Main Menu
User Menu

10. pěší divize [1935-1940]

10th Infantry Division

10. Infanterie-Division

     
Název:
Name
10. pěší divize
Originální název:
Original Name:
10. Infanterie-Division
Datum vzniku:
Raised/Formed:
15.10.1935
Předchůdce:
Predecessor:
Kommandant von Regensburg
Datum zániku:
Disbanded:
15.11.1940
Nástupce:
Successor:
10. pěší divize (motorizovaná)
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
15.10.1935-26.08.1939 ?
26.08.1939-DD.12.1939 XIII. armádní sbor
DD.12.1939-10.05.1940 Hlavní velitelství pozemního vojska
10.05.1940-19.05.1940 16. armáda
19.05.1940-04.07.1940 XVII. armádní sbor
04.07.1940-12.07.1940 2. armáda
12.07.1940-13.09.1940 XIV. armádní sbor (motorizovaný)
13.09.1940-23.09.1940 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXXV
23.09.1940-DD.11.1940 Velitelství záložního vojska
DD.11.1940-15.11.1940 XXIV. armádní sbor (motorizovaný)
Dislokace:
Deployed:
15.10.1935-DD.MM.RRRR Řezno, ? /

Velitel:
Commander:
15.10.1935-01.03.1938 Wäger, Alfred (Generalleutnant)
01.03.1938-05.10.1940 Cochenhausen, Conrad von (Generalleutnant)
05.10.1940-15.11.1940 Loeper, Friedrich Wilhelm von (Generalleutnant)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
12.10.1937-01.12.1939 Glasl, Anton (Oberstleutnant)
DD.12.1939-14.06.1940 Woite, Egon (Major)
15.06.1940-15.11.1940 Wagner, Carl (Major)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
15.10.1935-01.04.1940 Protitankový oddíl 10
15.10.1935-15.11.1940 Pěší pluk 41
01.04.1940-15.11.1940 Oddíl stíhačů tanků 10

Ručně vyplněné položky:
15.10.1935-15.11.1940 Pěší pluk 20
15.10.1935-15.11.1940 Pěší pluk 41
15.10.1935-DD.MM.1936 Pěší pluk 62
12.10.1937-DD.MM.1938 Pěší pluk 42
10.11.1938-DD.MM.1940 Pěší pluk 85
15.10.1935-15.11.1940 Dělostřelecký pluk 10
15.10.1935-DD.MM.1940 Dělostřelecký pluk 4 (I., II.)
15.10.1935-15.11.1940 Divizní jednotky 10
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.feldgrau.com/ ; https://www.diedeutschewehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/ ; https://www.wikipedia.org/
URL : https://www.valka.cz/10-pesi-divize-1935-1940-t10551#388359Verze : 0
MOD
10. Infanterie-Division
URL : https://www.valka.cz/10-pesi-divize-1935-1940-t10551#32061Verze : 0
MOD
1935-1938



Divizní jednotky 10 Division Units 10 Divisions-Einheit 10
ženijní prapor 10 Pioneer Battalion 10 Pionier-Bataillon 10
protitankový oddíl 10 Anti-tank Section 10 Panzerabwehr-Abteilung 10
spojovací oddíl 10. pěší diviz Infantry Division Signal Section 10 Infanterie-Divisions-Nachrichten-Abteilung 10




1939



Divizní jednotky 11 Division Units 11 Divisions-Einheit 11
pozorovací oddíl 10 Observation Section 10 Beobachtungs-Abteilung 10
protitankový oddíl 10 Anti-tank Section 10 Panzerabwehr-Abteilung 10
ženijní prapor 10 Pioneer Battalion 10 Pionier-Bataillon 10
průzkumný oddíl 10 Reconnaissance Section 10 Aufklärungs-Abteilung 10
spojovací oddíl 10. pěší diviz Infantry Division Signal Section 10 Infanterie-Divisions-Nachrichten-Abteilung 10
polní doplňovací prapor 10 Field Replacement Battalion 10 Felderstatz-Bataillon 10
podpůrná jednotka 10. pěší diviz Infantry Division Supply Unit 10 Infanterie-Divisions-Nachschubführer 10




upravil: FiBe
Zdroj: https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.feldgrau.com/ ; https://www.diedeutschewehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/ ; https://www.wikipedia.org/
URL : https://www.valka.cz/10-pesi-divize-1935-1940-t10551#32063Verze : 0
MOD
Nositelé Rytířského kříže kteří byli příslušníci 10. Infanterie Division:


August Schmidt 10/27/1939
Wolfgang Semmer 6/24/1940
Fritz Steger 8/15/1940
URL : https://www.valka.cz/10-pesi-divize-1935-1940-t10551#32064Verze : 0
MOD
Datum
Sbor
Armáda
Skupina armád
Oblast nasazení
9/39
XIII.
8. Armee
Süd
Polsko, Varšava
12.39 - 5.41
OKL Záloha

B
Marburg
6.40
XVII.
12. Armee
A
Francie
7.40 - 9.40
XIV.
2. Armee
C
Francie
10.40
BdE


