Main Menu
User Menu

11. pěší divize [1935-1945]

11th Infantry Division

11. Infanterie-Division

     
Název:
Name:
11. pěší divize
Originální název:
Original Name:
11. Infanterie-Division
Datum vzniku:
Raised/Formed:
15.10.1935
Předchůdce:
Predecessor:
Infanterieführer I
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
15.10.1935-DD.09.1939 ?
DD.09.1939-DD.12.1939 I. armádní sbor
DD.12.1939-DD.06.1940 Skupina armád B
DD.06.1940-DD.09.1940 I. armádní sbor
DD.09.1940-01.11.1940 Skupina armád B
01.11.1940-10.03.1941 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXI
10.03.1941-18.03.1942 I. armádní sbor
18.03.1942-24.03.1942 XXVIII. armádní sbor
24.03.1942-01.04.1942 I. armádní sbor
01.04.1942-31.01.1943 XXVIII. armádní sbor
31.01.1943-02.02.1943 Hilpertova skupina
02.02.1943-16.08.1943 XXVI. armádní sbor
16.08.1943-27.01.1944 Hilpertova skupina
27.01.1944-DD.02.1944 Sponheimerova skupina
DD.02.1944-DD.03.1944 L. armádní sbor
DD.03.1944-DD.06.1944 XXVI. armádní sbor
DD.06.1944-DD.07.1944 XXXXIII. armádní sbor
DD.07.1944-DD.10.1944 III. tankový sbor SS (germánský)
DD.10.1944-DD.12.1944 I. armádní sbor
DD.12.1944-DD.01.1945 X. armádní sbor
DD.01.1945-DD.02.1945 I. armádní sbor
DD.02.1945-DD.03.1945 II. armádní sbor
DD.03.1945-08.05.1945 L. armádní sbor
Dislokace:
Deployed:
15.10.1935-DD.MM.RRRR Allenstein, ? /

Velitel:
Commander:
15.10.1935-01.04.1937 Niebelschütz, Günther von (Generalleutnant)
01.04.1937-23.10.1939 Bock, Max (Generalleutnant)
23.10.1939-26.01.1942 Böckmann, Herbert von (Generalleutnant)
26.01.1942-07.09.1943 Thomaschki, Siegfried Paul Leonhard (Generalleutnant)
07.09.1943-04.01.1944 Burdach, Karl (Generalleutnant)
04.01.1944-18.11.1944 Reymann, Hellmuth (Generalleutnant)
18.11.1944-08.05.1945 Feyerabend, Gerhard (Generalmajor)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
01.04.1937-26.08.1939 Bucher, Wolfgang (Oberstleutnant)
26.08.1939-05.02.1940 Schäfer, Lothar (Major)
05.02.1940-08.10.1942 Mürau, Karl Heinz (Oberstleutnant)
08.10.1942-10.09.1944 Langenstraß, Ernst Friedrich (Oberstleutnant)
15.10.1944-10.01.1945 Hammerstein-Gesmold, Börries von (Major)
DD.MM.1945-DD.MM.1945 Schwarz, Dieter (Major)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
15.10.1935-01.04.1940 Protitankový oddíl 11
15.10.1935-15.10.1942 Pěší pluk 2
01.04.1940-DD.05.1945 Oddíl stíhačů tanků 11

Ručně vyplněné položky:
15.10.1935-15.10.1942 Pěší pluk 2
15.10.1942-08.05.1945 Granátnický pluk 2
15.10.1935-15.10.1942 Pěší pluk 23
15.10.1942-08.05.1945 Granátnický pluk 23
15.10.1935-15.10.1942 Pěší pluk 44
19.10.1942-08.05.1945 Granátnický pluk 44
15.10.1935-08.05.1945 Dělostřelecký pluk 11
15.10.1935-DD.MM.RRRR Dělostřelecký pluk 47 (I., II.)
15.10.1935-08.05.1945 Divizní jednotky 10
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.feldgrau.com/ ; https://www.diedeutschewehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/ ; https://www.wikipedia.org/
URL : https://www.valka.cz/11-pesi-divize-1935-1945-t10611#388366Verze : 1
MOD
11. Infanterie-Division
URL : https://www.valka.cz/11-pesi-divize-1935-1945-t10611#32461Verze : 0
MOD
1935-1938



Divizní jednotky 11 Division Units 11 Divisions-Einheit 11
ženijní prapor 11 Pioneer Battalion 11 Pionier-Bataillon 11
protitankový oddíl 11 Anti-tank Section 11 Panzerjäger-Abteilung 11
spojovací oddíl 11. pěší divize Infantry Division Signal Section 11 Infanterie-Divisions-Nachrichten-Abteilung 11




