Main Menu
User Menu

21.06.2012 - Sýrie sestřelila turecký F-4 Phantom

Sýrie je s velkou pravděpodobností na vině zmizení tureckého Phantomu, který byl dle turecké strany na cvičném letu k ověření činnosti radarového systému. Letoun měl vstoupit do syrského vzdušného prostoru, ale krátce nato jej opět opustit, dle turecké strany byl poté sestřelen, a to bez varování. Sýrie sama oznámila, že ve svém vzdušném prostoru sestřelila nízko leticí letoun ve vysoké rychlosti. Obě strany nyní společně pátrají po troskách letounu a dvou členech jeho osádky. Sestřel vyostřil napjaté vztahy mezi Tureckem a Sýrií. Turecko chce oficiálně projednat celou situaci v rámci NATO.



www.novinky.cz
URL : https://www.valka.cz/21-06-2012-Syrie-sestrelila-turecky-F-4-Phantom-t128455#433814Verze : 0
MOD
Stroj vzlétl ze základny Malatya/Erhac. Podle všeho se jednalo o průzkumný stroj RF-4E/TM Isik ze 173. letky 7. křídla z této základny (173 Filo, 7nci AJÜ). Údajně nesl průzkumný kontejner LOROP od firmy Elbit.
Sestřelen byl údajně střelou země-vzduch.


Do pátrací se zapojily čtyři turecké hlídkové čluny a vrtulníky a neupřesněný počet syrských člunů. Vrak letounu už byl údajně nalezen.


Zdroj:
theaviationist.com
https://inagist.com/all/216582094141407232/
aviation-safety.net
URL : https://www.valka.cz/21-06-2012-Syrie-sestrelila-turecky-F-4-Phantom-t128455#433820Verze : 0
MOD
Podľa tureckej štátnej televízie TRT objavilo v Stredozemnom mori telá zostrelených tureckých pilotov pilotov americké prieskumné pravidlo Nautilus.


Zdroj: www.sme.sk
URL : https://www.valka.cz/21-06-2012-Syrie-sestrelila-turecky-F-4-Phantom-t128455#434431Verze : 0
MOD
Diskuse
Nejsem velký odborník na tuto problematiku a nějak tomu pořád dobře nerozumím. Vzhledem k situaci, která v současné době existuje jak uvnitř, tak okolo samotné Sýrie, by každý logicky uvažující člověk předpokládal, že tam asi nebudou vyspávat a že budou dost nervózní. Pokud skutečně šlo o testování reakce syrské protivzdušné obrany, tak to tedy bylo dost drahé a krajně neodpovědné. Turecké argumenty v tom smyslu, že k narušení syrského území došlo jen na krátkou dobu a že letoun byl sestřelen bez varování již v mezinárodním vzdušném prostoru, mi připadají v tuto chvíli celkem hloupé. Navíc trosky toho letadla, pokud vím, leží v syrských vodách.
Pokud by k tomuto incidentu někdo znal podrobnosti, prosím o jejich zveřejnění. Také by mně zajímalo jakou technikou a systémy, v současné době disponuje syrská protivzdušná obrana.
URL : https://www.valka.cz/21-06-2012-Syrie-sestrelila-turecky-F-4-Phantom-t128455#433828Verze : 0
Udajne mel byt sestrelen pobliz mesta Latakia

35°31'00.00"N 35°47'00.00"E

ale berme v uvahu to, ze i poskozeny letoun letici rychlosti par set kilometru v hodine stihne pred svym dopadem jeste nejakou tu vzdalenost uletet, proto misto dopadu nerovna se misto sestrelu

pokud byl ale sestrelen az v mezinarodnim prostoru, tak to vubec hloupe tvrzeni neni, naopak ... pokud spionil nad Syrii a ta si "pockala" se sestrelem az do mezinarodniho vzdusneho prostoru, tak to neudelala zrovna chytre, mela ho smahnout rovnou, dokud byl jeste nad jejim uzemim a nikdo by nerekl ani popel ... navic s Tureckem neni ve valecnem stavu a kdekoliv jinde na svete se toto resi vyzvou a pripadne vzdusnou eskortou

A o sestrel se asi postaraly SA-5ky
URL : https://www.valka.cz/21-06-2012-Syrie-sestrelila-turecky-F-4-Phantom-t128455#433829Verze : 0
MOD
Na vysvětlenou ...


