Main Menu
User Menu

23. pěší divize [1921-1939]

23 Górnośląska Dywizja Piechoty

     
Název:
Name:
23. pěší divize
Originální název:
Original Name:
23 Górnośląska Dywizja Piechoty
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.12.1921
Předchůdce:
Predecessor:
23. pěší divize [1920-1921]
Datum zániku:
Disbanded:
24.08.1939
Nástupce:
Successor:
23. pěší divize [1939-1939]
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.12.1921-DD.06.1922 Sborová oblast V [1921-1939]
DD.06.1922-DD.07(?).1922 Skupina generála Szeptyckého [1922-1922]
DD.07.1922-24.09.1938 Sborová oblast V [1921-1939]
24.09.1938-11.12.1938 Operační skupina „Slezsko“ [1938-1938]
11.12.1938-24.08.1939 Sborová oblast V [1921-1939]
Dislokace:
Deployed:
01.12.1921-DD.06.1922 ?
DD.06.1922-DD.07.1922 v poli při obsazování Horního Slezska
DD.07.1922 (?)-24.09.1938 Katovice
24.09.1938-DD.12.1938 V poli při obsazování Těšínska
DD.12.1938-24.08.1939 Katovice

Velitel:
Commander:
01.12.1921-31.12.1921 Zenkteller, Kazimierz (podpułkownik)
09.04.1922-31.05.1926 Horoszkiewicz, Kazimierz (generał brygady)
12.04.1926-27.04.1936 Zając, Józef Ludwik(generał brygady)
17.07.1936-24.08.1939 Jagmin-Sadowski, Jan (pułkownik dyplomowany/generał brygady (od 19.03.1939))
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
01.12.1921-DD.06.1926 ?
DD.06.1926-DD.MM.RRRR Smolarski, Władysław (major Sztabu Generalnego)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?
DD.MM.RRRR-24.08.1939 Kuta, Józef (podpułkownik dyplomowany)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:


DD.MM.193R-DD.MM.1939 Velitelství opevněného prostoru "Slezsko" 1)[193R-1939]
DD.MM.193R-DD.MM.1939 Velitelství opevňovacích prací 23. pěší divize 1)[193R-1939]
01.12.1921-DD.08.1922 74. pěší pluk [1921-1939]
DD.08.1922-24.08.1939 11. pěší pluk [1918-1939]
01.12.1921-24.08.1939 73. pěší pluk [1921-1939]
01.12.1921-24.08.1939 75. pěší pluk [1921-1939]
01.12.1921-31.03.1931 23. polní dělostřelecký pluk [1921-1931]
31.03.1931-24.08.1939 23. lehký dělostřelecký pluk [1931-1939]
DD.MM.193R-24.08.1939 telegrafní rota 23. pěší divize [193R-1939]
21.01.1935-22.05.1937 23. ženijní rota [1935-1937]
22.05.1937-24.08.1939 Ženijní a zákopnické středisko 23. pěší divize [1937-1939]
DD.MM.RRRR-DD.MM.1939 Oblast branné a tělesné výchovy 23. pěší divize 1)
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-24.08.1939 Hornoslezská pěší divize (Górnośląska Dywizja Piechoty)
Vyznamenání:
Decorations:
-
-Poznámka:
Note:

1) Dle schématizmu polské armády ke dni 23.03.1939
Zdroje:
Sources:

https://www.dws-xip.pl/wojna/bio/bio7.html
wapedia.mobi
https://wiedzaiedukacja.eu/archives/23937
Berbesz, Marian: Obowiązek swój spełnili do końca – rukopis
Cutter, Zdzisław: Saperzy II Rzeczypospolitej, Wydawnictwo PAT, Kraków-Warszawa-Wrocław 2005
Deszczyński, Marek Piotr: Ostatní egzamin – Wojsko Polskie wobec kryzysu czechosłowackiego 1938-1939, Wydawnictwo Neriton, Warszawa 2003
Jagiełło, Zdzisław: Piechota Wojska Polskiego 1918-1939, Bellona, Warszawa 2007
Rybka, Ryszard, Stepan, Kamil: Rocznik Oficerski 1939, Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Kraków 2006
URL : https://www.valka.cz/23-pesi-divize-1921-1939-t110030#388262Verze : 0
MOD

