Main Menu
User Menu

167. pěší divize [1939-1944]

167th Infantry Division

167. Infanterie-Division

     
Název:
Name:
167. pěší divize
Originální název:
Original Name:
167. Infanterie-Division
Datum vzniku:
Raised/Formed:
26.11.1939
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
01.02.1944
Nástupce:
Successor:
Divizní skupina 167
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
26.11.1939-DD.04.1940 Vojenský okruh VII
DD.05.1940-DD.05.1940 Hlavní velitelství pozemního vojska
DD.06.1940-DD.06.1940 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXV
DD.07.1940-DD.08.1940 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXVI
DD.09.1940-DD.11.1940 XXV. armádní sbor
DD.12.1940-DD.02.1941 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití LX
DD.03.1941-DD.04.1941 LV. armádní sbor
DD.05.1941-DD.05.1941 Vojenský okruh VII
DD.06.1941-DD.07.1941 LIII. armádní sbor
DD.08.1941-DD.09.1941 XII. armádní sbor
DD.10.1941-DD.03.1942 LIII. armádní sbor
DD.04.1942-DD.04.1942 2. tanková armáda
DD.05.1942-DD.06.1942 Velitelství branné moci Nizozemsko
DD.07.1942-DD.02.1943 LXXXVIII. armádní sbor
DD.03.1943-DD.04.1943 Rausův sbor ke zvláštnímu použití
DD.05.1943-DD.06.1943 Skupina armád Jih
DD.07.1943-DD.07.1943 XXXXVIII. tankový sbor
DD.08.1943-DD.08.1943 LII. armádní sbor
DD.09.1943-DD.09.1943 XI. armádní sbor
DD.10.1943-DD.10.1943 XXXXVII. tankový sbor
DD.11.1943-DD.01.1944 XI. armádní sbor
DD.01.1944-01.02.1944 XXXXVII. tankový sbor
Dislokace:
Deployed:
26.11.1939-DD.04.1940 Mnichov, ? /

Velitel:
Commander:
01.12.1939-10.01.1940 Gilbert, Martin (Generalmajor)
10.01.1940-02.08.1940 Vogl, Oskar (Generalleutnant)
02.08.1940-31.07.1941 Schönhärl, Hans (Generalleutnant)
01.08.1941-10.08.1941 Schartow, Werner (Generalmajor)
11.08.1941-25.11.1943 Trierenberg, Wolf (Generalleutnant)
04.01.1944-01.02.1944 Hüttner, Hans (Oberst)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
26.11.1939-10.07.1940 Haas, Hans (Oberstleutnant)
10.07.1940-15.12.1941 Niklaus, Walter (Major)
15.12.1941-21.08.1942 Boehnke, Justus (Major)
21.08.1942-01.02.1944 Siebert, Alfred (Oberstleutnant)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
30.11.1939-15.10.1942 Pěší pluk 331
01.12.1939-15.10.1942 Pěší pluk 315
04.01.1940-01.04.1940 Protitankový oddíl 238
04.01.1940-01.02.1944 Ženijní prapor 238
06.01.1940-01.02.1944 Dělostřelecký pluk 238
10.01.1940-15.10.1942 Pěší pluk 339
01.04.1940-01.02.1944 Oddíl stíhačů tanků 238
01.05.1942-01.04.1943 Cyklistický oddíl 238
15.10.1942-01.02.1944 Granátnický pluk 315
15.10.1942-01.02.1944 Granátnický pluk 331
15.10.1942-15.01.1944 Granátnický pluk 339
01.04.1943-27.10.1943 Průzkumný oddíl 238
27.10.1943-01.02.1944 Divizní fyzilírský prapor 167

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
divize byla zničena v bitvě v Čerkasském kotli, z jejích pozůstatků byla vytvořena Divizní skupina 167
Zdroje:
Sources:
Georg TESSIN: Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen SS im Zweiten Weltkrieg 1939-1945
Samuel W. Mitcham Jr.: German Order of Battle: 1st-290th Infantry Divisions in WWII
de.wikipedia.org
www.lexikon-der-wehrmacht.de
www.axishistory.com

URL : https://www.valka.cz/167-pesi-divize-1939-1944-t11122#661164Verze : 4
MOD
167. Infanterie-Division
URL : https://www.valka.cz/167-pesi-divize-1939-1944-t11122#34957Verze : 0
MOD
167. Infanterie-Division byla zrušena v 02/ 1944.



