Main Menu
User Menu

Stráž pod Ralskem

okr. Česká Lípa

     
Název:
Name:
Stráž pod Ralskem
Originální název:
Original Name:
Stráž pod Ralskem
Další názvy:
Other Names:
Wartenberg
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Česká Lípa
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
50°41'59.00"N 14°48'14.00"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1283
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
-
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://goo.gl/DOS2jh
URL CZ: https://www.valka.cz/Straz-pod-Ralskem-t121130#414866Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Ceska-Lipa-t121130#414866Version : 0
MOD
Kostel sv. Zikmunda




Zdroj:
https://www.hrady.cz/index.php?OID=5295
Stráž pod Ralskem - Foto vlastní

Foto vlastní
URL CZ: https://www.valka.cz/Straz-pod-Ralskem-t121130#571214Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Ceska-Lipa-t121130#571214Version : 0
Pieta
Stráž pod Ralskem - Foto vlastní

Foto vlastní
URL CZ: https://www.valka.cz/Straz-pod-Ralskem-t121130#588650Verze : 1
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Ceska-Lipa-t121130#588650Version : 0
Fara


Nachází se vedle kostela sv. Zikmunda (severně něj), má čp. 144.
Stráž pod Ralskem - Foto vlastní

Foto vlastní
URL CZ: https://www.valka.cz/Straz-pod-Ralskem-t121130#653334Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Ceska-Lipa-t121130#653334Version : 0
Socha Josefa II.


Socha císaře Josefa II. se nachází u kostela sv. Zikmunda. Josef II. v rámci budování opevnění proti Prusku pobýval několikrát na zámku Vartemberku, který se nad městem nachází.
Stráž pod Ralskem - Foto vlastní

Foto vlastní
URL CZ: https://www.valka.cz/Straz-pod-Ralskem-t121130#653335Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Ceska-Lipa-t121130#653335Version : 0
Mariánský sloup

Původní mariánský (morový) sloup se sochou Panny Marie z roku 1682 od K. Steyera, v roce 1726 došlo k jeho zásadní změně, byla vyměněna socha na sloupu, doplněna balustráda okolo něj a přibyly sochy světců (sv. Jana Nepomuckého, sv. Prokopa, sv. Šebestiána a sv. Floriána). Jde o dominantu Náměstí 5. května, byl zbudován jako poděkování za vyhnutí se morové epidemi roku 1680.

Zdroj:
pamatkovykatalog.cz

Stráž pod Ralskem - Foto vlastní

Foto vlastní
URL CZ: https://www.valka.cz/Straz-pod-Ralskem-t121130#653336Verze : 1
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Ceska-Lipa-t121130#653336Version : 0
Socha sv. Valentina


Doba vzniku této barokní sochy se rozchází od možného 1692 k pevnějšímu 1725.


Zdroj:
pamatkovykatalog.cz

Stráž pod Ralskem - Foto vlastní

Foto vlastní
URL CZ: https://www.valka.cz/Straz-pod-Ralskem-t121130#653337Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Ceska-Lipa-t121130#653337Version : 0
Sochy sv. Zikmunda, sv. Huberta sv. Šebestiána

Sochy svatých Zikmund, Huberta a Šebestiána se nachází na Náměstí 5. května. Sv. Zikmund je patronem zdejšího kostela.
Stráž pod Ralskem - Foto vlastní

Foto vlastní
URL CZ: https://www.valka.cz/Straz-pod-Ralskem-t121130#653338Verze : 2
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Ceska-Lipa-t121130#653338Version : 0
Sloup se sochou Panny Marie


Sloup se sochou Panny Marie z roku 1762 se nacházel původně v Machově ulici, odtud byl odvezen do muzea v České Lípě, odkud byl roku 2015 vrácen a roku 2019 byla socha se sloupem zrekonstruována. Nyní se nachází ve vrchní části Náměstí 5. května.


Zdroj:
pamatkovykatalog.cz

Stráž pod Ralskem - Foto vlastní

Foto vlastní
URL CZ: https://www.valka.cz/Straz-pod-Ralskem-t121130#653339Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Ceska-Lipa-t121130#653339Version : 0