Main Menu
User Menu

197. pěší divize [1939-1944]

197th Infantry Division

197. Infanterie-Division

     
Název:
Name:
197. pěší divize
Originální název:
Original Name:
197. Infanterie-Division
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.12.1939
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
22.07.1944
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.12.1939-DD.03.1940 Vojenský okruh XXI
DD.03.1940-DD.05.1940 16. armáda
DD.05.1940-DD.07.1940 1. armáda
DD.07.1940-DD.03.1941 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXVII
DD.03.1941-DD.05.1941 LV. armádní sbor
DD.05.1941-DD.06.1941 11. armáda
DD.06.1941-DD.07.1941 2. armáda
DD.07.1941-DD.08.1941 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXV
DD.08.1941-DD.03.1942 VII. armádní sbor
DD.03.1942-DD.05.1942 IX. armádní sbor
DD.05.1942-DD.06.1942 XXXXIII. armádní sbor
DD.06.1942-DD.08.1942 9. armáda
DD.08.1942-DD.11.1942 XXIII. armádní sbor
DD.11.1942-DD.04.1943 VI. armádní sbor
DD.04.1943-DD.01.1944 XXVII. armádní sbor
DD.01.1944-DD.03.1944 LIII. armádní sbor
DD.03.1944-DD.07.1944 VI. armádní sbor
Dislokace:
Deployed:
01.12.1939-DD.MM.RRRR Posen, ? /

Velitel:
Commander:
01.12.1939-01.04.1942 Meyer-Rabingen, Hermann (Generalleutnant)
01.04.1942-05.11.1943 Böge, Ehrenfried (Generalleutnant)
05.11.1943-14.03.1944 Wößner, Eugen (Generalmajor)
14.03.1944-24.06.1944 Hahne, Hans (Oberst)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
05.01.1940-01.08.1940 Mellenthin, Friedrich-Wilhelm von (Hauptmann)
01.08.1940-DD.10.1940 Zeltmann, Otto (Oberstleutnant)
DD.10.1940-31.03.1941 Wuehlisch, Georg von (Oberstleutnant)
01.04.1941-01.02.1943 Heyde, Bolko von der (Oberstleutnant)
01.02.1943-DD.10.1943 Hasbach, Helmuth (Major)
DD.10.1943-10.12.1943 Metzel, ? (Oberstleutnant)
10.12.1943-DD.04.1944 Graupe, Hans-Joachim (Major)
DD.04.1944-DD.07.1944 Malluseck, Gerhard Wilhelm von (Major)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.12.1939-22.12.1939 Lehký dělostřelecký oddíl 229
01.12.1939-15.10.1942 Pěší pluk 321
01.12.1939-15.10.1942 Pěší pluk 332
22.12.1939-22.07.1944 Dělostřelecký pluk 229
23.12.1939-01.04.1940 Protitankový oddíl 229
08.01.1940-22.07.1944 Pěší divizní spojovací oddíl 229
08.01.1940-15.10.1942 Pěší pluk 347
13.01.1940-22.07.1944 Ženijní prapor 229
01.04.1940-09.05.1944 Oddíl stíhačů tanků 229
01.04.1941-DD.07.1944 Polní náhradní prapor 229
15.10.1942-22.07.1944 Granátnický pluk 321
15.10.1942-22.07.1944 Granátnický pluk 332
15.10.1942-22.07.1944 Granátnický pluk 347
01.05.1943-26.06.1943 Divizní prapor 229
26.06.1943-01.09.1943 Fyzilírský prapor 229
01.09.1943-DD.07.1944 Fyzilírský prapor 197
09.05.1944-22.07.1944 Oddíl stíhačů tanků 197

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
divize byla zničena poblíž Vicebska během sovětské Vicebsko-oršanské operace
Zdroje:
Sources:
Tessin, Georg: Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen-SS im Zweiten Weltkrieg 1939-1945
www.lexikon-der-wehrmacht.de
fr.wikipedia.org
www.axishistory.com
www.balsi.de

URL : https://www.valka.cz/197-pesi-divize-1939-1944-t11158#638722Verze : 3
MOD
další znaky divize:
URL : https://www.valka.cz/197-pesi-divize-1939-1944-t11158#35261Verze : 0
MOD
Nositelé Rytířského kříže kteří byli příslušníci 197. Infanterie Division:


Adolf Baum 3/26/1944
Friedrich Bluemke 11/6/1943
Rudolf Brehmer 2/22/1942
Walter Doerflinger 4/7/1944
Friedrich-Wilhelm Einem gennant Rothmaler 12/4/1942
Karl-Heinz Leypold 4/11/1944
Hermann Meyer-Rabingen 1/12/1942
Georg Müller 8/9/1942
Johann Müller 4/6/1944
Ludwig Ruederer 10/23/1941
Josef Seibel 5/4/1944
Friedrich-Wilhelm Wandel 10/27/1943
URL : https://www.valka.cz/197-pesi-divize-1939-1944-t11158#35267Verze : 0
MOD
DATUM
SBOR
ARMÁDA
SKUPINA ARMÁD
OBLAST NASAZENÍ


12. 1939 - 2. 1940
formovanie vo WK XXI


Poznaň (Poľsko)


3.-5. 1940
záloha
16. Armee

Trier (Nemecko)


6. 1940
záloha
1. Armee
C
Saarbrücken (Nemecko)


7. 1940 - 2. 1941
XXXVII
posádkové jednotky v kasárňach

Holandsko


3. 1941
LV
2. Armee
C
územie WK XII


4. 1941
LV
11. Armee
C
územie WK XII


5. 1941
záloha
11. Armee

územie WK XII


6. 1941
záloha
2. Armee

územie WK XII


7. 1941
XXXV
v zálohe OKH
Mitte
Białystok (Poľsko)


8. 1941
VII
Guderian
Mitte
Smolensk (Rusko)


9.-10. 1941
VII
4. Armee
Mitte
Vjaz'ma
(Smolenskaja oblasť,
Rusko)


11.-12. 1941
VII
4. Pz. Armee
Mitte
Moskva


1.-2. 1942
VII
4. Pz. Armee
Mitte
Možajsk
(Mojkovskaja oblasť,
Rusko)


3. 1942
IX
4. Pz. Armee
Mitte
Gagarin (Rusko)


4. 1942
VII
4. Pz. Armee
Mitte
Gagarin


5. 1942
IX
3. Pz. Armee
Mitte
Gagarin


6. 1942
XXXXIII
4. Armee
Mitte
Spas-Dementsk
(Kalužskaja oblasť,
Rusko)


7. 1942
Esebeck
9. Armee
Mitte
Ržev (Rusko)


8.-10. 1942
XXIII
9. Armee
Mitte
Ržev


11. 1942 - 3. 1943
VI
9. Armee
Mitte
Ržev


4.-10. 1943
XXVII
4. Armee
Mitte
Neveľ (Rusko)


11.-12. 1943
XXVII
4. Armee
Mitte
Orša (Bielorusko)


1.-2. 1944
LIII
3. Pz. Armee
Mitte
Vicebsk (Bielorusko)


3.-6. 1944
VI
3. Pz. Armee
Mitte
Vicebsk
URL : https://www.valka.cz/197-pesi-divize-1939-1944-t11158#152955Verze : 0
MOD