Main Menu
User Menu

Škola pozemních specialistů letectva [1954-1963]

Air Force Ground Support Specialist School

     
Název:
Name:
Škola pozemních specialistů letectva
Originální název:
Original Name:
Škola pozemních specialistů letectva
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.10.1954
Předchůdce:
Predecessor:
Učiliště pozemních specialistů letectva
Datum zániku:
Disbanded:
01.06.1963
Nástupce:
Successor:
Škola spojovacích specialistů
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.10.1954-01.01.1957 Velitelství letectva
01.01.1957-01.10.1960 Velitelství letectva a protivzdušné obrany státu
01.10.1960-01.06.1963 Velitelství spojovacího vojska
Dislokace:
Deployed:
01.10.1954-01.06.1963 Žamberk, Orlické kasárny /
Velitel:
Commander:
01.10.1954-DD.MM.1957 Šmída, Josef (plukovník)
DD.MM.1957-DD.MM.1957 Graus, Pavol (plukovník)
DD.MM.1957-DD.MM.1958 Janoušek, František (kapitán) pověřen zastupováním
DD.MM.1958-DD.MM.1959 Badín, Vladimír (podplukovník) pověřen zastupováním
DD.MM.1959-DD.MM.1960 Graus, Pavol (plukovník)
DD.MM.1960-01.06.1963 Brázda, Josef (podplukovník)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
01.10.1954-01.06.1963 VÚ 9130 Žamberk
Zdroje:
Sources:
Vojenský ústřední archiv Praha, skupina ČSĽA, fond 0000
URL : https://www.valka.cz/Skola-pozemnich-specialistu-letectva-1954-1963-t107637#466816Verze : 0
MOD
Škola pozemních specialistů letectva


Zřízení: 01.10.1954
Nařízením MNO čj. 00908-OMS/1954 "O reorganizaci učilišť a škol letectva"
Předchůdce: Učiliště pozemních specialistů letectva Žamberk


Zrušení: 31.05.1963
Na základě Výnosu MNO čj. 00559-39-1963 GŠ/VSV byla 15.05.1963 ukončena výuka


Nástupce: Škola spojovacích specialistů Poprad


Nadřízené velitelství:
Velitelství letectva MNO (DD.MM.1954-31.12.1956)
Velitelství letectva a protivzdušné obrany státu (01.01.1957-30.09.1960)
Velitelství spojovacího vojska GŠ MNO (01.10.1960-31.05.1963)



Dislokace: Žamberk



Velitel/náčelník:
Šmída, Josef (plukovník); (1954-1957)
Graus, Pavol (plukovník, Ing.);
Janoušek, František (kapitán); pověřen zastupováním (1957-1958)
Badín, Vladimír (podplukovník); pověřen zastupováním (1958-1959)
Graus, Pavol (plukovník, Ing.); (1959-1960)
Brázda, Josef (podplukovník, Ing. CSc.); (1960-1963)



Zdroj: www.vojenstvi.cz/vasedotazy_29.htm (Dotaz č. 424)
Brázda, Josef; Janata, Oldřich a kolektiv: "Děvčata v modré"; IVS nakladatelství; Praha 1997
URL : https://www.valka.cz/Skola-pozemnich-specialistu-letectva-1954-1963-t107637#382975Verze : 0