Velitel:
Generalleutnant Martin Gilbert (1.12. 1939 - 10.1. 1940)
General der Artillerie Oskar Vogl (10.1. 1940 - 1.5. 1940)
Generalleutnant Hans Schönhärl (1.5. 1940 - 1.8. 1941)
Generalleutnant Werner Schartow (1.8. 1941 - 11.8. 1941)
Generalleutnant Wolf Trierenberg (11.8. 1941 - 25.11. 1943)
Generalmajor Hans Hüttner (25.11. 1943 - ?.02/ 1944)


Operace:
Německo (01/ 1940 - 05/ 1940)
Francie (05/ 1940 - 06/ 1941)
Východní fronta, střední sektor (06/ 1941 - 07/ 1942)
Holandsko (07/ 1942 - 01/ 1943)
Východní fronta jižní sektor (01/ 1943 - 02/ 1944)
URL : https://www.valka.cz/167-pesi-divize-1939-1944-t11122#34959Verze : 0
MOD
Nositelé Rytířského kříže kteří byli příslušníci 167. Infanterie Division:


Hans Boehmer 9/10/1943
Josef Golle 7/19/1940
Johann Harzenett 5/9/1945
Gerhard Mokros 11/18/1941
Joseph Pausinger 2/16/1942
Wolf-Guenther Trierenberg 5/10/1943
Friedrich-Wilhelm Wiede 2/7/1944
URL : https://www.valka.cz/167-pesi-divize-1939-1944-t11122#34961Verze : 0
MOD
DATUM
SBOR
ARMÁDA
SKUPINA ARMÁD
OBLAST NASAZENÍ


12. 1939 - 4. 1940
formovanie vo
WK VII





5. 1940
záloha

OKH



6. 1940
XXXV
1. Armee
C
Sársko


7.-8. 1940
XXXVI
1. Armee
C
Lotrinsko


9.-10. 1940
XXV
1. Armee
C
Francúzsko


11. 1940
XXV
1. Armee
D
Francúzsko


12. 1940 - 2. 1941
LX
1. Armee
D
Francúzsko


3. 1941
LV
2. Armee
C
Bavorsko


4. 1941
LV
11. Armee
C
Bavorsko


5. 1941
WK VII
11. Armee
C
Bavorsko


6. 1941
LIII
4. Armee
Mitte
Varšava (Poľsko)


7. 1941
LIII (v zálohe)

Mitte
Pinsk (Bielorusko)


8. 1941
XII
2. Armee
Mitte
Babrujsk (Bielorusko)


9. 1941
XII
4. Armee
Mitte
Eľnja
(Smolenskaja oblasť,
Rusko)


10. 1941
LIII
2. Armee
Mitte
Briansk (Rusko)


11.-12. 1941
LIII
2. Pz. Armee
Mitte
Tula (Rusko)


1.-3. 1942
LIII
2. Pz. Armee
Mitte
Oriol (Rusko)


4. 1942
záloha
2. Pz. Armee
Mitte
Oriol


5.-6. 1942
Befh. Niederlande


Haarlen (Holandsko)


7. 1942 - 2. 1943
LXXXVIII

D
Haarlen


3.-4. 1943
Raus
Armeeabteilung Kempf
Süd
Charkov (Ukrajina)


5.-6. 1943
obnova divizie

Süd
Charkov


7. 1943
XXXXVIII
4. Pz. Armee
Süd
Belgorod (Rusko)


8. 1943
(bojová skupina)
LII
4. Pz. Armee
Süd
Belgorod


9. 1943
(bojová skupina)
XI
8. Armee
Süd
Poltava (Ukrajina)


10. 1943
(bojová skupina)
XXXXVII
8. Armee
Süd
rieka Dneper


11.-12. 1943
XI a III
8. Armee
Süd
Čerkasy (Ukrajina)


1. 1944
XI
8. Armee
Süd
Kremenčuk (Ukrajina)


2. 1944
(zvyšky divízie)
XXXXVII
8. Armee
Süd
Kremenčuk
URL : https://www.valka.cz/167-pesi-divize-1939-1944-t11122#159412Verze : 0
MOD