Main Menu
User Menu

Vojenský řád Marie Terezie [1938]

Military Order of Maria Theresa / Mária Terézia Katonai Rend

     
Název:
Name:
Vojenský řád Marie Terezie
Název v originále:
Original Name:
Mária Terézia Katonai Rend
Datum vzniku:
Date of Establishment:
04.11.1938
Datum zániku:
Date of Termination:
DD.MM.RRRR
Struktura:
Structure:
Vojenský řád Marie Terezie, velkokříž
Vojenský řád Marie Terezie, komandérský kříž
Vojenský řád Marie Terezie, rytířský kříž
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Makai, Ágnes - Héri, Vera: Kereszt, érem, csillag. Kitüntetések a magyar történelemben. Budapest, Helikon kiadó 2002.
URL : https://www.valka.cz/Vojensky-rad-Marie-Terezie-1938-t119675#410763Verze : 0
MOD
Diskuse
Maďarsko a Vojenský řád Marie Terezie.


Je v povědomí zájemců o historii 2. světové války udělení tohoto řádu důstojníkovi Maďarské armády. Zde si dovolíme několik poznámek, ale posouzení zda jde o udělení v souladu se statutem řádu ponecháme bez komentáře.


V roce 1931 ukončila řádová kapitula svoji činnost. Poslední řádová promoce proběhla dne 31. října 1931 a bylo uděleno celkem šest křížů řádu Marie Terezie. Tuto situaci, tento stav, využil maďarský říšský správce Miklós Horthy de Nagybanya (1868-1957), který byl shodou okolností také rytířem řádu a rozhodl, že Vojenský řád Marie Terezie nezaniká (podobně jako řád Sv. Štěpána)


Admirál Horthy nařídil, aby funkce velmistra (suveréna) řádu byla spojená s úřadem říšského správce, tedy s jeho osobou. Samotný řád byl tedy 4. listopadu roku 1938 „obnoven“ a včleněn do soustavy Maďarských řádů a vyznamenání.


Jediným vyznamenaným tímto řádem byl generálmajor Kornel Oszlányi, velitel 9. “lehké“ divize (Kommandeur der 9. leichten Honvéd-Division), který dne 28. ledna 1944 obdržel rytířský kříž řádu Marie Terezie. Na obrázku vidíme generála s řádem Marie Terezie, ale i s celou jeho řádovou sponou. Mezi zajímavými řády lze rozpoznat Chorvatský řád koruny krále Zvonimira I. stupně s meči. Generál je nositelem:
Železného kříže II.třídy 1939
Železného kříže I. třídy 1939
Rytířský kříž Železného kříže neobdržel.
Na jeho řádové sponě však vidíme celou řadu medailí Signum Laudis, ale opět tak zvaná „velká“ Signum Laudis chybí. Je však nositelem Maďarského záslužného řádu a dalších řádů a vyznamenání, které jako vyšší důstojník mohl obdržet (viz obrázek).


Pan Dr. Fidler založil tento diskutabilní řád a já jsem s povolení Altmanna doplnil to, co k tomuto řádu mohou říci faleristé specializující se na dějíny slavného Vojenského řádu Marie Terezie. Pokud přejdete na odkaz, je zde uveden i jediný nositel tohoto neprávem obnoveného řádu.Literatura:
KLIETMANN K.G. : Pour le Mérité unf Tapferkeitsmedaille. Berlin 1966


Read more: forum.valka.cz
URL : https://www.valka.cz/Vojensky-rad-Marie-Terezie-1938-t119675#411536Verze : 0
Toto heslo jsem vytvořil, protože onen řád byl opravdu založen, existoval a byl udělen. Co si o tom myslí či nemyslí faleristé, není relevantní. Jiným faleristům se nelíbí Řád bílého lva z ČSFR, který byl také udělen pouze jednou. A máme jej zde také. Říšský správce Horty měl jako zatímní hlava suveréního státu, Maďarského království, určitá práva, kterých možná využíval, možná zneužíval. Není naše věc. Řád byl založen, proto zde je, bez ohledu, zda o tom před valkou.cz někdo hovořil s panem okresním hejtmanem. Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Vojensky-rad-Marie-Terezie-1938-t119675#411547Verze : 0
MOD
Je zcela pochopitelné,že pan Dr. Fidler má naprostou pravdu a to bez diskuzí. Ten příspěvek byl vložen pro pochopení problematiky MMTO, pro oživené tématu. Nic jiného jsem nesledoval a nesleduji. Ne každý máme vynikající znalosti pana Fidlera a tak vlastně i tyto diskuze přispívají k poznání problematiky a já říkám-díky za to.
URL : https://www.valka.cz/Vojensky-rad-Marie-Terezie-1938-t119675#411551Verze : 0