NORMÁLNÍ postup, pokud nejsou země ve válečném stavu, což zjevně nejsou, je takový, že proti narušiteli zasáhne hotovost, která jej buď vyprovodí ze vzdušného prostoru, nebo jej přinutí přistát na vlastním (v tomto případě syrském) území.


Postup zásahu a reakce se učí žáčci v elementárním výcviku i na větroně nebo UL letadla a postupy jsou mezinárodně platné.
Signály jsou jasně a zřetelně definované pro den i noc a reakce také. Jsou neverbální, takže fungují i bez radiového spojení.


Sestřelení narušitele je až krajní možnost, pokud nereaguje na výzvy a zjevně ohrožuje bezpečnost dané země například tím, že míří na citlivé objekty (reaktor, chemická továrna) nebo do hustě obydlených míst.


I tak je pilot zasahujícího letounu povinen varovat narušitele výstražnou dávkou, pokud nehrozí zprodlení.


Sestřelování letadel bez výstrahy se běžně neprovozovalo ani za hluboké totality a studené války. Ne že by k němu nikdy nedošlo (např Šrámek), ale není důvod riskovat zabití pilota, například jen proto, že "zakufroval" (De Mayo v Hradci).


Pokud by Turci tak děsně chtěli prozkoumat syrskou PVO, pravděpodobně by použili některý z UAV, kterými disponují.
URL : https://www.valka.cz/21-06-2012-Syrie-sestrelila-turecky-F-4-Phantom-t128455#433830Verze : 0
MOD
tak oprava, podle tohoto zdroje


https://networkedblogs.com/z8RQ7


a syrske strany jej mela sestrelit hlavnova PVO, nikoliv raketa ... tak tedy mozna ZSU-23-4 ci neco podobneho
URL : https://www.valka.cz/21-06-2012-Syrie-sestrelila-turecky-F-4-Phantom-t128455#433831Verze : 0
MOD
Ohledně event. focení průzkumným kontejnerem LOROP či ELINT:


defense-update.com


Qui bono? Turecko = NATO Smile
URL : https://www.valka.cz/21-06-2012-Syrie-sestrelila-turecky-F-4-Phantom-t128455#433832Verze : 0
MOD
Pokud by byl stroj sestřelen hlavňovou zbraní, tak si myslím, že není co řešit v otázce zda byl, či nebyl v syrském vzdušném prostoru. Pokud by však došlo k sestřelu raketou, tak by mne zajímalo o jaký typ prostředku PVO šlo a za jakých podmínek k sestřelu došlo. Jakým kurzem a v jaké výšce vzhledem k odpalovacímu stanovišti se letoun pohyboval, zda měl v činnosti rušení a jak toto ovlivnilo schopnosti a parametry PVO atd...
Pokud by byla známa poloha a charakter terénu, bylo by podle mého názoru možné poměrně přesně určit, kde se letoun ve chvíli zázahu nacházel.
URL : https://www.valka.cz/21-06-2012-Syrie-sestrelila-turecky-F-4-Phantom-t128455#433835Verze : 0
Vážení, pokiaľ lietadlo už opustilo sýrsky vzdušný priestor a bolo zostrelené nad medzinárodnými vodami, tak sa trosky nemohli nájsť v sýrskych vodách.
Ak bolo lietadlo zostrelené hlavňovými prostriedkami PVO, tak muselo byť zostrelené v sýrskom vzdušnom priestore.
Keďže Sýria je neustále vo vojnovom stave s Izraelom, tak potom všetko čo priletí neohlásene od Izraela, Libanonu a od Stredozemného mora je považované za nepriateľa a malo by byť zostrelené. Tu neplatia žiadne medzinárodné zásady pre zásah voči narušiteľovi vzdušného priestoru.
Takže ako píše prispievateľ Jan M. - neni čo riešiť.
URL : https://www.valka.cz/21-06-2012-Syrie-sestrelila-turecky-F-4-Phantom-t128455#433842Verze : 0
promin, ale to je nesmysl ... tady je mapa, jak se letoun asi mohl pohybovat (prevzato ze stranek mnou vyse odkazovanych)





