Main Menu
User Menu

Haniska

okr. Košice-okolie

     
Název:
Name:
Haniska
Originální název:
Original Name:
Haniska
Další názvy:
Other Names:
(1267) Enezca, (1270) Enyske, (1281) Enizke, (1314) Heneske, (1630) Eniczke, (1768) Eniczke, Haniska, maďarsky Enyiczke.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Košice-okolie
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°36'56.35"N 21°15'10.80"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1267
Vojenské objekty:
Military Objects:

V blízkosti obce bolo v roku 1938 vystavaných 58 objektov opevnenia vz. 37 typov: A-120, A-140, A-160, A-180, A-200 v rámci stavebného úseku K-I Haniska (VI. sbor). Do dnešnej doby sa nedochoval žiaden objekt.
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Zrúcaniny kaštieľa – pôvodne neskororenesančný. Opevnená stavba zo 17. stor., poškodená v 2. svetovej vojne.
Kostol – rímsko-katolícky. barokový z 1656, prestavaný v 18. stor. so sochami na fasáde asi z dielne J. A. Kraussa
Oltárne obrazy – od I. Klimkoviča z 1838 a A. Stadlera z 1866
Budova fary – zo 17. stroročia - baroko
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V r. 1938-45 bola obec pripojená k Maďarsku. Zaniknutá obec v okolí: Podar – (1248-1329)
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk, www.haniska-ke.sk ; https://dbase.ropiky.net/dbase.php?usek=1075697748
URL : https://www.valka.cz/Haniska-t122480#418090Verze : 0
MOD