Main Menu
User Menu

Kyjiv

Kyiv / Київ (Kyjev, Kijev, Kiev, Kiew)

     
Název:
Name:
Kyjiv
Originální název:
Original Name:
Київ
Další názvy:
Other Names:
Kijev, Kyiv, Киев
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
není *1
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
50°27'00.00"N 30°30'00.00"E
Místní části:
Local Municipalities:
Pravý břeh Dněpru:
Golosejevská čtvrť
Solomenská čtvrť
Svjatošinská čtvrť
Obolonská čtvrť
Podolská čtvrť
Pěčerská čtvrť
Ševčenkovská čtvrť
Levý břeh Dněpru:
Darnická čtvrť
Dněprovská čtvrť
Děsnjanská čtvrť
První písemná zmínka:
First Written Reference:
přelom 5. a 6. století
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Chrám sv. Michala
Chrám sv. Ondřeje
Chrám sv. Sofie
Chrám sv. Vladimíra
Kyjevskopečerská lávra
socha Matka Vlast
Zlatá brána
Muzea:
Museums:
Národní historické muzeum Ukrajiny
Centrální muzeum ozbrojených sil Ukrajiny
Národní umělecké muzeum Ukrajiny
Muzeum jedné ulice (historie Andrejevského svahu)
Muzeum vody
Kulturně-osvětové centrum Alex Art House
Muzeum Michaila Bulgakova
Státní muzeum letectva
Státní muzeum národní architektury a bydlení Ukrajiny
Muzeum Velké vlastenecké války
Národní vědecko-přírodovědné muzeun Akademie věd Ukrajiny
Archiv-muzeum literatury a umění Ukrajiny
Muzeum Pavla Tyčina
Národní muzeum Tarase Ševčenka
Národní muzeum literatury Ukrajiny
Národní lékařské muzeum Ukrajiny
Pedagogické muzeum Ukrajiny
Muzeum voskových figurín
Muzeum ukrajinských osobností kultury L.Ukrainky, N.Lysenko a M.Starického
Muzeum národních filmového studia uměleckých filmů A.Dovženka
Muzeum "Mamajeva Sloboda"
Dům na kopci
Kirilovský kostel
Muzeum A.S.Puškina
Sofija Kyjevskaja
Kyjevské muzeum západního i východního umění
Muzeum Bogdana a Varvary Chaněnko
Muzeum ruského umění
Kyjevský městský Dům přírody
Muzeum historie záchodů
Kyjevská pevnost
Muzeum kultirního dědictví
Literární památník - muzeum Maxima Rylského
Muzeum národní architektury
Kyjev v miniatuře
Muzeum sovětské okupace
Kyjevsko-pečerská státní historicko-kulturní rezervace (Kijevsko-pečerská Lavra)
Muzeum ukrajinského národního dekoratovního umění
Muzeum divadelního umění hudby a kina
Muzeum historických cenností Ukrajiny
Muzeum knihy a knihtisku
Muzeum kulturního dědictví
Muzeum Ivana Gončara
Národní muzeum Černibylu
Andrejevský kostel
Muzeum dílna I.P.Kavaleridze
Muzeum hejtmanství
Lékárna - muzeum
Národní muzeum historie Ukrajiny
Státní historicko-kulturní rezervace
Kunstkamera
Kyjevské muzeum Marie Zaňkověcké
Státní muzeum hraček
Pamětní dům - muzeum G.P.Světlického
Pamětní dům - muzeum F.S.Krasického
Muzeum historie veterinářství
Muzeum historie města Kyjev
Muzeum Lesy Ukrajiny
Muzeum prvního prezidenta Ukrajiny L.Kravčuka
Muzeum sportovní slávy Ukrajiny
Muzeum cirkusového umění
Muzeum Šolom-Alejchema
Národní ekologicko-naturalistické centrum
Národní muzeum včelařství Ukrajiny
Muzeum ukrajinských ikon
Centrální muzeum
Centrální muzeum pohraničních sil Ukrajiny
Muzeum chleba
Osobnosti:
Personalities:
Tunzelman von Adlerflug, Alexander
* 19.06.1879 
Kameněv, Sergej Sergejevič
* 16.04.1881 
Meirová, Golda
* 03.05.1898 
Kolpakči, Vladimir Jakovlevič
* 07.09.1899 
Lučinskij, Alexandr Alexandrovič
* 23.03.1900 
- Gorjanskij, Alexandr Josifovič
* DD.MM.1901 
Anisimov, Pjotr Nikolajevič
* 22.10.1903 
Nabokov, Semjon Konstantinovič
