Main Menu
User Menu

La Coruña

La Coruña (ES-C)

     
Název:
Name:
La Coruña
Originální název:
Original Name:
La Coruña
Další názvy:
Other Names:
gallego - A Coruna
hist. - Brigantium, Crunia
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
Provincia de La Coruna
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
43°22'16.98"N 8°24'18.99"W
Místní části:
Local Municipalities:
4 oblasti (parroquias) - San Vicente de Elvina, Santa María de Oza, San Cristobal de las Vinas, San Pedro de Visma
První písemná zmínka:
First Written Reference:
64 pred Kristom
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Herculesova veža
Kostol Santa María
Kostol Santiago
Konvent San Francisco
Zvyšky mestského opevnenia s bránami San Miguel, Parrote a del Clavo
Kostol San Nicolás
Konzulský palác
Pevnost - zámok San Antón
Námestie María Pita
Kostol San Jorge
Budova prístavnej administrácie
Budova pošty
Budova divadla Colón
Muzea:
Museums:
Múzeum krásnych umení
Archeologické múzeum
Planetárium
Múzeum súčastného umenia
Múzeum sakrálneho umenia
Vojenské múzeum
Múzeum María Pita
Múzeum hodín
Múzeum elektriny
Osobnosti:
Personalities:
María Pita (María Mayor Fernández de Cámara y Pita)
Ramón de la Sagra y Peris
José Sánchez Bregua
Aureliano Linares Rivas
Eduardo Dato Iradier
Ramón Menéndez Pidal
José Millán Astray
Enrique Hervada García-Sampedro
Santiago Casares Quiroga
Roberto Novoa Santos
Juan Tizón Herreros
Pedro Barrié de la Maza
Amando de Ossorio
Fernando Rey
María Casares
Francisco Vázquez Vázquez
Emilio Pérez Tourino
Cándido Conde-Pumpido
César Antonio Molina Sánchez
María Pujalte
Manuel Mosquera Bastida
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
29.06.1707-DD.MM.1822
Generální kapitánie Galicie
General Capitancy of Galicia
DD.MM.176R-DD.MM.1765
19. pěší pluk "Mallorca"
19th Infantry Regiment "Mallorca"
29.10.1808-17.01.1809
2. prapor 60. (královského amerického) pěšího pluku
2nd Battalion of the 60th (Royal American) Regiment of Foot
DD.10.1808-DD.10.1808
1. prapor 95. pěšího pluku
1st Battalion of the 95th Regiment of Foot
DD.10.1808-17.01.1809
2. prapor 81. pěšího pluku
2nd Battalion of the 81st Regiment of Foot
DD.10.1808-DD.10.1808
2. prapor 95. pěšího pluku
2nd Battalion of the 95th Regiment of Foot
DD.10.1808-14.10.1808
3./27. pěšího pluku
3rd/27th Regiment of Foot
DD.12.1808-DD.01.1809
1. prapor 42. (královského horalského) pěšího pluku
1st Battalion of the 42nd (Royal Highland) Regiment of Foot
DD.12.1808-DD.01.1809
1./52. pěšího pluku
1st/52nd Regiment of Foot
DD.12.1808-DD.01.1809
42. (královský horalský) pěší pluk
42nd (Royal Highland) Regiment of Foot
DD.12.1808-DD.01.1809
52. (oxfordshirský) pěší pluk (lehký pěší)
52nd (Oxfordshire) Regiment of Foot (Light Infantry)
16.01.1809-DD.01.1809
1. prapor 95. pěšího pluku
1st Battalion of the 95th Regiment of Foot
16.01.1809-17.01.1809
1./28. pěšího pluku
1st/28th Regiment of Foot
16.01.1809-17.01.1809
1./36. pěšího pluku
1st/36th Regiment of Foot
16.01.1809-DD.01.1809
1./38. pěšího pluku
1st/38th Regiment of Foot