1939



Divizní jednotky 11 Division Units 11 Divisions-Einheit 11
pozorovací oddíl 11 Observation Section 11 Beobachtungs-Abteilung 11
ženijní prapor 11 Pioneer Battalion 11 Pionier-Bataillon 11
průzkumný oddíl 11 Reconnaissance Section 11 Aufklärungs-Abteilung 11
protitankový oddíl 11 Anti-tank Section 11 Panzerabwehr-Abteilung 11
spojovací oddíl 11. pěší divize Infantry Division Signal Section 11 Infanterie-Divisions-Nachrichten-Abteilung 11
podpůrná jednotka 11. pěší divize Infantry Division Supply Unit 11 Infanterie-Divisions-Nachschubführer 11




1940



Divizní jednotky 11 Division Units 11 Divisions-Einheit 11
ženijní prapor 11 Pioneer Battalion 11 Pionier-Bataillon 11
průzkumný oddíl 11 Reconnaissance Section 11 Aufklärungs-Abteilung 11
protitankový oddíl 11 Anti-tank Section 11 Panzerjäger-Abteilung 11
spojovací oddíl 11. pěší divize Infantry Division Signal Section 11 Infanterie-Divisions-Nachrichten-Abteilung 11
podpůrná jednotka 11. pěší divize Infantry Division Supply Unit 11 Infanterie-Divisions-Nachschubführer 11




upravil: FiBe
Zdroj: https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.feldgrau.com/ ; https://www.diedeutschewehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/ ; https://www.wikipedia.org/
URL : https://www.valka.cz/11-pesi-divize-1935-1945-t10611#32466Verze : 0
MOD
Operace:
Polsko (09/1939 - 05/1940)
Francie (05/1940 - 06/1941)
Východní fronta - severní sektor (06/1941 - 08/1943)
Řecko (08/1943 - 09/1943)
Východní fronta - severní sektor (09/1943 - 10/1944)
Kuronsko (10/1944 - 05/1945)
URL : https://www.valka.cz/11-pesi-divize-1935-1945-t10611#32465Verze : 0
MOD
Nositelé Rytířského kříže kteří byli příslušníci 11. Infanterie Division:


Arthur Bahr 12/3/1944
Robert Berger 3/7/1944
Johann Bloch 4/14/1945
Josef Block 6/6/1943
Herbert Boeckmann 12/4/1941
Ernst Born 4/21/1944
Karl Burdach 2/23/1944
Werner Buxa 3/23/1945
Franz Dutter 3/20/1944
Heinz-Martin Ewert 11/23/1941
Konrad Fels 10/23/1944
Gerhard Feyerabend 4/5/1945
Werner Heyduck 3/3/1945
Heinz Hoffmann 4/15/1942
Egon Holzapfel 8/14/1943
Wilhelm Kern 4/5/1944
Erich Klawe 7/12/1942
Botho Kollberg 9/6/1942
Heinz-Oskar Laebe 3/7/1944
Alfred Lanz 1/9/1945
Egon Marwitz 8/12/1944
Ernst Michael 5/18/1942
Otto Milek 9/10/1944
Hans Niedzwetzki 8/22/1943
Hermann Nitsch 4/17/1945
Josef Papesch 3/7/1944
Günter Ramser 2/8/1944
Herbert Reimann 4/6/1944
Heinz Ritter 4/20/1945
Horst Schaumann 4/17/1945
Manfred Schulz 9/10/1944
Gerhard Schurreit 11/26/1944
Alfred Sekund 9/10/1944
Bernhard Siegmund 4/14/1945
Siegfried Thomaschki 11/1/1942
Gustav Wagner 12/14/1941
Hans Wahl 3/26/1944
Arno Wienrich 5/5/1945
URL : https://www.valka.cz/11-pesi-divize-1935-1945-t10611#32467Verze : 0
MOD
Datum
Sbor
Armáda
Skupina armád
Oblast nasazení


