Main Menu
User Menu

Lee Enfield No.1, Mk.III

opakovací puška

     
Název:
Name:
Lee Enfield No.1, Mk.III
Originální název:
Original Name:
-
Kategorie:
Category:
puška
Výrobce:
Producer:
-
Technické údaje:
Technical Data:
 
Hmotnost nenabité zbraně:
Weight Unloaded:
3,93 kg
Ráže:
Calibre:
.303
Náboj:
Cartridge:
303 British
Délka:
Length:
1132 mm
Délka hlavně:
Barrel Length:
635 mm
Kapacita zásobníku:
Magazine Capacity:
10 ran
Výkony:
Performance:
 
Rychlost střelby:
Rate of Fire:
- ran/min
Úsťová rychlost:
Muzzle Velocity:
634 m/s
Uživatelské státy:
User States:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Odstřelovač-Adrian Gilbert, Naše Vojsko 2010
URL : https://www.valka.cz/Lee-Enfield-No-1-Mk-III-t12001#395770Verze : 0
Fotky jsou hezký,ale co je na nich??
Já jsem vylušil že to je SMLE No.1 Mk.III(vzor Mk.III pravděpodobně,je to můj odhad).Podle závěru dále odhaduju,že je Australské výroby v období WW II. Ale může být jen prohozený závěr.
Vzor bodáku?? Je to Indické provedení.
A co náboje v "rámečku"? Odvážil bych se tvrdit,že jsou špatně složeny a v tom případě je znemožněna správná funkce podavače zásobníku(jsou to okrajové náboje,vzásobníku musí být uspořádány postupně,jinak se vzpříčí.V "rámečku" musí být uloženy "cik-cak" Smile ,pak se srovnají správně). Podle fotky to vypadá na uložení náhodné-nesprávné.


Rád bych dodal,že by se sem měli informace vkládat úplné,zabrání to různým teoriím o blbostech. Vložit fotky bez vysvětlení se mi zdá málo.To co jsem já o té zbrani teď napsal jsou jen mé spekulace které vycházejí jen z několika fotek.
Podle mého názoru je lepší,když je informace vložena později,ale úplná než naopak.
URL : https://www.valka.cz/Lee-Enfield-No-1-Mk-III-t12001#114288Verze : 0
URL : https://www.valka.cz/Lee-Enfield-No-1-Mk-III-t12001#38922Verze : 0
MOD
Střední puška je Lee Enfield
Dolní je americká karabina M1
URL : https://www.valka.cz/Lee-Enfield-No-1-Mk-III-t12001#40314Verze : 0
...
URL : https://www.valka.cz/Lee-Enfield-No-1-Mk-III-t12001#108772Verze : 0

Citace - pavel blaha :

Fotky jsou hezký,ale co je na nich??
Já jsem vylušil že to je SMLE No.1 Mk.III(vzor Mk.III pravděpodobně,je to můj odhad).Podle závěru dále odhaduju,že je Australské výroby v období WW II. Ale může být jen prohozený závěr.
Vzor bodáku?? Je to Indické provedení.
A co náboje v "rámečku"? Odvážil bych se tvrdit,že jsou špatně složeny a v tom případě je znemožněna správná funkce podavače zásobníku(jsou to okrajové náboje,vzásobníku musí být uspořádány postupně,jinak se vzpříčí.V "rámečku" musí být uloženy "cik-cak" Smile ,pak se srovnají správně). Podle fotky to vypadá na uložení náhodné-nesprávné.velmi spravne!
je to Mark III - je to snadno poznat podle savloviteho bodaku dlouheho jako tyden pred vyplatou. Australska vyroba to neni. Valecny kousek ano.
Ohledne naboju, ano, jsou to okrajove naboje. Nejak sem ale nepobral, ze musi byt ulozeny cik-cak. Musi byt ulozeny tak, ze horni naboj ( at uz v pasku, nebo v zasobniku ) musi byt uplne nejvic "vepredu" protoze je zaverem branej jako prvni, a nesmi ho tudiz zadny jiny naboj blokovat. A druhy pod nim musi byt druhy od predu, a tak dale... myslim, ze se chapeme, a jen jste se spatne vyadril Smile
ad bodak... z ceho usuzujete, ze je to indicke provedeni? Neodporuji, jen me zajima, podle ceho tak soudite Smile
URL : https://www.valka.cz/Lee-Enfield-No-1-Mk-III-t12001#114297Verze : 0
A jaký je rok výroby? A výrobce? Kompletní označení je No.I Mk.III,ale můž to být i No.I MkIII*,to jsou dva různé typy. Na přesné označení si je třeba dát pozor. Bodák je patrně Indickej,je kratší než bodák vzor 1907 a nemá odlehčovací žlábky na čepeli.
Náboje musí být cik-cak, jinak se v zásobníku vzpříčí. Tak hovoří teorie i praxe. Zkuste si ji nabít. Wink Není to Mosinka.
Oba krajní a prostřední musí být u dna rámečku,zbylé dva jsou výš. Pak je jedno jakou stanou se rámeček vloží do zbraně a náboje se vždy srovnají správně. Nevím proč se to tak stane,ale je to tak.
URL : https://www.valka.cz/Lee-Enfield-No-1-Mk-III-t12001#114310Verze : 0
Tímto doplňuji některé detaily.
Na první je bodák vzor 1907,výrobce Wilkinson. Je v původní,plné délce(celková délka bodáku bez pochvy je 552mm.).
Druhá je detail uložení nábojů v nábojovém rámečku. Toto je jediné funkční a možné složení. Jinak se vyklají,vypadávají a hlavně,NESLOŽÍ se v zásobníku ve správném pořadí.
Na třetí je detail umístění vzorového označení zbraně. V tomto případě SMLE Mk.III*,výrobce Enfield 1918. SMLE - Short Magazine Lee-Enfield. Toto je původní označení. V průběhu druhé světové války se označovala No.I Mk.III* a toto označení se oficiálně používá dodnes.
URL : https://www.valka.cz/Lee-Enfield-No-1-Mk-III-t12001#114328Verze : 0
timto bych se chtel omluvit... kontaktoval sem jeste jednou majitele, a sdelil mi, ze je to "Australskej MA Lithgow SMLE III* a rok výroby je 1944"
ale s tim ulozenim cik-cak nemate pravdu... zkuste si to Smile proste treti naboj v poradi proste nemuze byt pred druhym... tim vystouplym okrajem by ho zablokoval pri vsunovani do komory...
URL : https://www.valka.cz/Lee-Enfield-No-1-Mk-III-t12001#114335Verze : 0
ENFIELD N4 MARK I (T)
URL : https://www.valka.cz/Lee-Enfield-No-1-Mk-III-t12001#150701Verze : 0

