Main Menu
User Menu

Veľké Slemence

okr. Michalovce

     
Název:
Name:
Veľké Slemence
Originální název:
Original Name:
Veľké Slemence
Další názvy:
Other Names:
(1332) Selemens, Zelemench, Scelemench, (1335) Zelemech, (1461) Eghazas Zelemencz, (1808) Weľké Selemínce, (1920) Veľké Selmence, (1927) Veľké Slemence; maďarsky Nagyszelmenc
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Michalovce
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°30'34.53"N 22°08'49.36"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1332
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Kostol gréckokatolícky klasicistický z roku 1822.
Kúria reformovaný neskoroklasicistický z roku 1868
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Obec bola v rokoch 1938-44 pripojená k Maďarsku. V roku 1945 ju pripojili ku Československu a po vojnovej úprave hraníc cez dedinu prechádzala "Sovietsko - Československá" hranica, ktorá rozdelila dediny Malé a Veľké Slemence. Časť patrí dodnes Ukrajine, časť Slovensku.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk, www.nagyszelmenc.sk
URL : https://www.valka.cz/Velke-Slemence-t118042#406673Verze : 0
MOD