o tom, zdali to bylo sestrelene hlavnovou nebo raketovou vyzbroji nemame zadne jine zpravy, nez vyse zminena tvrzeni, takze na zaklade toho nelze delat zadne zavery o tom, kde se letadlo nachazelo, pochopitelne je pro syrskou stranu lepsi tvrdit, ze jej sestrelili nejakym kanonem, ergo byl v jejich vzdusnem prostoru po dostatecne dlouhou dobu (detekce - rozhodnuti - prikaz k palbe - samotne vykonani).


a to, ze Syrie je ve valecnem stavu (uz nejakych skoro ctyricet let) s Izraelem opet neznamena vubec nic, staci se podivat na mapu ... urcite by Izraelce nenapadlo nic jinyho, nez tam letet pri hranicich s Tureckem, navic to zrovna za tohoto stavu pro ne nema naprosto zadny efekt (myslet si, ze se po syrske "revoluci" neco zmeni ve vztahu k Izraeli je myslim dost naivni a staci se podivat na vyvoj vsude okolo, vcetne vitezstvi muslimskych bratri v Egypte) ... pravidla pochopitelne PLATI i nadale, a Turecko nebylo do nedavne doby syrskym nepritelem, takze je dost s podivem, ze syrane tuto hru chteji hrat ...
URL : https://www.valka.cz/21-06-2012-Syrie-sestrelila-turecky-F-4-Phantom-t128455#433844Verze : 0
MOD
Izraelci, když tehdy zlikvidovali v Sýrii ten reaktor, tak přiletěli právě podél syrsko-turecké hranice, tedy pokud mě paměť neklame. Wink



Každopádně usuzovat na základě novinových zpráv je ošemetné.
URL : https://www.valka.cz/21-06-2012-Syrie-sestrelila-turecky-F-4-Phantom-t128455#433847Verze : 0
MOD
Docela pěkné shrnutí + jména pilotů a info o nalezení trupu a sedaček:
theaviationist.com
URL : https://www.valka.cz/21-06-2012-Syrie-sestrelila-turecky-F-4-Phantom-t128455#433848Verze : 0
MOD
Důvody sestřelení tureckého letounu syrskou protivzdušnou obranou zřejmě vycházejí ze současné napjaté vojensko-politické situace v samotné Sýrii a role, kterou v této záležitosti hraje samotné Turecko (přímá, či nepřímá podpora opozičních sil, přijímaní uprchlíků a pod.). Také není žádným tajemstvím, že politickými orgány NATO byly a stále jsou zvažovány obdobné kroky, jako tomu bylo v případě Libye. Syrské vedení, zejména armádní špičky, si tohle všechno velmi dobře uvědomují a veškeré aktivity tureckého letectva v oblasti, mohou být považovány za součást příprav rozsáhlé vojenské, zejména letecké operace NATO vůči Sýrii. Je i logické předpokládat, že silné a dost moderně vyzbrojené turecké letectvo, které je ve východní části středomoří velmi aktivní a zkušené, by v rámci takovéto společné operace, zřejmě hrálo velmi důležitou, ne-li podstatnou roli.
V každém případě je situace v Sýrii a celém regionu velmi nestabilní, napjatá a podobné incidenty se dají předpokládat. Nic na tom nemění ani skutečnost, že Turecko a Sýrie měly do nedávna dost dobré vztahy.
Z tohoto důvodu se také domnívám, že objektivní pravdu o sestřelení toho tureckého letounu se asi nikdy nedozvíme. Tak jak to v životě chodívá, pravda bude asi někde uprostřed.
URL : https://www.valka.cz/21-06-2012-Syrie-sestrelila-turecky-F-4-Phantom-t128455#433872Verze : 0