Citace - MedWed :

timto bych se chtel omluvit... kontaktoval sem jeste jednou majitele, a sdelil mi, ze je to "Australskej MA Lithgow SMLE III* a rok výroby je 1944"
ale s tim ulozenim cik-cak nemate pravdu... zkuste si to Smile proste treti naboj v poradi proste nemuze byt pred druhym... tim vystouplym okrajem by ho zablokoval pri vsunovani do komory...Tohle je obrázek pocházející z manuálu k Lee Enfield.


http://enfieldrifles.profusehost.net/ti20.htm
URL : https://www.valka.cz/Lee-Enfield-No-1-Mk-III-t12001#161797Verze : 0
To že se jedná o Enfield minimálně sloužící v Australské vojenské policii značí černá písmena DP. Znamenají "Department Police" a měla být na pušce podbarvena pruhem žluté barvy.


Zdroj: Zběratel pušek Lee-Enfield
URL : https://www.valka.cz/Lee-Enfield-No-1-Mk-III-t12001#298470Verze : 0

Citace - Mroš :

To že se jedná o Enfield minimálně sloužící v Australské vojenské policii značí černá písmena DP. Znamenají "Department Police" a měla být na pušce podbarvena pruhem žluté barvy.


Zdroj: Zběratel pušek Lee-EnfieldA co třeba jiná varianta: DP - Drill Purpose (cvičné použití). Touto zkratkou se v armádách Commonwealthu označovaly zbraně používané například pro nácvik pořadové přípravy nebo jiné, podobně pro zbraň náročné činosti. Vesměs se jednalo o zbraně plně funkční, ale z nějakého důvodu vyřazené z "bojové" služby (např. opotřebení vývrtu a z toho plynoucí nepřesnost zbraně).


Zdroj: Šťáral jsem kde se dalo, hlavně internet ale přesné adresy si již bohužel nepamtuju. Pokusím se o ověření v literatuře.
URL : https://www.valka.cz/Lee-Enfield-No-1-Mk-III-t12001#298511Verze : 0
Jo, tak to je možné. Já teda slyšel a viděl jen tuto variantu a skutečně ta puška byla z Austrálie, se žlutýma pruhama a pismeny DP a vyšlehaná rozhodně nebyla, hlaveň měla perfektní. Ale nevyvracim, ani nepopírám..
URL : https://www.valka.cz/Lee-Enfield-No-1-Mk-III-t12001#298597Verze : 0
Přihodim fotky také jedné No1 Mk3, tentokráte od Enfieldské zbrojovky v Indickém ISHAPORE, puška pak měla trošku jiné označení, ne SMLE, ale SHTLE, jak je vidět na jedné fotce. Jinak zbraň byla vyrobena v roce 1912, je vybavena uzávěrkou zásobníku a závěr má uderníkovou matici prvního typu.


Zdroj: Vlastní zbraň
URL : https://www.valka.cz/Lee-Enfield-No-1-Mk-III-t12001#299042Verze : 0
Ještě přidám detail mikrometrického hledí s možností jemného seřízní derivace i elevace.


Zdroj: vlastní zbraň
URL : https://www.valka.cz/Lee-Enfield-No-1-Mk-III-t12001#299429Verze : 0
VHU Praha, 8.5.2010, vlastní foto
Lee Enfield No.1, Mk.III - Mk.III s granátometem Mk.I a protitankovým granátem No.68 A.T.III

Mk.III s granátometem Mk.I a protitankovým granátem No.68 A.T.III
URL : https://www.valka.cz/Lee-Enfield-No-1-Mk-III-t12001#358909Verze : 0
MOD
© Radek Havelka, Brusel

Vpravo musketon (karabina) Berthier mle 1916
URL : https://www.valka.cz/Lee-Enfield-No-1-Mk-III-t12001#381204Verze : 0
MOD
© Radek Havelka, Brusel

Nahoře Webley- Scott Mk. III, vlevo Webley- Scott Mk. III upravená pro záchranný systém Schemurly (vystřelovač záchranného lana) a vystřelovač lana pod puškou Lee- Enfield
URL : https://www.valka.cz/Lee-Enfield-No-1-Mk-III-t12001#381224Verze : 0
MOD