Main Menu
User Menu

Weber, František

     
Příjmení:
Surname:
Weber
Jméno:
Given Name:
František
Jméno v originále:
Original Name:
František Weber
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
generálmajor v. v.
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
28.02.1908 Podivín /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
01.10.1991 Praha /
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
velitel 310. perutě
velitel 134. polního letiště
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
-
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
Rajlich J.: Na nebi hrdého Albionu, část 5, Svět křídel, Cheb 2003, ISBN 80-86808-01-7
URL : https://www.valka.cz/Weber-Frantisek-t128260#433208Verze : 0
MOD
     
Příjmení:
Surname:
Weber
Jméno:
Given Name:
František
Jméno v originále:
Original Name:
František Weber
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR maturita na české státní reálce v Hodoníně
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.1928-DD.MM.1929 Škola pro důstojníky letectva v záloze
DD.MM.1930-DD.MM.1932 Vojenská akademie
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
31.07.1932 poručík
01.09.1936 nadporučík
01.08.1940 kapitán
28.10.1941 štábní kapitán
07.03.1944 major
01.08.1945 podplukovník*
DD.08.1990 generálmajor v.v.
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Automaticky vyplněné položky:
28.02.1941-07.04.1942 Velitel : 310. peruť RAF
08.11.1943-01.04.1944 Velitel : 134. (československé) polní letiště RAF

Ručně vyplněné položky:
31.07.1932-15.10.1933 velitel čety u Pěšího pluku 7
15.10.1933-04.08.1934 Letka 14
04.08.1934-15.09.1935 Letka 82
15.09.1935-01.09.1936 Letka 40
01.09.1936-01.08.1938 velitel čety Vojenské akademie
01.08.1938-28.09.1938 Letecký pluk 1
28.09.1938-DD.MM.1938 velitel Letka 47
DD.MM.1938-DD.MM.1939 velitel čety Vojenské akademie
06.03.1940-22.05.1940 čs. armáda ve Francii
22.05.1940-24.06.1940 velitel Letecké skupiny, Adge
06.08.1940-17.08.1940 310. peruť
17.08.1940-10.09.1940 6. operačně-výcviková jednotka
10.09.1940-28.01.1941 145. peruť
28.01.1941-28.02.1941 velitel letky B 310. perutě
28.02.1941-07.04.1942 velitel 310. perutě
07.04.1942-01.07.1942 styčný důstojník při 11. skupině Velitelství stíhacího letectva
01.07.1942-01.02.1943 Vojenská kancelář prezidenta republiky
01.02.1943-08.11.1943 Inspektorát čs. letectva
08.11.1943-01.04.1944 velitel 134. polního letiště
01.04.1944-DD.MM.RRRR Inspektorát čs. letectva
31.05.1946-12.12.1947 zástupce velitele Letectva SNB
12.12.1947-31.03.1948 zástupce velitele Bezpečnostního letectva
01.04.1948-02.02.1949 Velitelství letectva hlavního štábu, oddělení OPL
02.02.1949-31.12.1949 dovolená s čekaným, poté propuštěn do výslužby
Vyznamenání:
Awards:

DD.MM.RRRR

Československý válečný kříž 1939
Czechoslovak War Cross 1939
-

DD.MM.RRRR

Československá medaile Za chrabrost před nepřítelem
Czechoslovak medal "For Gallantry"
-

DD.MM.RRRR

Medaile Za obranu
Defence Medal
-

DD.MM.RRRR

Válečná medaile 1939-1945
War Medal 1939-1945
-

DD.MM.RRRR

Evropská hvězda leteckých osádek
Air Crew Europe Star
-

DD.MM.RRRR

Hvězda 1939-1945
1939–45 Star
se štítkem Bitva o Británii / with Battle of Britain claps

DD.MM.RRRR

Medaile za zásluhy I. stupeň
Medal for Merit 1st Class
-

DD.MM.RRRR

Pamětní medaile československé armády v zahraničí
Commemorative Medal of Czechoslovak Army Abroad

se štítky Francie a Velká Británie / with France and Great Britain clasps

MM.DD.RRRR

Československý válečný kříž 1939
Czechoslovak War Cross 1939
-

Poznámka:
Note:
hodnost v RAF - Wing Commander
číslo v RAF - 82584


* 1951-1965 - degradován na vojína
Zdroje:
Sources:
Rajlich J.: Na nebi hrdého Albionu, část 5, Svět křídel, Cheb 2003, ISBN 80-86808-01-7
URL : https://www.valka.cz/Weber-Frantisek-t128260#433403Verze : 0
MOD