* 14.02.1905 
Klusson, Jevgenij Tomasovič
* DD.MM.1906 
Ivanov, Georgij Alexandrovič
* 05.06.1907 
Sidin, Ivan Vasilievič
* DD.MM.1908 
- Volkov, Alexej Nikolajevič
* DD.MM.1908 
Garbarec, Grigorij Kuzmič
* DD.MM.1909 
Dončuk, Vasilij Ivanovič
* 11.12.1910 
- Ostrovskij, Michail Markovič
* DD.MM.1910 
- Pinskij, Zelik Chackelevič
* DD.MM.1910 
- Pavlovskij, Michail Michajlovič
* DD.01.1912 
- Dževago, Alexandr Jakovlevič
* DD.MM.1913 
Voronin, Michail Petrovič
* 20.03.1914 
Horbaczewski, Eugeniusz
* 28.09.1917 
von Eichorn, Hermann Emil Gottfried
† 30.06.1918
- Gubareni, Alexandr Grigorijevič
* DD.MM.1918 
Primakov, Jevgenij Maximovič
* 29.10.1929 
Bartcky, Viktor
† 23.08.1941
Tupikov, Vasilij Ivanovič
† 20.09.1941
von Seidlitz und Gohlau, Hans-Heinrich
† 20.09.1941
Baltzer, Robert
† 08.03.1943
Axtmann, Fritz
† 13.09.1943
Buck, Wilhelm
† 24.09.1943
Latz, Albert-Rudolf
† 06.11.1943
Vatutin, Nikolaj Fjodorovič
† 15.04.1944
- Vorobjev, Grigorij Semjonovič
† 31.07.1944
- Burckhardt, Karl
† 30.01.1946
Rjazanov, Vasilij Georgievič
† 08.07.1951
Ždanov, Vasilij Nikolajevič
† 10.11.1956
Poplavskij, Georgij Pavlovič
† 06.05.1957
Boldin, Ivan Vasiljevič
† 28.03.1965
Frolenkov, Andrej Grigorjevič
† 01.10.1965
Belov, Jevtichij Jemeljanovič
† 18.06.1966
Žmačenko, Filipp Fedosjevič
† 19.06.1966
Anisimov, Pjotr Nikolajevič
† 08.09.1969
Beloskurskij, Michail Alexejevič
† 15.07.1972
Zaklepa, Kirill Petrovič
† 30.11.1972
Grebennik, Kuzma Jevdokimovič
† 22.09.1974
Koroľ, Stepan Georgijevič
† 20.01.1975
Judakov, Alexej Pavlovič
† DD.MM.1977
Širokij, Feofan Sergejevič
† 20.01.1979
Zapletňjak, Michail Platonovič
† DD.MM.1981
Stepičev, Vasilij Vasilievič
† 13.04.1982
Turov, Alexandr Grigorievič
† 22.03.1983
Jerjomenko, Ivan Trofimovič
† 01.12.1986
Voronin, Michail Petrovič
† 26.07.1990
Galunov, Dmitrij Pavlovič
† 28.10.1990
Meškov, Vasilij Michajlovič
† 23.08.1991
Jevsevjev, Ivan Ivanovič
† 30.12.1991
Šiškin, Vasilij Ivanovič
† 22.11.1992
Dončenko, Semjon Alexejevič
† DD.MM.1994
Jeremejev, Boris Romanovič
† 21.03.1995
Kuzněcov, Vasilij Michajlovič
† 19.07.1997
Kondrat, Jemeljan Filaretovič
† 16.08.2002
Goluběv, Georgij Gordějevič
† 12.04.2005
Nědbajlo, Anatolij Konstantinovič
† 13.05.2008
Běrďajev, Nikolaj Alexandrovič (křesťanský filozof)
Bulgakov, Michail Afanasjevič (sovětský prozaik a dramatik, autor románu Mistr a Markétka)
Bogrov, Dmitrij Grigorijevič (revolucionář, policejní udavač, vrah Pjotra Stolypina)
Goroděckij, Vladislav Vladislavovič (architekt)
Jefimov, Boris Jefimovič (národní umělec, grafik, mistr politické karikatury)
Jovovich, Milla (plné jméno Militza Jovovich, herečka, modelka)
Lifar, Serge (skutečné jméno Lifarenko, Sergej Michjlovič - baletní tanečník a mistr, choreograf)
Lobanovskij, Valerij Vasiljevič (fotbalista a fotbalový trenér)
Maljevič, Kazimir Severinovič (malíř)
Těreščenko, Michail Ivanovič (politik)
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
18.07.1862-01.08.1914
Kyjevský vojenský okruh
Kiev Military District
13.11.1876-DD.07.1914
9. armádní sbor
9th Army Corps
23.12.1891-DD.MM.1918
Vladimirský kyjevský kadetský sbor
Kiew Vladimirs Cadet Corps
28.08.1914-23.10.1914
Česká družina
Czech Group
07.09.1914-23.10.1914
1. rota české družiny
1st Company of Czech Group
07.09.1914-21.10.1917
2. rota české družiny
