Main Menu
User Menu

Hlavní velitelství raketového vojska strategického určení [1959-1991]

Glavnoje komandovanije raketnych vojsk stratěgičeskogo naznačenija / Hight Command of the Strategic Rocket Forces

     
Název:
Name:
Hlavní velitelství raketového vojska strategického určení
Originální název:
Original Name:
-
Datum vzniku:
Raised/Formed:
17.12.1959
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
12.11.1991
Nástupce:
Successor:
Hlavní velitelství sil strategického zadržování
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
17.12.1959-12.11.1991 Ministerstvo obrany
Dislokace:
Deployed:
17.12.1959-12.11.1991 Moskva
Velitel:
Commander:
17.12.1959-24.10.1960 Nědělin, Mitrofan Ivanovič (hlavní maršál dělostřelectva)
24.10.1960-26.10.1960
26.10.1960-24.04.1962 Moskalenko, Kirill Semjonovič (maršál Sovětského svazu)
24.04.1962-05.03.1963 Birjuzov, Sergej Semjonovič (maršál Sovětského svazu)
05.03.1963-09.02.1972 Krylov, Nikolaj Ivanovič (maršál Sovětského svazu)
09.02.1972-12.04.1972
12.04.1972-25.03.1983 Tolubko, Vladimir Fjodorovič (armádní generál)
25.03.1983-10.07.1985 Tolubko, Vladimir Fjodorovič (hlavní maršál dělostřelectva)
10.07.1985-12.11.1991 Maximov, Jurij Pavlovič (hlavní maršál dělostřelectva)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
17.12.1959-DD.MM.1962 Nikolskij, Michail Alexandrovič ( )
DD.MM.1962-DD.MM.1966 Lovkov, Michail Alexandrovič ( )
DD.MM.1966-DD.MM.RRRR Ševcov, Alexandr Grigorjevič (generálplukovník)
DD.MM.RRRR-DD.MM.1987 Višenkov, Vladimir Michajlovič (generálplukovník)
DD.MM.1987-12.11.1991 Kočemasov, Stanislav Grigorjevič (generálplukovník)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
00.12.1959-01.09.1960 43. letecká armáda
17.12.1959-01.08.1960 50. letecká armáda
01.09.1960-30.11.1990 50. raketová armáda
10.03.1961-08.06.1970 8. samostatný raketový sbor
08.06.1970-12.11.1991 27. gardová raketová armáda [1970-1991]
08.06.1970-12.11.1991 31. raketová armáda [1970-1991]
08.06.1970-12.11.1991 33. gardová raketová armáda
08.06.1970-12.11.1991 43. raketová armáda
27.06.1970-12.11.1991 53. raketová armáda

Ručně vyplněné položky:
17.12.1959-01.09.1960 43. letecká armáda
17.12.1959-01.09.1960 50. letecká armáda
08.06.1970-12.11.1991 27. gardová raketová armáda
08.06.1970-12.11.1991 31. raketová armáda
08.06.1970-12.11.1991 33. gardová raketová armáda
01.09.1960-12.11.1991 43. raketová armáda
01.09.1960-30.11.1990 50. raketová armáda
08.06.1970-12.11.1991 53. raketová armáda
10.03.1961-08.06.1970 3. samostatný gardový raketový sbor
10.03.1961-08.06.1970 5. samostatný raketový sbor
10.03.1961-17.04.1961 7. samostatný raketový sbor
17.04.1961-08.06.1970 7. samostatný gardový raketový sbor
10.03.1961-08.06.1970 8. samostatný raketový sbor
10.03.1961-08.06.1970 9. samostatný raketový sbor
01.06.1964-08.06.1970 18. samostatný raketový sbor
01.06.1965-08.06.1970 24. samostatný raketový sbor
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Drogovoz, Igor: Raketnyje vojska SSSR. Minsk, Charvěst 2007.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič - Golikov, Valerij Ivanovič: Sovětskaja Armija v gody cholodnoj vojny (1946-1991 gg.). Tomsk, Izdatělstvo TGU 2004.
Vojennyj enciklopědičeskij slovar Raketnych vojsk stratěgičeskogo naznačenija. Red. I. D. Sergejev. Moskva, BRE 1999.
URL : https://www.valka.cz/Hlavni-velitelstvi-raketoveho-vojska-strategickeho-urceni-1959-1991-t101854#367837Verze : 0
MOD