmiňuje. Pouze přibližuje organizaci akce a své osobní zážitky. Kniha nevypráví o tom, jak slovenské piloty "brzdil" čs. stíhací pluk. Naopak slovenští piloti netrpělivě čekali na jeho přílet. Byli však šokováni vystupováním některých důstojníků. Ještě jedna věc Povstalci měli i Meserschmity, ne jenom Avie a Šmolíky! A pramen neosočuje nekonkrétně! Je od tebe sprosté, že podceňuješ, napadáš a zesměšňuješ gen. Kubicu, skvělého pilota a hrdinu! Asi o něm nic nevíš. Škoda.
S těmi partyzány to není tak jednoduché. Kdyby Ti na letiště přišli partyzáni se samopali v ruce a řekli: "Chceme tyhle bedny". Co bys udělal? Partyzáni přemýšleli trochu jinak. Měli vlastní velení v Kyjevě. Mysleli, že jsou vojensky nadřazeni nad povstaleckou armádou. Přiznávám, že Kubica asi měl zasáhnout, ale na Troch Duboch nebyla žádná pořádná vojenská jednotka, kromě pozemního personálu a letců. Mýslím, že si stěžoval (i když by mu to bylo na nic), ale v tom se nebudu hádat, nejsem si jist. A nezapmeň, že banda postřílených partyzánů by mu asi popularitu nezvedla Very Happy . Kubica nechtěl riskovat konflikt a životy svých mužů v malicherné rozmíšce.


pro Pavla: Co je na tom příspěvku zmateného? Jinými slovy, Fajtlovi muži se nechovali tak pěkně k slovenským letcům, jak si všichni myslíme. A proč píšeš povstalecký v úvozovkách?
Jinak souhlasím s tím, že slovenští piloti bojovali proti Sov. svazu, tudíž se záp. letcům nelíbilo, že najednou musí bojovat se spojencem Německa. Ale takový důvod, chovat se povýšenecky vůči lidem, se kterými chdili do vojenské školy před válkou a kteří také chtěli vidět Němce na kolenou, to není.


Pánové, asi byste neměli číst jenom "První doma" a jiné podobné knížky. Měli byste znát i názor druhé strany, a pak se rozčilovat. Musíte být OBJEKTIVNÍ! Přiznat si, že i hrdinové mají své chyby. Neberte tento článek jako útok na osobu gen Fajtla, ale jenom jako připomenutí sránky jeho života, o které se nemluví. Jsme na fóru, tak si vyměňujme své názory. Já respektuji gen. Fajtla, to jsem napsal i v tom prvním příspěvku. Těch informací je spoustu, Vaše příspěvky byly obsáhlé. Bylo by lépe kdybychom je rozebrali jednotlivě.


P.S. Zítra sem hodím ty jednotlivé pasáže z té knihy, abyste taky měli i KONKRÉTNÍ situace, dneska už mi hlava neslouží.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#48108Verze : 0
Polsko byl problem > povstani vyvolali a ridili lide orientovani na zapad, a stejne jako jakakoliv dalsi aktivita ktera nebyla kontrolovana sovetskym svazem to sovetum proste nebylo po vuli. Ale jak padlo i v nekterem z dokumentu v televizi, sovetum se musi priznat to, ze jejich jednotky postoupili o mnoho kilometru a potrebovali zastavit, odpocinout a preskupit, lec jako vymluva to zcela jasne neobstoji.


Ke zbytku se nebudu vyjadrovat, zatim jsem tu debatu celou nedocetl Smile
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#48111Verze : 0
MOD
Zkusím popořádku. Dílo pana Kubici nemám k dispozici, takže jsem skutečně asi četl nějaký jiný, obdobně důvěryhodný pramen z "druhé strany". Nicméně ani ten nemám nyní k dispozici.


To je zrovna hned první, nač se tě chci zeptat: doteď jsem si myslel, že byla jedna strana - to byli Fajtlovi vojáci společně se Slováky, účastnícími se SNP a pak druhá strana, Němci společně s HG. Tvůj pohled je pro mně nový. Je to tedy pohled z této druhé strany, který mi doporučuješ??
Fajtl se po příletu setkal s mjr. Jurajem Tóthem, jehož v knížce označuje za velitele slovenského letectva. O nějakém generálu Kubicovi, skvělém pilotovi a hrdinovi jsem do této chvíle skutečně nic nevěděl, ani v knížce jsem o něm nenašel zmínku. Proto ho těžko mohu osočovat, že ano! Z dějepisu vím, že v SNP figurovali dva generálové: Viest a Golian. Ale ti ho prý nepřežili.
Áno, na Troch Duboch skutočne postávali aj dve Bf 109G, bohužial v dobe príletu Lavočiek neboli bojaschopné, lebo do nich nebolo strelivo - povodne boli tri, ale jeden bol pri bombardovániu celkom dokaličený.
"Fajtla a ostatní jeho "čísla" - máš na mysli piloty 1. čs. stíhacího pluku v SSSR, nebo nějaké neukázněnce? Boj ve dvojici předpokládá vedoucího pilota dvojice a vedeného pilota, jemuž se slangově říkalo číslo. Velitel pluku samozřejmě - pokud letěl na bojový let, byl provázen "číslem", stejně jako každý jiný vedoucí pilot dvojice.
Ty pyropatrony si partyzáni přivlastnili během první vykládky více, než 40 Li2 a DC3. Skutečně se chovali velice arogantně a neumožnili Fajtlovi překontrolovat, co všechno si z letecké dodávky odnesli.
Je velice obtížné sledovat, co kdy kdo napsal. Navíc už nemám knížky kam dávat a nehodlám se vrhnout na studium historiogragie WWII. Proto promiň, ale zůstanu u pramenů, které mám k dispozici.


A nediv se mně ani Pavlovi (u něhož je to navíc lehko pochopitelná hrdost na příbuzného), že po těch letech, co náš stát po dlouhých persekucích okatě kašlal na své občany, kteří za něj za války dobrovolně nasazovali životy jsme hákliví na snahu pošpinit jméno živých a památku zemřelých - byť maskovanou "objektivitou".
Takovou objektivitu klidně ponechám "druhé straně", výše definované.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#48132Verze : 0
Za maskovanou ojektivitu nepovažuji příspěvky uvedené výše, ale třeba (teď už proslavená blokace) příspěvky od uživatele Kamil. Pardon za ta čísla. Asi je to zkreslené. Jedno z čísel (rozuměj teď neřáda) je takový kpt. Kohout, osvětový důstojník divize.


"Spomínam si napríklad, ako sa osvetový dostojník divízie kapitán Kohout rozčúlil, keď sme mu vysvetľovali politické a hospodárske pomery na Slovensku pred Povstaním, počas neho, ale aj v časoch Slovenského štátu. Takmer každý Slovák, ktorý žil a slúžil v armáde počas druhej svetovej vojny bol pre kapitána Kohouta kolaborant. Vyhlásil, že "tito Slováci budou souzeni", na čo som mu odpovedal, že možno budú niektorých súdit, ale neodsúdia ich. Veď história ukáže, kto mal najväčšiu vinu na rozpade republiky, či to boli naozaj len Slováci alebo niekto iný. Smutné je, že kapitán Kohout získaval takéto informácie väčšinou od tých, ktorý sa jednoducho potrebovali očistiť. Sami pred sebou, pred svojim svedomím." str. 80


(ve slově důstojník mám chybu, protože moje klávesnice neobsahuje potřebný znak)


Ty píšeš o stranách bojujících prot sobě v SNP (HG+Němci vs. Povstalci, partyáni a Fajtlovi letci). Já se zmiňuji o tom, že letectvo mělo dvě strany. První jsou slovenští povstalečtí piloti a druhou jsou letci 1. čs. stíhacího pluku. Píšu o rozporech mezi nimi. To není nový pohled Smile


Kubica v té době neměl hodnost generála, tu získal až po válce.
1. čs. stíhací pluk byl přesunut ze SSSR na letiště v Zolnej, ale Kubica byl velitelem letiště Tri Duby. A Fajtl a Kubica se ználi, studovali spolu v Hranicích. Pročež mi není jasné jak to, že se o něm Fajtl nezmiňuje.


Jen tak pro zajímavost našel jsem si statistiky 1. čs. stíhacího pluku.
Do své evakuace (25. října) pluk vykonal 573 bojových letů, sstřelil 9 německých letadel (a dalších 5 pravděpodobně), svrhl 624 t pum a vystřílel přes 50 000 dělostřeleckých nábojů.


Na straně 81 a 82 se můžeme dočíst:"Samostatnou témou bolo zabzpečenie letu vlastnými stíhačmi prvého stihacieho pluku. Veliteľ stihacieho pluku si sám určoval, ako zabezpečí bojovú úlohu bitevníkov. Stíhači boli vybavení lietadlami La-5, ktoré boli rýchlejšie ako bitevníky Il-2. Keď bitevníci zaujali bojovú zostavu nad cieľom, stíhači zaisťovali vonkajší kruh a výškové zabezpečenie. Útočná taktika nemeckých stíhačov pomáhala prízemným letcom dostať sa do priestoru útokov bitevníkov a v stúpajúcom lete napadnúť bitevníka. Táto taktika priniesla Nemcom úspechy, taktika našich bola však dosť sterotypná. Som presvedčený o tom, že keby došlo k stretnutiu veliteľa stíhačov s veliteľom bitevnej skupiny, určite by sa našli sposoby, ako túto situáciu vyriešiť. Doteraz neviem pochopiť, prečo sa tak nestalo, asi to tak malo byť. Veliteľ pluku bol totiž členom stíhacieho letectva v Bitke o Angliu a nepokladal za po¨trebné o ničom sa radiť. V podstate to bolo z jeho strany jasné podceňovanie, ktoré malo podľa mojho názoru viacej dovodov. Žili sme vedľa seba a pritom sme sa vobec nepoznali. Škoda. Ono to však trvá dodnes, pädesiat rokov po vojne."


(slova způsoby, mého, důvody a vůbec, týž problém s klávesnicí)
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#48149Verze : 0
Rád bych opět reagoval...
Pro Tomak - já samozřejmě nevycházím jen z literatury, ale i z osobních kontaktů z čs. válečnými piloty, žijícími i těmi již bohužel zemřelými. dále také z archivních materiálů. Proto v rámci své objektivity mohu jednotlivé prameny porovnávat.
Něco málo bych rád zmínil k Tvým komentářům:
1 - Nelíbí se mi, že zobecňuješ názory jednotlivců k otázce slovenských povstaleckých pilotů na celou skupinu čs. letců z Británie. Když se odvoláváš tedy na objektivitu.
2 - Pokud veliteli letiště přijde do úseku nějaká partyzánská jednotka - tzn. spojenecká jednotka, má mít na paměti, že on je velitel letiště, tzn. nejvyšší velitel v areálu letiště. Jako takový má právo tuto jednotku, která narušuje chod letiště vykázat z areálu ven. Ale to není podstatné. Rozhodl se , jak se rozhodl, dopadlo to, jak to dopadlo. Těžko jej soudit, jen se nedivím Fajtlovi, že se mu to nelíbilo.
3 - Není povinností velitele perutě se o provedení operace radit s podřízenými. František Fajtl měl dostatek zkušeností z francouzské i britské letecké fronty, aby dokázal takovou operaci naplánovat sám, či ji případně konzultoval s někým dle jeho uvážení. Že to nebyl zrovna onen slovenský povstalecký pilot, který se cítil uražen, že s ním jeho velitel napřed vše neprobral?
4 - Během leteckých bojů při SNP nebyl čas na nějaké bližší vzájemné poznávání. Fajtl musel překonávat nemalé překážky a přeskočit mnoho "klacků", které mu byly házeny pod nohy.
5 - V zásluhách o boj za svobodu Československa nerozlišuji mezi těmi, kteří byli "na západě" či "na východě". Na obou frontách bojovali za svobodu své vlasti, na obou stranách riskovali své životy, na obou stranách v boji umírali. Je nesmyslem zkoušet bilancovat kdo se zasloužil VÍCE. Důležité je, že bojovali, že do toho šli a smrt si nevybírala, na které frontě (zda západní či východní) kdo bojuje.


K debatě - Gen. Viest, bývalý čs. legionář, byl vyslán čs. exilovou vládou v Londýně, aby se ujal vedení SNP. Gen. Golián mu rád předal vedení SNP, Viest měl mnohem větší zkušenosti s velením operace na takové úrovni. Goliána požádal, aby mu v tom byl nápomocen. Bohužel už bylo pozdě. V době, kdy Viest přebíral velení se povstalecká fronta již hroutila. Oba generálové museli ustupovat potom s povstalci do hor, kde nakonec byli Němci chyceni, vyslýcháni, odvezeni do Berlína. Není tuším přesně známo kdy a přesně kde byli popraveni.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#48154Verze : 0
Ty řádky rozhodně nepsal zakomplexovaný poručík od letectva. Žádný nacionalista, ale psal to člověk, který byl v slovenském odboji od roku 1940 a létal od roku 1935. Proč se tedy Fajtl alespoň nezaptal na jejich názor, když někteří slovenští piloti byli velmi zkušení?


Pavle, ty možná nerozlišuješ, kdo kde bojoval, pro tebe je důležité, zda vůbec bojoval. Ale silně pochybuji o tom, že tak nerozlišují všichni. V poslední době se až moc zapomíná na 1. čs. stíhací pluk, 2. čs. paradesantní brgádu, 1. čs. armádní sbor...


A že příliš zobecňuji? Neznám text ani osobu, která by znala názory každého letce na jeho kolegu. Jestli Tě to uráží, tak promiň. Mně také třeba neskutečně uráží a štve, když někdo prohlásí: "Všichni Slováci jsou kolaboranti!", nebo "Jedině Američani si zaslouží úctu z osvobozování Československa!"
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#48165Verze : 0
Například v řadách 1. čs. arm. sboru na východě bojoval můj praděd, děd i strýc. Velká část rodiny mé babičky při bojích na Dukle padla. Takže k "východní" armádě mám též rodinné vazby.


Při zobecňování se dá vždy vycházet z názoru dané většiny. A prostě vím, že většinová nálada mezi čs. piloty z Anglie taková, jakou popisuješ, nebyla. Je možné, že mohli někdy působit dojmem, že se "vytahují", ale oni opravdu uměli a věděli to, že umí.
Jak jsem psal, během SNP nebyl čas na nějaké vzájemné poznávání. Navíc situaci ztěžovalo i to, že v povstalecké armádě bylo několik kolaborantů, kteří sabotovali průběh povstání (například případy důstojníků, kteří posílali kolony vojáků jinam, než měli apod.). Podezření na zrádce měl i František Fajtl mezi slovenskými piloty nebo pozemním personálem. Na letadlech jeho skupiny bylo provedeno i několik sabotáží. Několik ze slovenských pilotů mělo za sebou bojovou činnost na východní frontě po boku Němců. To vše dohromady je vzhledem k rychlému průběhu povstání opravdu těžká situace pro to, aby velitel skupiny navazoval nějaké užší osobní kontakty se slovenskými piloty a podrobně s každým z nich rozebíral, zda plán útoku na zítra vymyslel dobře.
Můžeme se nad tím vším pouze hypoteticky zamýšlet a hodnotit daný čas, místo a okolnosti. Chceme-li ale vědět přesně proč, zeptejme se pana generála Františka Fajtla, člověka, kterého si já osobně hluboce vážím.
Ještě jsem si všiml jedné věci - možná je to překlep - 2. paradesantní brigáda byla součástí 1. čs. arm. sboru. Takže když píšeš o 2. paradesantn brigádě, 1. čs. arm. sboru, - jde vlastně o formu duplicity. Ale to je jen drobnost, zřejmě opravdu jen překlep.


Nakonec jen připomenu ovzduší, v němž museli čs. piloti z Velké Británie na východní frontě žít, kdy byli takřka na každé kroku "hlídáni" zkomunizovanými "osvětovými" důstojníky (pod vlivem NKVD). Však po r. 1948 se jim takový četař aspirant Bedřich Reicin připomněl snad každému. To už měl ale mnohem vyšší hodnost.
Pokud vím, František Fajtl se takřka vždy choval ryze vojensky, plnil své povinnosti. Možná byl někdy trošku tvrdší, ale to vyžadovaly okolnosti.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#48170Verze : 0
2 Tomak:
No, tys mi dal! Vycucávat z beletrie jména, fakta, data - to je dřina!
Zjevně se bavíme systémem jeden o voze, druhý o koze.
Z Anglie odplulo do SSSR 20 pilotů+Fajtl, během výcviku je doplnili Slováci Matušek a Dobrovodský, kteří na Bf 109G přeletěli k Rusům z Anapy. Byli zformováni do 128. čs. samostatné stíhací perutě, později přejmenované na 1. čs. samostatný stíhací pluk. Žádný "osvětový důstojník divize kpt. Kohout" tam tedy nemohl existovat - nešlo o divizi. Že by si ho vezli ssebou z Anglie, o tom mě doufám nebudeš přesvědčovat.
Tam by se - jako "hvězdář" k letadlům přiblížil max. jako stráž u brány letiště.


Na příkaz gen. Krasovského odletěl Fajtl se svým zástupcem a oběma veliteli letek dne 15.9.1944 na letiště Tri Duby, kde se potkal s "velitelem vzdušných zbraní 1 čs. armády na Slovensku" a současně velitelem tohoto letiště, jehož vytrvale jmenuje jako mjr. Jozefa Tótha, se kterým sloužil ve 2. leteckém pluku v Olomouci, absolventu letecké školy v Prostějově 1936. Vzhledem ke shodě funkcí by mohlo jít o tvého letce Kubicu, jemuž Fajtl z neznámých důvodů změnil jméno.
Na Fajtlovu žádost (letiště "Tri Duby" - dnes Sliač bylo Němcům důvěrně známo) mu Tóth - Kubica(?) doporučil jako polní letiště louku u obce Zolná, 5 km E od Zvolena.
Provedli rekognici navržené plochy, přičemž si velitel letky por. Josef Stehlík vymkl kotník. Přespali a nazítří zpět letěli jen 3 - 16.9.44.
Následující den t.j. 17.9.1944 přelétl pluk na letiště Zolná, 18.9.44 byl proveden nálet na letiště v Piešťanech.
Operační činnost pluku byla ukončena odletem 12 zbývajících strojů dne 24.10.1944 zpět do SSSR. Piloti, na které nezbylo místo za kniplem, přešli do sestav pěchoty a ustoupili do hor.
Během této doby - a jen o ní jsem ochoten (vzhledem k vymezení tématu) diskutovat na Slovensko nepřiletěl ani jeden Il-2 a jednotka nebyla divizí, proto neměla divizního osvětového důstojníka.


Takových hajzlů samozřejmě do naší armády na východě nasypali NKVD a komunisti kvanta. Ti pak vedli represe proti hrdinům, kteří dobrovolně vyměnili klidný život v Protektorátě za riziko smrti v boji proti Němcům.
To však už je historie poválečná, kdy agenti NKVD mluvící rusky (poradci) i česky (Reicin, Šváb, Závodský a další)m prováděli taková zvěrstva, že se mi z nich zvedá žaludek i po letech.


Navrhuji dohodu: tvoje citace se nemůže týkat gen. Fajtla ani jeho pilotů a činnosti pluku během nasazení La 5 FN na pomoc SNP, protože se týká až doby podstatně pokročilejší - cituji tě:
"Veliteľ stihacieho pluku si sám určoval, ako zabezpečí bojovú úlohu bitevníkov. Stíhači boli vybavení lietadlami La-5, ktoré boli rýchlejšie ako bitevníky Il-2. Keď bitevníci zaujali bojovú zostavu nad cieľom, stíhači zaisťovali vonkajší kruh a výškové zabezpečenie."
Pokud vím, první dva naši piloti Il-2 byli schváleni jako operační až 30.4.1945.


Proto uznáš, že došlo k lehkému pomíchání vzpomínek pana Kubici - (Tótha?) a nesprávnou datací k neoprávněnému osočení gen. Fajtla a jeho pilotů (jediný hajzl, o němž ses zmínil, byl onen agent NKVD a to nebyl Fajtlův pilot!).


Já budu ochoten přiznat, že v bojových podmínkách, na konci operační činnosti pluku už doslova hrobníkovi na lopatě, si každý vždy nedával úzkostlivý pozor na jazyk a určitě mohlo padnout a padlo nějaké to slovo, jehož by diplomat neužil. Tohle řešení bych považoval za optimální.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#48176Verze : 0
Malá poznámka:


Polské dějiny rozlišují dvě Varšavská povstání během 2.světové války


1 Povstání duben - květen 1943


19. dubna 1943 německé jednotky zahájily likvidaci ghetta, narazily na nečekaně silný ozbrojený odpor. V ghettu propukly pouliční boje. Ghetto bylo dům po domu vypalováno a likvidováno. Odbojáři a zbylí Židé se ukrývali v podzemních bunkrech, které musely být ze strany nacistů jeden po druhém likvidovány. I přes nedostatek zbraní a potravin dokázali německé přesile vzdorovat řadu dní. Teprve 16. května 1943 prohlásil německý velitel likvidace ghetta Jürgen Stroop akci za ukončenou a na znamení vyhlazení varšavských Židů nechal strhnout velkou varšavskou synagogu, která stála mimo ghetto. Ve skutečnosti se ještě dlouho na troskách ghetta odehrávaly ozbrojené boje. Dokonce ještě v době varšavského povstání v srpnu 1944 byli v labyrintu podzemních bunkrů nacházeni ukrytí Židé.


Doporučuji přečíst si knihu Hanny Krall: "Stihnout to před pánem bohem"(1977)
Jsou to vzpomínky a vyprávění velite povstání Marka Edelmana světoznámý kardiochyrurg.
Varšavské a Slovenské národní povstání - Mapa Varšavského ghetta

Mapa Varšavského ghetta
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#48255Verze : 0
2. Varšavské povstání srpen až říjen 1944


od srpna do října roku 1944 se zvláštní útvary SS podílely společně s jednotkami wehrmachtu na potlačení varšavského povstání. Rudá armáda se již k městu přibližovala, nakonec však bojujícím Polákům nepomohla a hitlerovci povstání krvavě potlačili.