2nd Company of Czech Group
15.09.1914-21.10.1914
3. rota české družiny
3rd Company of Czech Group
DD.03.1915-DD.11.1917
Alexejevské inženýrské učiliště
Aleksey Engineering School
DD.10.1915-DD.02.1918
Nikolajevské dělostřelecké učiliště
Nikolay Artillery School
05.11.1917-15.12.1917
Československá náhradní brigáda
Czechoslovak Replacement Brigade
23.01.1920-01.05.1920
Kyjevský vojenský okruh
Kiev Military District
14.07.1920-21.04.1922
Kyjevský vojenský okruh
Kiev Military District
30.12.1922-DD.06.1934
14. střelecký sbor
14th Rifle Corps
01.01.1927-01.01.1933
5. letecká brigáda
5th Aviation Brigade
13.08.1928-DD.MM.1941
Kyjevský opevněný prostor
Kiev Fortified Area
04.02.1932-16.03.1938
45. mechanizovaný sbor
45th Mechanised Corps
01.01.1933-01.03.1935
255. letecká brigáda
255th Aviation Brigade
DD.06.1934-17.05.1935
Ukrajinský vojenský okruh
Ukrainian Military District
DD.06.1934-17.05.1935
Velitelství vojenského letectva Ukrajinského vojenského okruhu
Air Force Command of the Ukrainian Military District
17.05.1935-26.07.1938
Kyjevský vojenský okruh
Kiev Military District
17.05.1935-26.07.1938
Velitelství vojenského letectva Kyjevského vojenského okruhu
Air Force Command of the Kiev Military District
01.05.1938-DD.09.1939
23. stíhací letecký pluk
23rd Fighter Aviation Regiment
26.07.1938-15.09.1939
Kyjevský zvláštní vojenský okruh
Kiev Special Military District
DD.MM.1938-DD.MM.RRRR
3. bitevní letecký pluk
3rd Assault Aviation Regiment
DD.MM.1938-DD.MM.1940
69. letecká brigáda
69th Air Brigade
DD.MM.1938-DD.MM.RRRR
7. bitevní letecký pluk
7th Assault Aviation Regiment
15.09.1939-14.11.1939
Kyjevský vojenský okruh
Kiev Military District
14.11.1939-09.06.1940
Kyjevský zvláštní vojenský okruh
Kiev Special Military District
09.06.1940-07.07.1940
Kyjevský vojenský okruh
Kiev Military District
09.07.1940-21.06.1941
Kyjevský zvláštní vojenský okruh
Kiev Special Military District
14.03.1941-01.06.1941
38. střelecký sbor
38th Rifle Corps
01.06.1941-02.07.1941
1. výsadkový sbor
1st Airborne Corps
21.06.1941-09.08.1941
Kyjevský vojenský okruh
Kiev Military District
01.09.1941-DD.MM.RRRR
Velitelství branné moci Ukrajina
Armed Forces Command Ukraine
DD.09.1941-01.10.1941
Stíhací eskadra 51
51st Fighter Wing
DD.01.1942-DD.01.1943
Hlavní polní velitelství 393
393rd High Field Command
DD.02.1942-DD.02.1942
3. letka (armádní) Průzkumné skupiny 13
3rd Squadron (Army) of the 13th Reconnaissance Group
20.02.1943-DD.04.1943
1. (DFS) letka Velitelství letectva Don
1st (DFS) Squadron of the Air Force Command Don
DD.02.1943-DD.04.1943
Letecká župa Charkov
Air Region Kharkov
DD.08.1943-DD.10.1943
2. letka (dálková) Průzkumné skupiny 11
2nd Squadron (Long Range) of the 11th Reconnaissance Group
DD.08.1943-18.10.1943
Bitevní eskadra 1
1st Ground Attack Wing
DD.08.1943-18.10.1943
II. skupina Bitevní eskadry 1
2nd Group of the 1st Ground Attack Wing
DD.08.1943-DD.10.1943
II. skupina Stíhací eskadry 54
2nd Group of the 54th Fighter Wing
DD.08.1943-DD.11.1943
Průzkumná letka 1 (dálková)/noční
1st Reconnaissance Squadron (Long Range)/Night
18.10.1943-DD.01.1944
10. (protitanková) letka Bitevní eskadry 9
10th (Anti-Tank) Squadron of the 9th Ground Attack Wing
DD.11.1943-DD.MM.RRRR
2. tanková divize SS Das Reich
2nd SS Tank Division Das Reich
DD.01.1944-DD.MM.1944
Hlavní polní velitelství 393
