Main Menu
User Menu

81. pěší divize [1939-1945]

81st Infantry Division

81. Infanterie-Division

     
Název:
Name:
81. pěší divize
Originální název:
Original Name:
81. Infanterie-Division
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.12.1939
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.12.1939-16.05.1940 stellv. Gen. Kdo. VIII AK
16.05.1940-18.05.1940 Hlavní velitelství pozemního vojska
18.05.1940-20.05.1940 4. armáda
20.05.1940-21.05.1940 2. armáda
21.05.1940-23.05.1940 XXXVIII. armádní sbor
23.05.1940-01.06.1940 XXXXII. armádní sbor
01.06.1940-02.06.1940 6. armáda
02.06.1940-03.06.1940 XXXXIV. armádní sbor
03.06.1940-03.06.1940 9. armáda
03.06.1940-01.07.1940 XVIII. armádní sbor
01.07.1940-05.07.1940 9. armáda
05.07.1940-06.07.1940 2. armáda
06.07.1940-10.07.1940 12. armáda
10.07.1940-20.07.1940 1. armáda
20.07.1940-01.03.1941 stellv. Gen. Kdo. VIII AK
01.03.1941-05.03.1941 stellv. Gen. Kdo. VI AK
05.03.1941-28.12.1941 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití LIX
28.12.1941-09.01.1942 XXXVIII. armádní sbor
09.01.1942-11.01.1942 X. armádní sbor
11.01.1942-17.01.1942 16. armáda
17.01.1942-15.10.1942 X. armádní sbor
15.10.1942-09.01.1943 Lauxův sbor
09.01.1943-14.01.1943 X. armádní sbor
14.01.1943-24.01.1943 XXVIII. armádní sbor
24.01.1943-26.01.1943 I. armádní sbor
26.01.1943-09.10.1943 XXVIII. armádní sbor
09.10.1943-11.11.1943 L. armádní sbor
11.11.1943-19.11.1943 Lochova armádní skupina
19.11.1943-DD.04.1944 VIII. armádní sbor
DD.04.1944-15.05.1944 X. armádní sbor
15.05.1944-DD.08.1944 II. armádní sbor
DD.08.1944-DD.10.1944 Kleffelův sbor ke zvláštnímu použití
DD.10.1944-DD.11.1944 XXXXVII. tankový sbor
DD.11.1944-DD.04.1945 XVI. armádní sbor
DD.04.1945-08.05.1945 ?
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
01.12.1939-05.10.1940 Löper, Friedrich Wilhelm von (Generalleutnant)
05.10.1940-08.12.1941 Ribstein, Hugo (Generalmajor)
08.12.1941-01.03.1943 Schopper, Erich (Generalleutnant)
01.03.1943-13.03.1943 Weber, Gottfried (Generalleutnant)
13.03.1943-01.06.1943 Schopper, Erich (Generalleutnant)
01.06.1943-30.06.1943 Weber, Gottfried (Generalleutnant)
30.06.1943-05.04.1944 Schopper, Erich (Generalleutnant)
05.04.1944-01.07.1944 Lübbe, Vollrath (Generalleutnant)
01.07.1944-10.07.1944 Meiners, Ernst (Generalmajor)
10.07.1944-08.05.1945 Bentivegni, Franz Eccard von (Generalleutnant)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( ? )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

01.12.1939-08.05.1945 Divizní jednotky 181
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.feldgrau.com/ ; https://www.diedeutschewehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/ ; https://www.wikipedia.org/
URL : https://www.valka.cz/81-pesi-divize-1939-1945-t11062#492749Verze : 0
MOD
81. Infanterie-Division
URL : https://www.valka.cz/81-pesi-divize-1939-1945-t11062#34488Verze : 0
MOD
Operace:
Německo (12/1939 - 05/1940)
Francie (05/1940 - 12/1941)
Východní fronta - střední sektor (12/1941 - 02/1944)
Východní fronta - severní sektor (02/1944 - 10/1944)
Kuronsko (10/1944 - 05/1945)

Organizace:
Pěší pluk 161
Pěší pluk 174
Pěší pluk 189
Dělostřelecký pluk 181
Protitankový oddíl (motorizovaný) 181
Cyklistický oddíl 181
Spojovací oddíl 181
Ženijní prapor 181
Zásobovací jednotky
URL : https://www.valka.cz/81-pesi-divize-1939-1945-t11062#34491Verze : 0
MOD
Nositelé Rytířského kříže kteří byli příslušníci 81. Infanterie Division:




Heinz Allersmeier 12/9/1944
Hans Behnken 12/19/1942
Herbert Borchardt 3/20/1944
Kurt Eichler 8/12/1944
Heinz Herfurth 4/16/1944
Wolfgang Kessler 4/16/1944
Herbert Lehrig 9/10/1944
Ernst Meiners 12/17/1943
Albert Mielke 3/23/1945
Walter Mix 12/18/1942
Georg Morys 9/2/1944
Kurt Pabst 4/13/1944
Werner Paschke 8/19/1944
Horst Petersdorff 6/29/1940
Erich Scheibig 1/15/1943
Erich Schopper 4/30/1943
Rudolf Sulzer 1/11/1944
Alois Twillemeyer 3/15/1944
Christian Usinger 9/15/1944
Alfred Zurin 5/9/1945
URL : https://www.valka.cz/81-pesi-divize-1939-1945-t11062#34494Verze : 0
MOD
DATUM
SBOR
ARMÁDA
SKUPINA ARMÁD
OBLAST NASAZENÍ


1.-5. 1940
záloha

OKH



6. 1940
XVIII Geb.
9. Armee
B
Soissons (Francúzsko)


7. 1940
záloha
1. Armee
C
západné Francúzsko


8. 1940 - 2. 1941
záloha

WK VIII



3.-12. 1941
LIX
7. Armee
D
severné Francúzsko


1. 1942
XXXIX mot.
16. Armee
Nord
Staraja Russa (Rusko)


2.-10. 1942
X
16. Armee
Nord
Staraja Russa


11. 1942 - 1. 1943
II
16. Armee
Nord
Demjansk (Rusko)


2.-10. 1943
XXVIII
18. Armee
Nord
Petrohrad (Rusko)


11. 1943
L
18. Armee
Nord
Petrohrad


12. 1943 - 3. 1944
VIII
16. Armee
Nord
Neveľ (Rusko)


4. 1944
X
16. Armee
Nord
Neveľ


5.-7. 1944
II
16. Armee
Nord
Neveľ


8.-9. 1944
Kleffel
16. Armee
Nord
Daugavpils (Lotyšsko)


10. 1944

Grasser
Nord
Biržai (severné Lotyšsko)


11. 1944 - 1. 1945
XVI
16. Armee
Nord
polostrov Kurland


2.-4. 1945
XVI
16. Armee
Kurland
polostrov Kurland
URL : https://www.valka.cz/81-pesi-divize-1939-1945-t11062#315208Verze : 0
MOD