Postup nechal Stalin přímým rozkazem zastavit cca 80 km od Varšavy z důvodu, že hlavní město Polska se nemohlo začít bojovat bez vlivu SSSR. Což by díky postojům SSSR k Andersově armádě, Katyni a ještě silného domácího odboje mohlo později znamenat vymanění se z vlivu SSSR a to Stalin nechtěl.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#48256Verze : 0
Samozřejmě jsem psal o době, kdy se letci přesunuli do Lvova (následně pak Ostravsko-opavská operace). Mám jeden dotaz velitel divize v té době nebyl Fajtl? Jinak s tvým konečným soudem, souhlas.


Pravdou však zůstává, že jediný, kdo se může o takové věci přít (vztahy pilotů mezi sebou) jsou letci samý.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#48267Verze : 0
Příteli, jsem rád, že jsme se shodli aspoň na něčem. Nemám podklady k této další fázi bojové činnosti našich letců. Nevím, byl-li potom velitelem divize Fajtl - možná i byl, nebo poslali z GB jinou, větší šarži(ono koncem války bylo na východní frontě - a u letectva zvlášť - neobvyklé, aby tak velkému svazku velel někdo nižší, než plukovník).
Nemám ale iluze o možnostech uplatnění vlastních nápadů velitele jakéhokoli stupně v armádě (frontu) pod velením sovětských generálů a za přítomnosti politruků, nadaných zpočátku pravomocemi, daleko převyšujícími velitelské.
Chtěl jsem se jen dopátrat, odkud že se vzalo to osočení Františka Fajtla a jeho pilotů. Jsem rád, že se tohle nedorozumění vysvětlilo.
S blbými komunisty jsem se potkal taky. Stejně jako s normálně uvažujícími.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#48273Verze : 0
Jak napsal Pavel a Ty, o tom vystupování letců z Anglie (tvrdé chování, seběvědomí...), tak tam odněkud se to určitě vzalo. Komunisté se v rámci propagace chytli každé blbosti...
Jednoduše podle hesla na každém šprochu je pravdy trochu. Určitě by se našli piloti a vojáci, kteří se chovali velmi (možná slabé slovo) nepatřičně vůči povstaleckým letcům, rozhodně to ale nebyl problém všech pilotů. Vše je třeba vidět v souvislostech.


Velitel letiště Tri Duby v byl určitě době SNP Belo Kubica. To jsem si absolutně jistý, nikoliv Tóth.


pro Pavla: Ty jednotky jsem psal, jak mi to přišlo pod ruku, takže díky za upozonění.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#48458Verze : 0
Ještě pro úplnost. Povstalci na Trech dubech měli k dispozici Bf 109G, se kterými přiletěli lidi z Ruska, a ty byly plně funkční a bojovalo se s nimi jak coby stíhači i bitevníky. To, co stálo bez střeliva byly Bf 109 E, které mechanici dali v potu tváře dohromady z prakticky vraků a pro jejichž zbraně se prostě nikde střelivo nenašlo.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#48611Verze : 0
2 Aubis: Mohl bys mi sdělit, kde jsi našel tento šokující údaj? V r.1944 už Emilové byli dávno vyřazeni a už dlouho lítali jen Gustové. Dost by mě zajímalo, jak by ti gustové přiletěli z Ruska, kde by pro ně brali munici a ND. Pokryškin popisuje, jaké měl potíže, když zkoušel v týlu kořistní Bf 109 - a to ještě mohl být Emil. Přelet fronty by musel být pro pilota takového Gustava skutečně radost! A Valoušek, či Fajtl by si takové story jistě nenechali pro sebe.
Zase se objevil nějaký nový hrdinný pilot ze TD?
Naši přiletěli 17.9., tedy cca 3 týdny po začátku SNP. Do té doby toto letiště podléhalo Tisovi a tedy i Luftwaffe. Je dost pochopitelné, že tam měli Gusty a taky s nimi bojovali, dokud nedošla munice. Takže během těch 3 týdnů po nocích dali dohromady ty tři Emily?
Prosím pramen - dosažitelný a ověřený.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#48632Verze : 0
Myslím, že začiatok SNP, teda udalosti v Martine, boli unáhlenou akciou niekoľkých dobrodruhov. Keďže však sled nasledujúcich udalostí sa nedal nijako zvrátiť, muselo byť SNP predčasne vyhlásené.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#48671Verze : 0
RA ale slováky v SNP letecky zásobovala.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#48694Verze : 0
2 Fantan - Pamětníci si to pro sebe opravdu nenechali, přelet Gustavů přes frontu se konal dokonce 2x #Evil Bat Jednak v rámci úletu většiny slovenských letadel na východ, odkud byli posláni zpět se svými Bf 109 pánové Božík a Hanovec. Jejich přelet byl vyvolán právě potřebou dostat na Slovensko moderní techniku, rychle a zásobovatelnou "z místních zdrojů", protože Tri Duby byly obsazeny jen technikou typu aviáckých Pětistovek a Šmolíkových Kraviček. Confused


Idea Připojil bych se i k diskuzi okolo osoby velitele letiště Tri Duby. Prohrabal jsem knihovnu a našel vzpomínkovou knihu pana Josefa Modroviche Tri Duby, kde zmiňuje zajímavá fakta. Podotýkám, že beru v potaz, že pamětníci se mohou mýlit nebo sami mít nepřesné informace. Kniha vyšla v Bratislavě r. 1969. (česky pak v Praze 1975) P. Modrovich - v té době frekventant kursu leteckých pozorovatelů na Trech Dubech - výslovně jmenuje jako velitele školy leteckých pozorovatelů majora Ďumbalu, jako velitele letiště Tri Duby kapitána Kubicu. Jako velitele tzv. Kombinované letky pak nadporučíka Mikuláše Šingloviče. O p. Tóthovi se zmiňuje několikrát, ale nikdy jako o osobě spojené s letištěm, ale jako o příslušníkovi Velitelství Vzdušných zbraní, zpočátku jako o majorovi generálního štábu - to před vypuknutím Povstání, později jako o podplukovníkovi letectva a veliteli povstaleckého letectva. Jeho pobyt na Trech Dubech vnímá jako velmi častý, jako osoby, která vystupovala jako nositel odpovědnosti. Z toho může pramenit i ona interpretace pocitu p. Fajtla o splynutí osoby p. Tótha s funkcí velitele letiště.


Idea Vzpomíná ( a fotograficky dokumentuje ) i účast 2 jugoslávských pilotů - majora Arsenije Boljeviče a štábního kapitána Savy Poljance. Stálo by za bližší pozornost Laughing .


Idea Dokumentuje i řadu zásobovacích letů sovětského letectva právě na Tri Duby, včetně, podle mne známé, fotografie havarovaného Líčka, kde v obci Hájniky po nárazu do stodoly zahynula sovětská posádka i přepravovaní příslušníci čs. brigády. Současně také potvrzuje fakt, že množství materiálu šlo přímo z letadel do rukou partyzánů, kteří si během této "formanky" ruských letadel na Trech Dubech sami Exclamation organizovali i strážní službu.


Idea Zmiňuje také 2 návštěvy amerických B-17 na Trech Dubech, pokaždé si vyzvedly sestřelené americké piloty, shromážděné na povstaleckém území, a přivezli vojenský materiál. Mluví se zde o bazookách, pěchotních zbraních a střelivu. Té nijak masivní pomoci USA ostatně není co se divit - Slovenský stát jako spojenec hitlerovského Německa vyhlásil USA válku ( pokud vím, nikdy nebylo nepřátelství ukončeno, vzhledem k zániku Slovenského štátu, Takže současná SR jako nástupnický stát je vlastně s USA stále ve válečném stavu 8) - stálo by to za názor právníka).
#Shocked Zde mne zaujala jiná informace, kterou zatím nemám potvrzenu. Crying or Very sad Při druhé návštěvě Američanů na Trech Dubech měly zůstat 2 letouny Mustang. Jeden údajně pro poruchu motoru (v knize citován americký pilot, konstatující "engine trouble" a doporučující spálení), druhý pro nehodu z důvodů letecké nekázně pilota. Ví o tom někdo něco? Confused: Confused:


Confused Jinak mne osobně velmi překvapuje informace o nějakém arogantním chování letců-zápaďanů. Bohužel, osobně neznám žádného pilota, ale z jejich vystupování na besedách, v dokumentech a pod. na mě nijak arogantně nepůsobí. A to, že velitel se svých podřízených neptá, jak se jim jeho rozkazy líbí, to snad je v slušné armádě normální. Tady jde přeci o velitelské pravomoci a autoritu, a ne o nějakou aroganci. A jestli se někdo posléze choval arogantně, pak to byli po únoru 48 komunisté, kteří pak dali zápaďanům pěkně "sežrat" fakt, že bojovali v nesprávné armádě. Odnesl si to ostatně i p. Fajtl.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#48766Verze : 0
to Fantan - Nevěř všemu, co se v tabulkách píše. Spojenci Německa byli sice spojenci Smile , ale ani těm nejvěrnějším nedám vše, co mám nejlepšího Wink .
Idea Takže k těm Emilkům. V r. 1942 se Dánsku ve škole Karup-Grove školila na Bf 109E první skupina slovenských pilotů a mechaniků. Své "nové" stroje si pak přelétli domů. Nové píšu v uvozovkách, byly to stroje použité, často i rok staří veteráni z Bitvy o Anglii. Do r. 1943 došlo na Slovensko celkem: 2 ks. Bf 109 E-1, 2 ks. E-3, 17 ks. E-4, 2 ks. E7 a 2 ks. E-7/Trop Exclamation V literatuře se uvádí, že jeden stroj už měl za sebou 2 Exclamation generální opravy. V povstání byly použity dva z těch nejstarších Emilů, stroje BuNo 2787 a 5244.


Idea Tyto údaje uvádí Tomasz J. Kowalski v TBU č. 131 Samolot myśliwski Messerschmitt Bf 106 A-E, Warszawa 1989, str. 13. Na přední straně sešitu je kromě Španěla, Švýcara a Francouze i boční pohled na kamufláž jednoho z povstaleckých strojů (BuNo 2787). Embarassed A právě dva Emilky - pochopitelně bez bližšího udání typu - zmiňuje i p. Modrovich.


Idea Co se potíží se střelivem týče, občas došlo i výpadku zásobování i pro milé Gustavy. Pro Fajtlovy Lavočky se muselo vozit z Ruska (tedy vlastně už Polska) úplně všechno, protože ty potvory nechtěly létat na benzínolihovou směs BiBoLi, kterou se krmily obstarožní motory strojů Kombinované letky, o mazivech a střelivu nemluvě.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#48904Verze : 0
2 Fantan - Embarassed můj hosip opět zapracoval, takže do třetice: Docela chápu tebou popisované problémy páně Pokryškinovy s kořistním BF. Sovětské letectvo bylo holt vybaveno hlavně pro obsluhu svých strojů. Laughing Navíc, jak si i stěžuje např. konstruktér Jakovlev ve svých pamětech, každá konstrukční kancelář (OKB - opytno konstrukcionnoje byro) si pracovala podle svého a navrhovali vše od začátku, takže kompatibilita byla minimální i u vlastní techniky. Čili na stroji např. z OKB Polikarpova bylo vše nějaké, ale těžko se dalo použít na výplod OKB např. Jakovleva. Exclamation Ve výše zmíněných pamětech pan Jakovlev vzpomíná, jak je výroba letedel náročná, a jak bylo náročné po evakuaci znovu rozjet výrobu, co vše je nutno zařídit, např z tyčí soustružit šrouby a matky a pod. Laughing Nelakuji, je to tam! Rolling Eyes


P. Pokryškin si koneckonců naříká i na to, že když chtěl odletět s "kořistným", protože opuštěným MiGem, měl s tím strašné problémy už na startu. Koncovka hadice pro startovací stlačený vzduch od jimi užívaných Jaků se prostě do MiGu nedala napasovat. Z toho by se pak dal odvodit "logický" závěr, že jeden z těch letounů asi nebyl ruský, že. Wink Když to nepasuje...


Idea Takže k těm Emilům. Messerschmitty už byly ve výzbroji slovenského letectva. Zázemí náhradních dílů, přípravků i ostatních "šroubků a matiček" tu tedy bylo dostatečné. Stejně jako kvalifikovaný technický personál. 8) Proto použít existující ale vyřazené stroje a doplnit je z ostatního materiálu na funkční zas pro zkušené a hlavně nadšené mechaniky takový problém být nemusel. Kromě toho, u Emilů se nikdo nezdržoval změnou kamufláže nebo markingu, šlo o to je zprovoznit, prokazatelně (viz předchozí příspěvek) si ponechaly původní znaky Slovenského státu. Konec konců, jsou popisovány případy, kdy se z vyřazeného materiálu kanibalizací vytvářely stroje"nové", které továrnu nikdy neviděly. Hlavně když to mělo fungující trup, křídla, motor a zbraně, ber, kde ber. 8)


Idea BTW. Možná znáš poněkud neuvěřitelné éro z bojů v Japonsku. Možná jsi na ně také narazil. Dopravní DC 3 měla poškozené křídlo, tak jednu polovinu nahradili křídlem z DC 2. A taky s tím dokázali uletět. Idea Embarassed S těmi typy si nejsem příliš jistý, určitě to byl Douglas, jen nevím, jestli šlo o implantaci křídla DC -1 do DC - 2, nebo DC-2 do DC-3. #Evil Bat . Obrázek byl rozkošný, nepoměr rozpětí napravo a nalevo byl pozoruhodný- vlastně asymetrický Douglas Exclamation
Confused Momentálně nemám po ruce svou knihovnu, ale bylo to - i s obrázkem - v jednom starším Letectví.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#48920Verze : 0
to Fantan s těmi mezky má Aubis naprostou pravdu poměrně rozsáhlý seriál o tom vyšel v letectví k nějakému výročí SNP, byly tam dokonce i kamufláže všech mezků za povstání. Emily dokonce v povstání i létaly ale protože byly prakticky bez střeliva tak na nich bylo jen několik letů, gustavy opravdu letěly několikrát(dokonce 3x) nejméně jeden na konci povstání odletěl zpět do ruska, do příletu lavoček to byly jediné schopné mašiny.
Pokud jde o mustangy jsou doloženy fotograficky, jeden stál na konci dráhy (to je ten co přistál pro poruchu motoru) slováci se ho údajně pokoušeli opravit ale bez úspěchu stroj byl zničen při opuštění letiště, druhý stroj havaroval při nízkém průletu, (zavadil o zem) a sedl na břicho, stroj nebyl příliš poškozen a pilot z něj normálně vystoupil a odešel, vrátil se spolu s posádkami B-17 s jedno z pevností. zdroj je opět L+K pokud mne paměť neklame byly tam fotky obou mustangů pevností na ploše a myslím žei kamufláž.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#48929Verze : 0
to Bitaxe - móóóc prosíííííím, nevíš přesněji, ve kterém Letectví? Jinak budu potřebovat 2 roky prázdnin 8) , než to najdu. Milé Letectví kupuji se střídavými úspěchy od r. 1966 a mám ho k r. 1962. A prohledávat tohle všechno - cca metr krychlový časopisů? #Shocked Podle tematiky soudím na buď 60. léta, nebo po sameťáku. Soudruhům se informace o Američanech v Povstání moc nehodila, takže ticho po pěšině. Jako naivní studentík jsem se v rubrice Dopisy čtenářů na redakci s dotazem obrátil, a i když odpovídali moudře i na úplné kravinky, tak se mi ani neuráčili sdělit, že dotaz obdrželi.


Idea Ještě k Mezkům Emilkům - v knize R. Michulce Messerschmit Bf 109, 6. část. AJ Press, Gdynia 2003, je i poměrně podrobná kapitolka věnovaná Slovensku. Povstání je tam dost odbyto, ale přeci. Konstatuje, shodně s panem Kowalskim v TBU, že slovenští Emilové byly slušné šunky, všechno již použití veteráni, průměrný stav poškození 40 - 50 % Exclamation V březnu 1944 létalo posledních 11 ks. jako cvičné u školní jednotky. (A hádejte, kde sídlila školní jednotka Laughing ). Pomalé přezbrojování Slováků na modernější verze Stodevítek autor zdůvodňuje aférami s nespolehlivostí Slováků - dezerce, fingované sestřely. Proto dostávají typ G až poměrně pozdě - 1944. Slováci jsou pak narážkami německých poradců na zbabělost vehnáni do ztraceného boje proti náletu Američanů, což vede prakticky k zániku SVZ. Poslední slovenský Gustav s pilotem Kubovičem byl ztracen při přeletu zbytku povstalců k Sovětům. Dostala ho v prostoru osady Hermanovce sovětská PVO, která samozřejmě pálila na vše, co nemělo rudou hvězdu. Pilot byl zabit. #angel On celý ten přelet byl dost drsnou akcí, moc neventilovanou. Z toho, co je k dispozici, vyplývá, že to bylo v podstatě fiasko. Piloti se navzájem poztráceli, byli i mrtví a ranění. Embarassed


Evil or Very Mad Na Emilech - ještě v činné službě 13. března 1944, tedy před Exclamation vypuknutím SNP sestřelili pánové Hanovec a Božík německý Bf 110. Střelec/radista Stodesítky si je spletl s P-51 a začal střílet Palba . No a Slováci mu to oplatili lépěji a účinněji #2gunfire . Pilot Stodesítky byl zabit, radista ohlásil, že je sundal Američan. Nejhezčí na tom je, že pánové nahlásili sestřel americké B-24 Exclamation Rolling Eyes Shocked #Shocked Rozkošné na tom je, že toho dne nad celým Balkánem a Východní Evropou nebyl hlášen jediný Amík Exclamation Naštěstí to nikdo z Velitelství SVZ neověřoval. Twisted Evil


Emily byly v Povstání bez střeliva, a byly využívány pro shazování letáků a podobné akce. Dost sebevražedné - já bych ve válečné zóně do nevyzbrojeného letadla tedy nevlezl Embarassed . První z Emilů byl zničen 31. srpna při německém náletu na letiště, druhý byl vyhozen do povětří povstalci při ústupu z letiště. Přesto Messerschmiťáci sestřelů dosáhli, ovšem na Gustavech: hned 6. září Božík dosáhl sestřelu FWW 189, 12. září Cyprich Ju 88, 4. října opět Cyprich FW 189.


Idea Pro upřesnění - z těch 3 povstaleckých Avií byly 2 ks. B. 534 a jedna Bk. 534.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#49022Verze : 0
to Aubis podle mne to bylo někdy v roce 84 jako samostatné články Messerschmity v povstání ale mohlo to být i v malém letectvu kde se takhle někdy maskovaly nepřátelské (ideologicky) stroje, v každém případě na zadní strane byly kamufláže na oba 109E, a pokud si pamatuju tak jeden byl v šedých barvách a druhý ve starší kombinaci zelených. byla na tom i 109G, kde byly odstraněny znaky z kapoty a přemalovány znaky ma povstalecké. Ale přesněji už to nedokážu, já už letectví dávno zrušil a asi 10 let ho nekupuju. Určitě to bylo před rokem 90.
Že odlet byl docela drsný vím z vyprávění p. Kocfeldy který skončil ještě s několika kdesi v rumunsku a pak se dostával docela dobrodružně k jednotce. Že poslední mezek odletěl jsem věděl ale o jeho konci ne.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#49054Verze : 0
to Bitaxe - díky, teď holt budu prohrabávat jen posledních 20 ročníků a ne 40. Laughing. Hned se člověku lépe dýchá 8) . Co se těch Mustangů na Trech Dubech týká, mohl jsem tu fotku přehlédnout, navíc mi nějaké to číslo Letectví chybí. Čtvero stěhování v rámci tří měst umí s knihovnou zamíchat. Confused


PS. A o těch dvou jugoslávských flígrech neví nikdo nic bližšího?
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#49078Verze : 0
stačí ročníky 79-89 myslím že před tímhle datem to nebylo, Zkusím se podívat jestli nemám někde ještě vypsané tyhle články (nebo jestli se mi dokonce něco nezachovalo, ale moc na to nevěřím. Ale co zkusit takový špinavý trik a projít jen číslo 26 každého ročníku, na konci tam byl vždy obsah celého ročníku, bude to buď malé letectvo nebo čísla k povstání, (taky se to mohlo jmenovat "na meseršmitoch proti fašistom" ) pokud máš L+K doma neměl by tobýt až takový problém. Zkusím se podívat a poptat, ale já už letectvo dost dlouho nedělám a jsem už trochu z obrazu co se kde psalo posledních tak deset let.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#49080Verze : 0
Very Happy Čím dál, tím lépěji. Laughing Hezky se nám to zužuje. Takže vypínám počítadlo, zalévám kytičky a adcházím domů. Prohrabovat L+K. Onen podlý trik s čísly 26 mne také napadl. Jinak vzato L+K prodělalo revoluci 8) : je z něho opět měsíčník, ovšem tlustý, lepený hřbet, barevný, a lidové ceny 99.- Kč. No nekupte to za ty peníze. Mám jakési nutkání staříkovsky povzdychnout, jak coby klučina jsem cválával do trafiky se 2,50 v hrstičce. Zase to bylo černobílé, tenké, na papíře, jaký dnes už neprodávají ani coby toaletní. Inu pokrok je pokrok.


