Main Menu
User Menu

Šumiac

okr. Brezno

     
Název:
Name:
Šumiac
Originální název:
Original Name:
Šumiac
Další názvy:
Other Names:
Schvmecz (1573), Seömecz (1643), Sumiacz (1647), Sumjacz (1773); maďarsky Sumjác.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Brezno
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°50'24.25"N 20°07'47.47"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1573
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Pomník padlým partizánom v SNP z roku 1954, autormi sú Bán Pavol a Slatinský A.
- Ľudový dom Bučianka, zrubový, postavený z roku 1948, ľudové staviteľstvo, obdĺžnikový pôdorys
- Ľudové domy a hospodárske budovy, zrubové, postavený v rokoch1903, 1928, ľudové staviteľstvo, obdĺžnikový pôdorys
- Ľudové domy, zrubové, postavené v rokoch 1902, 1919, 1922, 1930, ľudové staviteľstvo, obdĺžnikový pôdorys
- Ľudový dom, zrubový, z konca 19. storočia, ľudové staviteľstvo, obdĺžnikový pôdorys
- Kostol gréckokatolícky z roku 1775
- Kaplnka z roku 1823
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Do roku 1953 patrili ku Šumiacu osady Nová Maša, Švábolka, Vaľkovňa a Zlatno. Od roku 1960 patrí k Šumiacu osada Červená Skala.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.sumiac.sk
URL CZ: https://www.valka.cz/Sumiac-t126413#428606Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Brezno-t126413#428606Version : 0
MOD