393rd High Field Command
DD.01.1944-09.07.1945
Kyjevský vojenský okruh
Kiev Military District
DD.06.1945-09.07.1945
1. gardová armáda
1st Guards Army
09.07.1945-31.12.1991
Kyjevský vojenský okruh
Kiev Military District
06.04.1946-10.01.1949
81. gardový bombardovací letecký sbor dálkového letectva
81st Guards Bomber Air Corps of the Long-Range Aviation
14.06.1946-11.05.1947
107. gardová výsadková divize
107th Guards Airborne Division
DD.MM.1947-20.02.1949
17. letecká armáda
17th Air Army
10.01.1949-DD.04.1964
69. letecká armáda
69th Air Army
DD.12.1991-DD.03.1996
Hlavní štáb Ozbrojených sil Ukrajiny
Main Staff of the Ukrainian Armed Forces
DD.MM.RRRR-01.05.1938
134. stíhací letka
134th Fighter Squadron
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
36. stíhací letka
36th Fighter Aviation Squadron
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Generálni štáb Ozbrojených sil Ukrajiny
General Staff of the Ukrainian Armed Forces
Průmyslové podniky:
Industry:
DD.MM.1764-DD.MM.1925
Kyjevský arzenál
DD.MM.1862-DD.MM.1889
Donat, Lipkowski & Co.
DD.MM.1889-DD.MM.1894
Kyjevský strojírenský závod
DD.MM.1894-24.06.1919
Jihoruský strojírenský závod
24.06.1919-21.01.1924
První Kyjevská sovětská lodénice
09.09.1920-DD.MM.1922
Státní letecký závod č. 12
DD.MM.1922-DD.MM.1931
Letecké opravny č. 6
21.01.1924-DD.MM.1939
Závod Leninova kovárna
DD.MM.1925-01.10.1927
Závod Rudý arzenál
01.10.1927-DD.MM.1936
Kyjevský závod Rudého praporu Rudý arzenál
DD.MM.1931-DD.MM.1941
Kyjevský letecký závod č. 43
DD.MM.1936-11.03.1938
Státní svazový závod č. 305 ?
11.03.1938-DD.08.1941
Státní svazový závod Rudého praporu č. 393
DD.MM.1939-28.08.1941
Loděnice č. 300
28.08.1941-DD.MM.1995
Závod Leninova kovárna
DD.MM.1944-DD.MM.1944
?
DD.MM.1944-DD.MM.1967
Kyjevský letecký závod č. 473
DD.MM.1952-DD.MM.1952
Zkušební konstrukční kancelář č. 153
DD.MM.1952-11.12.1953
Zkušební konstrukční kancelář č. 473
11.12.1953-08.01.1965
Státní svazová zkušební konstrukční kancelář č. 473
08.01.1965-30.04.1966
Státní svazový zkušební závod č. 573
30.04.1966-19.11.1984
Kyjevský mechanický závod
DD.MM.1967-30.04.1974
Kyjevský letecký závod
30.04.1974-05.08.1992
Kyjevské letecké výrobní sdružení
19.11.1984-03.03.1991
Kyjevský mechanický závod Antonova
03.03.1991-DD.MM.2010
Letecký vědecko-technický komplex O. K. Antonova
05.08.1992-27.09.1995
Kyjevský letecký závod s. p.
27.09.1995-11.01.2005
Kyjevský státní letecký závod Aviant
DD.MM.1995-30.03.2017
PAT Závod Leninova kovárna
11.01.2005-11.01.2010
DP Kyjevský letecký závod Aviant
11.01.2010-DD.MM.RRRR
Sériový závod Antonov
DD.MM.2010-DD.MM.RRRR
Antonov v.p.
30.03.2017-DD.MM.RRRR
PrAT Závod Kovárna na Rybalském
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
*1 Kyjiv je statutárním městem, které stojí na úrovni oblasti (tj. vyššího územního celku), a není tedy zařazeno pod žádný vyšší či nižší územní celek.
Zdroje:
Sources:
Oficiální Web portál města Kyjev
Wikipedia
URL : https://www.valka.cz/Kyjiv-t102230#371175Verze : 4
Fotografie města 1

Kyjev - pravý břeh Dněpru

Kyjev - Maidan

Kyjev - prezidentský palác

Kyjev - Náměstí nezávislosti
URL : https://www.valka.cz/Kyjiv-t102230#371191Verze : 0
Fotografie města 2

Kyjev - Andrejevský kostel

Kyjev - Michajlovský zlatovršní chrám
URL : https://www.valka.cz/Kyjiv-t102230#371192Verze : 0