Main Menu
User Menu

Řídící úřadovna gestapa Praha

Gestapo-Leitstelle Prag

Geheime Staatspolizei — Staatspolizeileitstelle Prag
Řídící úřadovna tajné státní policie Praha




Řídící úřadovna gestapa Praha formálně vznikla k 1. září 1939 povýšením z Úřadovny gestapa Praha, která vznikla transformací z Operační skupiny I Čechy. Řídící úřadovna sídlila v Petschkově paláci.




Velitel:
??.06.1939-DD.MM.1940 - SS-Sturmbannführer vládní rada dr. Hans Ulrich Geschke
DD.MM.1940-31.10.1941 - SS-Obersturmbannführer vrchní vládní rada dr. Hans Ulrich Geschke
01.11.1941-24.04.1942 - SS-Standartenführer vrchní vládní rada dr. Hans Ulrich Geschke
25.04.1942-??.10.1942 - SS-Standartenführer vládní ředitel dr. Hans Ulrich Geschke
??.10.1942-09.05.1945 - SS-Obersturmbannführer vrchní vládní rada dr. Ernst Gerke



Zástupce:
??.06.1939-??.02.1942 - SS-Sturmbannführer vládní rada Joachim Illmer
??.03.1942-??.03.1943 - SS-Sturmbannführer vládní rada dr. Josef Witiska
??.03.1943-??.08.1943 - SS-Sturmbannführer vládní rada Heinrich Berger
??.08.1943-??.04.1944 - SS-Obersturmbannführer vrchní vládní rada Heinrich Berger
??.04.1944-09.05.1945 - SS-Sturmbannführer vládní rada dr. Gerhardt Andres






Zdroj:
SLÁDEK, Oldřich: Zločinná role gestapa, Naše vojsko, Praha 1986.
URL : https://www.valka.cz/Ridici-uradovna-gestapa-Praha-t103241#371554Verze : 0
MOD