USA - AGM-88 HARM

Vysokorychlostní antiradarová raketa - HARM


(High-speed Anti-Radiation Missile) projekt vznikl v roce 1974, zkušební střelby proběhly v r. 1979, v r. 1980 byla vyrobena 80-ti kusová ověřovací série. První sériové HARMy obdrželo námořnictvo koncem roku 1982. Zaměřovací systém HTS (HARM Targeting System) se skládá z rakety, HTS zařízení (u F-16 a F/A-18 ve formě podvěsu AN/ASQ-213 o váze 40,8 kg, délce 142 cm a průměru těla 20 cm ) které detekuje radarové signály, lokalizuje zdroj emisí a WPN displeje. Příslušná stránka MFD (Mutli Funkcion Display - obrazovka v kokpitu) zobrazuje alfanumetické označení radarů. Symbol obvykle koresponduje s typem radarového systému. Např. symbol "6" označuje pozici stanoviště SAM typu SA-6. Symbol "A" označuje radary hlavňových protiletadlových prostředků protivníka, "S" přehledové radiolokátory. Pozice symbolů na MFD odpovídá relativní pozici radaru vůči letadlu. Stručně vzhled stránky HTS: uprostřed je symbol vlastního letadla.

Kolem něj je kružnice která značí oblast, ve které HTS dokáže detekovat radar. Když HTS zjistí pozici radaru, zobrazuje ji, i když se dostane za sledovanou oblast. Symboly se na obrazovku dostávají třemi způsoby. Zobrazují se radary detekované podvěsem HTS. Zobrazují se pozice (statických) SAM stanovišť zjištěné průzkumem. Tyto data se do systému nahrají před startem. Takové stanoviště budou zobrazeny, i když radar nebude v činnosti.

Zobrazení na základě informací z datalinkového spojení během letu. Po zjištění signálu ze známého radaru se vysvítí jeho symbol. V případě vypnutí radaru se symbol neztrácí, jen ztmavne. Systém o něm ví a informuje pilota o tom, že momentálně radar nepracuje. Cíl se vybírá na obrazovce kurzorem. Jakmile systém HTS zjistí polohu radaru, k navedení rakety není nutné aby cílový radar byl aktivní, v provozu. HARM koupíte za 200 tisíc USD. V boji poprvé použit v roce 1986 v Lybii.


Zásoby střel AGM-88 HARM amerického letectva (USAF) v roce 2007 (všechny verze): 7 272 ksRozměry AGM-88A


délka: 4,18 m
průměr: 25,4 cm
rozpětí: 1,13 m
celková hmotnost: 362 kg
hmotnost bojové hlavice: 66 kg
řídící systém: pasívní radiolokační samonavedení
motor: raketový na TPH, typ Rocketdyne Mk.39
rychlost: 2400 km/h
dolet: 25 km (až 48 km)
URL : https://www.valka.cz/USA-AGM-88-HARM-t10827#100615 Verze : 3
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více