Coby všímavý hoch jsem si teprve včera všiml debaty o akci ve Zbečně, je to lákavé, ale bohužel mi to zřejmě nevyjde, do pátečního večera jsem povinnostmi vázán mimo domov, v sobotu se patrně budu vzpamatovávat, ... Snad se mi něco podaří, moc rád bych některé jedince poznal osobně. Navíc, vždycky se člověku líp hádá 8), když mu někdo hned odpovídá a nemusí se na sprdnutí třeba měsíc čekat. Laughing
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#49087Verze : 0
to Aubis co kdybys se zkusil vzpamatovávat ve Zbečně, zatím to vypadá na pěkně intelektuální akci Smile
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#49095Verze : 0
Co si pamatuju z osobního prohrabávání Letectví před pár měsíci, tak určitě tam byl článek o mezcích jugoslávských (právě pod názvem Na messerschmittech proti Němcům nebo tak nějak), ale na slovenské si nevzpomínám. Což může být i tím, že to byla dostneúplná zbírka a mohlo ti být zrovna v nějakém chybějícím čísle.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#49126Verze : 0
MOD
Aby sme nevybočili z témy, tak by som sa ešte rada vrátila k SNP. Pokiaľ viem, tak vypuklo po tom, ako skupina partizánov postrieľala členov nemeckej misie v martinských kasárňach. V tej dobe sa ešte len čakalo na návrat delegácie SNR a Vojenského ústredia z Moskvy, kde sa mali dohodnúť akcie povstalcov s postupom Červenej armády. Ibaže Nemčúri mali na postrieľanie svojich vojakov iný názor a už sa aj hnali na územie Slovenského štátu. V zmätku a chaose odznel v rádiu dohovorený signál "Začnite s vysťahovaním", čo znamenalo začiatok Povstania. Takže vlastne neúspech celej dlho pripravovanej akcie zavinili žhaví partizáni. Zaujímavosťou je, že v priebehu bojov im hlavy nejako rýchlo vychladli. Ale to som odbočila. Neviete niekto, čo sa vlastne stalo v Martine? Aká partizánska skupina a akú misiu tam vlastne poslala na oný svet?
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#56656Verze : 0

Citace :

Takže vlastne neúspech celej dlho pripravovanej akcie zavinili žhaví partizáni.

Tomu sa hovorí "boľševická hurá akcia".


Citace :

Neviete niekto, čo sa vlastne stalo v Martine? Aká partizánska skupina a akú misiu tam vlastne poslala na oný svet?

27.08.44 V Martine partizáni zajali z medzinárodného rýchlika nemeckú vojenskú misiu, ktorá sa po prevrate vracala z Rumunska a internovali v kasárňach v Martine.
28.08.44 Vojaci v martinských kasárňch zavčas ráno zastrelili pri pokuse o útek členov v predošlý deň zajatej nemeckej vojenskej misie na čele s oberstom Ottom.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#56670Verze : 0
pánové,někdo zde napsal,že SNP bylo alibistické.Podle mě bylo,když se začala karta WW II obracet,tak slováci"prekabátili"V opačném případě by je to ani nenapadlo,viz útok slovenské armády na Polsko a SSSR po boku němců.Proto nevidím důvod,proč by RA se měla nějak moc angažovat na pomoc SNP,když rusové měli slovákům co oplácet,zvláště potom,když se nechaly "odzbrojit"dvě východoslovenské divize,které měly obsadit dukelský průsmyk.Na Dukle a ve Svidníku jsem byl,to,že do toho rusové pak šli,byla politika,ale protože to byla vpodstatě odbočka od hlavního směru na západ, na Berlín přes Polsko,tak se improvizovalo a stálo to zbytečně moc životů.
To AUBIS:kamo Me 109 ze SNP ,obou Emilů i Gustava jsou v L+K č.17 rok 1982 článek k tomu č.17-19.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#56693Verze : 0

Citace - mirageiva :

pánové,někdo zde napsal,že SNP bylo alibistické.Podle mě bylo,když se začala karta WW II obracet,tak slováci"prekabátili"V opačném případě by je to ani nenapadlo,viz útok slovenské armády na Polsko a SSSR po boku němců.Je dosť ťažké pochopiť, že by sa konalo SNP, napr za stavu, že Nemci by vyhrávali na východnej fronte. Dajme tomu, že by povstanie vziklo aj tak a čo teraz?NA západe neni nikto kto by nám pomohol, na severe tiež a ujhle, ani z východu sa knám akosi záchrancovia nehrnú. Vybojovali sme síce SNP ale sme uprostred nemeckej ríše, takže sem nemci prídu a budú bojovať, a kedže máme vojsko na fronte tak to tu akosi nemá kto strážiť a nemci sú tu zase. TAk to bolo krásne účinné povstanie. Mne sa nezdá že by Pražské povstanie vzniklo vtedy keď boli Nemci na vrchole,ale tiež až na konci vojny.
Vojna proti POľsku a ZSSR-už sa tu o tom niekde diskutovalo. Zase sme neboli v situácii, že by sme povedali my do Poľska nejdeme. Proste sme nemali na výber-na juhu Maďari, ktorých sme síce predtým zadržali ale to sa nemusí opakovať. Vláda proste rozhodla, že do vojny pôjdeme a hotovo.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#56701Verze : 0
Partizáni boli riadený komunistami z Moskvy a tý si chceli odtrhnúť čo najviac z povojnového vládneho koláča a tak to svojimi predčasnými výpadmi pokazili. Neúspechy partizánov v samotnom SNP, keď bojovali po boku Slovenskej armády,boli spôsobené tým, že oni boli cvičený na iný druh boja a nie na boj v prvej línii v koordinácii s regulérnou armádou.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#56702Verze : 0

Citace - mirageiva :

...když se začala karta WW II obracet, tak slováci "prekabátili". ...nevidím důvod, proč by RA se měla nějak moc angažovat na pomoc SNP, když Rusové měli Slovákům co oplácet, zvláště potom,když se nechaly "odzbrojit" dvě východoslovenské divize, které měly obsadit Dukelský průsmyk....

Nechci ti kecat do jazykových znalostí, ale ve slovenčině "prekabátiť" neznamená převléci kabát, ale "přechytračit, přelstít".
Podle tvých uvozovek by se zdálo, že to s těmi dvěma divizemi byla válečná lest. Ve skutečnosti se jejich úloha při průniku RA na Slovensko s nejvyšší pravděpodobností rozkecala (prozradila, rozkryla), proto byly odvolány a nahrazeny německým vojskem.
To, že průnik přes Slovensko byla strategicky pitomost, tady bylo již mnohokráte diskutováno.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#56714Verze : 0
Celkově k tématu doporučuji nedávno vyšlou knihu Karla Richtera "Apokalypsa v Karpatech".
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#56715Verze : 0
TO Fantan:ty dvěvýchodoslovenské divize.Být na místě jejich velitelů,taky bych se moc do boje nehrnul.Jak oni mohli vědět,že v případě,že rusům umožní průnik na Slovensko přes tu Duklu,nebudou vzápětí rusy zatčení a okamžitě popravení za to co jsem už napsal tj.pomoc německé armádě při útoku na SSSR (byli přece v Rusku a tak věděli jak to tam chodí,že se rusové s nepřítelem neserou).Proto nechat se odzbrojit(zajmout)od němců,vpodstatě ještě spojenců,bylo menší zlo a alibismus,protože pak mohli tvrdit na obě strany co chtěli:Němcům-však jsme sem rusy nepustili a proti vám nebojovali.Rusům-jsme nepřételé němců,vidíte oni nás pochytali a zavřeli.Domácí vládě a slovenskému lidu-my jsme chtěli rusům pomoct,ale nějak to nevyšlo.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#56750Verze : 0
to mirageiva, myslím žeFantanova verze s tím že se vše rozkecá je mnohem blíže pravdě než to co píšeš ty, němci reagovali velmi rychle a pokud vím na obsazení slovenska které v té době nebylo bráno za moc spolehlivého partnera mělo dojít při první vhodné příležitosti. Podobně byli podepřeni i další spojenci německa jako maďaři a italové.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#56752Verze : 0
Ale pravdou je tiež, že väčšina vojakov armády bola na pochybách, či ísť alebo neísť do Povstania. Jeho vznik bol tak "trochu" chaotický. Tiež dobrým príkladom je posádka v Nitre, ktorá bola nakoniec Nemcami odzbrojená za veľmi teatrálnych okolností. Confused
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#56754Verze : 0
K východoslovenským divizím:
Velitel svazku generál Malár, původně víceméně chladný k povstání po příletu do Bratislavy povstání zradil a rozhlasově vyzýval slovenskou armádu, po předchozích projevech Čatloše (Čatloš údajně musel svůj projev přednést pod namířenou zbraní z donucení) a Tisa, aby se povstání neúčastnila a vrátila se do posádek. Svému sboru, tvořenému oběma slovenskými "rychlými" divizemi nařídil neklást Němcům odpor, nepřipojovat se k povstání a žádal vojáky obou divíz, aby věřili jen jemu. Jeho zástupce plukovník Tálský přeletěl mezitím frontu k Sovětům, kde jednal s maršálem Koněvem o zapojení slovenských divizí k otevření Dukelského průsmyku.
Mužstvo bylo zmateno výzvami k povstání na jedné straně (s nímž většina sympatizovala a chtěla do toho jít za svými důstojníky) a výzvou velitele divizí gen. Malára k nebojování na druhé straně. Část svazku tak chtěla bojovat a připojit se k povstání, část chtěla uposlechnout výzvy gen. Malára. Tento rozpor se týkal i důstojnického sboru divizí.
Němci brzy vytušili nebezpečí a obě divize urychleně obklíčili a hodlali odzbrojit a internovat. Plukovník Markus, velitel 1. divize tehdy vydal, nečekajíce již na nějaké další instrukce shora, rozkaz své divizi, aby se její příslušníci bránili bojem a zahájili boj proti Němcům na straně povstalců. části 1. divize skutečně začaly s Němci bojovat. Oproti tomu plukovník Tatarko, oddaný stoupenec Tisa a jeho Slovenského štátu, velitel 2. divize, vydal rozkaz odevzdat Němcům zbraně a neklást odpor. Přesto někteří důstojníci 2. divize jeho přímý rozkaz neuposlechli a zahájili se svými jednotkami také boj. Části jednotek obou divizí se tak úspěšně nakonec probily až na území ovládané povstalci. Další části těchto divizí, které se rozhodly pro boj, přešly na partyzánský styl boje a vytvořily buď vlastní partyzánské oddíly nebo se připojily k jiným již existujícím partyzánským oddílům.
Během neutralizace obou slovenských divizí se tak Němcům podařilo odzbrojit a internovat jen zhruba polovinu stavu obou slovenských divizí.


Výsledkem však bylo, že tyto divize po zásahu Němců již nemohly otevřít cestu karpatskými průsmyky pro sovětskou armádu a 1. čs. arm. sbor k rychlému postupu do nitra Slovenska k pomoci Slovenského národního povstání. Němci obsadili průsmyky a vybudováním obrany se připravili na boj. Proto naplánovaná karpatsko-dukelská operace, která měla pomoci SNP a byla také kvůli předčasnému propuknutí SNP naplánována ve velmi krátké šibeniční době, byla předem odsouzena k těžkým krvavým bojům.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#56756Verze : 0
to Mirageiva - díky za odkaz, vyzkouším, pokochám se. Jinak k těm východoslovenským divizím: i když to zní cynicky, mám v hloubi duše podobný názor. Opravdu si myslím, že takovéto nějaké myšlenky se slovenským velitelům mohly honit hlavou. Oni opravdu měli - oproti jiným, zkušenost jak s klerofašistickým režimem slovenským, tak s marxistickým režimem bolševickým. A asi moc rozdílů neviděli. A tak volili menší zlo. Možná alibisticky, ale i generál je člověk. A mezi extrémní levicí a extrémní pravicí moc veliké rozdíly nejsou. A tak být zajat od spojenců se skutečně mohlo jevit jako sice blbé, ale méně blbé, než to chytit od druhé strany. To se ale už dostáváme do roviny "co by se stalo, kdyby" a na to momentálně nemám dost inteligence. Embarassed (Je moc ráno. S přibývajícím věkem je stále více pravdou mé původně jen žertem míněné tvrzení, že je úplně jedno kdy vstávám, když se stejně probouzím až k obědu).
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#56941Verze : 0

Citace - Pavel J. Kuthan :

K východoslovenským divizím:
Velitel svazku generál Malár, původně víceméně chladný k povstání po příletu do Bratislavy povstání zradil...Otázka: je gen. Malár, ktorého spomínate kpt. Malár, ktorý v Topoľčanoch vytvoril delostrelecký oddiel "Malár", neskôr nazývaný "Žula"??? Kdesi som o tom čítala, ale už si to presne nepamätám. Bolo to začiatkom povstania. Ten kpt. Malár, o ktorom som čítala totiž nebol proti povstaniu.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#56959Verze : 0
To mirageiva:K tomu, že by sa báli nejakých popráv v prípade, že by ich chytili rusi. Počas pobojových operácií Slovenskej armády na východe, sa neustále stávalo, že vojaci samostatne alebo aj s veliteľmi prebehli k Rusom. Týmto vojakom sa nič nestalo a boli pridelený k jednotkám, ktoré bojovali proti Nemcom. TAkže ak nepozabíjali tých vojakov, ktorý prebiehali po skupinkách, ktorých mohli zabiť pár dávkami zo samopalu, neviem prečo by sa mali vybíjať na celých divíziách. NAvyše ich prechod cez východné Slovensko bol už dopredu známi. Generál Čatloš zaujal pozície na východe, aby tu zdanlivo držal pozície. Ak by Rusi postúpili k hraniciam divízie by im uvolnili priechody a účastnili by sa ich bojov.
Lenže Nemci Slovenským vojakom, pre ich časté úteky k Rusom, v prípade, že zostali dlhšie na mietse naväzovali kontaky s Rusmi, tanky ktoré sa dali opraviť v poľných podmienkach posielali domov na dlhé opravy ale hlavne preto, že spolu s Nemcami nechceli bojovať.
Generál Schlieper vyhlásil:"Slovenská armáda môže byť použitá jedine za predpokladu, že bude podriadená nemeckým jednotkám. Zvlášť musíme zabezpečiť aby Slováci nedostali vlastný obranný úsek a naviac pod vlastným velením. Všetky tieto okolnosti boli na východe Slovenska, kde pozície držali iba Slováci pod vlastným vedením. TAkže Nemcov nebolo treba moc prehovárať aby divízie odzbrojili. TAkže nejakým špekuláciám zo strany slovenského vedenia by som moc neveril.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#57134Verze : 0

Citace - morphee :

Ten kpt. Malár, o ktorom som čítala totiž nebol proti povstaniu.Z kroniky...
30.08.44 proti povstaniu prehovoril v bratislavskom rozhlase generál Augustín Malár. Označil ho za predčasné a zbytočné a vyzval slovenských vojakov, aby nebojovali proti Nemcom. Jeho reč zmiatla príslušníkov východoslovenských divízii, ktorých bol veliteľom a ktoré sa nakoniec nezapojili do SNP ako organizovaný celok.


Nezdá sa mi, že by nebol proti povstaniu.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#57320Verze : 0
To Morphee:
Ten kapitan Malár o ktoro hovoríš bol pravdepodobne Kpt. Ján Malár (v čase povstania už podplukovník). Bol to brat gen. Augustina Malára. Ináč zdá sa mi čudné, že ho uvádzaš ako kapitána, lebo kapitánom bol pred odvelením na východny front 28. augusta 1941. naspäť sa vrátil až 31. marca 1942 ako podplukovník. je ešte jedna možnosť. V blízkosti Novák počas SNP pôsobilidve delostrelecke batérie pod velením kpt. del. J. Malára. Podobnosť mien nieje náhodna. Kpt. del. J. Malár bol bratrancom pplk. Jána Malára, ktory v tej dobe velil IV. taktickej skupine, do ktorej patrili už aj spomináné dve del. batérie.
Jeden z týchto dvoch je kpt. Malár o ktorom hovoríš. Skôr sa prikláňam k druhej možnosti (kpt. del. J. Malár)
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#57328Verze : 0
Dočerta! Tak sa mi zdá, že 90% dôstojníkov v povstaleckej armáde malo meno Malár. Very Happy Už si to presne nepamätám, ale viem na 100%, že to bol kapitán. Takže určite tá druhá možnosť. Dík za info.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#57420Verze : 0
to Haspeklo, nechci ti brát iluze, ale je dost rozdíl v chování k nějakému vojínovi nebo nižšímu důstojníkovi a k někomu na vyšším postě, navíc se asi rok před tím objevili hroby v Katyni a mne by to na místě důstojníka jistě donutilo k zamyšlení co se vlastně s těmi co přeběhli stalo (ty totiž předpokládáš že všichni v slovenské armádě věděli že při přeběhnutí ti nic nehrozí, ale tak to zcela určitě nebylo, o tom co se s těmi lidmi děje dál se v té době vědělo houby a nesmíš se na to dívat očima dnešních znalostí). Vůbec bych mirageivovu interpretaci nepovažoval za nemožnou.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#57425Verze : 0
Problém východních divizí byl v tom, že mezi nimi a Rusy bylo ještě značné území obsazené a hájené Němci... V situaci, kdy slovenská vláda dala 28. srpna souhlas k obsazení Slovenska německou armádou, je tvrzení o "předčasnosti" vypuknutí povstání úplně mimo - potom by už vypuklo jen stěží...
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#57451Verze : 0
Ešte na tému "Malár"; to len tak na spestrenie. Very Happy


Vyhláška podpísaná gen. Augustínom Malárom:


"Všetkých príslušníkov slovenskej armády, ktorí zbehli od svojich jenotiek, vyzývam, aby sa do 31. augusta 1944 bezpodmienečne vrátili k svojim jednotkám, alebo sa hlásili u najbližšej žandárskej stanice. Zbehovia, ktorí sa do uvedeného termínu k svojim jednotkám nevrátia, nebudú súdení podľa stanného práva, ale bude proti nim zavedené riadne trestné pokračovanie. Zbehovia, ktorí budú dopadnutí po 31. auguste 1944, budú postavení pred stanný súd a budú potrestaní trestom smrti."
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#57740Verze : 0
To Robot; v niecom s tebou suhlasim.Ale tiez si myslim,ze povstanie bolo diletansky zorganizovane,partyzani robili viac skody ako uzitku a zalozaci slovenskej armady nemali skusenosti odolavat bojom zocelenym nemeckym jednotkam.Co sa tyka zaciatku,mam pocit ze Londynska ceskoslovenska vlada tiez nema ciste ruky.Je jasne,ze sa v Londyne snazili budit dojem,ze maju situaciu doma aspon ciastocne pod kontrolou a na ich povel vypukne na celom uzemii povstanie proti nemcom,co bol holy nezmysel.Takze sa im hodilo,ze hrstka slovenskych dostojnikov uz malo dost spojenectva z nemcami(dokonca sa da medzi nich ratat aj gen.Catlos vtedy MO)a chceli ukoncit potupnu zalezitost.Tiez si myslim,ze cast z nich si zachranovalo kozu na poslednu chvilu.Napr. piloti.Zo zostrelmi rusov a nemcov.No a sudruhovia sa vyznamenali najviac.To ze partyzani pod Velickovim velenim si robili co chceli a kaslali na nejaku koncepciu bola pekna rana pod pas.Skr. cela akcia bola len gesto za ktore zaplatili mnohi zivotom.Ci uz slovenski vojaci v povstani,ceskoslovenski a ruski na dukle,alebo civilisti pri potlacani povstania
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#57875Verze : 0
No, pokud vím, tak se se začátkem povstání čekalo na okamžik, až dosáhne SA hranice a setká se s východoslovenskými divizemi, které jí umožní snadný přechod průsmyky. Toto nebezpečí si samozřejmě uvědomovali i Němci. 23.8.44 vypuklo povstání v Rumunsku a to 25.8. vyhlásilo Německu válku. (Podobně to vypadalo a brzy tak i dopadlo v Bulharsku a Finsku.) Těžko se nechalo předpokládat, že Němci připustí, aby byly od sebe odděleny armády bojující v Polsku a v Maďarsku. Němci v březnu obsadili Maďarsko, 24.8. se pokusili obsadit Bukurešť a obsadit Rumunsko, což se nepovedlo - Na Slovensku si měli být vědomi toho, že protiakce bude - spíše dříve než později. Pokud by byli Slováci dost iniciativní, mohli ty 2 týdny vydržet. Je ale zase otázkou, zda by je stejně nenechali Rusové "vycukat" stejně jako Poláky. Pak by přeci přestali být "osvoboditeli"...
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#57882Verze : 0
2Morphee: nespletl ses?
"Zbehovia, ktorí sa do uvedeného termínu k svojim jednotkám nevrátia, nebudú súdení podľa stanného práva, ale bude proti nim zavedené riadne trestné pokračovanie. Zbehovia, ktorí budú dopadnutí po 31. auguste 1944, budú postavení pred stanný súd a budú potrestaní trestom smrti."


Domnívám se, že SNP byl politicko-vojenský pokus dostat se z jinak dost neřešitelné situace. Slovenský štát vyhlásil válku kdekomu a jeho armáda aktivně bojovala na východní frontě. Benešova vláda v Londýně vystupovala jako vláda Československa (v hranicích před Mnichovem). Komunisté v Moskvě s Gottwaldem v čele ve spolupráci s Čatlošem (byl to tam dojednat dokonce vládním letadlem) přemluvili Big Joea, aby svoje vojáky (jinak zcela nesmyslně) poslal do slovenských hor s tím, že to bude procházka růžovým sadem, protože Čatloš má od všeho klíče. Dokonce se domnívám, že kvůli tomu letěl Beneš v prosinci 1943 do Moskvy a že Podkarpatská Rus byla úplatek Pepčovi, že aby byl povolnější.