16.01.1809-DD.01.1809
2. prapor 59. (2. nottinghamshirského) pěšího pluku
2nd Battalion of the 59th (2nd Nottinghamshire) Regiment of Foot
16.01.1809-DD.01.1809
2. prapor 95. pěšího pluku
2nd Battalion of the 95th Regiment of Foot
16.01.1809-17.01.1809
36. (herefordshirský) pěší pluk
36th (the Herefordshire) Regiment of Foot
16.01.1809-DD.01.1809
38. (1. staffordshirský) pěší pluk
38th (the 1st Staffordshire) Regiment of Foot
DD.01.1809-DD.01.1809
1. prapor 26. (cameronského) pěšího pluku
1st/26th (The Cameronian) Regiment of Foot
DD.01.1809-DD.01.1809
1. prapor 51. (2. yorkshirského západoridingského) pěšího pluku
1st Battalion of the 51st (2nd Yorkshire West Riding) Regiment of Foot
DD.01.1809-16.01.1809
1. prapor 71. (glasgowského horalského) pěšího pluku
1st Battalion of the 71st (Glasgow Highland) Regiment of Foot
DD.01.1809-17.01.1809
1. prapor 76. (Hindustánského) pěšího pluku
1st Battalion of the 76th (Hindoostan) Regiment of Foot
DD.01.1809-DD.01.1809
1. prapor 79. pěšího pluku (Cameronovich horalů)
1st Battalion of the 79th Regiment of Foot (Cameron Highlanders)
DD.01.1809-DD.01.1809
1. prapor 82. pěšího pluku (prince z Walesu dobrovolnického)
1st Battalion of the 82nd Regiment of Foot (Prince of Wales\'s Volunteers)
DD.01.1809-DD.01.1809
1./32. pěšího pluku
1st/32nd Regiment of Foot
DD.01.1809-DD.01.1809
1./43. pěšího pluku
1st/43rd Regiment of Foot
DD.01.1809-DD.01.1808
1./50. pěšího pluku
1st/50th Regiment of Foot
DD.01.1809-DD.01.1809
2./23. pěšího pluku
2nd/23rd Regiment of Foot
DD.01.1809-DD.01.1809
32. (cornwallský) pěší pluk
32nd (the Cornwall) Regiment of Foot
DD.01.1809-DD.01.1809
43. (monmouthshirský) pěší pluk (lehký pěší)
43rd (Monmouthshire) Regiment of Foot (Light Infantry)
DD.01.1809-DD.01.1808
50. (západokentský) pěší pluk
50th (the West Kent) Regiment of Foot
DD.01.1809-DD.01.1809
51. (2. yorkshirský západoridingský) pěší pluk
51st (2nd Yorkshire West Riding) Regiment of Foot
DD.01.1809-DD.01.1809
71. (glasgowský horalský) pěší pluk
71st (Glasgow Highland) Regiment of Foot
DD.01.1809-17.01.1809
76. (Hindustánský) peší pluk
76th (Hindoostan) Regiment of Foot
DD.01.1809-DD.01.1809
79. pěší pluk (Cameronovi horalé)
79th Regiment of Foot (Cameron Highlanders)
DD.01.1809-DD.01.1809
82. pěší pluk (prince z Walesu dobrovolnický)
82nd Regiment of Foot (Prince of Wales\'s Volunteers)
DD.01.1809-DD.01.1809
91. (argyleshirský horalský) pěší pluk
91st (Argyllshire Highlanders) Regiment of Foot
DD.01.1809-17.01.1809
92. (horalský) pěší pluk
92nd (Highland) Regiment of Foot
27.01.1822-DD.MM.1831
2. vojenský okres
2nd Military District
DD.MM.1831-DD.MM.1844
2. vojenský okres Galicie
2nd Military District Galicia
DD.MM.1883-DD.MM.1889
58. pěší pluk "Luzón"
58th Infantry Regiment "Luzon"
16.12.1891-29.08.1893
10. pěší divize
10th Infantry Division
16.12.1891-27.06.1926
15. dělostřelecká brigáda
15th Artillery Brigade
16.12.1891-31.05.1899
16. myslivecký prapor "Reus"
16th Jaeger Battalion "Reus"
16.12.1891-29.08.1893
19. pěší brigáda
