Main Menu
User Menu

Odesa

Odesa

Одеса (Oděsa, Oděssa)

     
Název:
Name:
Odesa
Originální název:
Original Name:
Одеса
Další názvy:
Other Names:
Oděsa, Одесса, Oděssa, Chadžibej, Odessa
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
Oděsa (mesto), Oděská oblast
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
46°28'00.00"N 30°44'00.00"E
Místní části:
Local Municipalities:
Kyjevský obvod (Київський район)
Malinovský obvod (Малиновський район)
Prímorský obvod (Приморський район)
Suvorovský obvod (Суворовський район)
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1794
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
?
Muzea:
Museums:
?
Osobnosti:
Personalities:
Zelenoj, Alexandr Pavlovič
* 06.09.1872 
Svěčin, Alexandr Andrejevič
* 17.08.1878 
Laševič, Michail Michailovič
* DD.MM.1884 
Mechlis, Lev Zacharovič
* 13.01.1889 
Asjamolov, Alexandr Alexandrovič
* 12.02.1895 
Nikiforov, Leonid Ivanovič
* DD.MM.1896 
Kurbatkin, Pavel Semjonovič
* 24.12.1898 
- Katoličuk, Pavel Ivanovič
* 22.08.1900 
Justěrnik, Jevgenij Jakovlevič
* 21.03.1902 
- Růžička, Václav
* 27.08.1902 
Žukov, Jevgenij Nikolajevič
* 01.11.1904 
Puškarjov, Nikolaj Fjodorovič
* DD.MM.1904 
Sokolov, Stanislav Osipovič
* 25.10.1905 
Gajštut, Grigorij Mojsejevič
* DD.MM.1906 
Gubrij, Alexej Antonovič
* 12.02.1907 
Barančuk, Konstantin Gavrilovič
* 08.03.1907 
Zakrevskij, Vladimir Jefremovič
* 23.05.1907 
Lunin, Nikolaj Alexandrovič
* 21.08.1907 
- Topoľskij, Nikolaj Troifimovič
* 21.11.1907 
Berman, Semjon Davidovič
* DD.MM.1907 
- Jankevič, Viktor Vladimirovič
* DD.MM.1907 
Pomukčinskij, Dmitrij Ivanovič
* 18.02.1908 
Gluško, Valentin Petrovič
* 02.09.1908 
- Iščenko, Pavel Gavrilovič
* DD.MM.1908 
Pivenštejn, Boris Abramovič
* 19.02.1909 
- Prončenko, Andrej Matvejevič
* DD.MM.1909 
Gerb, Vladimir Fridrichovič
* 16.07.1910 
Šepeľskij, Anatolij Iljič
* 27.08.1910 
Marinesko, Alexandr Ivanovič
* 15.01.1913 
- Kozjavkin, Nikolaj Georgijevič
* DD.MM.1913 
Sergov, Alexej Ivanovič
* 06.01.1914 
- Romanov, Nikolaj Nikolajevič
* DD.MM.1915 
Bredik, Andrej Petrovič
* 13.12.1916 
Kojčev, Christo Nejkovič
† 03.10.1917
Čikvanaja, Jevsevij Michajlovič
† 23.08.1919
Goľdšmidt, Alexandr Iosifovič
* DD.MM.1921 
Gorlanov, Kin Nikolajevič
* 09.01.1924 
Govorov, Vladimir Leonidovič
* 18.10.1924 
Šadrič, Oleg Petrovič
* 04.01.1925 
Ševčenko, Anatolij Ivanovič
* 12.02.1941 
Wognar, Franz
† DD.MM.1943
Elster, Wolfgang
† 15.02.1944
Zacharkin, Ivan Grigorievič
† 15.10.1944
Stěpanov, Valerij Nikolajevič
* 11.01.1946 
Tiščenko, Sergej Iosifovič
† 06.12.1953
Rogatin, Vladimir Ivanovič
* 24.02.1954 
Žukov, Gavriil Vasilievič
† 08.01.1957
Parvov, Alexandr Alexejevič
† DD.MM.1961
Kobylaš, Sergej Ivanovič
* 01.04.1965 
Ivaškevič, Makar Vasilievič
† 16.08.1966
Filin, Vasilij Michajlovič
† 17.08.1966
Lugovcev, Michail Vasiljevič
† 29.12.1967
Semjonov, Ivan Iosifovič
† 16.03.1968
Kňazev, Vasilij Alexandrovič
† 22.07.1968
Petrov, Pavel Maximovič
† DD.MM.1968
Nazarenko, Dmitrij Pavlovič
† 19.10.1969
Levin, Pavel Ivanovič
† 12.03.1971
Navrockij, Grigorij Manuilovič
† 22.03.1971
Ničkov, Pjotr Nikitič
† 30.05.1971
