Main Menu
User Menu

Remington-Beals 1858 (Navy Model)

perkusní revolver

     
Název:
Name:
Remington-Beals 1858 (Navy Model)
Originální název:
Original Name:
Remington-Beals 1858 (Navy Model)
Kategorie:
Category:
pistole / revolver
Výrobce:
Producer:
Remington Arms, Ilion, NY, USA
Technické údaje:
Technical Data:
 
Hmotnost nenabité zbraně:
Weight Unloaded:
1,30 kg
Ráže:
Calibre:
.36
Náboj:
Cartridge:
.36
Délka:
Length:
326 mm
Délka hlavně:
Barrel Length:
191 mm
Kapacita zásobníku:
Magazine Capacity:
6
Výkony:
Performance:
 
Rychlost střelby:
Rate of Fire:
- ran/min
Úsťová rychlost:
Muzzle Velocity:
213 m/s
Uživatelské státy:
User States:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Archiv autora

URL : https://www.valka.cz/Remington-Beals-1858-Navy-Model-t110340#388913Verze : 0
MOD
Eliphalet Remington byl původně kovář, velmi brzy se však začal věnovat zbrojní výrobě. První části zbraní začal vyrábět již roku 1816, zejména jeho hlavně si získaly značnou proslulost pro svoji přesnost.


V roce 1828 již převedl provoz své kovárny na zbrojní výrobu úplně a roku 1845 získal vládní kontrakt na 5 000 hlavní pro armádní pušky.


Roku 1856 do firmy vstoupili Remingtonovi synové Philo, Samuel a Eliphalet jr., společnost proto získala jméno Remington&Sons a sídlila ve městě Illion ve státě New York.


Firma koupila koncem padesátých let 19. stol. patentová práva talentovaného puškaře Fordyce Bealse na jeho perkusní jednočinný revolver model Pocket. Zbraň získala jistý úspěch, prodalo se asi 5200 kusů. Beals proto navrhl větší zbraň, se kterou by firma mohla získat vládní kontrakt.


Výsledkem byl revolver, dnes označovaný podle patentové ražby na hlavni (BEALS' PATENT. SEPT. 14. 1858/MANUFACTURED BY REMINGTONS' ILION. N.Y.) jako Remington-Beals Model 1858.


Ve skutečnosti se však revolver začal vyrábět až roku 1860 a výroba běžela do roku 1862. Remington zareagoval správně na popularitu zbraní Colt, a začal vyrábět revolver ve dvou provedeních podle Coltova vzoru - model Army ráže .44 a model Navy ráže .36 (přičemž model Navy se vyráběl dříve než Army).


Model Navy byl číslován od 1 a v letech 1860-62 bylo vyprodukováno přibližně 15 000 kusů modelu Navy. Z tohoto počtu údajně 7 350 odebrala U.S. Army, avšak jen asi 1000 zbraní mělo armádní přejímací značky. Buď tedy armáda odebrala pouze 1000 zbraní, nebo zbraně přejímala bez značek. Není známo, že před občanskou válkou nějaké modely Navy nakoupily jižní státy, rozhodně ně oficiálně. Ale pašování zbraní bylo zcela běžné, takže službu modelu Navy v konfederační armádě (vyjma kořistních zbraní pochopitelně) nelze vyloučit.


Ačkoliv konstrukce modelu 1858 očividně napodobovala základní schéma revolverů Colt, ve skutečnosti měla řadu nových vylepšení. Tím bezpochyby nejdůležitějším byl shora uzavřený rám, díky čemuž zbraň získala značnou tuhost konstrukce (paradoxem je, že zrovna tuto část konstrukce Beals svým patentem nepokryl, proto se záhy stala veřejným statkem a začala ji používat i řada jiných firem). To se projevilo jak na jejím výkonu (byla schopna snášet větší tlaky, než ekvivalentní Colt M 1861), tak zejména na životnosti a odolnosti v drsném armádním prostředí a válečné službě.


Další zásadní novinkou byla možnost rychlé výměny vystříleného válce za nový. Za tímto účelem bylo třeba jen stáhnout bicí kohout na první ozub, sklopit nabíjecí páku asi o 45° a poté vysunout na doraz čep válce směrem vpřed. Nyní stačilo zbraň naklonit na bok a prázdný válec sám vlastní vahou vypadl. Střelec mezitím vyňal z brašny válec nabitý a vložil jej zpět do rámu. Zajistil osu válce zasunutím čepu, čep zajistil zaklapnutím nabíjecí páky a zbraň byla připravena ke střelbě. Celou operaci bylo možno zvládnout za 5-7 sekund, což byl v době perkusních revolverů ohromující výkon (K výměně válce u ekvivalentního Coltu M 1861 bylo zapotřebí šroubováku a průbojníku či kladívka.).


Remington 1858 Navy je prvním vojenským revolverem značky Remington. Jedná se jednočinný šestiranový revolver s ocelovým rámem. Rám je z jednoho kusu oceli a standardní povrchovou úpravou bylo modření. V přední části rámu pod hlavní je vybrání, do něhož zapadají "křidélka" čepu válce. Tato křidélka slouží jako hmatníky pro snadné stažení čepu do přední polohy. Čep sám je dlouhý 102 mm. V počátcích produkce mívaly čepy válce jen jedno křidélko, později se přešlo na oboustranné hmatníky. Čep je možno vysunout do přední polohy, je-li nabíjecí páka sklopena asi o 45° (do první polohy). Pokud je páka sklopena úplně, je možno čep z rámu zcela vyjmout.


Ocelová modřená hlaveň ráže .36 má tvar osmiúhelníku a délku 7 a 3/8 palce (přibližně 188 mm), nikoliv tedy 7,5 palce, jak se často uvádí. Hlaveň je opatřena 5 drážkami. Pod hlavní je 36 mm od jejího ústí upnuta nabíjecí páka. U tohoto modelu ještě neměla typické "remingtonovské" žebro, měla kruhový průřez a v blízkosti rámu přecházela ve čtyřhran. V zaklapnuté poloze zajišťovala proti nechtěnému vysunutí čep válce.


Střenky rukojeti jsou dvoudílné, standardně byly vyráběny ze dřeva vlašského ořechu a máčeny v oleji.


Válec byl hladký (nikdy nenosil žádnou rytinu, jak tomu bývalo zvykem u firmy Colt), šestikomorový. Celková délka válce byla 51 mm, průměr válce 38 mm. Výřezy pro pistony jsou pravoúhlé.


Spodní deska rámu s lučíkem spouště je mosazná. Mířidla jsou pevná - hledí tvoří 57 mm dlouhá drážka tvaru V vyfrézovaná ve hřbetě rámu. Jedním z typických rysů revolverů Remington-Beals je alpaková muška ve tvaru kužele vsazená do rybiny 11 mm od ústí hlavně.Revolvery Remington-Beals Navy byly úspěšné zbraně, které získaly velmi dobré jméno. Zkušenosti z jejich bojového nasazení umožnily zapracovat do konstrukce zbraně řadu vylepšení, jež se potom promítly v konstrukci modelu 1861 Navy a také velmi úspěšného modelu 1863 New Army.


Prameny:


https://en.wikipedia.org/wiki/Remington_Model_1858
www.cascity.com
https://www.vincelewis.net/remington.html
https://www.rebelstatescurrency.com/sidearms.html
https://civilwarhandgun.com/remington.htm
www.classicballistx.com
armscollectors.com
armscollectors.com
armscollectors.com
URL : https://www.valka.cz/Remington-Beals-1858-Navy-Model-t110340#391369Verze : 0
MOD