19th Infantry Brigade
16.12.1891-29.08.1893
5. vojenský okruh
5th Military District
16.12.1891-31.05.1899
8. pěší pluk "Zamora"
8th Infantry Regiment "Zamora"
29.08.1893-31.05.1899
1. pěší brigáda
1st Infantry Brigade
29.08.1893-31.05.1899
1. pěší divize
1st Infantry Division
29.08.1893-31.05.1899
10. myslivecká půlbrigáda
10th Jaeger Half Brigade
29.08.1893-29.06.1918
25. jezdecký myslivecký pluk "Galicia"
25th Jaeger Cavalry Regiment "Galicia"
29.08.1893-13.10.1896
4. základna údržby dělostřelecké techniky
4th Artillery Maintenance Park
29.08.1893-07.01.1899
54. pěší pluk "Luzón"
54th Infantry Regiment "Luzon"
29.08.1893-13.10.1896
7. základna údržby dělostřelecké techniky
7th Artillery Maintenance Park
29.02.1896-25.05.1931
3. horský dělostřelecký pluk
3rd Mountain Artillery Regiment
13.10.1896-17.07.1904
8. vojenská oblast
8th Military Region
13.10.1896-25.05.1931
8. základna údržby dělostřelecké techniky
8th Artillery Maintenance Park
31.05.1899-17.07.1904
1. pěší brigáda
1st Infantry Brigade
31.05.1899-17.07.1904
15. pěší divize
15th Infantry Division
17.07.1904-29.06.1918
1. pěší brigáda
1st Infantry Brigade
18.04.1906-25.05.1931
8. vojenská oblast
8th Military Region
29.06.1918-25.05.1931
1. pěší brigáda
1st Infantry Brigade
29.06.1918-25.05.1931
15. pěší divize
15th Infantry Division
25.11.1926-25.05.1931
25. jezdecký myslivecký pluk "Galicia"
25th Jaeger Cavalry Regiment "Galicia"
25.05.1931-18.07.1936
15. pěší brigáda
15th Infantry Brigade
25.05.1931-18.07.1936
16. dělostřelecký pluk
16th Artillery Regiment
25.05.1931-18.07.1936
8. organická divize
8th Organic Division
25.05.1931-18.07.1936
8. základna údržby dělostřelecké techniky
8th Artillery Maintenance Park
13.06.1931-25.06.1935
8. pěší pluk
8th Infantry Regiment
25.06.1935-23.04.1936
8. pěší pluk "Zamora"
8th Infantry Regiment "Zamora"
23.04.1936-18.07.1936
29. pěší pluk "Zamora"
29th Infantry Regiment "Zamora"
18.07.1936-24.07.1939
16. lehký dělostřelecký pluk
16th Light Artillery Regiment
18.07.1936-24.07.1939
29. pěší pluk "Zamora"
29th Infantry Regiment "Zamora"
18.07.1936-24.07.1939
8. logistická skupina
8th Logistic Group
18.07.1936-24.07.1939
8. organická divize
8th Organic Division
18.07.1936-24.07.1939
8. základna údržby dělostřelecké techniky
8th Artillery Maintenance Park
24.10.1937-26.11.1938
Armádní sbor Galicia
Army Corps Galicia
04.07.1939-01.01.1960
8. armádní sbor
8th Army Corps
04.07.1939-10.07.1965
8. vojenská oblast
8th Military Region
04.07.1939-01.01.1960
81. pěší divize
81st Infantry Division
24.07.1939-01.01.1944
29. pěší pluk "Zamora"
29th Infantry Regiment "Zamora"
24.07.1939-01.10.1940
8. cyklistický prapor
8th Cyclist Battalion
01.09.1939-01.01.1960
48. smíšený dělostřelecký pluk
48th Mixed Artillery Regiment
01.09.1939-01.01.1960
8. automobilní skupina
8th Automobile Group
01.09.1939-DD.MM.1953
8. logistická skupina
8th Quartermaster Group
01.09.1939-DD.MM.1953
8. zdravotnická skupina
8th Medical Group
01.09.1939-01.04.1963
Výcviková železniční ženijní skupina