Personální obsazení velitelských funkcí k 23.03.1939
Personal Constitution Commanding Officers 23.03.1939
Originální název: Český název: Anglický název: Příjmení, jméno, (hodnost, akademický titul)
Original Title: Czech Title: English Title: Last and First Name, (Military Rank, Degree)
dowódca dywizji velitel divize Division Commander Jagmin-Sadowski, Jan Andrzej (generał brygady)
I dowódca piechoty dywizyjnej I. velitel divizní pěchoty 1st. Commander of Divisional Infantry Powierza, Władysław Paweł (pułkownik dyplomowany)
II dowódca piechoty dywizyjnej II. velitel divizní pěchoty 2nd Commander of Divisional Infantry Klaczyński, Wacław Michał (pułkownik piechoty)
dowódca artylerii dywizyjnej velitel divizního dělostřelectva Commander of Divisional Artillery Kryński, Ludomir (pułkownik artylerii)
dowódca Obszaru Warownego "Śląsk" velitel opevněného prostoru "Slezsko" Commander of Fortress Area "Silesia" Klaczyński, Wacław Michał (pułkownik piechoty)
szef sztabu náčelník štábu Chief of Staff Kuta, Józef (podpułkownik dyplomowany)
I oficer sztabu 1. důstojník štábu 1st Staff Officer Hajewski, Lucjan Piotr (kapitan dyplomowany artylerii)
II oficer sztabu 2. důstojník štábu 2nd Staff Officer Galecki, Witold (kapitan)
komendant rejonu Przysposobienia Wojskowego Konnego náčelník oblasti jezdecké branné výchovy Chief of Cavallery National Defence Education Region Rostowski, Bronisław (major kawalerii)
dowódca łączności velitel telegrafního vojska Chief Signal Officer Idźkowski, Edmund (major)
oficer taborowy vozatajský důstojník Jarosz, Dionizy (kapitan)
oficer intendentury intendanční důstojník Commissary Officer Zimmerman, Franciszek III (kapitan)
szef służby zdrowia přednosta zdravotní služby Chief Health Service Officer Schebesta, Adam Edward (podpułkownik, dr)
szef fortyfikacji 23 Dywizji Piechoty náčelník opevňovacích prací 23. pěší divize Chief Earthwork Officer of 23rd Infantry Division Firlejczyk, Michał (major)
kierownik rejonu Przysposobienia Wojskowego i wychowania fizycznego 23 Dywizji Piechoty vedoucí oblasti branné a tělesné výchovy 23. pěší divize Chief of National Defence Education and Physical Training Region of 23rd Infantry Division Giza, Józef (pułkownik)
dowódca 11 Pułku Piechoty velitel 11. pěšího pluku Commander of 11th Infantry Regiment Gorgoń, Henryk Kazimierz (pułkownik dyplomowany)
dowódca 73 Pułku Piechoty velitel 73. pěšího pluku Commander of 73rd Infantry Regiment Sosialuk, Piotr (podpułkownik)
dowódca 75 Pułku Piechoty velitel 75. pěšího pluku Commander of 75th Infantry Regiment Habowski, Stanisław Antoni (pułkownik dyplomowany)
dowódca 23 Pułku Artylerii Lekkiej velitel 23. lehkého dělostřeleckého pluku Commander of 23rd Light Artillery Regiment Kijowski, Jan III (pułkownik)
dowódca kompanii łączności 23 Dywizji Piechoty velitel telegrafní roty 23. pěší divize Commander of Telegraphic Company of 23rd Infantry Division Rewieński, Władysław (kapitan)
dowódca ośrodka sapersko-pionierskiego 23 Dywizji Piechoty velitel ženijního a zákopnického střediska 23. pěší divize Commander of Sapper and Pioneer Centre of 23rd Infantry Division Skierczyński, Marian (major)

Zdroje:
Rybka, Ryszard, Stepan, Kamil: Rocznik Oficerski 1939, Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Kraków 2006
URL : https://www.valka.cz/23-pesi-divize-1921-1939-t110030#393289Verze : 0
MOD