Main Menu
User Menu

Belža

okr. Košice-okolie

     
Název:
Name:
Belža
Originální název:
Original Name:
Belža
Další názvy:
Other Names:
(1232) Bilsa, (1270) Belse, (1272-90) Belsa, Belse, (1319) Belsey, (1630) Harom Beolsek, (1920) Belža, maďarsky Bolsze.
Vyšná Belža - (1472) Kapolnas Belse, (1489) Felsew-Belse, (1772) Kápolna Bolse, (1808) Belsa.
Stredná Belža – (1489) Zigeth Belse, Kozepse Belse, (1772) Sziget Bolse, (1808) Belssa.
Šándorova Belža - (1489) Sandor Belse, (1772) Sándor Bolse, (1808) Belssa
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Košice-okolie
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°34'50.85"N 21°16'26.97"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1232
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Gréckokatolícky chrám Nanebovstúpenia Pána postavený v barokovo-klasicistickom slohu v roku 1818.
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Vyšná Belža, Stredná Belža a Šándorova Belža splynuli s Belžou v roku 1888. Obec bola v rokoch 1938-1945 pripojená k Maďarsku.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk, www.obecbelza.szm.com, www.belza.sk ; www.buyflags.eu/city-flags-slovakia
URL : https://www.valka.cz/Belza-t121630#416338Verze : 0
MOD