Main Menu
User Menu

17. pěší divize [1935-1945]

17th Infantry Division

17. Infanterie-Division

     
Název:
Name:
17. pěší divize
Originální název:
Original Name:
17. Infanterie-Division
Datum vzniku:
Raised/Formed:
15.10.1935
Předchůdce:
Predecessor:
Infanterieführer VII
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
15.10.1935-DD.09.1939 ?
DD.09.1939-DD.10.1939 XIII. armádní sbor
DD.10.1939-DD.12.1939 III. armádní sbor
DD.12.1939-21.02.1941 XIII. armádní sbor
21.02.1941-25.03.1941 XXIII. armádní sbor
25.03.1941-01.06.1941 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXVII
01.06.1941-28.06.1941 XIII. armádní sbor
28.06.1941-01.07.1941 IX. armádní sbor
01.07.1941-28.12.1941 XIII. armádní sbor
28.12.1941-22.01.1942 XII. armádní sbor
22.01.1942-31.01.1942 XIII. armádní sbor
31.01.1942-26.02.1942 XII. armádní sbor
26.02.1942-DD.05.1942 XX. armádní sbor
DD.05.1942-DD.06.1942 3. tanková armáda
DD.06.1942-DD.04.1943 XXV. armádní sbor
DD.04.1943-DD.05.1943 6. armáda
DD.05.1943-DD.12.1943 XXIX. armádní sbor
DD.12.1943-DD.03.1944 IV. armádní sbor
DD.03.1944-DD.05.1944 XVII. armádní sbor
DD.05.1944-DD.06.1944 XXXX. tankový sbor
DD.06.1944-DD.07.1944 LII. armádní sbor
DD.07.1944-DD.08.1944 Wöhlerova armádní skupina
DD.08.1944-DD.09.1944 XXXXVI. tankový sbor
DD.09.1944-DD.11.1944 VIII. armádní sbor
DD.11.1944-DD.02.1945 LVI. tankový sbor
DD.02.1945-DD.04.1945 Skupina armád Střed
DD.04.1945-DD.05.1945 VIII. armádní sbor
DD.05.1945-08.05.1945 Tankový sbor Großdeutschland
Dislokace:
Deployed:
15.10.1935-DD.MM.RRRR Norimberk, ? /

Velitel:
Commander:
15.10.1935-01.03.1936 Schobert, Eugen Ritter von (Generalmajor)
01.03.1936-12.10.1937 Haase, Curt (Generalleutnant)
12.10.1937-01.04.1939 Friderici, Erich (Generalleutnant)
01.04.1939-28.10.1941 Loch, Herbert (General der Artilerie)
29.10.1941-25.12.1941 Güntzel, Ernst (Generalmajor)
25.12.1941-31.03.1943 Zangen, Gustav Adolf von (Generalleutnant)
31.03.1943-17.09.1943 Zimmer, Richard (Generalmajor)
17.09.1943-11.11.1943 Kruse, Kurt (Generalmajor)
DD.12.1943-DD.01.1944 Scheiker, ? (Oberst)
DD.01.1944-DD.01.1944 Schricker, Paul (Generalmajor)
22.02.1944-15.03.1944 Brücker, Otto Hermann (Generalmajor)
15.03.1944-31.03.1944 Haus, Georg (Oberst)
01.04.1944-12.04.1944 Preu, Theodor (Oberst)
12.04.1944-DD.09.1944 Zimmer, Richard (Generalleutnant)
04.09.1944-20.02.1945 Sachsenheimer, Max (Generalmajor)
20.02.1945-19.03.1945 ?, ? ( ? )
19.03.1945-08.05.1945 Sachsenheimer, Max (Generalmajor)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
07.03.1936-01.08.1937 Bernuth, Julius von (Major)
10.11.1938-DD.10.1939 Rasp, Siegfried (Oberstleutnant)
DD.10.1939-DD.02.1940 Liebenstein, Kurt Freiherr von (Oberstleutnant)
DD.02.1940-dd.06.1940 Gäthgens, Paul (Oberstleutnant)
DD.06.1940-DD.02.1941 Petzold, Bernhard (Oberstleutnant)
DD.02.1941-DD.05.1942 Dieckmann, Hans (Major)
DD.05.1942-DD.07.1943 Maltzahn, Wilhelm Freiherr von (Oberstleutnant)
12.07.1943-27.08.1943 Schwander, Eduard (Oberstleutnant)
27.08.1943-25.08.1944 Waldmüll, Leo (Oberstleutnant)
25.08.1944-29.01.1945 Kesselheim, Hermann (Major)
29.01.1945-15.03.1945 Bailer, Josef (Major)
15.03.1945-DD.MM.1945 Kutscher, Christopf (Major)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
15.10.1935-01.10.1936 Pěší pluk 63

