Main Menu
User Menu

73. pěší divize [1939-1944]

73rd Infantry Division

73. Infanterie-Division

     
Název:
Name:
73. pěší divize
Originální název:
Original Name:
73. Infanterie-Division
Datum vzniku:
Raised/Formed:
26.08.1939
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
09.05.1944
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
02.09.1939-10.10.1939 Skupina armád Sever
10.10.1939-DD.12.1939 XII. armádní sbor
DD.12.1939-10.05.1940 Hlavní velitelství pozemního vojska
10.05.1940-DD.06.1940 16. armáda
DD.06.1940-DD.07.1940 XXIII. armádní sbor
DD.07.1940-28.07.1940 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXIII
28.07.1940-DD.10.1940 XXV. armádní sbor
DD.11.1940-DD.11.1940 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití LX
DD.12.1940-15.02.1941 XI. armádní sbor
15.02.1941-26.03.1941 XXX. armádní sbor
26.03.1941-31.03.1941 12. armáda
31.03.1941-23.04.1941 XXXX. armádní sbor (motorizovaný)
23.04.1941-09.06.1941 12. armáda
09.06.1941-21.07.1941 11. armáda
21.07.1941-31.10.1941 LIV. armádní sbor
31.10.1941-11.12.1941 XXXXII. armádní sbor
11.12.1941-21.12.1941 11. armáda
21.12.1941-14.01.1942 1. tanková armáda
14.01.1942-24.01.1942 XI. armádní sbor
24.01.1942-25.01.1942 1. tanková armáda
25.01.1942-DD.02.1942 III. armádní sbor (motorizovaný)
DD.02.1942-18.03.1942 Mackensenova skupina
18.03.1942-DD.06.1942 XIV. armádní sbor (motorizovaný)
DD.06.1942-21.06.1942 Wietersheimova skupina
21.06.1942-08.07.1942 XIV. tankový sbor
08.07.1942-20.07.1942 V. armádní sbor
20.07.1942-06.08.1942 XXXXIX. horský armádní sbor
06.08.1942-DD.09.1943 V. armádní sbor
DD.09.1943-DD.10.1943 XXIX. armádní sbor
DD.11.1943-DD.02.1944 XXXXIV. armádní sbor
DD.02.1944-DD.04.1944 V. armádní sbor
DD.04.1944-09.05.1944 Skupina armád Jižní Ukrajina
Dislokace:
Deployed:
26.08.1939-DD.MM.RRRR Norimberk, ? /

Velitel:
Commander:
26.08.1939-29.09.1939 Rabenau, Friedrich von (Generalleutnant)
29.09.1939-29.10.1941 Bieler, Bruno (Generalleutnant)
01.11.1941-13.05.1943 Bünau, Rudolf von (Generalleutnant)
13.05.1943-03.06.1943 Gruner, Erich (Oberst)
03.06.1943-07.09.1943 Bünau, Rudolf von (Generalleutnant)
07.09.1943-DD.09.1943 Böhme, Hermann (Generalmajor)
DD.09.1943-DD.09.1943 Bruhn, Hans (Oberst)
DD.09.1943-20.11.1943 Böhme, Hermann (Generalmajor)
20.11.1943-01.12.1943 Reinhardt, Alfred (Oberst)
01.12.1943-01.01.1944 Nedtwig, Johannes (Generalmajor)
01.01.1944-09.05.1944 Böhme, Hermann (Generalleutnant)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
26.08.1939-10.03.1940 Macher, Robert (Major)
10.03.1940-10.06.1942 Buntrock, Georg (Major)
10.06.1942-DD.08.1942 Ziervogel, Helmut (Major)
DD.09.1942-DD.09.1942 Heyse, Fritjof (Major)
DD.09.1942-01.03.1943 Wagner, Roland (Hauptmann)
01.03.1943-DD.12.1943 Japs, Rudolf (Major)
DD.12.1943-09.05.1944 Becker, Otto (Oberstleutnant)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
26.08.1939-08.05.1944 Dělostřelecký pluk 173

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
divize byla zničena u Sevastopolu během sovětské Krymské operace
Zdroje:
Sources:
Georg Tessin: Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen SS im Zweiten Weltkrieg 1939-1945, Band 6: Die Landstreitkräfte. Nr. 71-130. 2. Auflage. Osnabrück 1979
www.lexikon-der-wehrmacht.de
en.wikipedia.org
www.axishistory.com

URL : https://www.valka.cz/73-pesi-divize-1939-1944-t11053#681105Verze : 3
MOD
73. Infanterie-Division padla do zajetí u Sevastopolu, na Krymu, 13.5. 1944 a byla znovu zformována v 06/ 1944.


Byla zničena u Gdaňska 10.4. 1945.