S nějakými boji se v zásadě nepočítalo - ruské tankové sbory mohly daleko výhodněji toto území obklíčit po polských a maďarsko-rakouských tankových terénech a Němci by odtud odešli sami. Jedna z indicií je, že do Ruska byla na podzim 43 verbována Fajtlova jednotka stíhačů. Pro bojové použití by byli výhodnější bitevníci - ti ale byli cvičeni až následně - po krachu SNP - a stihli až Ostravu. Prostě SNP mělo ukázat vítězným spojencům, že Slovensko se jen nedopatřením dostalo do svazku Osy díky nezodpovědné hrstce nacionálních šovinistů. Ve skutečnosti že ale jde o národ veskrze demokratický.
Halt se něco zvrtlo! Ale vykoumaný to měli fajne!
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#57946Verze : 0
No hej, tusim som sa tam sekla. Ma to byt vratia. Embarassed
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#57990Verze : 0
to fantan: mali to prekuknute?Ale prosim ta netaraj.Asi si neuvedomujes tu spontannost naroda.A uprimne umierali tam Slovaci,par Francuzov,Rusov a nie Vlasovci...???Myslienka to bola dobra,pravdepodobne by skratila trocha vojnu a nebolo by tolko civilnych obeti.To ze sa to spravilo dyletansky... Za to zalozaci bojujuci s puskami proti tankom nemohli.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#58771Verze : 0
to pozen nevím kde jsi přišel na vlasovce, myslím že se tu zatím neobjevili, že bys přinášel do věci nový pohled? Jinak na tu spontánnost národa o které píšeš bych to moc neviděl, ny povstaleckém území došlo k normální mobilizaci, a spousta lidí se jí (celkem logicky) snažila vyhnout, a hlinkova garda spontáně pomáhala němcům. Při slavném dekorování německých jednotek Tisem byli přece i gardisté.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#58773Verze : 0
Bitaxe, děkuji za zastání.
Pozen: myslím, že informace, které máš, jsou dosti tendenční, neúplné a zkreslené. Možná by to chtělo prostudovat i jiné materiály, než které jsi zatím viděl.
Nepsal jsem, že to měli prokouknuté. Sakra, to už se za těch pár let naše jazyky natolik vzdálily?
SNP bylo vojensky organizováno a bojovaly v něm jednotky klasickým armádním způsobem - je pravda, že povstalecké vojsko bylo slaběji vyzbrojeno. Nicméně ty záložáky s puškami bych do toho příliš nezatahoval.
Jinak partyzáni byli pod sovětským velením - včetně organizace, na slovenském relativně nezávislé. Partyzáni ovšem potřebují jednak rozsáhlejší operační území, jednak jejich síla je v rozvracení blízkého frontového zázemí k zamezení, nebo ztížení operačních přesunů jednotek a likvidace zásob.
Guerillová taktika: "udeř a uteč" vyžaduje
mít do čeho udeřit - odkrytý týl, ne čelo postupujících čistících jednotek a
mít kam utéci - velká plocha, těžko uzaviratelná.


A o Vlasovcích jsem se na tomto fóru logicky nikdy nezmiňoval. Těch národností tam bylo víc, než uvádíš - taky Češi!!!
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#58790Verze : 0
pokud mne paměť neklame tak dokonce v Povstání bojoval u kombinované letky jugoslávský pilot Smile
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#59143Verze : 0
Nezbývá mi, než Vás pánové zase odkázat na literaturu: Nezodpovedané otázky - K spochybňovaniu odboja a SNP v našich národných dejinách


Jsou to materiáli ze semináře s mezinárodní účastí (Banská Bystrica, Múzeum SNP 24.-25. srpna 1996)
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#59466Verze : 0
Joj, ešte kebysi aj webovú adresu vedel napísať, ozaj bysom si to rád prečítal! Nie, že bysom nerád cestoval, ale do Bystrice je to z Prahy dajako z ruky, vieš!
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#59467Verze : 0
to Tomák možná by krom web aresy stálo za to i zveřejnit jména hlavních hostů tohoto semináře, aby bylo možno odhadnout jejich odbornost Smile . Okolo povstání se toho napsalo hodně a dozvědět se pravdu není asi tak jednoduché že by stačilo si přečíst materiály z jednoho semináře, už název : "Nezodpovedané otázky - K spochybňovaniu odboja a SNP v našich národných dejinách" mi připadá že nemusí být (upozorňuji že může) být tak zcela nestraný. Obvykle si pro udělání názoru musím přečíst víc než jen výstup z ńějakého semináře, byť možná dobrého.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#59558Verze : 0
Semináře se účastnilo 34 historiků (4 ze zahraničí: Kanada, Německo Polsko) vyučující dějepis na různých stupních škol, studenti historie, představitelé společenských organizací, především Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, zástupcové masmédií a další hosti-dohromady 104 účastníků.
www.muzeumsnp.sk
publikácie-vydané Múzeum SNP-Nezodpovedané otázky
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#59559Verze : 0
díky za adresu i když pokud byl výčet účastníků takový jaký píšeš neočekával bych od toho příliš (učitelé dějepisu nejsou v průměru moc kvalitní zdroj a svaz protifašistických bojovníků je kapitla sama za sebe) ale třeba se tam sešla dobrá společnost a závěry mohou být dobré. I když pochybuji že vytáhli práci o ekonomice partyzánského hnutí - tat totiž počítala kolik je při kopaničářském způsobu obživy možno uživit na daném území patrtyzánů a číslo které vyšlo bylo celkem malé, soudruzi z protifašistických bojovníků (skoro všichni partyzáni Smile ) se z toho osypali protože se těžko dalo mluvit o brigádách a podobných věcech. Také reálných (a doložených) úspěchů se nějak nedostávalo.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#59561Verze : 0
No, jak tak koukám, asi nezbude, než se do té Bystrice vydat, protože na udané adrese je jen dost chudý vejcuc. Leč i ten o ledačems vypovídá:
" Zároveň sa tento seminár pokúsil objasniť predpoklady, príčiny a dôsledky apológie Slovenskej republiky z rokov 1939-1945, jednotlivých zložiek ľudáckeho režimu a jeho hlavných predstaviteľov. Celkovo 15 samostatných referátov a koreferátov z tohoto seminára je v zborníku rozdelených do troch základných tématických okruhov (Systém a režim Slovenskej republiky 1939-1945, Slovenská armáda a ozbrojené zložky SNP, Spochybňovanie odboja a SNP).
Prvý okruh zahŕňa príspevky analyzujúce metódy a spôsoby rehabilitácie ľudáckeho režimu (Korček, J. : K dezinterpretáciám charakteristiky politického systému a režimu Slovenskej republiky 1939-1945) i snahy o banalizáciu najtragickejšej kapitoly tohoto obdobia – perzekúcie židovských spoluobčanov a podiel na priebehu holokaustu (Mešťan, P. : Snahy o nové interpretácie a dezinterpretácie židovskej otázky na Slovensku).
V druhej časti sa príspevky venujú už priamo charakteristike odboja a SNP, presnejšie jeho jednotlivých zložiek- slovenskej armáde a partizánskemu hnutiu (Štefanský, V.: K niektorým problémom povstaleckej armády ako rozhodujúcej ozbrojenej sily povstania, Cséfelvay,F. : K problematike partizánskeho hnutia).
V bloku diskusných príspevkov sú zaradené dve vystúpenia venované holokaustu a terminologicko-faktografickým pripomienkam k charakteristike niektorých aspektov Slovenskej republiky a politickej činnosti jej vrcholných predstaviteľov."


Lidičky, já si až doteď myslel, že v letech 1939 - 1945 to byl Slovenský štát a ono ouvej - Slovenská republika! Taky jsem někde počul, že současná SR se považuje za právního nástupce Slovenského štátu!
No, asi do tej Bystrice nepojedu, bůhví, co bych se dozvěděl!
Abych si udělal představu, co za chytrostě bych se se dozvěděl, mi stačí ten vejcuc - byť mi ta jména nic neříkají. Chci-li něco překroutit, stačí, když začnu dělat vědecké rozbory a používat slova, jejichž významu v tomto spojení nerozumí ani autor.


Nebude se zase organizovat nějaký zájezd k Tisovu hrobu?
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#59678Verze : 0
poznámka: 1) Právě jeden seminář se zabývá tím, zda bylo Slovensko 1939-1945 republika...
2) hodnotit knihu podle vejcucu je dost nefér
3) a do Bystrice snad vůbec nemusíte, stačí kontaktovat Múzeum a dohodnout se


Semináře odsuzují Slovenský stát, takže jízlivá poznámka o zájezdech "za krásami pohřebních míst slovenských klerofašistů" taky nebyla na místě. Ale každému po jeho gustu. Jestli si to přečtete a uděláte vlastní názor je Vaše věc.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#59813Verze : 0
no jestli jsi si svůj názor udělal podle jediného dost útlého svazečku přepisů přednášek na semináři pak ti bude těžko oponovat Smile seminář byl možná zajímavý (nevím nebyl jsem na něm) ale až se podobné akce zúčastníš zjistíš možná že zborník je dost slabá náhražka a zdaleka nevystihuje o co jde (to by totiž bylo zbytečné na podobné akce jezdit stačilo by si přečíst přednášky).
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#59828Verze : 0
Malé doplnění - SNP se účastnili 2 jugoslávští piloti - pánové Sava Poljanec a - křestní jméno si nepamatuji - Boljevič. Je to takhle "z voleje" poněkud nepřesné, můj "HOSIP" se s věkem zvolna mění v "ÚHOSIP", takže jen co osvěžím paměť, upřesním. Někde mám i hodnosti - jeden z pánů byl tuším major. O obou se například zmiňuje kniha J. Modrovicha Tri duby, kterou jsem zde již párkrát vzpomínal.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#60122Verze : 0
ahoj chtel bych se zeptat jestli nekdo nevite
jestli povstalci meli nejake uniformy ci nejak
podobne....
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#60150Verze : 0
Plním slib: Posila z Jugoslávie se na Slovensko dostala tradiční cestou - váleční zajatci uprchli z transportu, dostali se na povstalecké území a coby piloti se dali k dispozici velení. Byli to: Major Arsenij Boljevič a štábní kapitán Sava Poljanec. (zdroj: J. Modrovich, Tri duby. Je zde i fotografie pana Poljance u B. 534).


Podle téhož pramene - i podle jiných zdrojů - při povstání byla oficielně proklamována obnovená existence ČSR. Vyrábět nové čs. uniformy bylo technicky asi neproveditelné. Při povstání probíhaly - kromě přijímání dobrovolníků - normální odvody branců. Ti fasovali uniformy slovenské armády. Podle pana Modroviche nosili - alespoň na Trech dubech - normální uniformy s čs. trikolórou na čapce. Zmiňuje se o ní v souvislosti s pobytem Američanů na Trech dubech, kdy právě trikolóry z čapek byly u Amíků ceněným suvenýrem.


Co se partyzánů týče, tam zřejmě panovala osvědčená výstrojní všehochuť, tedy od civilu po vlastní slovenské, sovětské i trofejní německé uniformy a jejich části.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#60292Verze : 0
jen pro lepší představu...
přeska vojína Slovenského štátu...
použito z www.detektorweb.cz
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#60396Verze : 0
ještě pro Fantana: státní zřízení na Slovensku, v letech 1939-1945, byla republika.


A taky doplním Aubise. Důstojníci opět začali nosit své původní československé znaky apod.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#60943Verze : 0
Jistě, já nepochybuji o tom, že se nejednalo o monarchii, šlo mi o to, že oficiální název tohoto státního útvaru (nikoli forma) byl Slovenský štát. A jestliže chci definovat něco, o čem se chci bavit, pak to označím jeho názvem.
Prostě termín Slovenská republika 1939 - 1945 je zmršenina.
Slovenská republika je útvar, existující 1968 - 1992 jako součást federace, od 1.1.1993 jako samostatný stát. Tam je na místě tato období rozlišovat datací. U útvaru z válečných let jest užívati oficiální název.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#60959Verze : 0
Sevas!
Zhliadli ste si niekto priamy prenos z oslav SNP v Banskej Bystrici. Čo vy nato?
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#61500Verze : 0
to Martin buď u nás v TV tenhle přenos nebyl, nebo byl v době kdy jsme s kolegy courali po bunkrech na Náchodsku, vím jen že náš premiér se celé atrakce zúčastnil.
Jinak naprosto souhlasím s Fantanem, je potřebné užívat správné názvy nebo za chvilku nebudeme vědět o čem je řeč. V období 1939-45 se jednalo o Slovenský štát, jaké zřízení tam bylo je dost jedno to že to bylo proklamováno jako republika je věcí s názvem nesouvisející.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#61545Verze : 0
Ja zijem 22 rokov v tom, ze Slovensko v rokoch 1939-45 malo oficialny nazov Slovenska republika. Ste si naozaj isty, ze Slovensky stat bolo oficialnym pomenovanim? Nejde len o nejaku zludovelu formu?
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#62724Verze : 0
To Martin: ja som mal v pláne zhliadnuť to na vlastné oči, ale niečo mi do toho vbehlo a nemal som zabezpečenú dopravu Sad
Ale dal som si predsavzatie, že o rok tam budem naživo. A o rok mám v pláne zabehnúť aj na niektoré zájazdy čo sa na válke organizujú.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#62725Verze : 0
to Morphee jsem si zcela jist že státní celek na slovensku mezi lety 1939 - 1945 se jmenoval Slovenský štát. Naopak mne překvapilo že ho někdo zná pod jménem republika, v literatuře jsem se s tímto názvem nesetkal.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#62753Verze : 0
Když jsme v těch terminologických dohadech: doporučuji lehce starší knihu Charlese K. Klimenta Slovenská armáda 1939 - 1945. Vydal plzeňský Mustang v edici Militaria. Takhle z hlavy to přesně nenapíšu, ale cca polovina 90. let. Jsou tam jak všeobecná expozé o okolnostech vzniku samostatného Slovenského štátu, o vojenskopolitické situaci a o uniformách jednotlivých ozbrojených složek. I s barevnou přílohou. Matně si vybavuji, že tam bylo i označení povstalecké. Teď něco, co možná někdo vztáhne na sebe, ale není to míněno osobně. Pan Kliment žije léta v Kanadě a projevuje se silně nacionalisticky s mírně fašizující tendencí. Alespoň tak na mě zapůsobil. Ale po stránce faktografické je jeho kniha velmi užitečná, takhle komplexně zpracovanou problematiku jsem viděl poprvé.


PS. Je zbytečné mi tedˇ začít nadávat, odjíždím na delší služební cestu, takže si to stejně tak 14 dní nepřečtu. 8.)
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#62827Verze : 0
to Aubis kniha vyšla v znovu (mírně doplněná) na horším papíře asi před rokem. přiznám se že fašizujících tendencí jsem si nevšiml, ale kniha je výborná a pro tuto problematiku je to základ.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#62831Verze : 0
Zdá sa mi do divné... môžeme predsa povedať aj český štát ale oficiálny názov je Česká republika. Tak asi preto som si myslela, že slovenský štát bol iba neoficiálny názov, aj keď veľmi často používaný. Proste sa mi zdá úplne šialené, aby niekto pomenoval krajinu "Slovenský štát". Ale v tej šialenej dobe... vlastne by ma to nemalo ani prekvapovať.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#62832Verze : 0
Zřejmě tím chtěli naznačit že jde o stát slováků, a zabrnkat na nacionalistickou notu - ale to je jen má doměnka - název ale byl od 14.3. Slovenská štát. Zřízením to byla republika, ale to nemá s názvem celkem co dělat. Ostatně název stát asi není úplně neobvyklý, myslím že slovo ország v názvu maďarska je také stát a ne republika (nejsem si úplně jist maďarsky moc neznám Sad )
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#62834Verze : 0
Malý exkurs do historie - ono se to opravdu jmenovalo Slovenský štát s jednoznačně nacionalistickým podtextem. Nezapomínejme, že Slováci měli ve své minulosti to pochybné štěstí vždy někomu patřit - Nitranské knížectví knížete Pribiny spolkla Velká Morava, snahy Matúše Čáka Trenčianského se jeho potomkům nepodařilo dotáhnout do konce, habsburské Uhry jistou autonomii vynesly, ale také nic moc. No a teorie čechoslovakismu o jediném národě československém o dvou větvích - české a slovenské, byly sice účelově v době vzniku RČS užitečné, ale dlouhodobě velmi nešťastné. (Připomeňme si osud a vývoj názorů A. Hlinky, jednoho z otců společného čs. státu, a kam až to došlo.) takže vlastně první skutečné naplnění obrozeneckých představ o vlasním národním státě - alespoň to tak slovenská eprezentace vnímala - MUSELO mít nacionalistický ráz. Silně. A MUSEL to být jednoznačný název. Zde nešlo o to, zda je to republika či monarchie, ale že to je stát SLOVÁKŮ. A to zde znělo.
A teď už opravdu musím jít, odjezd je tu.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#62843Verze : 0

Citace - bitaxe :

to Morphee jsem si zcela jist že státní celek na slovensku mezi lety 1939 - 1945 se jmenoval Slovenský štát. Naopak mne překvapilo že ho někdo zná pod jménem republika, v literatuře jsem se s tímto názvem nesetkal.Tiež som tomu vždy hovoril Slovenský štát, dá sa to ľahko zapamätať podľa toho, že za normálnych okolností by veľké "S" na začiatku v slovenskom jazyku bola pravopisná chyba, priznáva sa však jedna výnimka.
Ale to som odbočil od témy. Vy tu teda hovoríte, že oficiálny názov krajiny bol "Slovenský štát", ale napríklad podľa oficiálnej učebnice dejepisu pre 9.ročník ZŠ (názov "Slovensko v 20.storočí"; SPN, 1997) bol v ústave prijatej Slovenským snemom 21.júla 1939 zakotvený oficiálny názov krajiny "Slovenská republika".
Ten istý názov uvádza aj hrubá kniha "Slovensko-dejiny" (Obzor, BA, 1978) a pred pojmom "Slovenský štát" je skratka "tzv."
Niekto tam hovoril, že "...starí ľudia by o tom mohli hovoriť...", lenže starí ľudia a historické dokumenty sú dve rozdielne veci.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#69896Verze : 0
No, vypadá to, že má Roland (a jiní) pravdu a my všichni, kdo jsme tvrdili, že to byl "Slovenský štát" jsme byli oblbnuti bolševickými dějepisci. Nepřestanu, dokud se nedostanu k té Ústavě z července 1939, abych si to ověřil - člověk se pořád dozvídá něco, co dříve nevěděl.
"Progoogloval" jsem se k mnoha povídáním, většinou je sice uvedeno Slovenský štát v různých pádech a časech, ale jen na https://www.europaonline.sk/skhistoria.htm jsem našel "...14. marca 1939 bol vyhlásený samostatný slovenský štát, ktorý sa podľa ústavy z júla 1939 volal Slovenská republika."
Jo, jo!
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#69898Verze : 0
Tak..., toto je original dobovy dokument, kde sa Slovensky stat vobec nespomina. Tak uz je hadam jasne, ako sa Slovensko volalo. Wink
Varšavské a Slovenské národní povstání - Vyhlaska stanneho prava

Vyhlaska stanneho prava
Varšavské a Slovenské národní povstání - Statny znak z CD SNP 2003, vydava SZPB

Statny znak z CD SNP 2003, vydava SZPB
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#70034Verze : 0
to Morphee musím uznat že důkaz je zcela jasný a já se mýlil (hluboce se stydím Smile ) ale opravdu jsem vždy o státním útvaru v období 1939-1945 slyšel jen jako o "Slovenském Štátu" a nikdy jako o "Slovenské republice". Díky za upřesnění, a ještě jednou se omlouvám pokud jsem tě uvedl ve zmatek.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#70042Verze : 0
Kazdopadne, Slovensky stat je uz natolko zauzivany pojem, ze sa hadam moze pokojne oznacit za "oficialny". Dokonca som sa stretla uz aj s nazvom Slovenska krajina. A to som teda jakziv nepocula... Tento nazov sa spomina v dost serioznej publikacii:


HOENSCH, Jörg K. Slovensko a Hitlerova východná politika. Bratislava: Veda, vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, 2001. ISBN 80-224-0693-7.


Kedze ide o nemeckeho autora mohlo dojst k nespravnemu prekladu. Potom mi ale nesedi, ze to vydal SAV...?!
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#70046Verze : 0
Morphee, děkuji za odkaz na toto fórum (z dnešního mailu redakcia@druhasvetova.net). Je zřejmé, že odpověď postačí sem do fóra, stejně bych tě žádal o povolení doslovné citace mailu pro potřebu www.valka.cz.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#70047Verze : 0
Jo, mas ho mat.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#70048Verze : 0
No zaplať pánbůh, že to někdo kolegům vysvětlil jak to bylo s tou republikou. Díky Morphee. Já jsem to říkal úplně na začátku Razz No nevadí příště mi můžete taky trochu věřit...znalci.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#70050Verze : 0
Připojuji se k všeobecné děkovačce. Díky za poučení, nikdy není pozdě. Inu, není nad to jít do primárních pramenů. Takže: zažité tradiční označení zní Slovenský štát, oficielní název byl Slovenská republika.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#70114Verze : 0
Oficiálny názov je Slovenský štát. Nemá to však nič spoločné s jazykovou správnosťou, alebo politologickou definíciou republiky. Bola to proste požiadavka Nemcov, ktorej Tiso rád vyhovel. Klerofašizmus presadzuje ústavu, založenú na božích prikázaniach, spoločnosť usporiadanú do kást a diktatúru katolíckej cirkvi. Pojem REPUBLIKA občanom až príliš pripomínal ČSR, Masaryka a Beneša. Tiso sa republiku vytvoriť nesnažil, ani tento pseudoštát tak nenazýval, práve naopak, chcel, aby sa na všetko, čo by len trochu mohlo pripomenúť starú republiku zabudlo...


