Main Menu
User Menu

293. pěší divize [1940-1943]

293rd Infantry Division

293. Infanterie-Division

     
Název:
Name:
293. pěší divize
Originální název:
Original Name:
293. Infanterie-Division
Datum vzniku:
Raised/Formed:
08.02.1940
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
15.11.1943
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
08.02.1940-10.05.1940 Vojenský okruh III
10.05.1940-01.06.1940 Hlavní velitelství pozemního vojska
01.06.1940-02.07.1940 VI. armádní sbor
02.07.1940-25.02.1941 XXVIII. armádní sbor
25.02.1941-18.03.1941 XIII. armádní sbor
18.03.1941-01.05.1941 XII. armádní sbor
01.05.1941-22.06.1941 XIII. armádní sbor
22.06.1941-25.06.1941 LIII. armádní sbor
25.06.1941-02.09.1941 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXV
22.09.1941-18.09.1941 XXXXIII. armádní sbor
18.09.1941-20.01.1942 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXV
20.01.1942-14.09.1942 XXXV. armádní sbor
14.09.1942-03.11.1942 XXXXI. tankový sbor
03.11.1942-25.07.1943 LIII. armádní sbor
25.07.1943-28.07.1943 2. tanková armáda
28.07.1943-11.08.1943 XXIII. armádní sbor
11.08.1943-14.08.1943 Gruppe Praun
14.08.1943-21.08.1943 XXXXI. tankový sbor
21.08.1943-31.08.1943 9. armáda
31.08.1943-06.09.1943 XXXXII. armádní sbor
06.09.1943-02.11.1943 LII. armádní sbor
02.11.1943-15.11.1943 LVII. tankový sbor
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ?

Velitel:
Commander:
08.02.1940-04.06.1940 Rußwurm, Josef (Generalmajor)
04.06.1940-19.02.1942 Obernitz, Justin von (Generalleutnant)
19.02.1942-10.01.1943 Forst, Werner (Generalleutnant)
10.01.1943-15.11.1943 Arndt, Karl (Generalmajor)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
08.02.1940-01.04.1941 Petersen, Otto (Hauptmann)
01.04.1941-30.01.1942 Rauser, Otto (Oberstleutnant)
30.01.1942-15.07.1943 Klocke, Franz von (Oberstleutnant)
15.07.1943-15.11.1943 Tarbuk, Kurt (Oberstleutnant)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
divize byla zničena na střední Ukrajině, z jejích pozůstatků byla vytvořena Divizní skupina 293
Zdroje:
Sources:
Georg TESSIN: Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen SS im Zweiten Weltkrieg 1939-1945
www.lexikon-der-wehrmacht.de
www.axishistory.com
de.wikipedia.org

URL : https://www.valka.cz/293-pesi-divize-1940-1943-t11383#640693Verze : 0
MOD
293. Infanterie-Division
URL : https://www.valka.cz/293-pesi-divize-1940-1943-t11383#36084Verze : 0
MOD
293. Infanterie-Division byla zrušena v 11/ 1943.



Velitel:
Generalleutnant Josef Rußwurm (?.02/ 1940 - 4.6. 1940)
Generalleutnant Justin von Obernitz (4.6. 1940 - 19.2. 1942)
Generalleutnant Werner Forst (19.2. 1942 - 10.1. 1943)
Generalleutnant Karl Arndt (10.1. 1943 - 20.11. 1943)


Operace:
Německo (02/ 1940 - 05/ 1940)
Belgie a Francie (05/ 1940 - 06/ 1941)
Východní fronta, střední sektor (06/ 1941 - 11/ 1943)
URL : https://www.valka.cz/293-pesi-divize-1940-1943-t11383#36085Verze : 0
MOD
Nositelé Rytířského kříže kteří byli příslušníci 293. Infanterie Division:


Karl Arndt 1/23/1942
Kurt Dix 3/31/1943
Hans-Erich Herwig 1/25/1943
Karl Kopp 11/15/1941
Hubert Pilarski 8/4/1943
Werner Schulze 3/1/1942
Walter Steffen 7/4/1944
URL : https://www.valka.cz/293-pesi-divize-1940-1943-t11383#36086Verze : 0
MOD
DATUM
SBOR
ARMÁDA
SKUPINA ARMÁD
OBLAST NASAZENÍ


6. 1940
VI
2. Armee
A
Belgicko


7. 1940
XXVIII
6. Armee
A
pobrežie La Manche


8. 1940
XXVIII
6. Armee
B
pobrežie La Manche


9.-10. 1940
XXVIII
6. Armee
C
pobrežie La Manche


11. 1940 - 2. 1941
XXVIII
6. Armee
D
Nantes (Francúzsko)


3. 1941
záloha
4. Armee
B
Poľsko


4. 1941
XII
4. Armee
B
Poľsko


5. 1941
XIII
4. Armee
B
Poľsko


6. 1941
XIII
4. Armee
Mitte
Brėst (Bielorusko)


7. 1941
XXXV (v zálohe)
OKH
Mitte
Pinsk (Bielorusko)


8. 1941
XXXV
2. Armee
Mitte
Homeľ (Bielorusko)


9. 1941
XXXXIII
2. Armee
Mitte
Kyjev (Ukrajina)


10. 1941
XXXV
Panzergruppe 2
Mitte
Briansk (Rusko)


11. 1941 - 1. 1942
XXXV
2. Armee
Mitte
Kursk, Elec (Rusko)


2.-9. 1942
XXXV
2. Pz. Armee
Mitte
Oriol, Mcensk (Rusko)


10. 1942
XXXXI
2. Pz. Armee
Mitte
Oriol, Bolhov (Rusko)


11. 1942 - 7. 1943
LIII
2. Pz. Armee
Mitte
Oriol, Bolhov


8. 1943
XXIII
2. Pz. Armee
Mitte
Briansk


9. 1943 (bojová skupina)
XXXXII
8. Armee
Süd
Charkov (Ukrajina)


10. 1943 (bojová skupina)
LII
1. Pz. Armee
Süd
Kremenčuk (Ukrajina)


11. 1943 (bojová skupina)
LVII
1. Pz. Armee
Süd
Uman (Ukrajina)
URL : https://www.valka.cz/293-pesi-divize-1940-1943-t11383#142399Verze : 0
MOD