USA - AGM-114 Hellfire

Hellfire AGMS (Air-to-Ground Missile System) je vrtulníková střela speciálně určená k probíjení silných pancířů, tedy proti tankům. Může být samozřejmě použita proti jiným odolným cílům, jako jsou například betonové bunkry. V poetickém jménu střely lze opět najít zkratku: HELicopter Launched FIRE and forget missile. Což není tak úplně přesné, jak níže upřesním. Patří k hlavní zbrani vrtulníků AH-64 Apache a AH-1W Super Cobra. Apache může nést až 16 střel. Od roku 1982 mělo být vyrobeno (firmami Martinem Marietta a Rockwell International) přes 31 600 střel.


V operaci bylo Desert Storm Hellfiry zničeno přes 500 iráckých tanků.


AGM-114A Basic


je ve výzbroji od roku 1982. V současnosti je nahrazen verzí C, Áčko se používá při výcviku k ostrým střelbám.


AGM-114B


byl určen pro vojenské námořnictvo. Střela měla další elektronické bezpečnostní opatření pro bezpečný provoz v drsných podmínkách panujících na palubách lodí.


AGM-114C


dostala vylepšený poloaktivní laserový senzor zvyšující úspěšnost použití v podmínkách snížené dohlednosti. Nový motor má sníženou kouřivost, což ztěžuje vizuální detekci přilétající střely a zkracuje (odstraňuje) reakční dobu na nějaké protiopatření. Také letová dráha je nižší než u Áčka.


AGM-114F Interim


je vybavena tandemovou bojovou hlavicí k prorážení pancířů krytých přídavným reaktivním pancířem. Laserový senzor i autopilot je shodný s verzí C. Výroba pro americkou armádu skončila v ledna 1994, pro zahraniční odběratele pokračovala.


AGM-114K Hellfire II


má opět tandemovou bojovou hlavici k prorážení pancířů krytých přídavným reaktivním pancířem. Oproti Efku má spoustu vylepšení. Lepší ochranu proti elektrooptickému rušení, citlivější laserový senzor snese (měl by, a to až u této verze) přerušení ozařování cíle, byl vyřešen problém nežádoucího rozptylu laseru. O jaký rozptyl jde se mi nepodařilo zjistit, ale tento rozptyl byl označen za jediný nedostatek AGM-114F hojně používané v operaci Desert Storm. (Půjde o rozptyl paprsku v prachu, kouři, mlze. Rozptyl podstatně zkracuje max. vzdálenost použití střely.) Autopilotu lze naprogramovat různé podoby letové dráhy.


Kombinovaný řídící systém.
Jednak se navádí poloaktivně na paprsek kódovaného laseru, jednak (pasívně) radiolokačně - využívá milimetrový pulzní radiolokátor vrtulníku AH-64D Longbow. Radiolokátor spolu s počítačem pro řízení palby zaměřuje, klasifikuje, a seřazuje cíle pro Hellfire podle důležitosti. Střela se nenavádí podle odražené elektromag. energie, ale podle dat které jí předává radiolokátor. (~které jsou zjištěny radiolokátorem.) Primární výhody Longbow jsou: nezávislost na počasí a světelné podmínky, déšť, sníh, mlhu, kouř, zadýmení bojiště. Ve výzbroji od roku 1993. Schopen
nasazení u námořnictva.


Cíl by měl být ozařován laserovým paprskem po celou dobu letu střely, každopádně v koncová fázi letu střely. Ovšem nemusí ho ozařovat samotný útočící vrtulník, ale třeba pozemní značkovač, značkovač na jiném vrtulníku,… Zatímco je cíl ozařován dobře skrytým pozemním značkovačem, vrtulník může jen vyskočit z úkrytu, odpálit střelu a ihned se opět ukrýt. Díky kódovanému laseru může být při jednom útoku odpáleno několik střel na několik cílů. Mimochodem, odjištění hlavice nastane mezi 150 až 300 metry po odpalu.


Podívejte se prosím na AGM-64 Hornet, ze které Hellfire vychází a u
které jsem uvedl data vážící se úzce k Hellfiru.


Rozměry AGM-114C


délka: 1,63 m
průměr: 17,8 cm
rozpětí: 0,34 m
celková hmotnost: 45,4 kg
hmotnost bojové hlavice: 9 kg
řídící systém: laserový poloaktivní
motor: raketový na TPH, typ Thiokol TX-657 se sníženou kouřivostí
rychlost: 1300-1500 km/h
dolet: 8 km
URL : https://www.valka.cz/USA-AGM-114-Hellfire-t10802#100619 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více