Barančuk, Konstantin Gavrilovič
† 21.09.1971
Slobožan, David Jakovlevič
† 04.11.1973
Justěrnik, Jevgenij Jakovlevič
† 12.08.1974
Boľšakov, Nikolaj Michajlovič
† 06.02.1975
Arťomenko, Stěpan Jelizarovič
† 05.05.1977
Missan, Ivan Iljič
† 24.04.1980
Pomukčinskij, Dmitrij Ivanovič
† 15.07.1980
Andruščenko, Anatolij Děmidovič
† 05.09.1983
Kazakov, Leonid Petrovič
† 13.09.1983
Leščinin, Vasilij Andrejevič
† 03.10.1983
Popov, Boris Dmitrievič
† 02.06.1984
Jerenkov, Michail Dmitrievič
† 16.01.1989
Sergov, Alexej Ivanovič
† 15.06.1990
- Novikov, Tichon Andrejevič
† 05.09.1990
Karnač, Stěpan Andrejevič
† 02.02.1991
Domnin, Semjon Vasilievič
† 17.11.1991
Sidněv, Boris Arsenjevič
† 06.06.1994
Jelagin, Alexandr Sidorovič
† 17.09.1994
Palagin, Vladimir Stěpanovič
† 19.04.1995
Čirkov, Pjotr Michajlovič
† 11.08.1995
Černyšev, Ivan Alexejevič
† 03.09.1999
Gnido, Pjotr Andrejevič
† 17.03.2006
Stěpanov, Valerij Nikolajevič
† 15.03.2008
Varganov, Vladimir Fjodorovič
† 23.03.2009
Pachaľčuk, Fjodor Jefremovič
† 24.01.2012
Borisov, Grigorij Grigorievič
† 09.03.2019
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
22.11.1862-01.08.1914
Oděský vojenský okruh
Odessa Military District
DD.MM.1913-DD.01.1918
Sergijevské dělostřelecké učiliště
Sergiyev Artillery School
09.04.1919-05.08.1919
Oděský vojenský okruh
Odessa Military District
DD.03.1923-26.07.1938
6. střelecký sbor
6th Rifle Corps
26.07.1938-23.10.1939
Oděská armádní skupina
Odessa Army Group
01.10.1938-02.10.1939
6. střelecký sbor
6th Rifle Corps
08.09.1939-20.10.1939
7. stíhací letecký pluk
7th Fighter Aviation Regiment
11.10.1939-19.08.1941
Oděský vojenský okruh
Odessa Military District
14.02.1940-20.11.1941
Oděská námořní základna
Odesa Naval Base
24.01.1942-03.04.1942
1. letka Bombardovací eskadry 51
1st Squadron of the 51st Bomber Wing
24.01.1942-03.04.1942
2. letka Bombardovací eskadry 51
2nd Squadron of the 51st Bomber Wing
24.01.1942-03.04.1942
3. letka Bombardovací eskadry 51
3rd Squadron of the 51st Bomber Wing
24.01.1942-03.04.1942
I. skupina Bombardovací eskadry 51
1st Group of the 51st Bomber Wing
24.01.1942-03.04.1942
Štáb I. skupiny Bombardovací eskadry 51
Staff of the 1st Group of 51st Bomber Wing
24.03.1942-15.05.1942
7. letka Bombardovací eskadry 51
7th Squadron of the 51st Bomber Wing
24.03.1942-15.05.1942
8. letka Bombardovací eskadry 51
8th Squadron of the 51st Bomber Wing
24.03.1942-15.05.1942
9. letka Bombardovací eskadry 51
9th Squadron of the 51st Bomber Wing
24.03.1942-15.05.1942
III. skupina Bombardovací eskadry 51
3rd Group of the 51st Bomber Wing
24.03.1942-15.05.1942
Štáb III. skupiny Bombardovací eskadry 51
Staff of the 3rd Group of 51st Bomber Wing
DD.10.1943-21.03.1944
3. letka (dálková) Průzkumné skupiny 121
3rd Squadron (Long Range) of the 121st Reconnaissance Group
12.11.1943-31.03.1944
Meteorologická průzkumná letka 76
76th Weather Reconnaissance Squadron
DD.11.1943-DD.MM.1960
Oděská námořní základna
Odesa Naval Base
DD.02.1944-DD.04.1944
10. letka Transportní eskadry 1
10th Squadron of the 1st Transport Wing
DD.02.1944-DD.04.1944
11. letka Transportní eskadry 1
