SRB - Bumbar

Bumbar
Противоклопни вођени ракетни систем Бумбар
Protitanková řízená raketa "Bumbar"
Противоклопни вођени ракетни систем "Бумбар"Protitanková řízená raketa Bumbar (Бумбар - Čmelák) je nesporným úspěchem kolektivu Vojnotechničského institutu (Војнотехнички институт) v Bělehradu, pod vedením PhD. Miodraga Kobilareva. Přestože na první pohled zejména raketa připomíná kopii francouzsko/ kanadského systému Eryx, je Bumbar výsledkem vlastního vývoje, který započal už někdy v r. 1994 a v době nejintenzivnějších prací se na něm podílelo více jak 20 lidí ve VTI a další stovka ve spolupracujících podnicích.

Výsledkem je moderní protitanková raketa s tandemovou kumulativní hlavicí řízená po drátě, s poloautomatickým naváděním (SACLOS), používající moderní konstrukční materiály i soudobou elektroniku jako například CCD kamery a signálové procesory. Výmetná náplň uděluje raketě jen minimální potřebnou rychlost, aby raketu bylo možné odpalovat i z uzavřených prostor. Stopovka na raketě je tvořena desítkami pulsně buzených IR diod synchronizovaných se vzorkováním CCD kamer a spolu s použitím moderních algoritmů číslicové filtrace je naváděcí systém vysoce odolný i proti aktivním prostředkům rušení jako například ruská "Štora". Naváděcí systém už nemá optický zaměřovač, obraz ze dvou kamer /široké a úzké pole/ a termovize pracující v pásmu 3-5 um je zobrazován na mikrodispleji.


Raketa má dosah 600 m daný podmínkami zadání, střelecké zkoušky ukázaly, že změnami rakety (cívka s drátem a motor) je možné docílit dosahu až na hranici 1000 m.Ráže - 136 mm, délka rakety - 900 mm
Hmotnost rakety - 10 kg
Tandemová kumulativní hlavice ráže 136 a 55 mm
Průraz - 800 mm RHA za dynamickou ochranou
Dálka min. - 60 m, maximální - 600 m v čase 4,3 s
Startovní rychlost 18 m/s, maximální 250 m/s
Délka kompletu - 1164 mm
Celková hmotnost kompletu - 18 kg
Ve výrobě - od roku 2006.Zdroje:
Zvláštní příloha časopisu Odbrana - Arsenal č. 1, z 15. ledna 2007.
Odborné články pracovníků VTI Bělehrad, (7 ks) publikované v časopise Naučno-technički pregled, v období 1995-2004.
URL : https://www.valka.cz/SRB-Bumbar-t103249#371576 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více