9.39
I.
3. Armee
Nord
Východní Prusko, Polsko


12/39 - 1.40
Záloha

B
Niederrhein


1.40 - 5.40
Záloha
6. Armee
B
Nirderrhein, Belgie, Lille


6/40
I.
4. Armee
B
Somme
Loire


7/40 - 8.40
I.
7. Armee
B
Atlantické pobřeží


9/40 - 10.40
Rezerva
7. Armee
B
Atlantické pobřeží


11.40 - 2.41
XXXI.
7. Armee
D
Atlantické pobřeží


3/41
Rezerva
18. Armee
B
Východní Prusko


4/41
I.
18. Armee
B
Východní Prusko


5/41
I.
18. Armee
C
Východní Prusko


6.41 - 8.41
I.
18. Armee
Nord
East Prussia - Volkhov


9.41 - 11.41
I.
16. Armee
Nord
Volkhov - Ladoga


12.41 - 4.42
I.
18. Armee
Nord
Volkhov - Ladoga


5.42 - 1.43
XXVIII.
18. Armee
Nord
Volkhov - Ladoga


2.43 - 9.43
XXVI.
18. Armee
Nord
Volkhov - Ladoga


10.43 - 1.44
LIV.
18. Armee
Nord
Leningrad


2.44
L.
18. Armee
Nord
Pleskau


3.44 - 5.44
XXVI.
Armee-Abteilung Narwa
Nord
Narva


6.44
XLIII.
Armee-Abteilung Narwa
Nord
Narva


7.44 - 9.44
III. SS
Armee-Abteilung Narwa
Nord
Narva, Pernau, Riga


10.44 - 11.44
I.
18. Armee
Nord
Kuronsko


12.44
X.
18. Armee
Nord
Kuronsko


1.45
I.
18. Armee
Nord
Kuronsko


2.45
II.
18. Armee
Kurland
Kuronsko


3.45 - 4.45
L.
18. Armee
Kurland
Kuronsko


URL : https://www.valka.cz/11-pesi-divize-1935-1945-t10611#122874Verze : 0

Sestava divize k 01.09.1939
velitel divize Generalleutnant Max Bock
náčelník štábu Major i.G. Lothar Schäfer
Pěší pluk 2 (IR2) Oberst Erwin Rauch
I. prapor (I./IR2) Oberstleutnant Friedrich Rexilius
II. prapor (II./IR2) Major Paul Bröcker
III. prapor (III./IR2) ?
13. rota (kanonová) ?
14. rota (protitanková) ?
štábní rota pěšího pluku 18 ?
Pěší pluk 23 (IR23) Oberst Johann - Georg Richert
I. prapor (I./IR23) ?
II. prapor (II./IR23) Major Hilger
III. prapor (III./IR23) Oberstleutnant Karl Becher
13. rota (kanonová) ?
14. rota (protitanková) ?
štábní rota pěšího pluku 23 ?
Pěší pluk 44 (IR44) Oberst Karl Klein
I. prapor (I./IR44) Major Erich Sudau
II. prapor (II./IR44) Major Schipp von Branitz
III. prapor (III./IR44) Oberstleutnant Gustav Wagner
13. rota (kanonová) ?
14. rota (protitanková) ?
štábní rota pěšího pluku 44 ?
Dělostřelecký pluk 11 (AR11) Oberst Siegfried Conradi
I. oddíl (I./AR11) Oberstleutnant Bernhard Neßlinger
1. baterie ?
2. baterie ?
3. baterie ?
II. oddíl (II./AR11) Major Kleine-Benne
4. baterie ?
5. baterie ?
6. baterie ?
III. oddíl (III./AR11) Oberstleutnant Dolleschall - padl 14.09.1939
7. baterie ?
8. baterie ?
9. baterie ?
I. oddíl dělostřeleckého pluku 47 (I./AR47) Oberstleutnant Gotthard Fischer
1. baterie ?
2. baterie ?
3. baterie ?
Pozorovací oddíl 11 (BeoAb11) ?
1. baterie (měřická) ?
2. baterie (zvukoměrná) ?
3. baterie (světloměrná) ?
Protitankový oddíl 11 (PzAbwAb.11) Hauptmann Grosan
1. rota ?
2. rota ?
3. rota (protiletadlová) ?
Průzkumný oddíl 11 (AA11) Major Hans Källner
1. rota (jezdecká) ?
2. rota (cyklistická) ?
3. rota (těžká) ?
Spojovací oddíl 11 (NA11) Oberstleutnant Gottfried Menny
1. rota (telegrafická) ?
2. rota (radiotelegrafická) ?
lehká spojovací kolona ?
Zdravotnický prapor 11 ?
1. rota ?
2. rota ?
polní nemocnice ?
zdravotnická automobilní četa ?
Ženijní prapor 11 (Pi.Btl.11) Major Heinz-Ulrich Neumann
1. rota ?
2. rota ?
3. rota ?
lehká ženijní kolona ?
mostní kolona (motorizovaná) ?
Divizní zásobovací služba (DiNaFü11) ?
1. automobilní kolona ?
2. automobilní kolona ?
3. automobilní kolona ?
4. automobilní kolona ?
5. automobilní kolona ?
6. automobilní kolona ?
7. automobilní kolona ?
8. automobilní kolona ?
9. automobilní kolona převozu PHM ?
dílenská rota ?
jateční četa ?
polní pekárna ?
polní pošta ?
pomocná rota ?
veterinární rota ?
jednotka polního četnictva ?



Zdroj:
gliederungundstellenbesetzung.blogspot.com
URL : https://www.valka.cz/11-pesi-divize-1935-1945-t10611#384912Verze : 0
MOD