Training Railway Engineer Group
18.04.1940-22.12.1986
8. základna a sklad dělostřelecké techniky
8th Artillery Support Base and Depot
18.04.1940-22.12.1986
8. základna a sklad pro automobilní techniku
8th Automobile Support Base and Depot
01.01.1944-01.01.1960
29. pěší pluk "Isabel la Católica"
29th Infantry Regiment "Isabel la Católica"
DD.MM.1953-01.01.1960
8. logistická skupina
8th Quartermaster Group
DD.MM.1953-01.01.1960
8. zdravotnická skupina
8th Medical Group
01.01.1960-01.04.1963
29. experimentální pěchotní seskupení "Isabel la Católica"
29th Experimental Infantry Group "Isabel la Católica"
01.01.1960-10.07.1965
81. skupina logistické podpory
81st Quartermaster Group
01.04.1963-10.07.1965
29. pěší pluk "Isabel la Católica"
29th Infantry Regiment "Isabel la Católica"
01.04.1963-01.05.1988
Výcvikový železniční ženijní pluk
Training Railway Engineer Regiment
10.07.1965-DD.MM.1987
28. polní dělostřelecký pluk
28th Field Artillery Regiment
10.07.1965-01.01.1988
29. výsadkový pěší pluk "Isabel la Católica"
29th Airborne Infantry Regiment "Isabel la Católica"
10.07.1965-DD.MM.1987
8. skupina logistiky
8th Logistic Group
10.07.1965-DD.MM.1987
8. zdravotnická skupina
8th Medical Group
10.07.1965-01.01.1988
Smíšený ženijní prapor výsadkové brigády
Mixed Engineer Battalion of the Airborne Brigade
10.07.1965-05.01.1984
Vojenská oblast VIII
Military Region VIII
10.07.1965-01.01.1988
Výsadková brigáda "Galicia"
Airborne Brigade "Galicia"
24.01.1966-01.02.1988
Dělostřelecká skupina lehké výsadkové brigády
Artillery Group of Light Airborne Brigade
DD.01.1966-01.01.1988
Výsadkový pěší prapor I/29
1st Airborne Infantry Battalion
01.02.1966-01.01.1988
Výsadková logistická skupina
Logistic Airborn Group
05.01.1984-12.07.1997
Vojenská oblast VI Severozápad
Military Region VI Northwest
23.07.1986-31.12.1996
6. skupina speciálních operací "La Victoria"
6th Special Operations Group "La Victoria"
01.01.1988-DD.MM.1995
Logistická skupina
Logistic Group of the Light Airborne Infantry Brigade
01.01.1988-01.07.1996
Ženijní prapor výsadkové brigády
Engineer Battalion of the Airborne Infantry Brigade
12.07.1997-06.09.2002
Vojenská oblast IV Severozápad
Military Region IV Northwest
DD.11.1997-DD.MM.RRRR
Centrum vojenské historie a kultury Severovýchod
Military Historical and Cultural Centre Northeast
DD.11.1997-DD.MM.RRRR
Vojenská historická knihovna La Coruña
Historical Military Librarie La Coruña
10.12.2003-DD.MM.RRRR
Velitelství staveb 4
4th Constructions Command
15.05.2005-DD.MM.RRRR
Velitelství logistiky
Command of Logistic Support
01.07.2005-DD.MM.RRRR
Spojovací prapor V/22
5th Signal Battalion
Průmyslové podniky:
Industry:
Rafinéria Repsol
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Hlavné mesto provincie La Coruna
Zdroje:
Sources:
www.coruna.es
es.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/La-Coruna-t105248#376681Verze : 1
MOD




Prístav






Palác miestneho zastupitelstva






Zámok - pevnosť San Anton
URL : https://www.valka.cz/La-Coruna-t105248#376683Verze : 0
MOD