Wehrkreis XIII
URL : https://www.valka.cz/10-pesi-divize-1935-1940-t10551#122867Verze : 0

Sestava divize k 01.09.1939
velitel divize Generalleutnant Konrad von Cochenhausen
náčelník štábu Oberstleutnant i.G. Anton Glasl
Pěší pluk 20 (IR20) Oberst August Schmidt
I. prapor (I./IR20) Oberstleutnant Schmitt
II. prapor (II./IR20) Hauptmann Schmoeger
III. prapor (III./IR20) Major Schäfer
13. rota (kanonová) Oberleutnant Haderecker
14. rota (protitanková) Oberleutnant Häring
Pěší pluk 41 (IR41) Oberst Friedrich Gollwitzer
I. prapor (I./IR41) Oberstleutnant Alfred Petry
II. prapor (II./IR41) Oberstleutnant August Krakau
III. prapor (III./IR41) Hans Schmidt
13. rota (kanonová) Oberleutnant Seemüller
14. rota (protitanková) Hauptmann Esch
Pěší pluk 85 (IR85) Oberst Heinrich Thoma
I. prapor (I./IR85) Hauptmann Rohrbacher
II. prapor (II./IR85) Major Schmidtkonz
III. prapor (III./IR85) Oberst Gustav Adolph-Auffenberg-Komarow
13. rota (kanonová) Leutnant Köberlin
14. rota (protitanková) Hauptmann Deglmann
Dělostřelecký pluk 10 (AR10) Oberst Rudolf Freiherr von Roman
I. oddíl (I./AR10) Major Scheffler
1. baterie Oberleutnant Dillmann
2. baterie Oberleutnant Roschmann
3. baterie Oberleutnant Musil
II. oddíl (II./AR10) Oberstleutnant Chorbacher
4. baterie Hauptmann Freiherr von Hoiningen
5. baterie Oberleutnant Vogt
6. baterie Oberleutnant Thomas
III. oddíl (III./AR10) Hauptmann See
7. baterie Hauptmann Hammon
8. baterie Oberleutnant Schrepfer
9. baterie Oberleutnant Dr. Burkhardt
I. oddíl dělostřeleckého pluku 46 (I./AR46) Oberstleutnant Reisner
1. baterie Hauptmann Wegmann
2. baterie Oberleutnant Endres
3. baterie Oberleutnant Albert
Pozorovací oddíl 10 (BeoAb10) Oberstleutnant Wolfgang Hauser
1. baterie (měřická) Hauptmann Mauser
2. baterie (zvukoměrná) Hauptmann Engels
3. baterie (světloměrná) Oberleutnant Huber
Protitankový oddíl 10 (PzAbwAb.10) Oberstleutnant Schmid
1. rota Oberleutnant Schädlich
2. rota Hauptmann Kopp
3. rota (protiletadlová) Hauptmann Reichert
Průzkumný oddíl 10 (AA10) Oberstleutnant Rudolf Freiherr von Waldenfels
1. rota (jezdecká) Rittmeister Schulz
2. rota (cyklistická) Oberleutnant von Geldern
3. rota (těžká) Oberleutnant Ehlert
Spojovací oddíl 10 (NA10) Major Mußbach
1. rota (telegrafická) Oberleutnant Bürger
2. rota (radiotelegrafická) Hauptmann Fritsche
lehká spojovací kolona Leutnant Geißelbrecht
Zdravotnický prapor 10 Generalarzt Dr. Huber
1. rota Stabsarzt Dr Calwer
2. rota Stabsarzt Dr Kastner
polní nemocnice Oberstabsarzt Dr Schütz
zdravotnická automobilní četa Oberleutnant Zech
Ženijní prapor 10 (Pi.Btl.10) Major Behrisch
1. rota Hauptmann Ihne
2.rota Hauptmann Strauss
3. rota (mot.) Hauptmann Bloch
lehká ženijní kolona Oberleutnant Reithmeier
mostní kolona (motorizovaná) ?
Divizní zásobovací služba (DiNaFü10) Major Dr.Reichert
1. automobilní kolona Hauptmann Nirschl
2. automobilní kolona Hauptmann Kummer
3. automobilní kolona Hauptmann Altweck
4. automobilní kolona Leutnant Heckmann
5. automobilní kolona Oberleutnant Schönleben
6. automobilní kolona Oberleutnant Lautenschlager
7. automobilní kolona Oberleutnant Merkl
8. automobilní kolona Leutnant Wirthensohn
9. automobilní kolona převozu PHM Oberleutnant Fellmann
dílenská rota Oberleutnant Schmidt
jateční četa Stabsveterinär Dr. Weiss
polní pekárna Hauptmann Barth
polní pošta Feldpostmeister Heyder
pomocná rota Hauptmann Schiller
veterinární rota Oberstabsveterinär Dr. von Schwanenflug
jednotka polního četnictva Oberleutnant Cox


Zdroj:
gliederungundstellenbesetzung.blogspot.com
URL : https://www.valka.cz/10-pesi-divize-1935-1940-t10551#384845Verze : 0
MOD