Som trochu rozladený niektorými názormi "SNP bolo alibistické", "keby sa nebola zmenila situácia na frontoch,tak by to SLOVÁCI neurobily,veď bojovali proti Rusom..." Nechcem a nebudem to hodnoťiť, čo bolo alibistické, kde bola odvaha a kto sa bil za republiku a kto nie. Nebudem sa vracať do roku 38, ani 44, 45 ani 48, a ani 68. Vždy stály naše národy spolu, bok po boku a bok po boku bojovali. SNP prišlo vtedy, keď všetko nasvedčovalo tomu, že samôže podariť. Z trojposchodovej budovi na brehu hrona, kde sídlilo veliteľstvo SNP, malá skupinka dôstojníkov, ktorý nemali absolútne žiadne praktické skúsenosti s vedením jednotiek v boji, koordinovala 55 000 vojakov DOBROVOĽNÍKOV na fronte dlhšej ako polka česko-nemeckej hranice. SNP a DUKLA sú dve udalosti ktoré do seba priamo zapadajú. Ani jedna z týchto udalostí by sa nestala, nebiť tej druhej. V SNP bojovali Slováci, cez Karpaty sa prebíjali Česi. To je pre mňa pravá podstata Československa. Hovorilo sa tu o dezerciách a nechuti bojovať, no keby tu tá nechuť skutočne bola, a keby boli dezercie skutočne také časté, nebolo by predsa SNP a nebolo by sa určite udržalo 2 mesiace. V povstaní bojovalo 55 000 dobrovoľníkov. Je jedno koľko povolávacích rozkazov bolo rozoslaných, viac pušiek ajtak nebolo k dispozícií, keby ľudia nechceli bojovať, boli by povolávacie rozkazy ignorovali, ale oni chceli, a prišli, a chodili aj bez rozkazov. A bojovali, aj keď nemuseli, veď sa mali oveľa lepšie ako napríklad v protektoráte. Môžu sa tu viesť nekonečné debaty o lavočkynoch a lisunovoch na Troch Duboch, alebo východoslovenských divíziách, o Stalinovi a Tisovi, ale čo je skutočný dôvod prečo SNP zlyhalo ? Pochádzam z Banskej Bystrice a celý kraj poznám ako svoju dlaň. Raz si tu zomňa jeden kolega na fore robil srandu kvôli faktu, že sa venujem Airsoftu. Po niekoľkých prebdených nociach v opustenom obrannom postavení s AK v ruke v novembrovom mraze a tme je každému jasné čo bol dôvod kolabsu SNP. Pre tých menej chápavých len pridám, že skolabovalo na začiatku jesene...


Keby ste ma náhodou chceli obviniť zo zaujatosti, tak áno, som zaujatý. Jedne môj príbuzný - účastník SNP len tak tak ušiel po potlačení SNP poprave, druhý príbuzný bol pri bojoch v Dulianskom priesmyku zajatý a odvlečený do tábora V Hamburgu. Dodnes nosím jeho psiu známku.


Pokiaľ som na niečo v našej histórií hrdý, tak je to ČSR.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#82386Verze : 0
To aranai:


Slovensko v té době BYLO, BYLO a BYLO republikou. Ať sebeméně fakticky, tak formálně šlo o republiku.


např. viz:


"... Podle ústavy z 21.7.1939 (úst. zák. č. 185/1939 Sl.z.) bylo slovensko republikou ... " (Jan RYCHLÍK: Češi a Slováci ve 20. století. Československé vztahy 1914-1945, Bratislava, 1997)Myslel jsem, že důkaz, který uvedla Morphee, je dostatečný...


Nic na tom nezmění ani tvoje osobní zaujatost, ani úvahy o obapolné kauzalitě mezi SNP a Duklou.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#82402Verze : 0
MOD
Slovensko skutečně vyhlásilo v roce 1939 republiku na čele s prezidentem - to je titulární hlava každé republiky, na rozdíl od Francouzského státu - jeho hlava - maršál Petain se titulem prezident nikdy nehonosil, byl stále pouze "šéf francouzského státu".
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#82414Verze : 0
Pro Aranai:


Potěšil mne tento příspěvek svým nábojem, tím spíše, že je slovenský. Též mám ke karpatsko-dukelské operaci rodinné vazby. V rámci 1. čs. arm. sboru se přes Karpaty probíjeli v řadách 3. čs. brigády můj praděd, děd a prastrýcové. Tři z nich na Dukle položili životy, jeden byl na Dukle zraněn a následky nesl do smrti. V SNP v rámci čs. stíhacího pluku působil také příbuzný - stíhač J. Řezníček, jenž spolu s F. Fajtlem se skupinou letců dorazil na pomoc SNP z Anglie. Já sám jsem přesvědčený čechoslovakista, nemám důvod být nijak zaujatý.


Z pramenů, ať již přímo archivních či literárních, však jsem opakovaně zjišťoval, že páteř obrany povstalců při SNP tvořilo jen několik odhodlaných svazků. Zmínky zde na foru o dezercích povstaleckých slovenských vojáků, ať již samostatně či ve skupinách, nejsou smyšlenky. Skutečně tomu tak bylo, popisují to i ve vzpomínkách mnozí účastníci bojů, včetně slovenských. Počáteční nadšení při zahájení povstání, které samozřejmě bylo, u mnoha jednotek tváří v tvář postupujícím dobře připraveným německým jednotkám rychle vyprchávalo. Čekalo se jako na spásu na rychlou pomoc sovětů a 1. čs. arm. sboru z východu. Také se čekalo, většinou s velmi přehnaným očekáváním, na 2. čs. paradesantní brigádu (tvořenou z většiny vojáky slovenské národnosti), která měla status elity. Ta byla přesouvána (díky liknavosti sovětské strany pomaleji, než mohla býti) letecky ze sovětského týlu přímo na povstalecké území. Toto území se stále, den za dnem zmenšovalo. 2. čs. par. brigáda dorazila do boje jako celek až v době, kdy již hrozila značná krize, která nezadržitelně prostupovala celým povstáním. Těžké bylo pro vojáky této brigády (Slováci) zklamání, když viděli jiné Slováky z povstaleckých jednotek, jak v celých skupinách opouštějí bojové postavení, zahazují zbraně a odmítajíce bojovat jdou jednoduše - domů...


Rozčarování působily i reakce některých politických či obecních slovenských představitelů. Například starosta Bánské Bystrice, o níž je v příspěvku řeč, odmítl ještě několik dní před pádem města pomoci s dodávkou potřebného materiálu bojem ustupujícím jednotkám 2. čs. stř. brigády na přímou žádost jejich velitele plk. V. Přikryla, z obav před německou odplatou. Na ulicích Bánské Bystrice se ještě několik dní před pádem města do německých rukou pořádala posezení v místních kavárnách, v nichž bylo mnoho slovenských důstojníků i vojáků. Jakoby se neblížili Němci... V jiných částech města zase brzy propukalo divoké rabování kriminálními živly, ale i skupinami dezertérů - bývalých slovenských vojáků. Během těžkých bojů se snažily například i jednotky 2. čs. par. brigády zadržovat některé ustupující povstalecké slovenské jednotky v okolí, nicméně ne vždy se jim to podařilo. Přímým rozkazům důstojníků brigády k pokračování v boji se houfy dezertérů z povstaleckých slovenských jednotek často jen vysmívaly.


V obavě před masovým rozšířením rabování v Bánské Bystrici a dalších městech povstaleckého území ve fázi pádu povstání někdy někteří obyvatelé, i veřejně exponované osoby, projevovali své přání v brzký příchod německých jednotek, které "zřídí alespoň zase pořádek".


Samozřejmě kromě 2. čs. parabrigády byla i celá řada jednotek slovenské povstalecké armády, které také statečně bojovaly a platily svou krví daň i za ty jednotky, které bojovat odmítaly, čímž se obrana stávala před valící se německou přesilou těžší a těžší. Frontové úseky obrany byly často na zvyklosti poměru k početnímu stavu jednotek. U povstaleckých slovenských jednotek chyběla často řádná výstroj a výzbroj. Bylo málo munice, bylo málo zásob stravy na frontě, chyběly často zásoby nejnutnějších částí výstroje a zdravotnického materiálu. Povstalečtí vojáci často bojovali v dešti, zimě, hladoví, špatně vyzbrojeni, často v rozedrané výstroji, často bez znalosti síly nepřítele, s nedostatkem munice. To vše jen živilo demoralizaci u některých slovenských jednotek, jejichž příslušníci mnohdy zcela propadnutí beznaději šli domů, protože "to nemá cenu".


Některé jednotky armády Slovenského štátu (či Slovenské republiky, jak chcete) se do povstání na jeho začátku ani nezařadily a nechaly se odzbrojit Němci, často pro nerozhodnost jejich důstojníků. Situaci na povstalecké frontě moc nepomohly ani partyzánské skupiny (kvůli neorganizované akci partyzánů vlastně SNP předčasně bez dokončení příprav vypuklo), které nesnesly příliš přímé frontové boje a často byly také nespolehlivé. Mnohdy partyzáni ustoupili ze svého stanoviště a odkryly boky obrany sousedních jednotek. Nebylo na ně prakticky spolehnutí. Navíc velká čát z nich byla zcela pod vlivem Moskvy a jen těžko a s nechutí se někdy podřizovala velení povstaleckého štábu.


Při SNP tekla proudem slovenská krev a česká krev - československá krev...
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#82419Verze : 0

Citace - aranai :

Oficiálny názov je Slovenský štát. Nemá to však nič spoločné s jazykovou správnosťou, alebo politologickou definíciou republiky. Bola to proste požiadavka Nemcov, ktorej Tiso rád vyhovel. Klerofašizmus presadzuje ústavu, založenú na božích prikázaniach, spoločnosť usporiadanú do kást a diktatúru katolíckej cirkvi. Pojem REPUBLIKA občanom až príliš pripomínal ČSR, Masaryka a Beneša. Tiso sa republiku vytvoriť nesnažil, ani tento pseudoštát tak nenazýval, práve naopak, chcel, aby sa na všetko, čo by len trochu mohlo pripomenúť starú republiku zabudlo...No, oficiálny názov bol Slovenská republika. Je to napísané čierne na bielom v Ústave Slovenskej republiky z roku 1939. To, že sa všade rozšíril názov Slovenský štát bolo spôsobené tým, že aj samotní politickí predstavitelia radšej pri bežnej propagande volili toto pomenovanie. Dôvodov bolo hneď niekoľko; pravdepodobne aj z vyššie uvedenej skutočnosti. Pri všetkých vládnych nariadeniach však bol použitý oficiálny názov Slovenská republika.


Čo sa týka SNP, tak súhlas. Ak sa spýtate hocikoho, kto ešte žije a zúčastnil sa, odpovie vám, že bojoval za Československo.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#82441Verze : 0
Hm, som rád, že ste ma takto podporily, normálen som dostal takú dobrú náladu, keď som si to prečítal Very Happy
Čo sa toho pomenovania tíka, tak máte pravdu, oficiálne písomnosti tento názov skutočne nesú, ale faktom aj je, že išlo podľa mňa len o náhradné riešenie, veď už vtedy všetci pohlaváry klarofašistického režimu používali názov "štát". Podľa môjho názoru by to bola len otázka času, pretože "republiky" v tej dobe v okupovanej Európe moc v móde neboli.


Ja viem, že dezercie boli, ale ako som už spomenul, mám skúsenosť so zimou strávenou v týchto horách, o nijakom pokračovaní bojovej činnosti v zime nemohlo byť ani reči.Ale odmietam tvrdenie, že sa to nemohlo podariť, skoro sa to podarilo. Možno, že by stačil jeden sovietsky tankový prápor naviac, a Svoboda by sa bol dostal cez, ktovie. Na bojisku sa stali už aj čudnejšie veci.
PS: na stretnutí pri príležitosti 60. výročia sa premiér ČR dopustil menšej chyby, keď oslovil zhromaždených "vážení spoluobčania", čo vyvolalo vlnu búrlivého potlesku.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#82489Verze : 0
to aranai to ti protivníci SNP bojovali v jiném počasí nebo na jiném místě, když píšeš že se tam bojovat nedalo? Pokud vím tak proti SNP bojovali i slováci (abych předešel vyprávění o německé lepší výbavě Smile ). Ostatně je otázkou zda by Svobodovi pomohl jeden tankový prapor (tedy 21 tanků) v horském terénu Dukly.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#82502Verze : 0
2Biteaxe : No mne je jasné, že vojna nemá v zime "prestávku" ale v tomto prípade predstavuje pre útočníkov ( Nemcov ) výhodu. Je rozdiel medzi zásobovaním armády, ktorá oblieha povstanie a má všetko na čo si len spomenie ( nebuďme zase až taký detailisti a nedostatok pohonných hmôt vo Wehrmachte si teraz nevšímajme ), a povstaleckou armádou, ktorá je obkľúčená a ktorú NEMÁ KTO ZÁSOBOVAŤ. Hlavným dôvodom rozpadu povstania bolo vyčerpanie bojujúcich jednotiek a nedostatok zásob s výhliadkou blížiacej sa zimy. Stredné Slovensko je hornatá krajina, v ktorej sa nedarí poľnohospodárskym produktom a ktoré nevlastní žiadne zdroje, potrebné pre vedenie vojny ( hádam okrem dreva, ale jeho využitie je sporné, ale ževraj aj dreho je strategická surovina, som sa minule dozvedel ). Veď ešte na začiatku storočia nebol hlad v niektorých dedinách žiadnym neobičajným úkazom. V takomto kraji, v zime sa nedá účinne zásobovať povstalecká armáda o sile dákych 30 000 mužov všetkým, čo potrebuje na úspešné vedenie bojových operácií.


Turecká armáda sa pri svojich jesenných ofenzívach proti Kurdským bojovníkom drží nasledovného hesla :
"Ide zima, Kurdov treba vyhnať do hôr".
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#82528Verze : 0
No obávám se že pravdu máš jen z čáasti, kdyby to bylo jak říkáš ty pak by se do oblasti (i za normálních okolností) muselo jídlo pravidelně dovážet, to se podle mne nedělalo. Obvyklý (a běžně užívaný) postup je že stát má v jednotlivých centrech sklady (sila) a odtud zásobuje obyvatele, a pokud vím o nedostatku potravin se v B. Bystrici asi nedalo mluvit, nebylo vyhlášeno ani přídělové hospodaření, takže se asi nebáli nedostatku jídla. Pokud jde o vojenské zásoby (jako munici a podobně) pak je zvláštní že by v rámci příprav nebyly vytvořeny. Obecně je zima považována za horší pro útočníka (nemá pevné stanoviště). Proč povstání zkrachovalo nechci soudit, ale tvé důvody mne nepřesvědčují.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#82542Verze : 0
Situácia vo vojne je však iná ako v miery. Na území pod kontrolou povstalcov žilo a pracovalo cca 1 000 000 obyvateľov. Z toho bolo takých 55 000 ktorí si potraviny a iné zásoby zaobstarať nemohly, lebo boli priamo zapojení do bojových operácií. Nieje žiadnym tajomstvom, že niektoré partizánske jednotky pri ústupe v novembri nemaly už žiadnu muníciu, čo je fakt, ktorý mám z prvej ruky, priamo od pamätníkov. Zásoby potravín sú v každej oblasti ,ale pri plánovaní povstania nikoho ani nenapadlo, že by mohlo trvať 2 mesiace. Reč bola maximálne o 2 - 3 týždňoch. Keď prišli prvé mrazy, bolo jasné, že je so všetkým koniec. Zima sa proste nedala z takýchto zásob prežiť, nieto ešte pokračovať v boji, keď bolo jasné, že Dukla sa zmenila v katastrofu. Hladovanie partizánskych oddielov po potlačení povstania môže byť príkladom, a to aj napriek tomu, že sa lokálne obyvateľstvo snažilo pomôcť ako mohlo ( často pod nátlakom ) a partizánov bol len zlomok z pôvodného počtu povstalcov !
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#82557Verze : 0
Problém je že srovnáváš nesrovnatelné, nejde srovnávat situaci armády s jejími možnostmi (například zabavení a přidělování potravin) na relativně velkém území a s partizány zahnanými do míst takřka bez obyvatel. To že se armáda nestarala v době kdy to ještě bylo možné spíše nastoluje otázku proč se tak nestalo. To že se boj musí podporovat logistikou je známo již několik set let, divil bych se kdyby to slovenský štáb nevěděl. Samozřejmě dnes s odstupem let je to vše trochu jiné než tehdy. Ostatně ani němci nenasadili nijak masové síly, také proto byly použity i slovenské jednotky (obvykle gardisté) spíše němci měli lepší velení. Je pravda že mít na povel bandu partizánů s jejich nízkou kvalitou asi nebyla pro slovenské velení žádná výhra.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#82571Verze : 0
...A stále sa zabúde, že SNP nebolo vôbec plánované na dlhú dobu. Pôvodné plány hovorili maximálne o pár týždňoch, preto aj prípravy boli v štádiu v akom boli...


Dnes som sa akurat zúčastnil ďalšej akcie. Strávil som celý deň v Brezne, a som úplne odrovnaný. Obdivujem ľudí, ktorí dokážu v takýchto podmienkach žiť a bojovať celé mesiace. Ale to iba tak na okraj.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#82697Verze : 0
Jasné, že SNP nebolo plánované na tak dlhú dobu, no myslím si že viac ako potraviny chybala bojovníkom munícia a zbrane. Argumentovať tým, že na Slovensku bol hlad je mierne povedané blbosť. Vo vtedajšej dobe neexistoval v SR ani prídelový systém a určite neexistoval nedostatok potravín. Inak ešte pred povstaním sa vytvárali sklady potravín, pohonných hmôt a zbraní. Skôr si myslím, že SNP padlo pre nedostatok ťažkých zbraní a aj slabý výcvik vojakov, ktorí boli nasadzovaní do boja už po týždňovom výcviku. Samozrejme to boli hlavne záložníci.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#102680Verze : 0
Myslím si že pád SNP způsobilo, hlavně to že měli absenci těžké techniky a děl (těch pár Lt-38 obrněných vlaků a silnějších kanónů se nedá počítat ... zvláště pak k velikosti bojistě - a také měli pro ně dostatek munice?) ono jedna věc je dostatek střeliva do kulometů, pušek a samopalů a věc druhá dostatek munice pro kanóny. Pak je tady řeč o 30-50 tis. vojáků ... byl to počet dostatečný pro zajištění chodu celé operace? Musí se totiž od toho odečist různé "nebojové" profese - týl, opraváři, mechanici atd. Jednak také si myslím že situace povstaleckého letectva nebyla zrovna ideální - nedostatek letištních ploch, nedostatek letadel a jejich opotřebování (La-5 byly jen stihačky a musely plnit nejrůznější úkoly - prostě chyběly alespoň bitevníky a střední bombardéry ...). A pak tady je ještě jedna věc - palivo - bylo ho dostatek? A to jak pro pozemní tak i pro letecké síly?