11th Squadron of the 1st Transport Wing
DD.02.1944-DD.04.1944
12. letka Transportní eskadry 1
12th Squadron of the 1st Transport Wing
DD.02.1944-DD.04.1944
9. letka Transportní eskadry 1
9th Squadron of the 1st Transport Wing
DD.02.1944-DD.04.1944
III. skupina Transportní eskadry 1
3rd Group of 1st Transport Wing
DD.02.1944-DD.04.1944
Štáb III. skupiny Transportní eskadry 1
Staff of the 3rd Group of the 1st Transport Wing
11.03.1944-17.03.1944
I. skupina Bombardovací eskadry 4
1st Group of the 4th Bomber Wing
14.03.1944-18.03.1944
2. letka (dálková) Průzkumné skupiny 22
2nd Squadron (Long Range) of the 22nd Reconnaissance Group
16.03.1944-21.03.1944
12. (protitanková) letka Bitevní eskadry 9
12th (Anti-Tank) Squadron of the 9th Ground Attack Wing
16.03.1944-05.04.1944
I. letecký sbor
I Air Corps
26.03.1944-DD.04.1944
1. letka (armádní) Průzkumné skupiny 21
1st Squadron (Army) of the 21st Reconnaissance Group
27.03.1944-DD.04.1944
Skupina blízkého průzkumu 9
9th Short-Range Reconnaissance Group
29.03.1944-07.04.1944
Stíhací eskadra 52
52nd Fighter Wing
DD.03.1944-DD.04.1944
5. letka Noční stíhací eskadry 200
5th Squadron of the 200th Night Fighter Wing
DD.04.1944-DD.08.1944
Dunajská válečná flotila
Danube Naval Flotilla
15.10.1944-14.02.1992
Oděský vojenský okruh
Odessa Military District
10.06.1945-10.01.1949
5. letecká armáda
5th Air Army
09.07.1945-27.09.1945
46. vševojsková armáda
46th Combined Arms Army
DD.07.1945-22.10.1945
83. střelecký sbor
83rd Rifle Corps
17.08.1945-DD.10.1951
85. gardový stíhací letecký pluk
85th Guards Fighter Aviation Regiment
01.01.1948-10.01.1949
130. gardový bitevní letecký pluk
130th Guards Assault Aviation Regiment
01.01.1948-10.00.1949
7. gardová bitevní letecká divize
7th Guards Assault Aviation Division
25.06.1957-DD.06.1960
25. armádní sbor
25th Army Corps
14.02.1992-DD.MM.RRRR
160. protiletadlová raketová brigáda
160th Anti-Aircraft Missile Brigade
14.02.1992-03.01.1998
Oděský vojenský okruh
Odessa Military District
03.01.1998-DD.MM.2015
Jižní operační velitelství
Southern Operational Command
DD.MM.2002-DD.03.2018
Západní námořní základna
Western Naval Base
DD.MM.2014-DD.MM.RRRR
Velitelství Námořních sil Ozbrojených sil Ukrajiny
Naval Forces Command of Armed Forces of Ukraine
DD.MM.2015-DD.MM.RRRR
Operační velitelství "Jih"
Operational Command South
DD.03.2018-DD.MM.RRRR
Námořní základna "Jih"
Naval Base "South"
DD.MM.2018-DD.MM.RRRR
122. samostatná brigáda územní obrany
122nd Separate Territorial Defense Brigade
DD.MM.2018-DD.MM.RRRR
Námořní velitelství Námořních sil Ukrajiny
Seaborne Command of Naval Forces of Ukraine
DD.MM.2022-DD.MM.RRRR
126. samostatná brigáda územní obrany
126th Separate Territorial Defense Brigade
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
7. samostatná námořní letka pohraničných vojsk NKVD
7th Separate Navy Aviation Squadron of the NKVD Border Guards
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Letecké velitelství Jih
Air Command South
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
http://en.wikipedia.org/wiki/Odessa
URL : https://www.valka.cz/Odesa-t111413#391144Verze : 0
MOD