Velitel:
General der Artillerie Friedrich von Rabenau (1.9. 1939 - 29.9. 1939)
General der Infanterie Bruno Bieler (29.9. 1939 - 29.10. 1941)
General der Infanterie Rudolf von Bünau (1.11. 1941 - 1.2. 1943)
Generalmajor Johannes Nedtwig (1.2. 1943 - 7.9. 1943)
Generalleutnant Hermann Böhme (7.9. 1943 - 13.5. 1944)
Generalleutnant Dr. Fritz Franek (26.6. 1944 - 30.7. 1944)
Generalmajor Kurt Hähling (30.7. 1944 - 7.9. 1944)
Generalmajor Franz Schlieper (7.9. 1944 - 10.4. 1945)


Operace:
Polsko (09/ 1939 - 05/ 1940)
Francie (05/ 1940 - 04/ 1941)
Balkan (04/ 1941 - 07/ 1941)
Východní fronta, jižní sektor (07/ 1941 - 05/ 1944)
Polsko (06/ 1944 - 01/ 1945)
Východní Německo a Gdaňsk (01/ 1945 - 04/ 1945)
URL : https://www.valka.cz/73-pesi-divize-1939-1944-t11053#34394Verze : 0
MOD
Organizace:


170. Infantry Regiment - 170.pěší pluk


186. Infantry Regiment - 186.pěší pluk


213. Infantry Regiment - 213.pěší pluk


173. Artillery Regiment - 173.dělostřelecký pluk


1. Battalion - 1.prapor


2. Battalion - 2.prapor


3. Battalion - 3.prapor


4. Battalion - 4.prapor


173. Panzerjäger Battalion - 173.protitankový prapor


173. Reconnaissance Battalion - 173.průzkumný prapor


173. Signals Battalion - 173.spojovací prapor


173. Pioneer Battalion - 173.ženijní prapor
URL : https://www.valka.cz/73-pesi-divize-1939-1944-t11053#34395Verze : 0
MOD
Nositelé Rytířského kříže kteří byli příslušníci 73. Infanterie Division:




Bruno Bieler 10/26/1941
Paul Dorenbreck 6/4/1944
Otto Hitzfeld 10/30/1941
Theodor Hopf 9/21/1941
Kurt Nolte 9/6/1942
Karl Oesterreicher 12/18/1942
Engelhard Reder 6/9/1944
Hermann Scharnagel 10/6/1943
Karl-wilhlem Schlieben 3/17/1943
Eugen Selhorst 10/6/1942
Hermann Stiefvater 5/18/1941
Willibald Unfried 3/4/1942
Werner Ziegler 12/31/1941
URL : https://www.valka.cz/73-pesi-divize-1939-1944-t11053#34396Verze : 0
MOD
DATUM
SBOR
ARMÁDA
SKUPINA ARMÁD
OBLAST NASAZENÍ


9. 1939
záloha

Nord
Poľsko


10.-11. 1939
XII
1. Armee
C
Sársko


12. 1939 - 1. 1940
záloha
OKH

Sársko


2.-5. 1940
záloha
16. Armee
A
Luxembursko


6. 1940
XXIII
12. Armee
A
Francúzsko


7. 1940
XXIII
12. Armee
C
Belfort (Francúzsko)


8. 1940
XXV
12. Armee
C
Francúzsko


9.-10. 1940
XXV
1. Armee
C
Francúzsko


11. 1940
LX
1. Armee
D
Francúzsko


12. 1940 - 2. 1941
XI
1. Armee
D
Francúzsko


3. 1941
XXX
12. Armee

Rumunsko


4.-5. 1941
XXXX
12. Armee

Grécko


6. 1941
záloha
12. Armee

Juhoslávia


7. 1941
záloha
OKH
Süd
Jasy (Rumunsko)


8.-10. 1941
LIV
11. Armee
Süd
Mykolajiv (Ukrajina),
Perekop (Krym, Ukrajina)


11.-12. 1941
XXXXII
11. Armee
Süd
polostrov Krym


1. 1942
záloha
1. Pz. Armee
Süd
Taganrog (Rusko)


2.-5. 1942
XIV Pz.
1. Pz. Armee
Süd
rieka Mius


6. 1942
XIV Pz.

Süd
rieka Mius


7. 1942
LVII Pz.

Süd
rieka Mius


8. 1942
XXXXIX Geb.
17. Armee
A
pohorie Kaukaz


9. 1942 - 9. 1943
V
17. Armee
A
Novorossijsk (Rusko)


10. 1943
XXIX
6. Armee
A
Melitopoľ (Ukrajina)


11.-12. 1943
XXXXIV
6. Armee
A
Melitopoľ


1.-2. 1944
XXXXIV
3. rum. Armee
A
Melitopoľ


3. 1944
V
17. Armee
A
Kerč (Krym, Ukrajina)


4. 1944
V
17. Armee
Südukraine
Sevastopoľ (Krym, Ukrajina)


5. 1944 (zvyšky divízie)
záloha

Südukraine
Rumunsko


6.-7. 1944
reformovanie


Debrecín (Maďarsko)


8. 1944
IV SS.
9. Armee
Mitte
Varšava (Poľsko), Praha


9. 1944 (zvyšky divízie)
IV SS.
9. Armee
Mitte
Varšava, Praha


10.-11. 1944
XXXXVI Pz.
9. Armee
Mitte
Varšava, pevnosť Modlin


12. 1944 - 1. 1945
XXXXVI Pz.
9. Armee
A
Varšava, pevnosť Modlin


2.-3. 1945 (bojová skupina)
XXVII
2. Armee
Weichsel
Zápdné Prusko


4. 1945
záloha
OKH

Gdansk (Poľsko)
URL : https://www.valka.cz/73-pesi-divize-1939-1944-t11053#316471Verze : 0
MOD