Main Menu
User Menu

61. pěší divize [1939-1944]

61st Infantry Division

61. Infanterie-Division

     
Název:
Name:
61. pěší divize
Originální název:
Original Name:
61. Infanterie-Division
Datum vzniku:
Raised/Formed:
26.08.1939
Předchůdce:
Predecessor:
Dělostřelecké velitelství 1
Datum zániku:
Disbanded:
DD.10.1944
Nástupce:
Successor:
61. divize lidových granátníků
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
26.08.1939-DD.09.1939 ?
DD.09.1939-DD.12.1939 I. armádní sbor
DD.12.1939-DD.01.1940 XVI. armádní sbor (motorizovaný)
DD.01.1940-DD.05.1940 IV. armádní sbor
DD.05.1940-DD.06.1940 6. armáda
DD.06.1940-22.06.1940 Hlavní velitelství pozemního vojska
22.06.1940-13.12.1940 XI. armádní sbor
13.12.1940-DD.01.1941 XIV. armádní sbor (motorizovaný)
DD.01.1941-31.01.1941 XXV. armádní sbor
31.01.1941-03.04.1941 I. armádní sbor
03.04.1941-06.08.1941 XXVI. armádní sbor
06.08.1941-09.10.1941 XXXXII. armádní sbor
09.10.1941-22.11.1941 18. armáda
22.11.1941-22.01.1942 XXXIX. armádní sbor (motorizovaný)
22.01.1942-24.10.1942 I. armádní sbor
24.10.1942-16.01.1943 XXVIII. armádní sbor
16.01.1943-01.03.1943 XXVI. armádní sbor
01.03.1943-21.08.1943 XXVIII. armádní sbor
21.08.1943-DD.02.1944 XXVI. armádní sbor
DD.02.1944-DD.05.1944 Armádní oddíl Narva
DD.05.1944-DD.06.1944 XXXXIII. armádní sbor
DD.06.1944-DD.07.1944 Armádní oddíl Narva
DD.07.1944-DD.08.1944 II. armádní sbor
DD.08.1944-DD.10.1944 XXVIII. armádní sbor
DD.10.1944-DD.10.1944 XXXIX. tankový sbor
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
26.08.1939-27.03.1942 Hänicke, Siegfried (General der Infanterie)
27.03.1942-07.04.1942 Scheidies, Franz (Generalmajor)
07.04.1942-01.02.1943 Hühner, Werner (Generalleutnant)
01.02.1943-30.04.1943 Krappe, Günther (Generalleutnant)
30.04.1943-01.05.1943 Weber, Gottfried (Generalleutnant)
01.05.1943-11.12.1943 Krappe, Günther (Generalleutnant)
11.12.1943-01.02.1944 Blücher, Johann Albrecht von (Generalmajor)
01.02.1944-DD.10.1944 Krappe, Günther (Generalleutnant)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( ? )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

26.08.1939-DD.10.1944 Divizní jednotky 161
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.feldgrau.com/ ; https://www.diedeutschewehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/ ; https://www.wikipedia.org/
URL : https://www.valka.cz/61-pesi-divize-1939-1944-t10886#490631Verze : 1
MOD
61. Infanterie-Division
URL : https://www.valka.cz/61-pesi-divize-1939-1944-t10886#33470Verze : 0
MOD
DATUM
SBOR
ARMÁDA
SKUPINA ARMÁD
OBLAST NASAZENÍ

9.-11. 1939
I
3. Armee
Nord
severné Poľsko

12. 1939
XVI
6. Armee
B
Kolín nad Rýnom (Nemecko)

1.-4. 1940
IV
6. Armee
B
Kolín nad Rýnom

5. 1940
záloha
6. Armee
B
Belgicko

6. 1940
záloha

OKH
Dunkerque (Francúzsko)

