Main Menu
User Menu

Přehled Burmské koloniální správy [1885-1948]

V období 1886-1937 Burma je ako provincia v rámci British Raj



Predseda Hlutdaw (národného zhromaždenia)



Od Do Meno Poznámka
29.11.1885 1.1.1886 Edward Bosc Sladen-




Vrchný komisári (Chief Commissioners)

Od Do Meno Poznámka
31.1.1862 16.2.1867 Arthur Purves Phayre
16.2.1867 18.4.1871 Albert Fytche
18.4.1871 14.4.1875 Ashley Eden
14.4.1875 30.3.1878 Augustus Rivers Thompson Poverený do 30.4.1877
30.3.1878 2.7.1880 Charles Umpherton Aitchinson
2.7.1880 2.3.1883 Charles Edward Bernard 1. krát, poverený do 4.4.1882
2.3.1883 25.9.1886 Sir Charles Haukes Todd Crosthwaite 1. krát, poverený
25.9.1886 12.3.1887 Charles Edward Bernard 2. krát
12.3.1887 10.12.1890 Sir Charles Haukes Todd Crosthwaite 2. krát
10.12.1890 3.4.1895 Alexander Mackenzie
3.4.1895 1.5.1897 Frederick William Richard Fryer




Poručíci guvernéry (Lieutenant governors)

Od Do Meno Poznámka
1.5.1897 4.4.1903 Frederick William Richard Fryer
4.4.1903 9.5.1905 Sir Hugh Shakespaer Barnes
9.5.1905 19.5.1910 Sir Herbert Thirkell White
19.5.1910 28.10.1915Sir Harvey Adamson
15.5.1913 1.11.1913 George Shaw Poverený za Adamsona
28.10.1915 22.9.1917 Sir Spencer Harcourt Butler 1. krát
22.9.1917 15.2.1918 Walter Francis Rice poverený
15.2.1918 21.12.1922 Sir Reginald Henry Craddock
21.12.1922 2.1.1923 Sir Spencer Harcourt Butler 2. krát


V období 1937-1948 ako kolónia Spojeného kráľovstva



Guvernéri

Od Do Meno Poznámka
2.1.192320.12.1927 Sir Spencer Harcourt Butler
20.12.1927 20.12.1932 Sir Charles Alexander Innes
28.10.1930 2.8.1931 Saya San (Ya Gyaw) Sám sa vyhlásil za Kráľa počas rebélie
20.12.1932 8.5.1936 Sir Hugh Landsdowne Stephenson
8.5.1936 6.5.1941 Sir Archibald Douglas Cochrane
6.5.1941 31.8.1946 Sir Reginald Hugh Dorman-Smith Od 05.1942 do 10.1945 v exile v Simla, India



V čase okupácie Burmy Japonskými vojskami bol ustanovený vojenský veliteľ. Burmská bábková vláda bola predstavená najprv jej Vedúci Burmskej správy a náslene je vytvorená Hlava Burmského štátu


Spojeneský vojenský velitelia

Od Do Meno Poznámka
1.1.1944 Október 1945 Lord Louis Francis Mountbatten
Október 1945 31.8.1946 Sir Hubert Elvin Rance



Guvernér

Od Do Meno Poznámka
31.8.1946 4.1.1948 Sir Hubert Elvin Rance


zdroj
https://www.worldstatesmen.org/Myanmar.htm
URL : https://www.valka.cz/Prehled-Burmske-kolonialni-spravy-1885-1948-t123105#419617Verze : 0
MOD