A jedna taková otázka mimo diskuzi ... byl natočen nějaký film o SNP? (byť by byl sebevíce ideologický).
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#102722Verze : 0
Tiež si myslím, že najväčší problém bol nedostatok ťažkej techniky. Zápoľná armáda-ktorá tvorila jadro SNP bola iba záložná a jej útvary boli najmä cvičné a logistické. Poľná armáda, ktorá bola na východnom Slovensku bola vyzbrojená oveľa lepšie. Okrem iného mala 16 stíhačov tankov Marder, ktorých palebná sila si myslím by dosť zmenila fronty SNP. Časť tejto armády bojovala proti Nemcom 7 dní v Slánskom pohorí (bolo to asi 7000 mužov). Po týždni boli jednotky úplne bez munície a bez jedla a tak sa museli vzdať. No časť z nich sa prebila na územie SNP. Inak aj Zápoľná armáda-ktorá tvorila jadro SNP mala pár kusov modernej ťažkej techniky(5 tankov Pzkfw III s 75 mm kanónom, 2 ks Marder III, pár 88 Flakov, dve PAK 40) no bolo to žalostne málo. Aj keď mnoho povstalcov bojovalo s tankami hrdinsky v rámci tzv. takoborníckych rot, nemecký tlak nedokázali zadržať.
V SNP bolo cca 50 tisíc vojakov a 25 tisíc partizánov. Čo je slušné číslo. No z tohoto počtu bolo iba 18 tisíc vojakov základnej služby-teda dobre vycvičených a zbytok boli záložníci s jedno až dvojtýždňovým výcvikom. Na začiatku SNP sa diali podobné veci ako teraz popisujú veteráni z Dukly. Teda maldí vojaci a záložníci často ustupovali a panikárili. Neskôr sa z týchto jednotiek stali skutočne obávané prápory-napr. prápor. Haluzický, Vitalaj atď. No len kým získali bojové skúsenosti časť územia už bolo stratené a na protiútok nebol čas.
Inak povstalci mali dostatočné zásoby benzínu o to sa postarali ešte pred povstaním. Myslím, že bolo aj dosť munície, no chyboli aj pechotné zbrane, najmä po strate skladu v Kvetnici.
Slovenské letectvo mohlo na SNP poskytnúť tieto lietadlá - 15 FW 189, 11 Ju 87, 4 až 6 Bf 109 G-6, cca 20 Bf 109 E a ešte kopu Storchov a dopravných lietadiel. Keď nepočítam ešte B 534 a Š 328. Žiaľ po úlete do ZSSR hneď po začiatku SNP Rusi nepustili tieto lietadlá späť na Slovensko. Niekoľko lietadiel bolo zanechaných aj na letiskách v Piešťanoch a v Spišskej Novej Vsi.
Filmov o SNP je mierne povedané kopu. Najznámejší je asi Vlčie diery, Smrť sa volá Engelchen. Na STV to z času na čas dajú, no neviem či to chytáte aj v Čechách. Smile
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#102728Verze : 0
pocuj peto tu ta doplnim v povstani boli pouzite 4ks 88mm PLK vz.37 FLAK, 12ks PAK-40 a 2ks PAK-38.
o tzv.tankobornickych rotach som nepocul, existovala PT rota kpt.Urbana s PTP a bazookami,okrem toho boli pri pesich praporoch druzstva PTP a existovali aj samostatné druzstva Bazook(1 Bazooka, 1 puska, strelec a nabijac),samozrejme caty KPUV asi 40ks KPUV vz.34 a vz.37, nieco mala aj parabrigada 45mm PTK.
ja len tolko na upresnenie.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#102734Verze : 0
Zaujímavé by bolo sledovať, ako by celá situácia vyzerala v prípade že by 2ČSPB dorazila na bojisko skôr, minimálne z dôvodu možnej rotácie bojom vyčerpaných jednotiek. Btw tých Bazook nám mohly amíci fakt doviezť viac, ktovie, keby sa podarilo získať takých 500 - 700 kusov + munícia, potiahli by sme možno ešte o dáky ten týždeň viac Twisted Evil ( ja viem že som predtým napísal že dôvodom porážky bolo vyčerpanie a nedostatok zásob+zima ) Koľko ich vlastne doviezli ? má niekto presnejšie informácie ???
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#102865Verze : 0
Ještě mě napadla jedna věc ... ne jen že měli nedostatek těžké techniky, ale taky zřejmě i jiné bojové technky neměli zrovna dostatek (kolik měli vlastně tanků v době porážky?).
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#102869Verze : 0
K tym PT (tankobornickim) rotam len toľko, že som čital o postaveni roty (asi to bola Urbanova), no predpokladal som, že ich bude viac. To je v podstate jedno, pretože "tankoborníci" ako uvádza Perun boli nasadzovaní aj po družstvách.
Nedostatok protitankových zbrani bol asi najhlavnejši na fronte SNP. Aj keď povstalci disponovali relativne veľkým množstvom PT kanónov, len málo z nich (12) bolo moderných. Tie bazooky a PT pušky boli sice v pohode, ale skutočným kanónom sa nemohli rovnať. Podobne to bolo aj s tankami. Kde sa pre ich nedostatok ukazala v podstate nemožnosť efektívne zautočiť.
Nemám rad diskuzie typu, čo by bolo keby no poviem vám jedno. Keby sa do SNP zapojila cela armada organizovane, vyzeralo by to úplne ináč. S technikou poľnej armády by SNP podľa mňa mohlo byť úspešné.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#102870Verze : 0
SNP asi mohlo být úspěšné, pokud by se odehrálo jak bylo plánováno, tedy jako poměrně krátká akce která měla otevřít cestu pro RA do nitra Slovenska, z různých důvodů se to nezdařilo a na dlouhý boj prostě nebylo ani sil ani prostředků. Kromě toho kolik těžkých zbraní bylo na straně povstalců, by zřejmě stálo za to vědět i to kolik podobných zbraní měl k dispozici nepřítel, tedy německé a slovenské jednotky bojující proti SNP, nejsem na SNP odborník, ale myslím že podobný údaj jsem nenašel a nejsem si jist zda němci nasadili mnoho podobné techniky, Možná prostě jen to co měli nasadili efektivněji. Pokud někdo podobnou informaci (tedy množství techniky a těžkých zbraní na obou stranách) má k dispozici asi by to bylo zajímavé.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#102876Verze : 0
S tou technikou to bolo zverejňované, no robiť podrobný výskum a hľadať to v knihách sa mi nechce. Z toho čo som prečítal usudzujem, že nemci mali sice menej techniky, no určite výkonnejšiu. Išlo hlavne o tankovú. Ta rozhodovala-Hetzer, Pzkfw IV, Sdkfz 251, Sturmgeschutz III a vraj aj niekoľko Tigrov. Proti tomu stála slovenská armáda hlavne s LT 38 a LT 40. Okrem toho povstalci neskôr ukoristili Pzkfw IV a Sturmgeschutz III. No a ešte 2 Mardery a 5 Pzkfw III. Nepočítam nemecké Ju 87, ktoré tiež veľmi účinne ničili povstaleckú obranu a samozrejme ďalšú techniku. Do istej miery si myslím, že nemci mali jednotky lepšie zladené a s väčšími bojovými skúsenosťami. Ako som už písal kým sa povstalci zocelili bojom bolo už žiaľ neskoro. No ako hovorím tieto aspekty by sa dali vyvážiť vstupom celej armády do boja.(bolo by viac modernej techniky-hlavne letectvo a tankové vojsko a aj jednotky by boli zladené)
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#102880Verze : 0
Výnimočne s Bitaxom súhlasím a pridávam sa k jeho výzve na zistenie stavu nemeckej techniky. Problém by sa možno dal riešiť cez záznamy o štruktúre a výzbroji jednotiek nasadených v damom období, ale keďže sa tu pohybovali KG je to trochu problém ( majú totiž Ad Hoc štruktúru Sad )
Tu je zoznam zúčastnených jednotiek :
68. pešia divízia : genpor P. Scheuerpflug : 169., 188., 339., pluk+168del.
167. pešia div : H.K. Hocker : 315., 331., 339....+238
254. pešia div : genpor Thielmann : 454 474 484 + 254
8. tanková G.Frohlich : 10tankový + 8 a 28 grantátnikov + 80 delostr.
1. lyžiarska ( ? ) asi iby dva pluky
101. ľahká : 228 229 + 85
18. tankových gran Horst Wessel : 39 40 tank gran +18 del bat+18 AT pluk
2. brig SS Dirlewangen ( dúfam že sme ich aspoň dosť zlikvidovali )
178. tank gran Tatra
STG SS Schill
KG ( AG ) Heinrici
STG Wittenmeyer
STG Schafer
708. Volksgren div
271. Volksgren div
Dúfam že tie pluky sú dostatočne jasné, nechcelo sa mi to celé nejak tabulkovo upravovať, ta klen orientačne. Ale je v tom dosť zmätok. Zdroj je Charles K. Kliment/B. Nakládal
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#102881Verze : 0
Němci prý použili cca 50 tanků Lt-38. No kolik z nich bylo původních slovenkských a co je na tom pravdy nevím ...
Jinak by mě zajímalo - první akce našich letců na lavočkách byl útok na letiště v Piešťanech ... sami piloti hlásili asi 14-15 zničených letadel - hlášení četnictva a luftwafe byla nižší (cca 8 kusů a to se ještě počet rozcházel), zajímalo by mě jestli se v té době v Piešťanech nenalézala nějaká letadla která byla vyřazená a předtím patřila třeba vzdušným silám Slovenského štátu? A pak by mě zajímalo jaké ztráty (přibližně) způsobili naší letci ať už na lavočkách nebo kombinované letky nepříteli?
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#102882Verze : 0
V Piešťanech byly pokud vím umístěné slovenské štuky (dokonce se v povstání na začátku uvažovalo s výsadkem na letiště a odletem mašin na území SNP) pokud si pamatuji správně tak mašin bylo 10 a šlo Ju87D sestavené na slovensku.
to Aranai seznam je sice impozantní, ale bohužel pokud není jasné na jakých počtech která jednotka byla moc nám toho neřekne, jsou tam uváděny všechny zúčastněné jednotky ale není jasné jak velkou částí se zúčastnili bojů proti SNP, případně jak na tom byly s výzbrojí. Němci poměrně rychle dokázali shromáždit i části jednotek (často jen rotu) a nasadit je do bojů, pak se samozřejmě objeví že tam bojovala jednotka ze které dotyčná rota pocházela. O slovenských tancích na straně němců jsem už slyšel, podobně i o hetzerech, proč nebyly použity slovenské Pz.IIIN nebo další technika bohužel nikde není nic moc psáno (PzIII byly v době povstání v Martině)
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#102892Verze : 0
Ano, ten zoznam sa nedá brať ako istá vec, ale aspoň orientačne poslúži, inak pri tých peších divíziách sa záčastnili celé pluky, tak ako sú vymenované, aspoň tak som to ja pochopil... Inak ten istý zdroj hovorí, že nasadený bol celý program, tj. tanky, Spvčka,AT delá, AA delá, Mínomety, klasické aj samohybné delostrelectvo ,StuGy a vsetko co k tomu patrí.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#102915Verze : 0
Obávám se že zdroj se mýlý, pokud by to bylo tak té techniky by bylo asi o dost víc než se dá na fotkách dohledat a i vojáků by bylo podstatně víc než bylo v reálu použito. Přes to jak to vnímáme my (tedy slováci a češi) v reálu nešlo o nějakou velkou akci, na straně povstalců bojovalo asi 70 80 tisíc mužů a němců přímo zúčastněných na akci k potlačení povstání (ne tedy třeba divizí na Dukle bylo snad ještě méně, určitě ne více než 100 tisíc (zdroje se různí) Proto asi nelze počítat s plnými počty jednotek a vzhledem k tomu že byly použity jednotky které byly k dispozici (tedy často ty které byly na přeformování) dá se asi s úspšchem pochybovat o jejich plném vybavení těžkou výzbrojí. Udajně byly použity z počátku i jednotky RAD (nevím zda je to jisté) a ty měly jen pěchotní výzbroj. To je právě důvod proč jsem položil otázku o těžké výzbroji na straně jak povstalců tak němců. Seznam jednotek je sice hezký, ale o reálné síle obvykle moc neřekne.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#102918Verze : 0
Tak nazväčšia pravdepodobnosť že nájdeme tanky a spol. je asi u 8. tankovej, hľadám teraz podrobnosti, ale nebudem ich asi mať k dispoz. skôr ako zajtra. Tu je to čo som zatiaľ zistil:


V záznamoch je v septembri 44 dislokovaná do Karpát pod velením


XXIV-1PzArmee-Nordukrajine


V októbri


XXIV-1PzArmee-A miesto lokácie "Slowakei"


V novembri v rezerve


6Armee-A miesto lokácie "Slowakei"


Zaujímavé, že vo faktografickom fore na tejto stranke sa to vôbec neuvádza, je tam napísané iba pôsobenie v Budapešti a ČR. Údaje sú asi prebraté z https://www.axishistory.com, kde sa to tiež neuvádza.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#102920Verze : 0
ani ve vloženém příspěvku (pokud to mohu posoudit s mou němčinou) není o nasazení proti SNP zmínky, píše se zde že divize byla nasazena v Dukelském průsmyku a v Budapešti což je poměrně daleko od bojů SNP které bývají chápány spíše jako boje v oblasti B. Bystrice a následný ústup do hor. Navíc je otázkou zda souběžně nebojovaly dvě části divize (třeba část pěchoty v Karpatech a zbytek s většinou tanků v Maďarsku (tam jsou pro obrněnou techniku obecně lepší podmínky) ale nevím nejsem na SNP odborník, proto se snažím nalézt odpověď na původní otázku.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#102934Verze : 0

Citace - bitaxe :

ani ve vloženém příspěvku (pokud to mohu posoudit s mou němčinou) není o nasazení proti SNP zmínky, píše se zde že divize byla nasazena v Dukelském průsmyku a v Budapešti což je poměrně daleko od bojů SNP které bývají chápány spíše jako boje v oblasti B. Bystrice a následný ústup do hor. Navíc je otázkou zda souběžně nebojovaly dvě části divize (třeba část pěchoty v Karpatech a zbytek s většinou tanků v Maďarsku (tam jsou pro obrněnou techniku obecně lepší podmínky) ale nevím nejsem na SNP odborník, proto se snažím nalézt odpověď na původní otázku.
Lokalizácia divízie do oblasti "Slowakei" je podľa mňa dosť konkrétna a jej nasadenie v potlačovaní povstania dosť isté. Pokiaľ ide o terén, tak na území,kde pôsobila bolo nasadených a zničených viacero tankov ( StuG III, Panther a pod. ). Ospravedlňujem sa za tú citáciu v Nemčine.


BTW: do bojov v Budapešti bola divízia nasadená až PO bojoch na Dukle.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103021Verze : 0
bazuk doviezli v dvoch dodavkach 162 ks, tiez aj 90ks LG Bren a 220ks samopalu UD M42
slovenske Pz-III boli nasadene 4. 3 boli znicene jeden ustupil na konci oktobra na Jelenec.piata ostala ako nepojazdna v Martine.
SS Schill mala postupne 7ks Pz-IV,14ks Stug-40 starsich verzii C/D a 7ks SdKfz-251D
178 div.Tatra mala 14ks Stug-40, 15ksPz-IV a 15ks Pz-38(t)-neboli slov.
18SS div. mala len par tankov asi do 15ks stredn. a lahkeho typu. a SdKfz-251
okrem toho na spisi a liptove operovalo aj 45ks nem.Pz-35(t) a 11ks Pz-IV ausf.D


o
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103035Verze : 0
perun39 diki za info, takže v oblasti povstania operovala minimálne stovka nemeckých tankov. Zaujímavé je ,že tu bolo tak málo Spvčiek. Je pravda, že to neboli najmodernejšie tanky ( píšem to preto, lebo bitaxe by to určite podotkol Smile ), na druhej strane ani my sme nemali kvalitné protitankové zbrane a viem si predstaviť že tie Bazooky sa používali aj proti pechote ,takže ani munície asi nebolo dosť.


Teraz ešte zistiť, koľko sme ich zapálili Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103039Verze : 0
Diki Perun už som myslel, že tu tie tanky budem musieť rozpisovať ja. Tak ja len doplním, že na letisku v Piešťanoch bolo zničeních 9 lietadiel(inak zdroje sa rozchádzajú, počul som už aj o 7) z toho bolo 3-4 bývalé slovenské. Boli medzi nimi Bf 109 E. Inak v Piešťanoch ostalo 6 Ju 87 a ešte nejaké Bf 109 G-6. O Messerschmittoch sa zdroje rozchádzajú. Piloti pred odchodom do SNP nasypali do ich nádrží piesok a tak ich zneschopnii letu. 5 Stuk bolo ešte v Spišskej Novej Vsi.
Operáciu obasedenia piešťanského letiska plánoval npor. Meško so svojou rotou padákových strelcov. Tak isto sa chistal prepad skladu zbraní v Kvetnici. Akcie nakoniec nevyšli z dôvodu zničenia dopravných lietadiel pri nemeckom nálete.
Pokiaľ viem tak k bazookam bol akutný nedostatok munície. 10 ks na hlaveň. Takže ich nasadenie bolo obmedzené aj tým.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103048Verze : 0
to perun 39 díky, na rozdíl od toho co (jako obvykle špatně) předpokládá Aranai mne nepřekvapuje že šlo o starší typy, to jsem věděl už před tím, těžké zbraně němci dostali z velké části z opravárenských a doplňovacích základen které byla po ruce (Pz-38t byly z Vídně), bylo to způsobené právě tím že šlo o jednotky sestavené ad hoc a nasazené co nejrychleji. spíš je zajímavý počet i když třeba 251 asi nejde srovnávat s tanky.
to Aranai bohužel pokud vojska u nichž je napsáno dukelský průsmyk (a tak to v tvé původní citaci je) počítáš do bojů SNP dostaneš se k číslům která sice zní hrozně zajímavě, leč nejsou moc reálná, obvykle se dukelská operace a SNP chápou jako dvě samostatné a pokud bys je chtěl sčítat u němců pak bys je měl sčítat i u druhé strany, ale dělej jak myslíš.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103052Verze : 0
Hmmm dobře. Teď když víme přibližné počty a typy nasazené techniky zajímalo by mě jaké měli němci ztráty (opravitelné, neopravitelné) i jakou měli kořist na technice SNP (a naopak jak na tom bylo u jednotek SNP).
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103055Verze : 0

Citace - bitaxe :

to perun 39 díky, na rozdíl od toho co (jako obvykle špatně) předpokládá Aranai mne nepřekvapuje že šlo o starší typy, to jsem věděl už před tím, těžké zbraně němci dostali z velké části z opravárenských a doplňovacích základen které byla po ruce (Pz-38t byly z Vídně), bylo to způsobené právě tím že šlo o jednotky sestavené ad hoc a nasazené co nejrychleji. spíš je zajímavý počet i když třeba 251 asi nejde srovnávat s tanky.
to Aranai bohužel pokud vojska u nichž je napsáno dukelský průsmyk (a tak to v tvé původní citaci je) počítáš do bojů SNP dostaneš se k číslům která sice zní hrozně zajímavě, leč nejsou moc reálná, obvykle se dukelská operace a SNP chápou jako dvě samostatné a pokud bys je chtěl sčítat u němců pak bys je měl sčítat i u druhé strany, ale dělej jak myslíš.
Hmm, a ževraj niesi odborník na SNP. Smile Ale nevadí. Ešte raz ťa chcem upozorniť na fakt, že 8. pz. div je v dvoch mesiacoch povstania dislokovaná na území slovenska, tzn. že jej základné časti tj. velenie, tankový pluk a dva pešie pluky sú na území Slovenska. Ako účastníka na bojoch proti SNP túto divíziu uvádzajú viacerí autory, z ktorých dvoch som už spomenul. Ten krátky úrivok v nemčine bol len upútavkou na knihu o tejto jednotke, čo som tam aj napísal. Neviem prečo sa chceš silou mocou hádať, keď sám tvrdíš že sa do SNP nevyznáš. Ja si dám tú námahu, niečo nájdem a napíšem sem a ty to samozrejme nezabudneš patrične okomentovať že ? Fakt nechápem, prečo to robíš... Sad
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103056Verze : 0
to Aranai obávám se že jsi poněkud sebestředný, tvá věta : "Neviem prečo sa chceš silou mocou hádať, keď sám tvrdíš že sa do SNP nevyznáš. Ja si dám tú námahu, niečo nájdem a napíšem sem a ty to samozrejme nezabudneš patrične okomentovať že ? Fakt nechápem, prečo to robíš.." o tom alespoň svědčí, okomentoval jsem to cos vložil, (co jsem taky měl komentovat jiného? ) a v tvém příspěvku nebylo že zmíněná jednotka bojovala na slovensku, ale že se učastnila bojů na dukle, což sice se SNP souvisí ale není to SNP. Nezlob se ale shánět autora (navíc v němčině ktwerou moc rád nemám) ode mne nechtěj (stejně bys měl pocit že jsem ti to udělal schválně) a pokud něčím dokládáš svá tvrzení nemělo by to proti těm tvrzením naopak svědčit. Přiznám se že mne vůbec netěší řešit s tebou nesmyslné spory (možná sis všiml že tvých témat se obvykle nezúčastňuji, i zde jsem vznesl otázku (docela jasně formulovanou) a to že jsi na ni začal snášet hromadu doměnek které s ní příliš nesouvisely (ptal jsem se na tanky a další těžkou techniku ne na jednotky) mne přiznám se nepotěšilo, ale zeptal jsem se znovu a svou odpověď jsem dostal (ještě jednou tímto děkuji perunovi) Pokud ti vadí že někdo nepadne v úctě před tvou argumentací (já nepadám před ničí) pak bys měl lépe vybírat argumenty, já nenapadám tebe osobně (proč bych to dělal ani tě neznám) ale to že něco vložíš a z toho vyvozuješ něco jiného. Těžko můžeš čekat že se vyjádřím k něčemu cos nevložil, a co možná podporuje tvá tvrzení.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103075Verze : 0

Citace - aranai :

Tak nazväčšia pravdepodobnosť že nájdeme tanky a spol. je asi u 8. tankovej, hľadám teraz podrobnosti, ale nebudem ich asi mať k dispoz. skôr ako zajtra. Tu je to čo som zatiaľ zistil:


V záznamoch je v septembri 44 dislokovaná do Karpát pod velením


XXIV-1PzArmee-Nordukrajine


V októbri


XXIV-1PzArmee-A miesto lokácie "Slowakei"


V novembri v rezerve


6Armee-A miesto lokácie "Slowakei"