7.-8. 1940
XI
4. Armee
B
Bretónsky polostrov

9.-10. 1940
XI
6. Armee
C
Bretónsky polostrov

11. 1940
XI
6. Armee
D
Bretónsky polostrov

12. 1940 - 1. 1941
XXV
6. Armee
D
Bretónsky polostrov

2. 1941
záloha
18. Armee
B
Východné Prusko

3. 1941
I
18. Armee
B
Východné Prusko

4. 1941
XXVI
18. Armee
B
Východné Prusko

5. 1941
XXVI
18. Armee
C
Východné Prusko

6.-7. 1941
XXVI
18. Armee
Nord
Riga, Klaipėda (Litva)

8.-10. 1941
XXXXII
18. Armee
Nord
Tallinn (Estónsko), Baltské ostrovy

11. 1941
záloha
18. Armee
Nord
Tallinn, Baltské ostrovy

12. 1941
XXXIX mot.
16. Armee
Nord
Tihvin (Rusko)

1. 1942
XXXIX mot.
16. Armee
Nord
Volhov (Rusko)

2.-10. 1942
I
18. Armee
Nord
Volhov

11. 1942 - 1. 1943
XXVIII
18. Armee
Nord
Volhov

2. 1943
XII
18. Armee
Nord
Volhov

3.-8. 1943
XXVIII
18. Armee
Nord
Volhov

9.-12. 1943
XXVI
18. Armee
Nord
Leningrad (teraz Petrohrad, Rusko)

1. 1944
XXVI
18. Armee
Nord
Oranienbaum (teraz Lomonosov, Leningradskaja oblasť, Rusko)

2. 1944
LIV
18. Armee
Nord
Kingisepp
(Leningradskaja oblasť, Rusko)

3. 1944
LIV
Narwa
Nord
rieka Narva

4. 1944
záloha
Narwa
Nord
rieka Narva

5. 1944
XXXXIII
Narwa
Nord
rieka Narva

6. 1944
záloha
Narwa
Nord
rieka Narva

7. 1944
II
16. Armee
Nord
Daugavpils (Lotyšsko)

8.-9. 1944
XXVIII
18. Armee
Nord
Valka/Valga (Lotyšsko/Estónsko)

10. 1944
XXXIX Pz.
18. Armee
Nord
Kuronský polostrov
URL : https://www.valka.cz/61-pesi-divize-1939-1944-t10886#326552Verze : 0
MOD
Nositelé Rytířského kříže kteří byli příslušníci 61. Infanterie Division:




Günther Bergerhoff 4/15/1944
Reinhold Boehmke 4/6/1944
Bruno Ehm 2/1/1945
Erich Eisenblaetter 4/5/1944
Botho Frantzius 11/4/1941
Arno Geelhaar 4/16/1944
Siegfried Haenicke 9/17/1941
Johannes Heisel 12/9/1944
Martin Hrustak 12/11/1943
Werner Huehner 4/18/1943
Bruno Karczewski 3/12/1944
Traugott Kempas 12/9/1944
Jaroeslaff Kleist-Retzow 2/14/1945
Friedemann Kolbus 12/9/1944
Helmut Kopp 6/2/1942
Günther Krappe 4/25/1944
Helmut Krueger 4/11/1944
Wilhelm Kubel 9/30/1944
Bruno Liedtke 2/18/1945
Walter Luitjens 9/3/1943
Walter Melzer 8/21/1941
Erich Mueller-Melahn 4/5/1944
Helmut Neuber 1/25/1945
Werner Pankow 9/20/1941
Hans Pestke 11/15/1941
Claus Pieper 2/24/1945
Günter Raabe 9/10/1944
Kurt Radeck 2/23/1944
Günther Sahner 3/5/1945
Heinrich Schulz 10/18/1941
Emil Sibbel 3/28/1945
Rudolf Sperl 2/10/1945
Fritz Stuertz 2/29/1944
Gottfried Weber 10/13/1941
Otto Weidhoefer 5/15/1944
Alois Wolf 2/14/1945
Gerhard Zonewitz 12/4/1941
URL : https://www.valka.cz/61-pesi-divize-1939-1944-t10886#33472Verze : 0
MOD
Znak 61.Inf.Division na sajdkáře


Zdroj: www.ebay.de

www.ebay.de 220256664295
URL : https://www.valka.cz/61-pesi-divize-1939-1944-t10886#262495Verze : 0