Main Menu
User Menu

24.04.2011 - Jeden mrtvý a 4 zranění Izraelci při zásahu palestinské policie

V neděli ráno došlo ke smrtelnému incidentu v palestinském městě Nábulus na Západním břehu Jordánu. Střelba palestinské policie zabila jednoho Izraelce a další čtyři zranila.

Přestože vyšetřování stále probíhá, lze již zčásti rekonstruovat průběh incidentu:

Asi patnáctičlenná skupina breslovských chasidských Židů navštívila v průběhu svátku Pesach (židovské Velikonoce) hrobku biblického patriarchy Josefa (Kever Josef) v Nábulusu, aby se zde modlila. Kever Josef byla již dříve předána izraelskou vládou do správy Palestinské autonomii, a to nad rámec dosud uzavřených dohod, které umožňují správu místa Izraelcům. Lokalita tak není pod ochranou IDF a spadá do tzv. zóny A, kam Izraelci nemají povolen přístup bez koordinace s IDF. Tuto povinnost však skupina opakovaně neplnila, do Kever Josef jezdila periodicky bez ohlášení. V neděli ráno došlo přímo u hrobky k verbální konfrontaci poté, kdy přítomní palestinští policisté vyzvali skupinu k odchodu. Při odjezdu z města pak vozy nezastavily na kontrolním stanovišti palestinské policie. Palestinští policisté zahájili varovnou střelbu do vzduchu. Izraelci se pokusili ujet a jeden z policistů zahájil palbu přímo na jejich vozy, neboť, podle svého sdělení palestinským vyšetřovatelům, "identifikoval podezřelé osoby".

Střelbou byl zabit Ben Josef Livnat (24 let), synovec izraelské ministryně kultury a sportu Limor Livnatové. Další tři Izraelci byli zraněni, muž v nejvážnějším stavu byl evakuován vrtulníkem.

Zdroje:
www.jpost.com
www.jpost.com
URL : https://www.valka.cz/24-04-2011-Jeden-mrtvy-a-4-zraneni-Izraelci-pri-zasahu-palestinske-policie-t114559#398748Verze : 0