Zaujímavé, že vo faktografickom fore na tejto stranke sa to vôbec neuvádza, je tam napísané iba pôsobenie v Budapešti a ČR. Údaje sú asi prebraté z https://www.axishistory.com, kde sa to tiež neuvádza.
V tomto príspevku som poukázal na prítomnosť 8. pz.div a teda aj jej tankového pluku na území Slovenska, čo mimochodom uvádzajú aj Kliment/Nakládal. Je to odpoveď na tvoju otázku o výzbroji Nemcov. Nič iné som tým dokázať nechcel. Našiel som jednotku, o ktorej som
( správne ) predpokladal, že jej tankový pluk sa bojov zúčastnil, a hladal som ďalšie informácie. Ten článok v nemčine bol určený iba ako spestrenie, ale základom sú informácie citované hore, tj. príslušnosť v čase, zbore ,armáde, skupine armád a lokácia. Prepáč, ale ja si asi nikdy nezviknem na komentáre typu : ...na rozdíl od toho co (jako obvykle špatně) předpokládá Aranai mne nepřekvapuje... čo je asi aj dôvod, prečo niesme schopní normálne diskutovať. Nechcem však, aby si kvôli mne nepísal do častí fora, kde sa občas objavím, takže ja sa naďalej obmedzím iba na fakt podstatné a dôležité veci a nebudem sa s tebou púšťať do hádok.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103112Verze : 0
Pani verim, ze v tejto debate nechcete riešiť osobné spory, hlavne bitaxe ak tvoju otazku odpovedal už Perun.
to Standa : iba 30. októbra 1944 tvorilo nemecku korisť - vyše 10.000 zajatých povstalcov, ukoristili asi 80 diel, 600 nákladných áut, 1 obrnený vlak, 1 nákladný vlak, 300 koní a získali štátnu pokladnicu s hotovosťou 2,8 miliardy korún.
Ich celková korisť však bola oveľa väčšia. Oblasť Donoval sa stala zhromaždiskom techniky povstalcov kde sa nachadzalo aj niekoľko tankov a ďalších ťažkých zbraní. Tie neskôr zabavili Nemci, ale aj slovenskí gardisti(5. poľná rota). Nemci časť týchto zbrani neskôr vrátili Domobrane.
Do koristi treba rátať aj zbrane zabavené pri odzbrojení poľnej armády a vojenských posádok na západe Slovenska. Mohlo sa tam nachádzať okolo 100 tankov-LT 35,38,40, Madrer III, Pzkpf II, LT 33 ai
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103116Verze : 0
to Aranai dobře víš že má reakce se vztahovala na ten příspěvek který byl v němčině a který jsi mezi tím smazal, tam se právě jasně píše o umístění v dukelském průsmyku, takže jako obvykle se pokoušíš něco dokázat a dokládáš to něčím jiným, neupírám ti tvou snahu, jen upozorňuji na mezeru v argumentaci (věř že by se jich našlo víc) a o tom právě diskuze je. Mimoto pokud píšeš že je to odpověď na mou otázku pak není, protože já se ptal na výzbroj, tedy na to co byli němci proti povstalcům nasadit a tys vložil soupis jednotek, který je jistě zajímavý, ale s výzbrojí jakou disponovaly moc nesouvisí (jakou měly ty jednotky výzbroj asi těžko někdo z jejich označení pozná) takže to asi nelze brát jako odpověď na otázku, proto jsem otázku opakoval a nakonec na ni odpověď od peruna dostal.
to Peto nemíním řešit žádný spor, Aranai se mne zeptal proč napadám jeho argumentaci a já mu odpovídám, nevím zda jsi četl příspěvek na který reagoval dav tedy ten v němčině, já ano proto jsem na něj reagoval.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103157Verze : 0
Padali tu otázky na organizáciu a počty jednotiek povstalcov takže : Povstalecka armáda pozostávala 18.okóbra 1944 v podstate z týchto jednotiek :
Veliteľstvo -Banská Bystrica(sem patril a pluk útočnej vozby)
1. Taktická skupina-Banská Bystrica -4000 mužov
2. Taktická skupina-Brezno-16 000 mužov
3. Taktická skupina-Zvolen - 10 000 mužov
4. Taktická skupina-Kremnica - 5000 mužov
5. Taktická skupina-Slovenská Ľupča - 4000 mužov
6. Taktická skupina-Liptovská osada - 6500 mužov
2.čs paradesantná brigáda - Badín - 2860 mužov
Letecké jednotky - 3449 mužov
Okrem toho treba ešte počítať aj partizánov. Celkový počet vojakov a partizánov 72 000 - 75 000 mužov.
Čo sa týka strát povstaleckej tankovej techniky tak tie boli k 18. 10. 1944 takéto - 27 LT-38, 5 LT-35, 3 PzKpfw III N, a 4 Marder III(tu sú pravdepodobne započítané aj 2 Marder III stratené pri bojoch v Slánskych vrchoch). Ťazké straty na tankovej technike mali povstalci začiatkom septembra pri bojoch o Turiec kde stratili 9 tankov, dva stihače tankov a niekoľko PAK 40. Nemci mali pri týchto bojoch stratu 7 PzKpfw IV, 1 STG 40 a niekoľko SdKfz 250.
Čo sa týka sily protivníka tak tam viem o týchto jednotkách(zoznam nie je kompletný)-
178. granátnicka divízia Tatra - 6000 mužov
ukrajinska divizia SS - 14 000 mužov
útočný trestanecký pluk Dirlewanger - 4000 m mužov
708. divizia Volksgrenadier-6000 mužov
271. divizia Volksgrenadier-7000 mužov
okrem toho tam boli :
18. divizia SS Horst Wessel, Východoturecká bojová skupina, jednotky Domobrany a HG
Podľa mňa to mohlo byť do kopy tak asi 55 000 -60 000 mužov.
Pancierové jednotky Nemcov tvorili hlavne vozidlá - Hetzer, PzKpfw IV, STG III a vraj aj dva Tigre, okrem toho mali mať jednotky aj 50 LT 35. Počty už napísal Perun
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103201Verze : 0
to Peto díky, tvá odpověď je to na co jsem se ptal, tedy poměr povstaleckých a německých strojů
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103221Verze : 0
Ešte k tým bojom o prístupy k Martinu (Turiec). Povstalci stratili 4 LT 35, 2 LT 38 , 3 PzKpfw.III, 2 Marder III a 2 PAK 40. Nemci tu stratili 7 PzKpfw.IV, 1 STG III a niekoľko Sdkfz 250 a 251. Keď porovnáme straty a hlavne ak zoberiem do úvahy, že tanky LT 35 a 38 nemali v podstate proti neckým tankom žiadnu šancu musím uznať, že tam povstalci predviedli kus bojového umenia. Niektrí tankisti sa pokúšali so svojími LTčkami zasiahnuť PzKpfw do pásov a niekoľko ich tak aj poškodili.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103259Verze : 0
Pokiaľ sa správne pamätám, tak tento úspech bol zabezpečený tým, že jeden náš Marder sa ukryl do železničného tunelu pod Starhradom v blízkosti hradu Strečno, z kadiaľ strieľal po tankoch PzIV. Dva zničil a tretí poškodil, ďalší sa snažil uniknúť a spadol do Váhu. Marder so 75mm delom bola asi najkvalitnejšia zbraň ( spolu s La5 samozrejme ) ktorú sme mali k dispozícií. Inak ti e informácie, koľko tankov tento Marder zničil sa značne rozchádzajú ( od dvoch až do piatich ).
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103298Verze : 0
Mel bych jenom par hnidopisskych poznamek Smile Celkem me zajima par veci ...


Citace - Peto :


ukrajinska divizia SS - 14 000 mužovPredpokladam, ze jde o 14. SS-divizi pancerovych granatniku nebo tak jinak prvni ukrajinskou divizi v ramci SS, take jmeno Galizien ...


Peto - ohledne te Vychodoturecke skupiny - tak to by me celkem zajimalo !! Nemas k tomu nejake blizsi informace, protoze podle mojich zdroju tahle skupina slozena z Tataru, Turku, Azerbajdzancu, Arabu, atd. bojovala predevsim v Jugoslavii (jeden cas spolecne s Brandenburg), pak jednotka mela pokracovat v bojich na uzemi Rakouska, kde se vzdali Americanum, kteri je poslali zpet k Rusum ( i presto, ze spousta jejich clenu nebyli vubec obcane SSSR !!!).
Dale je take mozne, ze zbytky, ktere se nevzdali US pak take bojovali v Berline. Diky cemuz vznikla ta slavna fama o mrtvych Tibetanech v Berline, ktera byla jasne nekolikrat vyvracena ... Nicmene stale ji vetsina lidi veri (dokonce i tady na foru Wink) Ale zrejme jde spise o pozustatky jine "asijske divize" - nicmene nekteri autori cituji tuto jednotku.


Muzes sem tedy hodit nejake citace ci uryvky ohledne te Vychodoturecke skupiny ?? Diky moc ...


Ohledne zbytku jednotek SS bych souhlasil akorat mozna upresnit, ze Dirlewanger je 36. divize SS a tusim, ze za boje na Slovensko obdrzel nejeden z jejich clenu krize Smile


A cisla Horst Wessel mel normalni pocet zhruba 11 000 (nicmene boji byl zredukovan), takze na Slovensku mohlo byt tak maximalne 7000.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103394Verze : 0
Takže veľa o tej skupine neviem. Asi len toľko, že sa jednalo o jednotku o sile asi práporu a že jej veliteľ bol standartenführer Harun al-Rašíd. Prápor pôsobil v oblasti Myjavy. Neviem, čo je pravdou na tom, že bojovala spolu s Brandenburgom, no pokiaľ myslíš špionážnu divíziu tak je možné, že sa podiaľala na nejakých operáciách. Pre mňa jej otázne aj nasadenie moslimov v jednotke Edelweiss. Vraj bolo niekoľko z nich práve z východotureckého zväzu. Ale to už asi patrí k inej diskusii. Brandenburg zanikol v septembri 1944 a stal sa obyčajnou (klasickou bojovou) divíziou v rámci zväzu Grossdeutschland. Možno neskôr v ústupových bojoch zo Slovenska fakt bojovala v rámci tejto divízie. Inak čo sa týka názvu Dirlewangera, tak som čítal o 2. útočnom trestaneckom pluku Dirlenwanger. Ale nie som na to odborník takže neviem. Ukrajinská divízia bola 14. div. SS(1. ukrajinská) Galizien ako si napísal.
Taktiež k náletu 1. čs stíhacieho pluku na letisko Piešťany len toľko, že hlavnou stratou pre Nemcov bola strata 6 Bf 109 G-14 od JgrZBV 7(stíhacia skupina osobitného určenia). Ostatné straty boli lietadlá SVZ(Slovenských vzdušných zbraní), hlavne Bf 109 E.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103411Verze : 0
Tak diky Peto za informace. No ohledne tech "Turku" me spis zajimalo pusobeni na Slovensku. To, co jsi zminil je celkem zname. Me by spis zajimalo jeslti jsou tam nejak podrobnosti o bojich, nasazenich, atd. Pokud je v knizce pouze zminen jako v seznamu jednotek, tak nam to asi nepomuze Sad


Jinak tahle jednotka ma totiz celkem jednu cast zivota, ktera je dost zahalena tajemstvim. Jugoslavie je jasna, pak je jasny Rakousko, ale veskere pohyby mezi a jak se dostala cast bojovych jednotek az do Berlina, je tak trochu zahada ...


Jinak Dirlewanger - ten nazev Druha Trestanecka Brigada je rekl bych, asi to nejhorsi, co jsem kdy slysel. Preci jenom, ktera je tedy ta prvni ... Autor spise volne prelozil 2. Sturmbrigade der SS cili Druha utocna brigada SS.


Slozeni behem SNP mela divize 4000 muzu v tomto slozeni (trestanecka celkem odpovida Smile:
1) 200 pytlaku
2) 600 Waffen-SS ci policejnich odsouzencu
3) 2000 odsouzencu Luftwaffe a Heer
4) 1200 ruznych odsouzencu (od vrahu, politickych veznu, atd.)


Takze si Slovaci asi pekne uzili Sad


Ohledne Dirlewanger tak cely nazev pozdeji (od unora 1945) je takovyto 36. Waffen-Grenadier division der SS cili rekneme divize "druheho stupne" (blize viz. muj prispevek ohledne ve foru meritek v SS) . Tuhle vec spolecne s komandem Kaminsky jsme uz resili tusim nekolik stran napred Smile Nakonec Kaminskyho se nam podaril celkem solidne vysvetlit (ze Cesto) diky Auskemu, ktery je v tomto zrejme lepsim zdrojem nez Zapadni autori.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103416Verze : 0
K nasadeniu tej Východotureckej jednotky neviem veľa, s tým ti nepomôžem. No skús knihu :Z bojových operácií na fronte SNP. Tam sú dosť hodnoverne popísané bojové operácie a možno to tam bude. Neviem no ani brigáda Dirlenwanger nejak extra v násilnostiach pri potlačovaní SNP nevynikala.Možno boli jej príslušníci inštruovaní o tom, že Slovensko de jure spriatelený štát a že ide o policajno-bezpečnostnú akciu. Takto sa totiž o SNP zmieňovali vtedajšie vládne kruhy. SNP bolo v podstate brané ako puč, teda pokus o štátny prevrat. Vo výpovedi mnohých gardistov sa nachádza pomenovanie povstalcov ako pučistov. Taktiež je známych niekoľko prípadov keď chceli Nemci vyvraždiť dedinu a predstaviteľ slovenskej vládnej moci im v tom zabránil.napr. Smrečany a koniec -koncov aj útok jednotky Edelweiss na Ostrý Grúň a Kľak bol v podstate v polovici zastavený práve správou, že o vraždách sa dozvedeli predstavitelia vlády.
Inak by ma zaujímalo národnostné zloženie brigády Dirlenwanger ,podľa Peruna39 v nej boli aj nejakí Slováci. No hold takí sa nájdu asi všade.
Inak ten zoznam jednotiek nasadených proti SNP nie je kompletný, podľa mňa tam boli určite aj iné menšie jednotky a zase niektoré zase boli stiahnuté. Napríklad len v októbri sa k divízii Tatra pripojili ešte aj 1005 a 1006 prápor granátnikov.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103470Verze : 0
Máš pravdu Kaminsky je opravdu asi jasný Smile s Dirlewangerem a turky by to asi bylo horší Smile ale třeba to někdy zkusíme Smile ti Azerbajdžánci a další kavkazské národy byly nasazeny i na západě (v normandii v rámci divizí složených z rusů a dalších sovětských národů (šlo myslím o dvě divize, čísla už si nepamatuji, ale patřili pod WH) ale to bychom odběhli od tématu SNP, což bych nerad. Pokud vím Dirlewanger byl původně složen z lidí vězněných za kriminální delikty (právě ti pytláci a také vrazi) a protože jich nebylo dost byli "doplněni lidmi z lágrů kde seděli vojáci a SS. Jejich pověst je opravdu mimořádně mizerná a jako jednotka byli asi dost nevhodní k normálnímu boji (myslím že obvykle působili v zázemí proti partyzánům).
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103471Verze : 0
Hmmm nasazení bojových pozemních jednotek je už tu popsáno docela konkrétně (včetně počtů některých typů bojové techniky). Tak by mě zajimalo letectvo - zvláště pak posvtalecké a německé ... myslím, že sovětské (tedy vlastně náš čs. stíhací pluk) je popsané a známe celkem dokonale (ale třeba víc info o dopravních letech VVS by taky nebylo na škodu).
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103483Verze : 0
to Standa myslím že činnost letectva byla popsána v L+K vždy při "kulatém výročí SNP docela podrobně, včetně činosti povstalecké letky, zásobování ať už pomocí Li2/C47 nebo pomocí shozů z B-25, byly tam i na tu dobu odvážné zmínky že na slovensko přilétly mise US army z itálie (včetně kamufláží doprovodných mustangů) měly by to být ročníky asi 1979 a 1984 byl to poměrně obsáhlý seriál. myslím že tam bylo něco i o úletu letadel SVZ do ruska.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103530Verze : 0
To Bitaxe: No ono to s tou bojovou moralkou nebylo zase az tak spatny problem je spise v tom, ze jednotka se kladala ze dvou regimentu Grenadier regiment 72 (velitel SS-Obersturmbannfuehrer Erich Buchmann) a 73 (SS-Sturmbannfuehrer Ewald Ehlers). Kazdy z nich se pak dale skladal ze dvou batalionu (sorry pouzivam nemecke nazvoslovi, protoze si myslim, ze cestina trosku neodpovida). A zde je prave zakopany pes, protoze dva bataliony byli slozeny z byvalich prislusniku Heer a Waffen-SS, kteri se pouze provinili usnutim na strazi, atd. - tyhle bojovali naprosto vynikajice (velitel Hauptman Otto Hafner) a muzeme rovnou rici, ze si nezadali v nicem s normalnimi divizemi Heer, atd.


Nicmene druhe dva bataliony (po SNP) byli slozeny z komunistu, atd. sebranych z koncentracnich taboru - no a prave to byla ta bida, vetsina okamzite dezertovala, zdrhala z boje, atd. takze prokazali Nemcum spise medvedi sluzbu.


Narodnostni slozeni je docela orisek, ale Slovaci tam byt muzou. Jinak tusim, ze slozeni bylo vice mene ze vsech koutu Evropy - tzn. samozrejme zrejme polovina byli Nemci, nicmene jsou tam Rusove, Ukrajinci, Polaci, Belorusove, atd. Proste vsichni posbirani, nicmene je jasne, ze zrejme v dusledku bojovych ztrat doslo k rozmelneni "nemeckeho" vlivu, tzn. ke konci, kdy jiz slo doplnovani pouze z koncentracnich taboru, slo predevsim o cizince. Nicmene v dobe SNP je drtiva vetsina Nemcu.


To Standa - ohledne letectva uz bylo tak diskutovano na predeslych strankach ... Staci se jenom mrknout Wink
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103533Verze : 0
Myslím že Dirlewanger vznikl právě na základě kriminálníků (dostali možnost si to odkroutit v armádě místo v lágru) a protože jich nebylo dost tak byli doplněni o lidi z WH, LW a SS. právě ti kriminálníci "prosluli" nízkou morálkou a také různými "výstřelky" na civilním obyvatelstvu které jednotku "proslavili" Přiznám se že jsem se o tuto jednotku zatím nijak nezajímal, takže to co si pamatuji je spíš okrajová informace pro SNP asi zbytečná.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103535Verze : 0
No ono to s tou jednotkou je trochu zvlastni, zacalo nejdrive jako komando Oranienburg a byla slozena, jak ty rikas z ruznych podvratnych zivlu. Tak take vstoupila na svetlo, svetla na Ukrajine a na jinych okupovanych uzemich (kde se proslavili mozna jeste vic nez ve Varsave). Nicmene pote, co vstoupila do Varsavy a prosla tamejsimi boji ji zustalo necelych 430 vojaku. Takze se veleni rozhodlo tuto jednotku rozsirit a prave tehdy tam prislo 4000 novych clenu (vsichni byli nejaci odsouzenci za prohresky ve sluzbe) a ty se zucastnili boju v SNP, takze bych nerekl, ze to byla nejaka marginalni jednotka, spise naopak. Ty vojaci meli vycvik, atd. a prave pozdeji se ukazali jako dobri vojaci.


Nicmene dale pokracovalo rozsirovani tak, aby doslo k vytvoreni divize a prave tehdy sebrali znova, co se dalo no a to byla des a bida znovu Smile
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103538Verze : 0
myslím že největší počet nikdy nedosáhl počtů divize (bylo jich vždy jen pár tisíc maximálně myslím 7000) přesto byli pojmenováni jako divize SS (u SS to nebylo zas tak divné jejich divize se počtem dost lišily)
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103543Verze : 0
Može byť. Jak som povedal na tieto veci niesom odborník. Inak von Fenstein nemôžem s tebou súhlasiť, že brigáda Dirlewanger boli dobrí vojaci a že dobre bojovali. Čítal som niekoľko nem. hlásení, ktoré sa o tejto jednotke ako o bande chuliganov. Inak ani hlavný veliteľ nem. jednotiek Berger vyslovene nesúhlasil s ich nasadením na Slovensku proti SNP a snažil sa mu nejak zabrániť. Ďalej aj ich bojová hodnota kolísala. V reálnom boji sa morálka týchto vojakov rovnala nule. Zato pri "očisťovacích" akciách, kde sa mohli nejako obohatiť(rabovačky), tam boli zase vyslovene krutí. V rámci SNP na strane Nemecka boli aj ovela lepšie jednotky-Tatra, 14. SS Galizien.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103555Verze : 0
To Peto: Ja sem nemluvil o samotne SNP, protoze o pusobeni jednotek SS tam moc nevim. Ja mluvil o dobe tykajici se prosince 1944 a pozdeji, nicmene myslim si, ze podobna situace panovala i na Slovensku (cast jednotky bojovala vice nez dobre zatimco zbytek delal vse mozne - proto zde bylo zmineno i veleni Hauptmana Otto Hafnera).


A zde se i hlaseni Nemcu priznavali, ze bataliony slozeny z prislusniku Heer a SS bojovali urputne a drzeli pozice za kazdou cenu. Take je ale zde zmineno, ze ostatni bataliony se spise starali o ostatni zalezitosti jako znasilnovani, rabovani, atd. takze doslo i k tomu, ze tyto jednotky byly zavirany do kasaren, atd. V boji pak vetsinou dochazelo k dezercim, atd.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103560Verze : 0
Možno trochu od veci, ale nevie náhodou niekto z vás identifikovať Zug, ktorý bol zničený pod Čiernym Balogom ?
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103650Verze : 0
pokial viem tak povstalci znicili len jeden panzerzug(improviz.)a to bolo pri Kral.Lehote.Je známa aj jeho vyzbroj a priebeh akcie znicenia.neviem ziadnom pri C.Balogu.
ak ide o klasicky civil. vlacik tak neporadim.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103656Verze : 0
Ježíš ! Sorry ! Moc sa ospravedlňujem, ja som myslel Zug, ako pešiu jednotku ! Zle som to napísal, moc sa ospravedlňujem !
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103662Verze : 0
Zug je po nemecky čata. Ozaj neviete niekto ako dopadli naše povstalecké vlaky. Jeden pokiaľ viem bol ukoristený Nemcami. No čo s tými ďalšími dvoma?
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103760Verze : 0
no npochop.som ten zug na prvy raz.
Nemcom sa dostali do ruk vsetky vlaky aj ked v hlaseniach udavaju dva(tusim v precanovi).presunuli ich do milovic a pouzivali na vycvik, koncom vojny cast voznov nasadili do bojov pri brne(foto je v jednom HPM).
po vojne mali byt ciastocne udajne v ČS armade.V roku 1947 priviezli dva tankové vozne(este s nem.krizami)a jeden gulometny do Zvolena.Jeden tankovy je v ŽOS ZV, guľom.v M-SNP, druhy tankovy dali do srotu.
lokomotiva IPV-III bloa po vojne kdesi v rakusku a dalsia v Juhoslavii.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103764Verze : 0
Pýtal som sa preto, lebo Čierny Balog je klasický príklad toho, ako dokáže byť boj nepredvídateľný. Cez dedinu ustupovalo cca 120 nemeckých vojakov priamo z fronty smerom na západ. Miestni partizáni zareagovali pohotovo a začali ich prenasledovať. Aj keď komunisti následný boj značne heroizovali, faktom zostáva, že partizánov bolo o polovicu menej a boli bez adekvátnej výzbroje a výcviku. Po boji zostalo v lesíku pod ČB 65 mŕtvych Nemcov. Pri vstupe do dediny ďalších 20 a predpokladá sa, že Postupujúca ČA odvliekla ďalších cca 10 tiel. Partizáni mali dvoch ( niekedy s auvádza aj len jeden ) padlých. Toť nepredvídateľnosť vrtkavého bojového štastia.


Neviete teda niekto identifikovať vojakov tejto zničenej nemeckej jednotky ( je mi jasné, že to nebola len čata ).
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103823Verze : 0
Tak ti poviem, že hľadať čatu v SNP je ako hľadať ihlu v kope sena. No možno to výde. Inak kedy bol ten boj? Teda keď tam bola aj ČA.
V knihe SNP, ktorá je v podstate zložená z denných hlásení partizánov, 1.čs. armády a rôznych funkcionárov som našiel hlásenie o nemeckom lietadle (asi Ju 88), ktoré vyhadzovalo nad povstaleckým územím ampulky. Privolaný lekár zistil, že ide o červienku-inak veľmi nebezpečnú nemoc. Viete niekto niečo viac o použití "biologických" zbraní proti povstalcom? Prípadne o tomto prípade?
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#103903Verze : 0
Bolo ( ten Čierny Balog ) pri oslobodzovaní ČSR, teda dávno po potlačení SNP, ale zaujímavé je, že išlo o čisto partizánsku akciu, aj keď ČA bola na blízku.