Ručně vyplněné položky:
15.10.1935-15.10.1942 Pěší pluk 21
15.10.1942-08.05.1945 Granátnický pluk 21
15.10.1935-12.10.1937 Pěší pluk 42
15.10.1935-DD.MM.1936 Pěší pluk 63
12.10.1937-15.10.1942 Pěší pluk 55
15.10.1942-08.05.1945 Granátnický pluk 55
12.10.1937-15.10.1937 Pěší pluk 95
15.10.1937-08.05.1945 Granátnický pluk 95
06.10.1936-12.10.1937 Pěší pluk 106 (III.)
15.10.1935-08.05.1945 Dělostřelecký pluk 17
15.10.1935-DD.MM.RRRR Dělostřelecký pluk 53 (I., II.)
15.10.1935-08.05.1945 Divizní jednotky 17
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.feldgrau.com/ ; https://www.diedeutschewehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/ ; https://www.wikipedia.org/
URL : https://www.valka.cz/17-pesi-divize-1935-1945-t10625#397529Verze : 0
MOD
17. Infanterie-Division
URL : https://www.valka.cz/17-pesi-divize-1935-1945-t10625#32519Verze : 0
MOD
1935



Divizní jednotky 17 Division Units 17 Divisions-Einheit 17
protitankový oddíl 17 Anti-tank Section 17 Panzerabwehr-Abteilung 17
ženijní prapor 17 Pioneer Battalion 17 Pionier-Bataillon 17
spojovací oddíl 17. pěší divize Infantry Division Signal Section 17 Infanterie-Divisions-Nachrichten-Abteilung 17




1936-1937



Divizní jednotky 17 Division Units 17 Divisions-Einheit 17
kulometný prapor 6 Machinegun Battalion 6 Maschinengewehr-Bataillon 6
pozorovací oddíl 17 Observation Section 17 Beobachtung-Abteilung 17
protitankový oddíl 17 Anti-tank Section 17 Panzerabwehr-Abteilung 17
ženijní prapor 17 Pioneer Battalion 17 Pionier-Bataillon 17
spojovací oddíl 17. pěší divize Infantry Division Signal Section 17 Infanterie-Divisions-Nachrichten-Abteilung 17




1938



Divizní jednotky 17 Division Units 17 Divisions-Einheit 17
kulometný prapor 6 Machinegun Battalion 6 Maschinengewehr-Bataillon 6
kulometný prapor 47 Machinegun Battalion 47 Maschinengewehr-Bataillon 47
pozorovací oddíl 17 Observation Section 17 Beobachtung-Abteilung 17
protitankový oddíl 17 Anti-tank Section 17 Panzerabwehr-Abteilung 17
ženijní prapor 17 Pioneer Battalion 17 Pionier-Bataillon 17
spojovací oddíl 17. pěší divize Infantry Division Signal Section 17 Infanterie-Divisions-Nachrichten-Abteilung 17




1939



Divizní jednotky 17 Division Units 17 Divisions-Einheit 17
pozorovací oddíl 17 Observation Section 17 Beobachtung-Abteilung 17
průzkumný oddíl 17 Reconnaissance Section 17 Aufklärungs-Abteilung 17
protitankový oddíl 17 Anti-tank Section 17 Panzerabwehr-Abteilung 17
ženijní prapor 17 Pioneer Battalion 17 Pionier-Bataillon 17
polní doplňovací prapor 17 Field Replacement Battalion 17 Felderstatz-Bataillon 17
spojovací oddíl 17. pěší divize Infantry Division Signal Section 17 Infanterie-Divisions-Nachrichten-Abteilung 17
podpůrná jednotka 17. pěší divize Infantry Division Supply Unit 17 Infanterie-Divisions-Nachschubführer 17
administrativní služba 17. pěší divize Administrative Service 17 Verwaltungsdienste 17
zdravotnická služba 17. pěší divize Medical Service 17 Sanitätsdienste 17
veterinární rota 17 Veterinary Company 17 Veterinär-Kompanie 17




1943



Divizní jednotky 17 Division Units 17 Divisions-Einheit 17
průzkumný oddíl 17 Reconnaissance Section 17 Aufklärungs-Abteilung 17
protitankový oddíl 17 Anti-tank Section 17 Panzerjäger-Abteilung 17
ženijní prapor 17 Pioneer Battalion 17 Pionier-Bataillon 17
polní doplňovací prapor 17 Field Replacement Battalion 17 Felderstatz-Bataillon 17
spojovací oddíl 17. pěší divize Infantry Division Signal Section 17 Infanterie-Divisions-Nachrichten-Abteilung 17
velitelství podpůrných jednotek 17. pěší divize Commander of Infantry Division Supply Troop 17 Kommandeur der Infanterie-Divisions-Nachschubtruppen 17
administrativní služba 17. pěší divize Administrative Service 17 Verwaltungsdienste 17
zdravotnická služba 17. pěší divize Medical Service 17 Sanitätsdienste 17
veterinární rota 17 Veterinary Company 17 Veterinär-Kompanie 17




Zdroj: https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.feldgrau.com/ ; https://www.diedeutschewehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/ ; https://www.wikipedia.org/
URL : https://www.valka.cz/17-pesi-divize-1935-1945-t10625#398302Verze : 0
MOD
17. Infanterie-Division padla do sovětského zajetí na území Československa na konci války.