O tých ampulkách počujem prvý krát, ale pokiaľ je to pravda, ide hnusný čin zbabelej armády. Normálne ma to po prečítaní naštvalo. Dúfam že to nieje pravda.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#104054Verze : 0
Počas oslobodzovania často partizáni podnikali spoločné akcie s ČA proti Nemcom. Napr. aj pri Liptovskej Osade, Bratislave... Rusi útočili z predu a partizáni od tyla.
S tými ampulkami to prekvapilo aj mňa. Zatiaľ som počul iba o otravovaní studní. No zmienka o tých ampulkách sa nachádza v jednom hlásení. Tú knihu (SNP) teraz nemám, no požičiam a pozriem sa presne kde to bolo.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#104071Verze : 0
Doufám, že jste si povšimli (Češi), že 3.5.05 ve 23:50 hod na ČT2 běží první díl dokumentu z r.1999 pod názvem Dukla - krev a mýtus - Osudný obzor.
II. díl - Agonie vítězství poběží v pátek 6.5. v 0:40 na ČT2 - oni to inzerujou blbě, že ve čtvrtek - je to sice psáno na čvrteční stránce, ale je to až po půlnoci.
První část zahrnuje údobí do 10. září 1944 (vč. masakru u Machnowky a boje o kótu 534) a nasazení II. čs. paradesantní brigády - nejdřív nahnané do minových polí jako pěšáci a teprve pak poslané na pomoc SNP.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#104881Verze : 0
Povšiml jsem si. Bohužel jsem to nemohl nahrát jako .avi file, neb tu mam velmi špatný signál ČT2. Tak jsem ši to nahrál alespoň jako .mp3 file. Ale stejně to nebylo jednoduchý, neboť se v polovině musela přihnat průtrž mračen doprovázená hromobitím. Ten dav se o to počasí vůbec nestará Smile Smile Smile
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#104882Verze : 0
MOD
Tak tohle je na mne složité. Já si to nahrál normálka jako video VHS Laughing Sice tady lilo taky, ale videu to tolik nevadí. Bohužel-protože to nahrávám jen pro vlastní potřebu, mám to jen v kvalitě LP, zato to budu mít pohromadě - oba díly.
Zdá se mi to velice dobře udělané.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#104885Verze : 0
"Dukla - krev a mýtus" je skutečně dobře udělaný TV dokument. Lepší jsem dosud o Dukle v televizi neviděl.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#104898Verze : 0

Citace - Fantan :

Tak tohle je na mne složité. Já si to nahrál normálka jako video VHS Laughing Sice tady lilo taky, ale videu to tolik nevadí. Bohužel-protože to nahrávám jen pro vlastní potřebu, mám to jen v kvalitě LP, zato to budu mít pohromadě - oba díly.
Zdá se mi to velice dobře udělané.Já tu totiž sice mam video, ale to už nahrává strašně mizerně, takže tu slouží spíše jako zesilovač signálu Smile


Takže nahrávám pomocí TV karty v počítači na pevnej disk (do tý karty strčíš kabel od antény, propojíš se zvukovkou, naladíš a nahráváš Wink). Druhej problém ale je, že je tu hnusnej signál, tož jak řikám, místo .avi souboru jsem to na ten harddisk nahrál jako .mp3 soubor, prostě jen mluvené slovo, bez obrazu. SmileJinak ten dokument je vážně moc hezky udělanej a má tedy pro mě cenu i jako zvuková stopa. Některé dokumenty jsou totiž tak "kvalitní", že jsou dobré jen kvůli obrázkům a ilustracím Smile
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#104904Verze : 0
MOD
Jsem moc zvědav i na ten II. díl. Píšou o něm:


"6.5.2005 - 00:40 - ČT2
Dukla - krev a mýtus (2/2)
Druhý díl dokumentu sleduje pokračování vojenské operace v oblasti Dukelského průsmyku na podzim roku 1944 poté, co se vyčerpávající boje přenesly na území Slovenska. Kromě pamětníků z řad bývalých československých vojáků tentokrát hovoří také váleční veteráni z německého wehrmachtu, kteří v této bitvě bojovali proti Rudé armádě. Jejich svědectví ukazuje neznámý pohled na válečné události z druhé strany fronty."


Už to, že v I. díle popisují také to, jak velitelé zastřelili panikařící utíkající vojáky (fakt.2, ale celkem až 14), j v našich krajích nové.


2 Robot: já mám bohužel tak malý a ještě zapráskaný disk, že se mi tam nevejde ani film z kamery, natož .avi soubor na 1 hodinu! Crying or Very sad
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#104925Verze : 0
Dokument je opravdu skvělý (beží myslím asi po třetí) viděl jsem ho už dvakrát a jsou tam i zajímavá vyprávění sester z našeho lazaretu nebo v druhém díle němců z "druhé strany" O bojích našich vojáků jsem asi lepší věc neviděl.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#104937Verze : 0
2 Fantan:


Já to nahrávám nezkomprimované (přímou komprimaci mi neumožňuje kombinace programu a výkonu počítače), takže 1 hodina = cca 17 giga. Pak to zkonvertuju/zkomprimuju tak na 300-350 mega Smile Jako zvukovej soubor to má 100 mega (kvalitu zkuvu jsem ale dal na 256, zatímco u těch zkomprimovaných souborů jen na 56, takže možná i ten zvukovej ještě zmenším Smile) )
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#104942Verze : 0
MOD
Zas tak skvělý ten dokument není, neb je kritizován celou řadou odborníků i samotných účastníků (včetně těch, kteří v něm mluví).
Nechci to tady ale rozvádět.


První díl jsem nagraboval, tak kdyby ho někdo chtěl, má to 679 MB.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#105004Verze : 0
Taká malá perlička, ktorá ma teraz napadla, jedného z odborných poradcov, ktorí boli uvedení v záverečných titulkoch, známeho Milana Kopeckého, autora knihy "1ČS. samost. tank. brig v SSSR" som stretol v Duklianskom priesmyku pred pár rokmi na jednej reenactment akcii. Pustil som sa sním do reči ( pochybujem že by si na mňa ešte spomenul ) a on mi povedal, že jeho celý prínos k filmu sa obmedzil na to, že chalanom, ktorý točili bojové scény prikázal vymeniť opasky s prackami ČSLA za kalsické prvorepublikové. Ale to len tak, na okraj...[/i]
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#105071Verze : 0
to Hartmann já bych zájem měl Smile
Přiznám se že pamětníků si sice vážím, ale jejich svědectví přikládám jen dost omezenou platnost, obvykle se na věc dívali (jak taky jinak) jen z velmi omezeného pohledu, zatímco my se na věc díváme spíš z pohledu celkového. navíc ono po těch létech je paměť hodně ošidná (dostkrát jsem se o tom přesvědčil kdysi při "letecké archeologii") Osobně to pořád pokládám za to nejlepší co o Dukle bylo natočeno (respektive co jsem kdy viděl)
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#105107Verze : 0
Aranai
To není na okraj, to jsi uhodil(a) kladívkem přímo na hřebíček.
Osobně taktéž pokládám tohle na to nejlepší co o Dukle bylo natočeno nicméně se to nekříží s faktem, že dokument samotný zas tak skvělý nebyl.


Bitaxe
OK, není problém se domluvit
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#105203Verze : 0
Pokiaľ ide o spomienky, tiež mám ten pocit, že mnoho starých bojovníkov má v tejto oblatsi rezervy a protichodné tvrdenia alebo nesprávne interpretovanie spomienok nieje ničím výnimočným. Na druhej strane, povedzme si pravdu, ja sám som sa toho naučil mnoho práve zo spomienok. Je to aj o prístupe. Do roku 1989 sa toho na našej strane železnej opony sice popísalo veľa, ale kvalita bolo na dve veci, spomienky typu "... a potom prišli odvážni rozviedčici do dediny a postrieľali 100 krviľačných fašistov..." naozaj zavela nestoja ( týmto som nechcel nikoho uraziť ). Na druhej strane, s trochou času a námahy sa dajú robiť zázraky aj po 60 rokoch. Príkladom môže byť cestovanie západných historikov do štátov ZSSR, kde je skutočná "zlatá baňa". Tie veci čo tam v posledných rokoch vznikajú sú skutočným zázrakom. Môžeme len dúfať že sa práve teraz podarí zachytiť čo najviac pre ďalšie generácie. Pamätníkov netreba ignorovať, vždy majú čo povedať, otázkou je len, ako to spracujeme a interpretujeme my.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#105219Verze : 0
Áno SNP bolo tým, čo nás zaradilo medzi víťazov vojny a to aj napriek tomu, že sme boli spojenci nemcov. Z pohľadu dnešnej doby to už ale nemá moc veľkú váhu. Ale na druhej strane to bol aj veľký hazard. Na slovensku sa k povstaniu nepripojila časť slovenskej armády a hrozilo, že nemci tu obsadia celú územie a mohli s nami zachádzať ako zo zradcami. Veď z ich pohľadu sme tak určite aj vypadali. Možno, že nás zachránilo to kritizované rozdávanie metálov Tisom nemeckým vojakom a podpora slovenskej vlády k nemeckej vládnej moci. Mali sme štastie.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#105337Verze : 0
to jocai:
Tak to by som si rad vypocul, ako nas zachranilo vyznamenavanie nemeckych vojakov V Banskej Bystrici Jozefom Tisom....
Skus tu svoju uvahu dotiahnut do konca, lebo podla mna je to absolutny nezmysel, to co tvrdis!!!
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#105348Verze : 0

Citace - jocai :

Áno SNP bolo tým, čo nás zaradilo medzi víťazov vojny a to aj napriek tomu, že sme boli spojenci nemcov. Z pohľadu dnešnej doby to už ale nemá moc veľkú váhu. Ale na druhej strane to bol aj veľký hazard. Na slovensku sa k povstaniu nepripojila časť slovenskej armády a hrozilo, že nemci tu obsadia celú územie a mohli s nami zachádzať ako zo zradcami. Veď z ich pohľadu sme tak určite aj vypadali. Možno, že nás zachránilo to kritizované rozdávanie metálov Tisom nemeckým vojakom a podpora slovenskej vlády k nemeckej vládnej moci. Mali sme štastie.
Střez se, abys sklouznul k obhajování toho hnusného antisemity a válečného zločince Tisa, který si hrál na kněze a přitom asi nějak zapomněl na desatero a takřka všechny pozitivní hodnoty, jež křesťané nalézají v bibli.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#105351Verze : 0
MOD
Vaše názory a postrehy na SNP.
Možno nejaké faktíky,prikladám dáky materiál....
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#105387Verze : 0
RE: RoBoT


Ja nechcem obhajovať Tisa, jednoznačne spolupracoval s nemcami. Ale každá minca má 2 strany. Teraz posudzujeme a súdime konanie ľudí, ktorý v danom čase mali na pleciach osud národov /v Čechách napr. Dr. Hácha/. Každý politik, ktorý je na čele malého a povedzme si pravdu v podstate bezvýznamného národa, sa v musí hektických časoch prikloniť na niektorú stranu - k nejakej mocnosti. A vtedy nebola žiadna iná mocnosť iba Nemecká ríša. Bola možnosť buď byť spojencom ríše alebo sa jednoducho nechať pohltiť nasilu nemcami a v prípade slovenska maďarmi. Bolo treba urobiť rozhodnutie a to bolo urobené. Ešte raz, týmto nechcem Tisa obhajovať.
Ale k SNP, podľa mňa to bol hazard a je iba veľké štastie, že to skončilo tak, ako to skončilo. Veď treba brať do úvahy, že ak by v Berlíne padol rozkaz za trest vyhľadiť B. Bystricu, Bratislavu alebo iné mesto, tak by sa to pravdepodobne stalo a kto by tomu zabránil? Že by partizáni? To silne pochybujem, aj ked nemci už vtedy jednoznačne boli v defenzíve, stále boli silný súperi aj pre rusov a aj pre anglo - amerických spojencov. Slovenský odboj by proti nim nič nezmohol, veď v podstate SNP bolo potlačené. My sme z pohľadu nemcom boli slovania a vtedy dokonca slovania, ktorý im do chrbta bodali dýku. Mohlo to skončiť veľmi zle. Stačí sa pozrieť ako dopadlo Varšavské povstanie. Tu nebol západný front, kde sa viedľa aká taká civilizovaná vojna, tu bol front východný a každé povstanie mohlo napomôcť k postupu RA do nemecka a tomuto nemci silou mocou sa bránili. Veď ku konci vojny už nekládli na západnom fronte odpor a priam chceli aby anglo - americké vojská obsadili čo najväčšiu časť nemecka, ale naopak proti RA kládli odpor do konca, vedeli, že RA bude sa mstiť za počínanie nemcov v Rusku.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#105527Verze : 0
Srovnání Hácha-Tiso naprosto nepřijímám.


Zatímco Hácha se snažil zachránit české studenty z koncentráku, Tiso tam nadšeně posílal slovenské židy.


Hácha byl alespoň na začátku v kontaktu s odbojem (bohužel se zhoršoval jeho zdravotní stav a byli likvidování odbojáři, na něž měl kontakty). Tiso má naopak morální, propagandistickou i přímou politickou vinu na genocidě slovenských židů. Ač mu papež posílal dopisy, aby to nedělal, on přestože kněz, neuposlechl. Místo toho naopak nadšeně vykřikoval ty antisemitské hnusy. Ono ostatně jeho chování pasovalo ke "křesťanskému ideálu" asi tak jako malé dítě se sirkama k seníku.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#105554Verze : 0
MOD
Jo a dodatek: Zkus říct veteránům např. z Bastogne, že Němci nekladli na západní frontě odpor.... Wink
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#105555Verze : 0
MOD
Přečetl jsem si ten dokument a nestačil jsem valit bulvy. Porovnávat pravidelnou Německou armádu a povstalce a vyvozovat z toho, jak povstalci zanechávali masové hroby? To je "privela i pre mňa".


Nezapomínejte v jaké době jste. Lidi jsou koseni na frontě, genocida nejhoršího formátu od Německých důstojníků a vojáků je denní realita a Vy očekáváte, že se lidi nezačnou vypořádávat se zrádci? Očekáváte pravidelné soudy? Navíc, když není jistota, zda právě oni kolaboranti někoho zítra nezradí? říkat, že na jedná straně byla uniíformovaná armáda a na druhé nepravidelné hrstky mnohdy neuniformovaných osob je podle mne rána pod pás.


Tvrdíte, že SNP byla akce riskantní. To je pravda. Ale riskantní bylo třeba i vylodění v Normandii, nebo povstání ve Varšavě. Přesto se našli lidé, kteří do věci šli. Pokud by všichni hráli na jistotu a říkali "to není naše válka", tak bychom ještě asi dnes říkali Hail Hitler a slavili narozeniny Vůdce. Někteří z nás asi na Sibiři. Jiní by se ani nenarodili.


Je velmi nešťastné říkat 61 let po události, že bylo něco riskantní. V té době byly jiné podmínky. Můj dědeček (ročník 1905), dnež již nežijící, který pocházel a žil celý život v Banské Bystrici (to znamená i ve 40. letech) si na celý průběh povstání pamatoval. Pamatoval si i na ono vyznamenávání Tiszem. On mi tvrdil, že Slováci, kteří byli donuceni zůčastnit se, museli se podvolit nátlaku a nic jiného jim nezbylo. Ale pokud to šlo, zůčastnit se nikdo slušný nechtěl. Právě můj děda se vymluvil, že musí dělat rakv pro oběti povstání (protože měl pohabníctvo). Ačkoliv děda neměl rád komunisty (protože nám sebrali dům, louky, pole, kus pozemků na Urpínu - obyvatelé BB znají, a ono pohřebnictví) VŽDY říkal, že SNP bylo tou jedinou cestou, i když si byli všichni vědomí, že to může být cesta k záhubě.


Nejironičtější ale je, že na konci roku 1945 dědu udali, že schovává partizány (v té době už neschovával, ale o táden před tím, než si pro něj přišli Hlinkovci ještě jo) sousedé (kteří chtěli majetek) a děda byl odsouzen k popravě,odveden do lágru. Dostal se až do Ilavy, kde snad byl na stejné cimře jako Husák (v té době zatčený a odsouzený k popravě). Zaplaťpámbůh se podařilo ho zachránit a tak jsem tu i já.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#105577Verze : 0
Tiso bol, ako najväčší slovenský vojnový zločinec všetkých dôb právoplatne odsúdený a popravený. Každému, kto má čo len najmenšie pochybnosti odporúčam preštudovať spisy a výpovede z jeho súdneho procesu, alebo aspoň veci publikované A.Rašlom a E. Žabkayom. Mimoriadne ma zarmucuje, že o takejto skutočnosti sa musíme ( najmä kvôli neznalosti faktov ) dohadovať práve dnes, 8. mája 2005, 60 rokov po skončení vojny.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#105801Verze : 0
Napádať SNP je podľa mňa vyslovene neseriózne. Dôvody tu vypisovať nebudem, veď sú jednoznačné. Paratrooper - ten článok ani nekomentujem. Inak jocai, Nemci si nemohli dovoliť robiť na Slovensku (suverénnom štáte) praktiky ako na Ukrajine, či Bielorusku. Teda zrovnať Banskú Bystricu so zemou. Tu existovala vláda a medzinárodné vzťahy. Aj keď musím uznať, že tu po okupácii napriek tomu ostalo dosť masových hrobov.
To aranai : Záleží od toho ako tých vojnových zločincov berieš. Podľa mňa bol najväčší slov. vojnový zločinec Otomar Kubala. Tiso bol proti nemu iba slabý odvar.
P.S. Je zaujímavé, koľko prispievateľov z Čiech tu má slov. korene.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#106037Verze : 0
Áno, Kubala by si určite zaslúžil povraz. Tisa ale treba brať ako jeho nadriadeného ( aspoň v istom období vojny ). Inak zoznam zločincov by sme tu rozpisovali donekonečna, boli by to stovky ľudí...
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#106208Verze : 0
Peto napsal: "P.S. Je zaujímavé, koľko prispievateľov z Čiech tu má slov. korene."


No jistě, k tomu přispívala mj. důsledně uplatňovaná mírně transformovaná teorie "sovětského člověka", v našich podmínkách "československého občana".
Prostě kluci ze Slovenska sloužili na vojně (ZVS)téměř zásadně v Čechách a Češi zase (až na malé výjimky) na Slovensku, přičemž posádky se přednostně umisťovaly do míst, kde byla vyšší koncentrace textilního a podobného hojně feminizovaného průmyslu.
Hormony udělaly svoje a výroba nových "čechoslováků" jela jak na běžícím páse. Kam se pak nová dvojice odstěhovala - jestli do Čech, nebo na Slovensko bylo podle toho, kdo měl lepší podmínky - jestli nevěsta, nebo ženich. Vzpomeňte na "pana Páska" z filmu Vesničko má... .
Hodně Čechů taky po WW I na Slovensku působila (moje babička a otec), nebo žila (moja svokra a celá jej rodina) a přes vyhnání v r.1938 si k této zemi a lidem zachovali dobré vztahy.
Tož tak!
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#106323Verze : 0
No jasné. Historická spätosť našich dvoch náronov siaha až do obdobia prvej sv. vojny. V čechách je kopu ľudí so slov. koreňami a zase aj naopak. Je len škoda, že dnes vzťah oboch národov je čím ďalej vzdialenejší.
P.S. Tiso ako taký síce bol nadriadený Kubalu a jeho kumpánov. No ten sa v podstate celý čas snažil Tisu zbaviť. Bol jednoznačne najbrutálnejším veliteľom a politikom v Slovenskom štáte. Organizoval POHG, poľné roty HG, vyčlenené a úderné jednotky HG, Slovákov do SS atď. Dokonca vraj (on ako politik) pri kontrole zaistencov sám strieľal. To nehovorím o jeho rozkazoch - známy je hlavne ten prvý : "tvrdosť a bezohľadnosť v boji so židobolševikmi" atď. Kubala bol fakt pán vojnový zločinec.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#106374Verze : 0
Sice to není moc k tomuto fóru, ale já, coby potomek Slováka a Moravačky se cítím čímkoliv jiným, než skalním Čechem. Dík své kosmopolitnosti (za posledních 12 let jsem byl 7 let skoro souvisle v USA a dalších 26 měsíců v Řecku) se na tyto věci dívám poněkud s odstupem, ale mnohdy Čechy (ale zejména Pražáky - ctihodnost Fantan promine) nemám moc v lásce (hlavně poté, co se s nimi setkávám v roli vyčůraných pásků, co se mi snaží vnutit cokoliv).


Kdybychom se neoddělili bylo by to asi obtížné, ale na druhé straně se mi dost stýská po tom, že Banská Bystrica není v jednom státě, že člověk nemusel ukazovat celníkům kufr a říkat, že veze pět kilo bryndzy.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#106474Verze : 0
to elephantus ono nic na hranicích ukazovat nemusíš a bryndzu můžeš vézt atké Smile na slovensko jsi mohl jet kdys chtěl a jak jsi chtěl jen na občanku (byl tam zvláštní režim pro občany bývalé ČSSR) dokonce to bylo myslím jednodušší než v EU, takže hranice bych jako opravdové rozdělení neviděl, do určité míry dokonce vzájemné vztahy zlepšily (přestaly dohady politiků kdo koho "živí" což se běžných lidí sice dotýkalo minimálně ale na vzájemný vztah to přece jen dopad mělo. Myslím že i na tomhle fóru je vidět že mezi námi problémy nejsou (aspoň ne z pohledu národnosti Smile )
To co píšeš o vyčůranosti bohužel není zdaleka vlastností pražáků (ne že bych zrovna je měl nějak v oblibě Smile ) jde o přirozenou a bohužel častou vlastnost kterou najdeš kdekoli (a nejen u nás) já na ní aspoň narážím stejně na moravě jako v čechách. Je to o konkrétních lidech ne o tom kde bydlí, nebo odkud pochází.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#106561Verze : 0
Samozrejme čo sa týka hraníc administratývnych tak tam problém nevidím. No myslím si, že sa naše dva národy do značnej miery odcudzili. Jednoducho je Slovák v Čechách cudzinec a Čech na Slovensku tiež. Minule som pozeral, že mladí ľudia v Čechách už dokonca nerozumejú slovenčine. Ale ostali nám aspoň nejaké väzby a to hlavne historické. O tom svečí aj toto fórum. : )
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#106568Verze : 0
No já zažil doby kdy stát byl společný a i tak se na lidi druhé národnosti pohlíželo dost podobně (nám se běžně na slovensku říkalo švédi, proč to nevím Smile ) to že mladí v čechách nerozumí slovensky je pravda (a ostuda) sám jsem na to narazil u vlastních dětí a překvapilo mne to (prostě mne neapadlo že by to tak mohlo být) Na slovensku je to údajně lepší.
URL : https://www.valka.cz/Varsavske-a-Slovenske-narodni-povstani-t13095#106570Verze : 0