Operace:
Rakouska (1938)
Polsko (09/1939 - 05/1940)
Francie (05/1940 - 06/1941)
Východní fronta - střední sektor (06/1941 - 07/1942)
Francie (07/1942 - 02/1943)
Východní fronta - jižní sektor (02/1943 - 11/1944)
Polsko (11/1944 - 03/1945)
Československo (03/1945 - 04/1945)
URL : https://www.valka.cz/17-pesi-divize-1935-1945-t10625#32520Verze : 0
MOD
Nositelé Rytířského kříže kteří byli příslušníci 17. Infanterie Division:



Josef Bader 8/23/1943
Heinz Baeumler 6/11/1944
Walter Elflein 10/8/1943
Georg Haus 2/12/1944
Karl Heiland 10/27/1943
Wilhelm Herold 3/26/1944
Ludwig Jooss 3/17/1945
Leopold Krugner 2/14/1945
Max Lemke 10/18/1941
Herbert Loch 6/16/1940
Theodor Preu 1/9/1944
Otto Riess 10/11/1943
Werner Seifert 9/2/1944
Karl-Wilhelm Specht 9/8/1941
Georg Wirth 10/22/1943
Richard Zimmer 10/16/1944
URL : https://www.valka.cz/17-pesi-divize-1935-1945-t10625#32523Verze : 0
MOD
Datum
Sbor
Armáda
Skupina armád
Oblast nasazení


9.39 - 10.39
XIII.
8. Armee
Süd
Slezsko, Polsko


10.39
III.
6. Armee
B
Eifel


12.39
XIII.
16. Armee
A
Trier


1.40 - 5.40
XIII.
16. Armee
A
Trier, Lucembursko


6.40
XIII.
12. Armee
A
Francie (Aisne)


7.40
XIII.
9. Armee
A
Francie


8.40 - 2.41
XIII.
16. Armee
A
Francie


3.41
XXIII.
16. Armee
A
Francie


4.41
XXXVII.
16. Armee
A
Francie


5.41
XXXVII.
15. Armee
D
Francie


6.41
XIII.
4. Armee
Mitte
Brest-Litevsk


7.41
IX.
4. Armee
Mitte
Bialystok


8.41 - 10.41
XIII.
2. Armee
Mitte
Gomel, Černikov


11.41 - 12.41
XIII.
4. Armee
Mitte
Moskva


1.42 - 2.42
XII.
4. Armee
Mitte
Juchnov


3.42 - 4.42
XX.
4. Pz. Armee
Mitte
Gshatsk


5.42
Záloha
3. Pz. Armee
Mitte
Gshatsk


6.42 - 3.43
XXV.
7. Armee
D
Brittany (HQ Quimperle)


4.43
Záloha
6. Armee
Süd
Mius


5.43 - 9.43
XXIX.
6. Armee
Süd
Mius


10.43
XXIX.
6. Armee
A
Dněpr, Nikopol


11.43
XXIX.
1. Pz. Armee
Süd
Dněpr, Nikopol


12.43
IV.
1. Pz. Armee
Süd
Dněpr, Nikopol


1.44 - 2.44
IV.
6. Armee
Süd
Dněpr, Nikopol


3.44
XVII.
6. Armee
A
Uman


4.44
XVII.
6. Armee
Südukraine
Kišinev


5.44
XL.
6. Armee
Südukraine
Kišinev


6.44
LII.
6. Armee
Südukraine
Kišinev


7.44
Záloha
8. Armee
Südukraine
Jassy


8.44
XLVI.
9. Armee
Mitte
Warka, Radom


9.44 - 10.44
VIII.
9. Armee
Mitte
Warka, Radom


11.44 - 12.44
LVI.
4. Pz. Armee
A
Warka, Radom


1.45
LVI.
9. Armee
A
Warka, Radom


2.45
Záloha

Mitte
Lissa, Odra


4.45
VIII.
17. Armee
Mitte
Görlitz


5.45
GD
17. Armee
Mitte
Krkonoše


URL : https://www.valka.cz/17-pesi-divize-1935-1945-t10625#122963Verze : 0